Chata generála M. R. Štefánika, nazývaná bežne aj Štefánička, sa nachádza v Nízkych Tatrách na východných svahoch Ďumbiera v nadmorskej výške 1740 m n. m. Patrí k najvyhľadávanejším vysokohorským chatám na Slovensku.
Sympatické je, že si chata do dnešných čias dokázala zachovať osobitú atmosféru, ktorej súčasťou je i tykanie v kontakte s hosťami, ktoré bolo kedysi na horských chatách úplne bežné, no miestami sa už vytráca. Táto chata sa stala ako mnoho iných vysokohorských chát i hlavným cieľom túr pre takmer všetky vekové a výkonnostné kategórie, keďže stojí v peknom prostredí a je otvorená celoročne.
K tradičnej ponuke patrí tiež pomerne bohaté občerstvenie, takže sa sem dá naplánovať pohodový jednodňový výlet i pre rodiny s deťmi. K výhodám chaty patrí i dobrá dostupnosť chaty z oblasti Trangošky. Výstup síce potrápi, no stále je v medziach, ktoré zvládnu i menej trénovaní turisti. Túra preto patrí k tým, kam môžete zobrať i deti na prvé skusy vo vysokohorskom prostredí.
Ako sa dostať pod Štefánikovu chatu a kde zaparkovať?
Na Trangošku, kde začína i zeleno značený výstupový chodník na Chatu M. R. Štefánika, sa dostanete autobusom z Brezna, alebo pohodlne autom. Za zmienku stojí, že prístupová cesta je vo veľmi dobrom stave. Takisto počas zimnej lyžiarskej sezóny je udržiavaná už od skorého rána a mali by ste sem mať bezproblémový prístup. Samozrejme v tomto období sa hodia poriadne zimné pneumatiky, prípadne je vhodné mať poruke i reťaze. Zatiaľ sme na Trangošku vyšli v zime vždy aj bez reťazí.
Priamo na Trangoške sa nachádza veľké platené parkovisko. Môže sa hodiť hotovosť, automat nemusí fungovať správne, hoci za normálnych okolností sa dá platiť i kartou. Parkovanie je tolerované i na okraji asfaltky. Najmä počas zimnej sezóny, keď je tu extrémne množstvo áut. Zelená značka smerom na chatu začína hneď pri parkovisku približne v oblasti výraznej zatáčky.
Výstup na Štefáničku
Parametre výstupu: 3,4 km, stúpanie 625 m, klesanie 20 m, čas 1:55 h, zelená turistická značka
Výstup z Trangošky na Chatu gen. M. R. Štefánika je ideálnym typom túry, keď si chcete s deťmi vyskúšať trošku náročnejší výstup v horách. Vedie po zelenej turistickej značke. Výhodou je okrem iného motivácia v podobe odmeny na chate. Či už to je nejaká pochutina, alebo tričko, či iný suvenír.
K výhodám patrí i charakter trasy. Na začiatok sa doveziete autom, alebo autobusom a nie je nutné potĺkať sa pešo po asfaltke. Do horského terénu vyrážate hneď na začiatku. Ten je premenlivý, od ľahkého, mierne stúpajúceho turistického chodníka, cez postupne komplikovanejší, s väčšími kameňmi, či nerovnosťami a neskôr tiež výraznejším stúpaním. Stále je to však v medziach, čo môže dieťa zvládnuť.
Vekovo by sme túru radili ako vhodnú pre 6 a viacročné deti. Je to individuálne. Rozhodne treba mať predošlé skúseností s turistikou z ľahších kopcov, keď už rodičia približne vedie, čo deti zvládnu a čo je už príliš. V každom prípade, z tejto túry sa dá relatívne ľahko vrátiť, ak by vám to s deťmi príliš nešlo. K výhodám patrí i to, že veľká časť túry vedie lesom, takže ani počas leta tu nebude na vás po celý čas výstupu pražiť. Okrem toho tečie celkom blízko chodníka poto Bystrianka, ktorý poteší rodičov aj deti. Pekne dotvára horskú atmosféru a v lete i osvieži.
Výstup trvá priemerne dve hodiny a ani s dieťaťom by to nemalo byť omnoho dlhšie. V každom prípade si tu môžete naplánovať peknú jednodňovku. Ak máte čas a chuť, dá sa trasa i predlžiť. Od chaty vedú turistické značky smerom na Ďumbier, Králičku, alebo Trangošku.
