Stratenský kaňon je tiesňava v južnej časti Slovenského raja. Táto tiesňava bola vytvorená dlhodobou eróziou rieky Hnilec. Ako naznačuje názov nachádza sa na západ od obce Stratená. Stratenským kaňonom vedie i náučný chodník. Svojou dĺžkou približne 1km, takmer bez prevýšenia a asfaltovým chodníkom je ideálnym miestom na krátku prechádzku hoci aj s kočíkom.

Stratenský kaňon je veľmi dobre dostupný od hlavnej cesty. V horúcich dňoch sa tu dá navyše nájsť i útočisko pred slnkom, keďže celú tiesňavu lemujú tesné, vysoké skaly a chladí ju tok rieky Hnilec. Táto lokalita ponúka fajn relax i počas dlhej cesty naprieč Slovenskom.

Príroda Stratenského kaňonu. Nájsť tu možno ponory, vyvieračky, ale aj jaskyne a unikátnu faunu a flóru.Príroda Stratenského kaňonu. Nájsť tu možno ponory, vyvieračky, ale aj jaskyne a unikátnu faunu a flóru.

Ako sa dostať k Stratenskému kaňonu a kde zaparkovať

Stratenský kaňon je veľmi dobre dostupný autom. Nachádza sa na juhu Slovenského raja. Vstup doň sa nachádza priamo pri vyústení z tunela Stratená. Zaparkovať je možné hneď po prejdení tunela smerom na Stratenú napravo od cesty. Hoci do samotného kaňona vedie asfaltka, logicky tam platí zákaz vjazdu.

Do Stratenského kaňona sa tak dostanete z oboch strán tunela, parkovanie však bolo možné práve na spomínanej strane bližšie k obci Stratená. Parkovanie bolo bezplatné, bez strážnika. Vstup do kaňonu sa nachádza na opačnej strane hlavnej cesty, ktorú je nutné prekročiť. V tomto smere vyzývame na patričnú opatrnosť.

Parkovisko na východnej strane Tunela Stratená. Vstup do Stratenského kaňona je v jeho tesnej blízkosti.Parkovisko na východnej strane Tunela Stratená. Vstup do Stratenského kaňona je v jeho tesnej blízkosti.

Tunel Stratená a zákaz vjazdu do Stratenského kaňona. Tunel neprechádzajte pešo, ale radšej zaparkujte tesne za jeho východným vyústením.Tunel Stratená a zákaz vjazdu do Stratenského kaňona. Tunel neprechádzajte pešo, ale radšej zaparkujte tesne za jeho východným vyústením.

Prechádzka Stratenským kaňonom

Stratenský kaňon predstavuje skutočne veľmi príjemnú lokalitu na ľahkú prechádzku. Má svoju jedinečnú klímu, ktorú vytvára tiesňava lemovaná vysokými skalami a rieka Hnilec. Jej koryto pripomína kľukatiaci sa horský potok. Všetko to pôsobí romantickým dojmom. Táto prírodná krása je pohodlne dostupná po dobrej asfaltke takmer bez stúpaní. Celková dĺžka trasy je 1,1 km a stúpanie len 5 metrov. Tiesňavou vedie cyklotrasa a na prechádzke sme tu stretli i rodinku s kočíkom. Možno by to bola zaujímavá trasa i pre hendikepované osoby, ktoré sú odkázané napríklad na vozík.

Na atraktivite pre návštevníkov pridáva i tunajší Náučný chodník Stratenský kaňon s viacerými zastávkami vybavenými infotabuľami. Celú trasu kaňonom pešo pohodlne prejdete do pol hodinky. Návštevníci Stratenského kaňonu môžu obdivovať predovšetkým oku lahodiace meandre Hnilca, no nájdu sa tu i jaskyne, ponory, vyvieračky, ba dokonca menšie vodopády. K prírodnému bohatstvu tiesňavy patrí i jedinečná fauna a flóra.

Trasa Stratenským kaňonom je obojsmerná, takže k autu sa môžete vrátiť rovnakým chodníkom. V zásade ani inú možnosť nemáte, keďže jednotlivé konce tiesňavy vás dovedú k Tunelu Stratená, ktorý nie je určený pre peších. Určite neriskujte prechod tunelom. Nie je to bezpečné miesto pre chodcov.

Rieka Hnilec pretekajúca Stratenským kaňonom. Okrem toho, že svojou činnosťou tento kaňon vytvorila, je tiež základom jeho príjemnej mikroklímy.Rieka Hnilec pretekajúca Stratenským kaňonom. Okrem toho, že svojou činnosťou tento kaňon vytvorila, je tiež základom jeho príjemnej mikroklímy.

