Stratenská píla je považovaná za časť obce Stratená. Nachádza sa na juhu Slovenského raja na brehu rieky Hnilec, obkolesená strmými svahmi, ktoré pokrýva smrekový les. Je to taký menší poklad, ukrytý v mimoriadne peknej prírodnej scenérii. Vzdialene pripomína divočinu niekde na Aljaške.

Drevené mólo na Stratenskej píle.Drevené mólo na Stratenskej píle.

Hoci sa Stratenská píla nachádza schovaná za rohom, dostanete sa sem pohodlne autom zo Stratenej, alebo z Dobšinej. Nejde o turisticky exponované miesto a môžete si sem spraviť peknú minitúru z Palcmanskej Maše, ba priveslovať odtiaľ i na člne. Stratenská píla je podľa nášho názoru jedným z najkrajších a najpohodlnejšie prístupných miest v Slovenskom raji.

Ako sa dostať do Stratenskej píly a kde zaparkovať?

Stratenská píla sa nachádza v celkom odľahlom kúte Slovenska. Dostanete sa sem kľukatou cestou, vedúcou južným okrajom Slovenského raja medzi Stratenou a Dobšinou. Cesta je hlavným ťahom v tejto oblasti a je dobrej kvality, no i tak vám potrvá, kým sa sem dostanete.

Z hlavnej musíte ešte odbočiť na krátky úsek tzv. Glackej cesty, ktorá vedie do Stratenskej píly. Tam môžete odparkovať. Parkovisko sme si tu síce nevšimli, stálo tu však zopár áut popri ceste. Z informácií dostupných na internete vyplýva, že by sa tu parkovisko predsa len malo nachádzať.

Takisto sa sem môžete vybrať na bicykli po modro značenej cyklotrase. Cykloturistika v tejto oblasti stojí za to.

Azda najzaujímavejšou možnosťou ako sa dostať do tejto lokality je priplávať na člnku. Tie sa požičiavajú na vodnej nádrži Palcmanská Maša v obci Dedinky. Čaká vás tak nádherná, približne 3 km dlhá plavba kaňonom rieky Hnilec, vtisnutým medzi strmé kopce.

Na skromnom brehu rieky je ešte vtesnaná železničná trať, takže celková scéna úplne pripomína aljašskú divočinu. Žiaľ tento variant sme nevyskúšali a na Stratenskú pílu sme sa dostali po červeno značenom turistickom chodníku z Dediniek. Je to pekná prechádzka lesom a neskôr ponad spomínaný kaňon.

Upozorňujeme však na pár strmých úsekov, kde boli umiestnené jednoduché drevené schodíky, ktoré môžu byť za mokra šmykľavé. Pre diaľkových turistov i cykloturistov existuje možnosť dostať sa sem i zo vzdialenejších častí Slovenského raja.

Červeno značení chodník z Dediniek do Stratenskej píly je jednou z viacerých možností ako sa tam dostať.Červeno značení chodník z Dediniek do Stratenskej píly je jednou z viacerých možností ako sa tam dostať.

Atmosféra aljašskej divočiny na Stratenskej píle.Atmosféra aljašskej divočiny na Stratenskej píle.

Na Stratenskej píle

Stratenská píla získala názov podľa píly, ktorá tu stála spolu so zvonicou, až kým ich pri stavbe Pacmanskej Maše nezatopili. Táto lokalita je romantickým miestom, kde sa do rieky Hnilec vlieva Krčmársky potok, pritekajúci zo Slovenského raja zo svahov pod vrchom Cigánka.

Sútok vytvára čosi ako menší záliv, ktorý má unikátne čaro. Prispieva k tomu i fakt, že tu nie je vybudovaná rušivá turistická infraštruktúra a miesto si stále zachováva upokojujúcu, tichú atmosféru. Je tu situovaných len zopár menších chatiek a drobné, drevené mólo. Perfektná, veľmi harmonická scéna pre fotografov.

Mimochodom pekné fotky dokážete zachytiť i v blízkom okolí, ak ponad rieku Hnilec práve prechádza vlak. Práve v mieste Stratenskej píly však vlak prechádza Hamrickým tunelom, takže ho neuvidíte. Tento 300 m dlhý tunel patrí k železničnej trati medzi Červenou skalou a Margecanmi.

Stratenská píla je fajn miestom na výlet pre všetky kategórie turistov, dokonca sa tu dá zaliezť. Konkrétne na skaliskách priamo nad príjazdovou Glackou cestou. Možno práve zo skál bude najkrajší pohľad na túto oblasť.

Romantické, tiché končiny Stratenskej píly sú obdarené nádhernou prírodou.Romantické, tiché končiny Stratenskej píly sú obdarené nádhernou prírodou.

Jedna z chatiek v lokalite Stratenskej píly.Jedna z chatiek v lokalite Stratenskej píly.

Kríž v lokalite Stratenskej píly.Kríž v lokalite Stratenskej píly.

Návštevníci obdivujúci krásu Stratenskej píly. Mnoho turistov je tu však skôr raritou.Návštevníci obdivujúci krásu Stratenskej píly. Mnoho turistov je tu však skôr raritou.

Infopanely v Stratenskej píle.Infopanely v Stratenskej píle.

Náročnosť túry z Dediniek na Stratenskú pílu a vybavenie na túru

Pešia túra z Dediniek na Stratenskú pílu, ktorú sme absolvovali krátko po daždi je schodná i v bežnej športovej obuvi, no lepšie bude, ak budete mať turistické topánky. Niekoľko úsekov tu je strmých. Môže sa vám tu šmýkať.

Narazili sme tu tiež na provizórne drevené stupačky, ktoré boli čiastočne poškodené používaním. Túru sme zvládli i s menšími deťmi. Orientačne bola bezproblémová. Postačí sa držať toku rieky Hnilec po ľavej ruke, ak pôjdete z Dediniek.

Pohľad na rieku Hnilec z červeno značenej turistickej trasy medzi Dedinkami a Stratenskou pílou.Pohľad na rieku Hnilec z červeno značenej turistickej trasy medzi Dedinkami a Stratenskou pílou.

Rieka Hnilec a železničná trať Červená skala - Margecany pri pohľade z turistickej trasy medzi Dedinkami a Stratenskou pílou.Rieka Hnilec a železničná trať Červená skala - Margecany pri pohľade z turistickej trasy medzi Dedinkami a Stratenskou pílou.

  • Mapa:
  • GPS: 48.873572, 20.361679