Chata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom „Brnčalka“ podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom. Tento objekt patrí k veľmi populárnym tatranským chatám s dlhou históriou. Patrí k najobľúbenejším cieľom tatranských túr. Chata je otvorená celoročne a má stály personál.

Chata pri Zelenom plese je zasadená v podmanivom prírodnom prostredí v obkolesení tatranských štítov.Chata pri Zelenom plese je zasadená v podmanivom prírodnom prostredí v obkolesení tatranských štítov.

Chata leží uprostred nádhernej krajiny s dominanciou okolitých štítov, najmä horolezecky populárneho Malého Kežmarského štítu s najvyššou stenou v Tatrách. Jeho severná stena sem pritiahla množstvo horolezcov, ale tiež turistov pretože pohľad na ňu je naozaj impozantný.

Doline ďalej dominuje Jastrabia veža, turisticky prístupný Jahňací štít a samozrejme samotné Zelené pleso s vodami jedinečnej farby. Traduje sa legenda, že ozelenelo od drahokamu s názvom karbunkul, ktorý sem spadol z Jastrabej veže, keď sa ho z jej vrcholu snažil zniesť istý mladík svojej milej.

Chata pri Zelenom plese je prístupná z viacerých smerov. Vyhľadávanou trasou na chatu je prechod od Skalnatého plesa cez sedlo pod Veľkou Svišťovkou, z ktorého sú nádherné výhľady. Chata pri Zelenom plese je dostupná aj od Belianskych Tatier cez Kopské sedlo. Najrýchlejší výstupový variant je však z oblasti Bielej vody, alebo z Tatranských Matliarov. Túto trasu môžete absolvovať aj v zime.

Čo sa týka ubytovania, tak Chata pri Zelenom plese patrí k tým najväčším chatám v Tatrách. Chata je vybavená jedálňou s ponukou teplých jedál, nápojov, ako aj suvenírov. Zásobovanie chaty je riešené terénnymi automobilmi a snežnými skútrami.

Túry v okolí Zeleného plesa

Okolie chaty ponúka výborné možnosti na turistiku, skialpinizmus a horolezectvo. V horách nad chatou sa nachádza Baranie sedlo, kadiaľ kedysi viedol turistický prechod tatranských sediel v smere východ-západ. Dnes je toto sedlo turistom oficiálne neprístupné. Z chaty však viete absolvovať iné zaujímavé túry.

Je to napríklad vyššie spomínaný prechod cez sedlo pod Veľkou Svišťovkou smerom na Skalnaté pleso, výstup na vyše dvojtisícmetrový Jahňací štít, alebo túra k Veľkému Bielemu plesu a Chate Plesnivec. K lákadlám patrí i Kopské sedlo, ktoré poteší turistov, vyhľadávajúcich pokojnejšie lokality Tatier.

Ako je na chate?

Na chatu sme štartovali z Tatranských Matliarov, najprv po modrej, potom po žltej. Keďže sme výstup začínali v podvečerných hodinách, na chatu sme sa dostali až za tmy, ale s čelovkami nebol problém, cesta je široká a pohodlná. Aj napriek neskoršiemu príchodu nás počkali aj s teplou večerou, podával sa boršc a mäsové špagety so strukovinou.

Porcie boli ohromné a aj napriek tomu, že nám veľmi chutilo, ostalo aj pre vďačného dojedača, veľkého bieleho chatárskeho psa. Ak by ste sa chceli vybrať na Brnčalku so psom aj vy, vedzte, že ubytovanie so psom v chate nie je možné. K dispozícii sú však samostatné koterce s búdou. Čo sa týka hygieny, na chate sú aj sprchy a splachovacie toalety sú v ubytovacej časti a aj vonku.

Po výdatnej večeri a pivku sme sa ubytovali v malej izbičke, ktorú sme si rezervovali niekoľko týždňov vopred mailom. Rezerváciu ubytovania na Zelenom plese určite odporúčame vopred a s dostatočným časovým predstihom. Najmä počas hlavnej sezóny a predĺžených víkendov tu býva naozaj plno. Výstup na chatu nie je náročný, preto je atraktívna aj u menej zdatných turistov a častými návštevníkmi Brnčalky sú aj rodiny s deťmi. Odmenou pre všetkých, ktorí si tom sem vyšlapú je krásny výhľad a príjemná atmosféra.

Okrem dvoj a viac lôžkových izieb je tu možnosť prespania na matracoch s vlastným spacákom. Spalo sa nám výborne a to ráno! Niečo krásne. Zobudili sme sa celkom skoro a z okna sme sledovali okolité štíty, ktoré boli ešte osvietené jemne červenou farbou po svitaní. Potešili nás aj bohaté raňajky so širokým výberom dobrôt, od müsli až po paprikový podbradok, ovocie a puding.

Výdatne posilnení sme sa pobalili (izby je potrebné opustiť myslím do 9.00) a vybrali sme sa po červenej cez Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.), Skalnaté pleso a Zamkovského chatu až na Zbojnícku chatu.

Celkovo sa nám na Chate pri Zelenom plese veľmi páčilo. Prostredie, v ktorom je chata zasadená, je nádherné. Vysoké ostré štíty a zelená farba plesa a kosodreviny tu dominujú a vy máte chuť len ticho sedieť a obdivovať tú krásu.