Hnilec v Stratenskom kaňone. Predstavuje podobne nádherné scenérie ako neďaleký prielom Hornádu, hoci tieto sú oveľa ľahšie dostupné.Hnilec v Stratenskom kaňone. Predstavuje podobne nádherné scenérie ako neďaleký prielom Hornádu, hoci tieto sú oveľa ľahšie dostupné.

Strmé steny v Stratenskom kaňone. Na výšku majú najmenej 20 metrov.Strmé steny v Stratenskom kaňone. Na výšku majú najmenej 20 metrov.

Cesta vedúca Stratenským kaňonom. Zvodidlo napovedá, že v minulosti bola používaná i pre bežnú automobilovú dopravu.Cesta vedúca Stratenským kaňonom. Zvodidlo napovedá, že v minulosti bola používaná i pre bežnú automobilovú dopravu.

Vjazd do Stratenského kaňonu je zakázaný. Hlavná cesta a parkovisko sú však na skok.Vjazd do Stratenského kaňonu je zakázaný. Hlavná cesta a parkovisko sú však na skok.

Stratenský kaňon na oboch stranách ústi pri Tuneli Stratená. Ten sa nachádza na hlavnom cestnom ťahu medzi Breznom a Stratenou.Stratenský kaňon na oboch stranách ústi pri Tuneli Stratená. Ten sa nachádza na hlavnom cestnom ťahu medzi Breznom a Stratenou.

Skaliská v Stratenskom kaňone vystupujúce vysoko nad rieku Hnilec. Dávajú dobrú predstavu o tom, ako dlho trvalo, kým rieka tento kaňon vytvorila.Skaliská v Stratenskom kaňone vystupujúce vysoko nad rieku Hnilec. Dávajú dobrú predstavu o tom, ako dlho trvalo, kým rieka tento kaňon vytvorila.

Náročnosť

Prechod Stratenským kaňonom je ľahkou trasou, vhodnou pre deti i dôchodcov, či pohybovo obmedzenejších návštevníkov. Je navyše dobre dostupný autom, takže nie je potrebný dlhý presun k tejto prírodnej atraktivite. Orientačne je prechod kaňonu bez problémov. V podstate počas prechodu tiesňavy len sledujete asfaltku.

Asfaltka vedúca Stratenským kaňonom. Je ideálna na ľahkú prechádzku, cykloturistiku, ba dokonca kočíkovanie.Asfaltka vedúca Stratenským kaňonom. Je ideálna na ľahkú prechádzku, cykloturistiku, ba dokonca kočíkovanie.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Stratenský kaňon je prístupný celoročne. Vstup je bezplatný.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ubytovanie za účelom návštevy Stratenského kaňonu je možné nájsť v obciach v tejto lokalite, napríklad v obci Stratená. Jednoduchý kemp sa nachádza v obci Dedinky. V národnom parku je prespávanie vo voľnej prírode zakázané. Rovnako to platí v prípade kladenia ohňa, takže v tomto smere budete možno mierne sklamaný. Opekanie je však často možné i v mnohých ubytovaniach.

Kedy sa oplatí navštíviť Stratenský kaňon?

Stratenský kaňon je vhodný na návštevu počas celého roka. Zaujímavým tipom však môže byť, keď hľadáte chladnejšie miesto počas horúceho leta. To sa môže mimoriadne hodiť, ak v takom období cestujete týmito končinami práve v tomto období. Doprajte si takúto príjemnú prestávku, ktorá vás veľmi nezdrží.

Idylická príroda v Stratenskom kaňone. Krátky prechod kaňonu dokáže osviežiť najmä počas horúceho leta.Idylická príroda v Stratenskom kaňone. Krátky prechod kaňonu dokáže osviežiť najmä počas horúceho leta.

Zaujímavosti o lokalite

Stratenský kaňon údajne nie je pravým kaňon, pretože tak by bola správne označená tiesňava so širším dnom. V skutočnosti je najužšou časťou 14km dlhej Stratenskej doliny. Je vtesnaná medzi masívy Havranej skaly a Duča. K zaujímavostiam tiež patrí, že do roku 1971 mohli tiesňavou jazdiť autá.

Infotabuľa v Stratenskom kaňone. Počas prechádzky sa dozviete i zaujímavé fakty o tejto tiesňave v Slovenskom raji.Infotabuľa v Stratenskom kaňone. Počas prechádzky sa dozviete i zaujímavé fakty o tejto tiesňave v Slovenskom raji.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Palcmanská maša – vodná nádrž, menšie centrum rekreácie v Slovenskom raji
  • Stratenská píla – idylické miesto v krásnej prírode na rieke Hnilec
  • Zejmarská roklina – tiesňava v južnej časti Slovenského raja
  • Dobšinská ľadová jaskyňa – európsky prírodný unikát zaradený do zoznamu UNESCO

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.