Vyhliadková veža na Krajčovom vrchu je drevenou rozhľadňou týčiacou sa k oblohe nad malebnou nízkotatranskou obcou Nižná Boca. Nachádza sa v nadmorskej výške 980m priamo nad hlavnou cestou, vedúcou cez sedlo Čertovica, ktorá prepája Pohronie a Liptov.

Pri vašich cestách po hlavných ťahoch Slovenska predstavuje jej návšteva len malé zdržanie, ktoré rozhodne nie je stratou času. Na rozhľadni si môžete spraviť krátku, aktívnu prestávku od šoférovania a pokochať sa krásou tejto časti Nízkych Tatier.

Rozhľadňa na Krajčovom vrchu a priľahlý zrub tvoria harmonický celok.Rozhľadňa na Krajčovom vrchu a priľahlý zrub tvoria harmonický celok. Zrub disponuje pieckou a pekným výhľadom z verandy.

Ako sa dostať pod rozhľadňu a kde zaparkovať?

Ak nie ste na dovolenke priamo v Nižnej Boci, pod rozhľadňu sa dostanete najrýchlejšie autom, či už z Liptova alebo Pohronia. Rozhľadňa sa nachádza na pravej strane cesty v smere z Liptova a naľavo, ak schádzate z Čertovice. Ideálne je, ak sa vám podarí zaparkovať popri krajnici hlavnej cesty, vedúcej nad Nižnou Bocou. Nie je to však ideálne, pretože krajnica je tu pomerné úzka. Parkovisko pre návštevníkov tu bohužiaľ vybudované nebolo. Bolo by to zrejme problematické a nákladné, pretože terén je z oboch strán cesty pomerne strmý.

Miesta na zastavenie auta blízko k rozhľadni je málo. Problematickejšia situácia zrejme nastane, ak sa tu zíde viacero turistov. Potom bude treba pohľadať vzdialenejšie možnosti parkovania, prípadne to skúsiť dole v Nižnej Boci. Výstup to síce veľmi nepredĺži, no nepríjemná by mohla byť chôdza priamo popri frekventovanej ceste. Chodníček pre turistov totiž popri nej nevedie.

Jednou z možností je ešte zaparkovať na širšom odstavnom pruhu, ktorý slúži najmä ako zastávka pre autobusy. Je relatívne široký a dlhý a vojde sa tu určite niekoľko áut, vrátane autobusu, ak by náhodou prišiel. Miesto nájdeme zhruba 300 metrov severným smerom od začiatku dediny.

Zastávka autobusu v Nižnej Boci.Zastávka autobusu v Nižnej Boci. Dopraviť sa sem môžete i týmto spôsobom. Miesto je vhodné i na dočasné parkovanie.

Výstup na rozhľadňu Krajčov vrch

Trasa na rozhľadňu nad Nižnou Bocou smerom na Krajčov vrch, nie je značená klasickou turistickou značkou, no objekt je viditeľný už od cesty, na čo upozorňuje aj tabuľa s navigáciou k rozhľadni. Od miesta parkovania v Nižnej Boci budete musieť prejsť zopár nepríjemných metrov popri hlavnej ceste. Napravo si neskôr všimnete chodníček strmo stúpajúci do svahu nad cestou. Pomedzi kroviny a drobné stromčeky vystúpite najskôr k menšiemu trávnatému pahorku, z ktorého sa otvoria prvé výhľady na Nižnú Bocu. Nám sa napokon zdali lepšie ako zo samotnej rozhľadne, pretože vo výhľade nebránili žiadne stromy.

Z tohto miesta už je vyhliadka veľmi dobre viditeľná a o chvíľku ste hore na plochom priestranstve pod rozhľadňou. Ak sa vám podarí zaparkovať blízko pod rozhľadňou, výstup by nemal zabrať viac ako polhodinu. Zdatnejší to zvládnu aj do 15 minút. Pripravte sa však na naozaj výživné stúpanie. Stúpanie našťastie netrvá dlho, no určite sa zapotíte, hlavne ak ste sedeli dlhší čas v aute.

K rozhľadni vedie, okrem trasy z Nižnej Boce aj niekoľko ďalších ciest. Tie sme však nevyskúšali, takže ich ťažko komentovať. Jedna z ciest začína zhruba kilometer za Nižnou Bocou smerom na Vyšnú Bocu. Na ďalšie cesty potom narazíte, ak sa vyberiete po žltej značke z Nižnej Boce na Rovnú hoľu.

Navádzacia tabuľa k rozhľadni na Krajčovom vrchu.Navádzacia tabuľa k rozhľadni na Krajčovom vrchu. Tu značenie končí a povedie vás len vyšliapaný chodníček.

Záverečné metre výstupu k rozhľadni na Krajčovom vrchu.Záverečné metre výstupu k rozhľadni na Krajčovom vrchu. Výstup sa dá zvládnuť behom 15-20 minút.

Okrem Nižnej Boce si možno z rozhľadne všimnúť i šíre lesy Nízkych Tatier.Okrem Nižnej Boce si možno z rozhľadne všimnúť i šíre lesy Nízkych Tatier. Vidno, že sú miestami dosť zdevastované.