Z Trangošky po odbočku k Jaskyni mŕtvych netopierov
Toto je úvodný úsek túry, ktorý vedie pekne v lese. Nemusíte sa tu obávať príliš silného slnka, pretože je skrytý v dolinke obkolesenej vysokým smrekovým lesom. Vstup do lesa je hneď na začiatku trasy kúsok od parkoviska, tesne za Chatou Zázvor, ktorá tiež poskytuje občerstvenie. Tu je nachystaná i hromada metrových polien spolu s nosičskými krošňami. Turisti si tak majú možnosť zarobiť na pohár čaju a vyskúšať nosičské remeslo. Za vynesenie polena vám na chate bezplatne dajú čaj v okienku bufetu.
Chodník od začiatku stúpa ideálne, akurát tak na príjemné zahriatie. Nenájdete tu ani veľké technické prekážky. Cestu spríjemňuje potok Bystianka, ktorý vás svojim šumením hneď prenesie do krásnej horskej atmosféry. Ak sa bojíte medveďov, nemali by sa tu objaviť, nakoľko trase je celkom frekventovaná. Okolie nie je ani húštinou, takže by ste mali mať výhľad na pár desiatok metrov okolo seba. V minulosti sa tu medveď, ktorý stratil plachosť síce vyskytol, no je to zrejme skôr výnimka.
Technické ťažkosti i sklon sa postupne trošku zvýšia, nejde však o nič dramatické. Na chodníku sú neskôr väčšie kamene. Podmienky pripomínajú vysokotatranský typ túr. Preto je to aj fajn príprava na ťažšie výstupy. Sklon sa dá tiež zvládnuť, prípadne aj za pomoci prestávok, až sa postupne prepracujete k odbočke k jedinečnej Jaskyni mŕtvych netopierov. Je to ďalší slovenský klenot, ktorý je síce verejnosti prístupný, no trasa v útrobách jaskyne je neupravená. Môžete to deťom spomenúť a vzbudiť v nich zvedavosť na návštevu jaskyne niekedy v budúcnosti. V každom prípade výstup na Štefáničku vedie ďalej priamo po zelenej značke.
Od odbočky k Jaskyni mŕtvych netopierov cez pásmo kosodreviny až na chatu
Výstup ďalej nad odbočkou k jaskyni si udržiava svoju strmosť a postupne vystrieda pásmo lesa kosodrevina. Tu sa môže stať, že slnko bude pripekať viac. Oplatí sa preto použitie opaľovacieho krému, či pokrývky hlavy. Ak by ste tu boli v zime v týchto miestach hrozia i lavíny. Zimná trasa nekopíruje letný chodník, ale vedie po tyčovom značení.
Okrem toho sa z týchto miest otvárajú veľmi pekné výhľady smerom na Srdiečko a hlavný hrebeň Nízkych Tatier smerom na západ. Dobre vidno Chopok i Dereše. Takže vprípade mrnčania detí môžete pozornosť detí upriamiť i týmto smerom. Hoci mali sme možnosť vidieť, že neraz sa deti škriabu nahor s väčšou vervou ako rodičia :) .
Po prekonaní tiahleho stúpania kosodrevinou sa dostanete do miernejšieho sklonu terénu, do oblasti serpentín. Ide o traverz svahu neďaleko chaty, ktorý ústí v menšom sedielku pod Kozími chrbtami. To už sa pred vami objaví záver výstupu a hrana strechy Chaty M. R. Šefánika. Zo sedielka je to asi 10 minút do cieľa túry.
Na Chate gen. M. R. Štefánika
Chata M. R. Štefánika ponúka príjemné posedenie či už na vonkajšej, relatívne rozľahlej terase, alebo vo vnútri. Z kuchyne má i vonkajšie okienko, kde si môžete objednať jedlo a nápoje. Okolie je veľmi pekné. Chata sa nachádza priamo na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, pod ich najvyšším vrchom Ďumbier (2043 m n. m.).
Ponuka jedál i nápojov je veľmi široká. Ak by ste boli na chate ubytovaný dlhšie, tak je možné celkom dobre si ich nakombinovať, alebo si objednať nejakú formu predplateného stravovania. Na chate sa oplatí prespať, ak by ste sa s dieťaťom chceli pokúsiť napríklad o výstup na vrchol Ďumbiera. Túru si tak môžete rozložiť a navyše si dokonale vychutnať atmosféru chaty, ktorá je zatiaľ stále ako má byť, bez zbytočnej komercie. Alternatívnou trasou s prenocovaním na chate môže byť pokračovanie magistrálou na Kosodrevinu, alebo Chopok a následný zostup na Srdiečko a Trangošku, čím vzniká zaujímavý a veľmi pekný okruh najvyššou časťou Nízkych Tatier. Variantu s Chopkom odporúčame však len so staršími deťmi.
