Zvyšky antimónových baní sa nachádzajú na južnej strane Nízkych Tatier, severne od vodnej nádrže Krpáčovo. Je to niečo pre obdivovateľov opustených banských diel a technických pamiatok. Hoci sa z baní zachovalo len minimum, dá sa tu podniknúť takmer 10 km dlhá prechádzka, ktorú vylepšilo vybudovanie náučného chodníka s názvom Medvedia cestička. Dozviete sa tak viacero informácií o tunajších baniach, prírode, ale aj histórii v podobe SNP.

Náučná tabuľa na chodníku v areáli bývalých antimónových baní nad Krpáčovom. Z banských diel tu už mnoho nedostalo, no vďaka infopanelom sa dozviete mnoho z ich histórie.Náučná tabuľa na chodníku v areáli bývalých antimónových baní nad Krpáčovom. Z banských diel tu už mnoho nedostalo, no vďaka infopanelom sa dozviete mnoho z ich histórie.

Cesta na Krpáčovo je najpraktickejšia autom, prípadne horským bicyklom z Dolnej Lehoty. Asfaltka z dediny je kvalitná. Dalo by sa po nej ísť aj cestným bicyklom, no trasa po náučnom chodníku už je vhodná jedine pre horský bicykel, aj to ho budete musieť miestami tlačiť.

Zaparkovať sa dá napríklad pri schátranom hoteli Junior na Krpáčove. V čase našej návštevy to bolo bezplatné. Odtiaľ sa vrátite na hlavnú cestu, kde už nájdete začiatok náučného chodníka. Ten je obojsmerný, resp. rozdelený na kratší a dlhší variant. V každom prípade sa oplatí mať poruke GPS navigáciu s mapou. My sme si vybrali dlhší okruh, kde je tendencia zablúdiť na spleti lesných ciest.

Náučný chodník lokalitou zrušených antimónových baní vedie po dobre upravených lesných cestách s výnimkou pár strmých úsekov. Ak po ňom pôjdete sledujte GPS, pretože všetky odbočky neboli dobre vyznačené. Celej lokalite dominuje veľmi pekný les, kde zrejme nestretnete nikoho. Je to fajn miesto na osamelé prechádzky mimo davov turistov.

Prechádzku spríjemňujú infotabule, kde si môžete spraviť prestávku a niečo sa o tejto lokalite dozvedieť. Najviac zaujmú zvyšky tzv. Flotácie, kde v minulosti prebiehal originálny technický proces získavania antimónu a Banského domu. Z oboch už mnoho nezostalo. Všade naokolo vidno zavalené výkopy, takže si možno v mysli predstaviť v minulosti zaiste pomerne živú banskú činnosť.

Neďaleko Flotácie sme prechádzali okolo prameňa vody a nachádzal sa tu i drevený prístrešok. Medvede sme nestretli žiadne, hoci podľa charakteru lokality a názvu náučného chodníka, by ich tu bolo možné očakávať.

Náučný chodníček Medveďou cestičkou areálom bývalých antimónových baní je vhodný pre rodiny aj dôchodcov, hoci na jeho absolvovanie treba mať aspoň priemernú kondíciu. Deti, ktoré neobľubujú prechádzky lesom by sa tu zrejme nudili. Technických atraktivít je na trase len minimum. Možno sa k nim preto vyplatí vyjsť najkratšou cestou priamo nahor od hostinca Kukučka.

Ak už budete v tejto oblasti, vyplatí sa prejsť si okruh okolo vodnej nádrže. Ak ste na bicykli, môžete sa vybrať pozrieť Prameň Sama Chalupku, ktorý je veľmi výdatný s krásne chladnou vodou.

Podobné články