Rozhľadňa na Krajčovom vrchu a jej bezprostredné okolie

Priestranstvo, kde bola rozhľadňa vybudovaná je príjemným miestom, kde je radosť posedieť. Už spod objektu rozhľadne sú veľmi pekné výhľady na dolinu a okolité lesy, hoc aj poškodené kalamitou a rúbaním. Na trávnatom priestranstve v okolí rozhľadne sa nájdu i prístrešky s možnosťou posedenia a infotabuľa. Samotná rozhľadňa je tvorená drevenou vežou, pokrytou šindľami a priľahlým zrubom, ktorý je údajne možné si prenajať. Zrub sme nemali možnosť preskúmať zvnútra, no mal veľmi fajn priedomie. Bol vybavený posedením s výhľadom priamo na Nižnú Bocu. Veľmi pekná možnosť oddýchnuť si a sledovať hory.

Rozhľadňa je prístupná prostredníctvom bezpečného dreveného schodiska, ktoré je vedené v jej útrobách. Trochu nepríjemné bolo šero v telese rozhľadne počas výstupu na vyhliadkovú plošinu. Pre istotu sme si zasvietili. Na druhej strane schodisko i plošina ponúkajú možnosť ukryť sa vo vnútri veže s možnosťou pozorovania okolia i v čase nepriazne počasia. Na vonkajšiu vyhliadkovú plošinu sa dostanete cez uzamykateľné dvere v najvrchnejšej časti objektu. Po drevenej lávke vybavenej dreveným zábradlím môžete obísť celú vežu dookola s dispozíciou výhľadov na všetky svetové strany. Z nich zaujme najmä ten na Nižnú Bocu.

Celkovo možno skonštatovať, že rozhľadňa na Krajčovom vrchu pôsobí veľmi dobrým dojmom. Dobre zapadá do koloritu okolitej krajiny. Všetko vyzerá byť nové a ešte nezničené. Dúfajme, že to tak vydrží čo najdlhšie.

Prístrešok pod rozhľadňou.Prístrešok pod rozhľadňou. Súčasťou je i možnosť posedenia pri jednoduchom stolíku.

Výhľady z rozhľadne

Rozhľadňa na Krajčovom vrchu ponúka veľmi idylické výhľady predovšetkým na Nižnú Bocu. Na dohľad máte šíre lesy okolitých pahorkov. Zaujme tiež pekný pohľad do doliny Nižnej Boce a samotnú dedinku. Nečudo, že vyhliadka slúži i ako protipožiarna veža. Miernou nevýhodou je, že výhľadu na obec clonia dva výrazné smrekovce.

Výhľady sú 360 stupňové. No zaujmú najmä tie smerom na dedinu. V istom uhle si všimnete aj zopár štítov Vysokých Tatier, napríklad Kriváň. Mierne depresívne zas pôsobia niektoré „oholené“ kopce bez stromov, čo je bohužiaľ bežná vec v tomto kúte Nízkych Tatier.

Pohľad z rozhľadne na Krajčovom vrchu na Nižnú Bocu.Pohľad z rozhľadne na Krajčovom vrchu na Nižnú Bocu. K dokonalosti výhľadov bránia dva vysoké smrekovce.

Výhľady na Kriváň a Vysoké Tatry z rozhľadne na Krajčovom vrchu.Výhľady na Kriváň a Vysoké Tatry z rozhľadne na Krajčovom vrchu. Za dobrého počasia vidno ďaleko na sever.

Takto vyzerá vyhliadková plošina rozhľadne nad Nižnou Bocou. Takto vyzerá vyhliadková plošina rozhľadne nad Nižnou Bocou. Výhľady poskytuje na všetky svetové strany.

Náročnosť výstupu a na rozhľadňu s deťmi

Výstup na túto vyhliadkovú vežu z Nižnej Boce je krátky, no jedná sa o strmý chodník, hlavne na začiatku trasy. Technicky náročný v princípe nie je, no strmosť určite pocítite aj pri zostupe, kedy sa môžu hodiť turistické paličky. Dávať si treba pozor na niektoré úseky kde je viac štrku aby ste sa nepošmykli.

Výstup by však mali v primeranom tempe zvládnuť i dôchodci a deti. Vybehnúť hore by mal dokázať i psík. Samozrejme všetko záleží od konkrétnych podmienok. V zime by výstup mohol mať celkom inakší charakter a hodiť by sa mohli i návleky na obuv s protišmykovými hrotmi. Výstup na rozhľadňu kvôli prudkému výstupu z Nižnej Boce radšej neodporúčame ľuďom s pohybovými problémami, prípadne 2-3 ročným deťom. V tomto prípade je lepšie zvoliť alternatívnejšie trasy s menším sklonom, ku ktorým sa však nevieme vyjadriť.

Ešte je dobré spomenúť, že na vrchole rozhľadne viac fúka. My sme sa tu ocitli počas vetra, a veru bolo ho cítiť v kostiach. Paradoxne dole v dedinke bolo pomerne príjemne. Ak si plánujete výhľady užívať dlhšie v exteriéri vyhliadkovej plošiny, určite si pribaľte čiapku a vhodné oblečenie. V opačnom prípade sa dá skryť dovnútra veže.

