Roklina Malý Kyseľ patrí ku kratším tiesňavám Slovenského raja. Patrí k tým, ktoré sú ukryté v srdci jeho severnej časti, takže prístup k nej je trošku dlhší. Roklina má dĺžku 2,2 km a jej samotný prechod vám zaberie okolo hodinky času. Nastúpate pri tom 220 výškových metrov. Záleží v akých podmienkach bude, a aj od toho koľko budete fotiť. Turistovi totiž má čo ponúknuť. Okrem jedinečnej prírody, charakteristickej pre všetky tunajšie rokliny sú to predovšetkým Malý a Machový vodopád.
Ako sa dostať na začiatok rokliny Malý Kyseľ a kde zaparkovať
Nakoľko je Slovenský raj celkom dobre dostupný verejnou dopravou, môžete sa sem vybrať skombinovaním vlakovej dopravy a autobusov. Autom sa viete dopraviť veľmi blízko jednotlivých vstupov to tohto národného parku. V tomto prípade je možné začať napríklad z Podlesku, kde je k dispozícii platené parkovisko.
Kľúčovým bodom túry do Malého Kyseľa je dostať sa na Kláštorisko. Na to existuje viacero možností. Relatívne pohodlný je výstup z Podleska po zelenej turistickej značke. Na začiatok túry roklinou sa potom dostanete po nadväzujúcej modrej značke. Prechod samotnej jednosmernej rokliny začína v bode Kyseľ, rázcestie. Z tohto bodu sa rozdeľujú trasy do roklín Malý a Veľký Kyseľ. Do Malého Kyseľa pokračuje modrá značka.
Trasa cez Kláštorisko
Na začiatok rokliny Malý Kyseľ sme sa v našom prípade dostali trošku komplikovanejšie. Nachádza sa totiž v útrobách severnej časti Slovenského raja. Vybrali sme sa sem celkom megalomanskou trasou najskôr Prielomom Hornádu smerom od Hrabušíc, následne Kláštorskou roklinou na Kláštorisko a vo finále prejdením ferraty HZS Kyseľ. Malý Kyseľ bol pre nás už len záverom nádhernej reťazovky.
Vo svojej podstate, ak máte dobrú kondíciu, oplatí sa niektoré rokliny takto skombinovať. Nie je potom nutné zakaždým podnikať celkom dlhé zostupy, vedúce nezriedka po identickej trase. Ak by sa vám nechcelo podnikať až takto dlhú túru, začať môžete niektorým z výstupov na Kláštorisko. Údajne je to možné i na elektrobicykli po zelenej cyklotrase z Podleska, kde bicykle aj požičiavajú. Túto možnosť sme však nevyskúšali.
Z Kláštoriska, ktoré je samo o sebe raritou v podobe jedinečnej horskej lúky s ruinou kartuziánskeho kláštora, sa potom po zhruba 20-30 minútach chôdze po modrej značke dostanete na začiatok rokliny Malý Kyseľ. Miesto má označenie Kyseľ, rázcestie.
Prechod roklinou Malý Kyseľ
Roklina ponúka zopár pekných miest ako je Malý a Machový vodopád. Miestami to pri nich vyzeralo ako v nejakej exotickej izbe s vodopádom. Inak je roklina štandardným zástupcom tunajšej prírody. Pohybujete sa jednosmerne proti prúdu potoka, prevažne po jeho koryte, pričom občas prekonávate stupačky, alebo rebrík. Skalné stupne tu však nie sú tak výrazné ako v najpopulárnejších roklinách Slovenského raja. Malý Kyseľ je v tieni Veľkého Kyseľa a zdal sa nám o čosi menej prechodený.
Už tradične tu narazíte na popadané kmene stromov, ktoré sa však dali pomerne bezproblémovo preliezť. Je dosť pravdepodobné, že charakter tiesňavy sa mení. Môžu pribudnúť popadané stromy a samozrejme zmeniť sa výška hladiny potoka. Odporúčame si preto pre túrou zistiť aktuálny stav v Malom Kyseli napríklad na stránkach HZS.
