Bývalé keltské hradisko na kopci Hrádok 834 (m n. m.) nájdete na podhorí Nízkych Tatier medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou lokalitou Krpáčovo. Je to vďačný cieľ na ľahkú, rodinnú turistiku v pokojnej oblasti. Je to tiež niečo pre ľudí, ktorí sa radi potulujú po zapadnutých kútoch. Zalesnený vrch hrádok je totiž charakteristický krásnou prírodou. Tá je tu zhmotnená predovšetkým vo forme hlbokého lesa.

Oblasť na vrchole kopca Hrádok, kde kedysi stálo keltské hradisko, si v súčasnosti môžete vychutnať prekrásne, bujné lesy.Oblasť na vrchole kopca Hrádok, kde kedysi stálo keltské hradisko, si v súčasnosti môžete vychutnať prekrásne, bujné lesy.

Na Hrádok vedie turistický chodník z obce Horná Lehota, do ktorej sa ľahko dostanete autom, autobusom, alebo kombináciou vlaku, a autobusu, či bicykla. Vlaky stoja v neďalekej Podrebzovej. Bicyklom sa potom môžete dostať až priamo pod Hrádok, ktorý je už na cyklovýstup pristrmý. Čo sa týka bicykla, ten si sem zoberte horský, prípadne gravelový. Prístup vedie po lesných cestách s kombináciou asfaltu a šotoliny s niekoľkými stúpaniami.

Keltské hradisko na Hrádku bolo zdokumentované prostredníctvom archeologického výskumu, pričom prítomnosť Keltov dokladajú i nálezy viacerých predmetov. Tie boli výsledkom spracovania železa, ktorému sa Kelti venovali. Tieto a ďalšie skutočnosti vám priblížia infotabule náučného chodníčka, ktorý sem vedie z Hornej Lehoty. Jeho trasa začína v blízkosti autobusovej zastávky, v centre obce. Tu si môžete v jednom z domov v tzv. keltskej izbe prezrieť inštaláciu s názvom ,,Kelti na Horehroní“. Na prehliadku sa je potrebné vopred objednať.

Chodník vedúci na kopec Hrádok je totožný s trasou žltej a zelenej cyklotrasy, na ktorú odbáča za miestnym vlekom. Trasa vedie najskôr do kopca, popri katolíckom kostole až na lúky nad dedinou a popod spomínaný vlek. Tu sa môžete zastaviť v chate Kamila. Po prekroční potoka sa dostanete na zeleno značenú cyklotrasu spomínanú vyššie. Tá vás lesnou cestou privedie až k odbočke na Hrádok.

Výstup na Hrádok vedie po dobrom, no miestami strmom chodníku v nádhernom lese. Ak hľadáte miesto mimo masovej turistiky, tak ste tu správne. Sem-tam sa otvorí výhľad menšieho rozsahu. Výhľadový vrch to však nie je.

Na vrchole sa rozprestiera divoký les, pričom terén sa príkro zvažuje do strán. V dávnych dobách, keď tu možno bol výhľad, to muselo byť ideálne miesto na ťažko dostupné hradisko. Zvyšky starobylých obydlí tu však dnes už nevidno. S deťmi však preskúmanie tohto miesta a jeho histórie môže byť zábava.

Výlet na bývalé keltské hradisko na Hrádku je aktivita na pol, ale pokojne aj celý deň. Rýchlici to zvládnu i počas krátkeho trailového behu. Táto túra sa hodí najviac na rodinný výlet. Ak ste zdatnejší turisti, môžete si ju naplánovať i ako okruh okolo Prameňa Sama Chalupku, cez Krpáčovo a trasou Chodníka Sama Chalupku naspäť do Hornej Lehoty. Ak budete v tejto oblasti na viac dní, môžete vyraziť preskúmať vrch Okosená, alebo bývalé antimónové bane na Krpáčove, kde je taktiež zriadený náučný chodník.