Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.

Trosky lietadla Li-2 v tesnej blízkosti nízkotatranského vrcholu Slemä.Trosky lietadla Li-2 v tesnej blízkosti nízkotatranského vrcholu Slemä.

Prístup pod Slemä je celkom pohodlný. Je to najmä vďaka dobrému železničnému a cestnému spojeniu smerom do Liptovského Mikuláša. Ak by ste šli autom až do Liptovskej Porúbky, viete si ušetriť dosť šliapania po asfaltke tak, že sa odveziete až na koniec obce, k bývalému futbalovému štadiónu. Spoznáte ho podľa hrdzavých futbalových bránok. Kúsok pred štadiónom sa dá zaparkovať na menšom vyasfaltovanom priestranstve v blízkosti veľkej ošarpanej budovy.

Výstup na Slemä od severu vedie nádhernou Brtkovičnou dolinou. Preteká ňou Porúbsky potok a je charakteristická jedinečnou horskou flórou a faunou. Všimli sme si tu najmä drobný hmyz, no nečudovali by sme sa, ak by sa tu objavil i medveď.

Popri trase sa nachádza i náučný chodník venovaný SNP, na ktorom sa prostredníctvom infotabúľ dozviete celkom zaujímavé skutočnosti o tejto etape slovenskej minulosti. Najmä o bojoch prebiehajúcich v blízkosti tejto oblasti. Turistická značka vás po vyústení z doliny vyvedie na Brtkovicu, kde sa otvoria prvé pekné výhľady na Nízke i Vysoké a Západné Tatry.

Na zostupe z vrchola Slemä po turistickej značke smerom do Liptovskej Porúbky.Na zostupe z vrchola Slemä po turistickej značke smerom do Liptovskej Porúbky.

Nad Brtkovicou začína strmý výstup na vrch Slemä. Výstup je miestami uľahčený serpentínami. Vedie pekným ihličnatým lesom. Vyžaduje dostatok kondície. Ako počas výstupu, tak aj počas zostupu prídu veľmi vhod turistické palice. Neskôr sa v blízkosti vrcholu ukážu ďalšie výhľady. Počas výstupu budete taktiež míňa rekonštrukciu partizánskeho pozorovacieho bunkra. Ten sa dá využiť i na núdzové prečkanie nepohody.

Takmer ihneď po prekonaní výstupovej strminy sa ocitnete na vrchole Slemä. Vrcholový smerovník vás potom nasmeruje k vraku vojenského transportného lietadla, ktoré je len pár desiatok metrov vzdialené. Práve ono je najväčšou kuriozitou tohto vrcholu. Zo zostreleného stroja sa tu zachovala veľká časť. Keďže tu bolo takmer 20 obetí, stojí tu zjavne udržiavaný pomníček. Z infotabule sa možno dozvedieť podrobnosti o celej tragédii.

Výstup na Slemä ponúka prírodne zaujímavú túru v lone krásnej prírody. Okrem toho sa dozviete mnoho zaujímavostí na tunajšom náučnom chodníku. Napriek tomu by sme túru na tento kopec neodporúčali malým deťom, alebo osobám s horšou pohyblivosťou a kondíciou. V blízkosti sa oplatí navštíviť prírodnú termálnu kaďu v Liptovskom Jáne, alebo Stanišovskú jaskyňu.