Vonku na terase, je možné posedieť na drevených laviciach pri viacerých stoloch. Pokiaľ je príjemné počasie, dá sa priamo odtiaľto sledovať hlbinu údolia i časť hlavného hrebeňa. Interiér je charakteristický dreveným obložením, veľkými drevenými stolmi s lavicami a kamenným krbom. Okrem občerstvenia si tu viete vysušiť oblečenie, ale aj kúpiť suveníry. Dá sa tu stráviť pekný večer.
V blízkosti chaty sa, ako inak, nachádza pamätník SNP v podobe menšieho guľometu na piedestáli.
Výhľady
Z Chaty gen. M. R. Štefánika sú pekné výhľady na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, a do okolitých dolín. Z vrcholov je to najmä Králička a Veľký Gápeľ. Z Ďumbiera vidno len svahy spadajúce z vrcholu. Samotný vrchol je pri pohľade od tejto chaty skrytý. V zime, počas výstupu na tento kopec sa zase naopak ukazujú výborné výhľady na chatu samotnú, ktorá je doslova škrupinkou v mori snehu na hrebeni.
Náročnosť (deti, dôchodcovia, pes)
Výstup na Chatu gen. M. R. Štefánika je vysokohorskou túrou s prevýšením vyše 600 m. Terén sa počas túry mení od ľahkého s miernym stúpaním, po ťažší, s väčšími kameňmi a schodmi, čo môže byť nepríjemné počas zostupu, kedy sa hodí mať poruke turistické paličky. V lete výstup spríjemní chládok lesa a potok Bystrianka. Nezabúdajte na riziko búrok v letnom období. Trasa sa teoreticky hodí pre deti od 6 rokov s dobrou kondíciou. Brať sem tak malé deti bez kondičky by sme moc neodporúčali.
V zime môže byť chodník ohrozený lavínami, najmä v pásme nad kosodrevinou. K dispozícii je však zimné tyčové značenie. Trasa je obvykle prešliapaná. Určite sa tu hodia protišmykové návleky s hrotmi, mačky, či kompletná zimná výbava.
Menšie deti by sme sem v zime neodporúčali brať. Posledný úsek po tyčovom značení, môže byť vyfúkaný do ľadu. Za dobrých poveternostných podmienok, napríklad na jar, by to však mohla byť pekná zimná túra i pre deti. Záleží na konkrétnych podmienkach, ktoré sa tu veľmi líšia.
Otváracie hodiny
Štefánička je otvorená celoročne, čo z nej robí zaujímavý cieľ na výstup v každom ročnom období. Ak beriete deti, zvážte najmä aktuálne podmienky na horách, či už ide o letný, alebo zimný výstup.
Možnosti ubytovania, prespatia
V chate sa dá i ubytovať. V ponuke sú izby s posteľami i možnosť prespania s vlastným vybavením na matracoch nocľahárne. Dokonca vonku je možné prespať i s vlastným psom v objekte drevárne. Prespať bolo možné i popri chate na vyhradenom mieste vo vlastnom stane. Nezistili sme, či aktuálne platí i táto možnosť. Ak chcete mať istotu ohľadne miesta, zavolajte si priamo na chatu.
Kedy sa oplatí navštíviť chatu?
Okolie chaty je mimoriadne príťažlivé na jeseň a v zime. Na jeseň sa zvyknú nízkotatranské svahy podmanivo sfarbiť do oranžovohneda a v zime sú zas krásne pokryté snehom. Vtedy pôsobia mohutnejšie. Chata v zime býva zaviata, čo je tiež zaujímavý pohľad.
Zaujímavosti o Štefáničke
Chata bola postavená v období rokov 1924 – 1928. Je tak najdlhšie slúžiacou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Ďumbier Ďumbier – najvyšší bod Nízkych Tatier s dokonalým kruhovým výhľadom
- Chopok – jeden z najpopulárnejších kopcov Slovenska s rozsiahlym lyžiarskym strediskom v okolí
- Kamenná chata – významná slovenská vysokohorská chata, je celoročne otvorená
- Jaskyňa mŕtvych netopierov – ponúka jedinečnú prehliadku v umelo neupravenom podzemí
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.