Malý Kyseľ by mohol byť fajn túrou, ak sa necítite na prekonávanie naozaj vysokých rebríkov a exponovaných stupačiek, ktoré sú v roklinách ako Suchá Belá, Piecky, alebo vo ferrate HZS Kyseľ.
Náročnosť
Roklina Malý Kyseľ patrí k tým roklinám v Slovenskom raji, ktoré sú vhodnejšie pre širšiu paletu návštevníkov. Nenachádzajú sa tu až tak exponované miesta s vysokými rebríkmi typu Suchá Belá, Piecky, prípadne ferrata HZS Kyseľ a podobne. Stále sa tu však vyžaduje obratnosť pri prekonávaní drevených alebo kovových stupačiek, avšak expozícia týchto pomôcok je prijateľnejšia ako pri vyššie spomenutých lokalitách.
Naopak, miernou nevýhodou rokliny je jej nie úplne praktická dostupnosť, keďže aby ste sa dostali na jej začiatok, budete musieť podstúpiť minimálne 1,5 hodinový výlet cez Kláštorisko. Mať dobrú kondíciu sa preto zíde. Trasu by mohlo zvládnuť i dieťa so skúsenosťami s turistikou v podobe viacerých absolvovaných túr v členitejšom teréne a s prijateľnou výdržou.
Malý Kyseľ je vhodný na spoznávanie charakteru tiesňav v Slovenskom raji, pokiaľ ste tu prvýkrát a chcete sa zoznámiť s terénom. Hodí sa zobrať si sem nepremokavú obuv, pretože chodník vedie miestami priamo korytom potoka.
Vybrať sa sem môžete aj počas zimy, no v takomto prípade náročnosť stúpa, kvôli potenciálne zmrznutému a šmykľavému terénu. Ak by ste sa sem vybrali objavovať zamrznuté vodopády, určite si pribaľte mačky, resp návleky s hrotmi, prípadne ďalšiu výzbroj do ľadu.
Otváracie hodiny, vstupné, ceny
Prístup do Malého Kyseľa môže byť spoplatnený symbolickým vstupným, ktoré sa obvykle platí na vstupe do Slovenského raja. Na jeseň, po sezóne, vstupné vyberané nebolo. Uvedená roklina je prístupná celoročne. Samozrejme v závislosti od aktuálnych podmienok. Aktuálne informácie o stave vody a priechodnosti sa obvykle dozviete na stránkach Horskej služby.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
Národný park Slovenský raj priťahuje množstvo turistov, a tak je tu vybudovaná široká škála ubytovacích možností od kempov v Beltlanovciach a Podlesku, cez bežné penzióny až po hoteli. Prespávanie v prírode parku je zakázané, rovnako tak aj opekanie. Napríklad v kempe v Podlesku bolo možné opekať.
Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu
Malý Kyseľ sa ukázal vo veľmi peknom šate počas jesene. Podobne ako ostatné rokliny bude isto čarovný aj v zime, keď v tiesňave zamrznú vodopády. Ideálne je toto miesto i počas leta, kedy tu vládne príjemná tônistá mikroklíma, ktorá perfektne ochladzuje.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Ferrata HZS Kyseľ – mierne adrenalínový zážitok v nádhernej rokline
- Jazero Blajzloch – ľahko dostupný cieľ pre romantikov v blízkosti Podlesku
- Tomášovský výhľad – top výhľad v Slovenský raji
- Suchá Belá – klasická túra, radená medzi najkrajšie a najlepšie dostupné lokality v Slovenskom raji
- Roklina Piecky – ponúka exponované terény s nádherným Obrovským vodopádom
- Kláštorisko – ruiny starobylého kartuziánskeho kláštora s idylickým výhľadom na Tatry
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.