Charakter výstupu k rozhľadni nad Nižnou Bocou.Charakter výstupu k rozhľadni nad Nižnou Bocou. Úzky chodník stúpa strmým svahom, no výstup netrvá dlho.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

V čase našej návštevy v tejto lokalite sme našli miesto celkom opustené. Vstupné bolo vyberané formou príspevku do pokladničky v objekte rozhľadne, ktorú sme si spočiatku ani nevšimli. Najprv sa zdalo, že spodné dvere rozhľadne sú uzamknuté, no potiahnutie za kľučku prezradilo, že výstup je možný. Rozhľadňa je teda zjavne prístupná celoročne (nevieme to však potvrdiť). Oficiálne je však otvorená v letnej sezóne a počas víkendov. Pre istotu prikladáme prepis otváracích hodín a cenník, ktoré boli vyvesené na dverách:

Otvorené denne v mesiacoch júl, august od 11:00 do 17:00
Otvorené počas sviatkov a víkendov v mesiacoch apríl-jún, september, október od 11:00 do 17:00
Vstupné dospelí: 1.50 EUR
Vstupné študenti: 1.00 EUR
Vstupné deti do 10r: 0.00 EUR

Na mieste si tiež môžete zakúpiť suveníry, či kúpiť si občerstvenie, všetko však vo veľmi obmedzenom množstve.

Cenník vstupov na rozhľadňu.Cenník vstupov na rozhľadňu. V čase bez obsluhy sa platí do pripravenej kasičky.

Možnosti ubytovania, prespatia

Z internetu sme sa dozvedeli, že zrub pri rozhľadni je možné si prenajať a dokonca sa doň zmestí až 10 osôb. Údajne sa dá vnútri kúriť v piecke. Mohol by to byť fajn tip na neobvyklé prenocovanie v horách. Miesto je to naozaj sympatické. Ak by ste chceli niečo komerčnejšie, v Nižnej Boci a blízkom okolí je viacero ubytovacích zariadení najmä v podobe chát a dreveníc.

Objekt rozhľadne na Krajčovom vrchu a priľahlý zrub.Objekt rozhľadne na Krajčovom vrchu a priľahlý zrub. V zrube sa možno za poplatok i ubytovať.

Kedy sa oplatí navštíviť rozhľadňu

Objekt rozhľadne sme navštívili na jeseň keď sa stromy pekne farbili do charakteristických farieb. Pohľad na Nižnú Bocu bol nezabudnuteľný, no zaujímavé by boli zaiste i zimné výhľady, alebo návšteva počas ktoréhokoľvek ročného obdobia počas dobrej viditeľnosti. Nám ideálny zážitok mierne skazila zatiahnutá obloha.

Zaujímavosti o Nižnej Boci a rozhľadni

Lokalita Nižnej Boce je zaujímavá tým, že sa tu nachádza niekoľko pôvodných historických budov v podobe krásnych dreveníc. Obec samotná bola v minulosti pomerne úspešnou baníckou oblasťou, čo sa týka ťažby zlata. Preto ju nazývali Zlatá Boca. Odhaduje sa, že za 700 rokov tu vyťažili 1-2 tony zlata. Pamätným bol rok 1558, kedy tu za 12 mesiacov vyťažili až 60 kg tohto kovu.

Z dôvodu zvláštnych historických hodnôt bola v tejto obci v roku 1991 vyhlásená pamiatková zóna. Najstarší dom v obci je z roku 1710 a nesie popisné číslo 130. Mistni ho nazývajú „od Jakobusky“. V súčasnosti má obec 162 obyvateľov.

Čo sa týka rozhľadne Krajčov vrch, tak ide o protipožiarnu vežu so zázemím, ktorej stavba bola zahájená 14.6.2013. Projektantom je Ing. arch. Igor Karkošiak. Majiteľom stavby je Urbársky spolok obce Nižná Boca – pozemkové spoločenstvo.

Prvé výhľady spod rozhľadne.Prvé výhľady spod rozhľadne. Zdali sa nám o niečo lepšie ako zo samotnej veže.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Sedlo Čertovica - lyžiarske stredisko a možnosti občerstvenia v reštaurácii
  • Beňuška - pomenej známy vrchol nad sedlom Čertovica
  • Ohnište - krásna, divoká príroda v oblasti tohto vrcholu vás chytí za srdce
  • Ďumbier - najvyšší vrchol Nízkych Tatier, dostupný i z Čertovice
  • Chata M.R. Štefánika - klasika medzi vysokohorskými chatami Slovenska
  • Kaďa v Litovskom Jáne - vyskúšajte bezplatnú pohodu v prírodnom termálnom prameni
  • Liptovský Hrádok – nájdeme tu hrad s kaštieľom, zaujímavým jazierkom a Hrádockym arborétom
  • Vojenský cintorín Važec – venovaný padlým nemeckým vojakom

Fotografie z rozhľadne na Krajčovom vrchu

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
  • Fotografie sú z obdobia: október 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.