Kláštorská roklina je tiesňavou Slovenského raja. Nachádza sa v jeho severnej časti. Patrí ku kratším roklinám. Jej prechod predstavuje 1 km dlhú trasu s 220 metrami stúpania. Charakterizuje ju viacero skalných stupňov s peknými vodopádmi. Obdivovať tu môžete Dúhový, Machový a Strakov vodopád. Na začiatok tejto jednosmernej tiesňavy sa môžete dostať viacerými chodníčkami. K najzaujímavejším prístupovým trasám patrí populárne riečne údolie Prielom Hornádu.

Kláštorské roklina charakterom nevybočuje z typického rázu tiesňav v Slovenskom raji. Tvorí ju koryto potok s popadanými stromami a viacerými výraznými prahmi.Kláštorské roklina charakterom nevybočuje z typického rázu tiesňav v Slovenskom raji. Tvorí ju koryto potok s popadanými stromami a viacerými výraznými prahmi.

Ako sa dostať na začiatok Kláštorskej rokliny a kde zaparkovať

Slovenský raj je v rámci Slovenska dobre dostupný kombináciou vlakovej a autobusovej dopravy. Neďaleko premávajú rýchliky s celkom častou frekvenciou. Ak by ste sem šli autom, zaparkovať môžete napríklad na platenom parkovisku na Podlesku, čo je rekreačná osada na okraji Hrabušíc a jedna zo vstupných brán do Slovenského raja.

My sme sa na túru do uvedenej rokliny vybrali priamo z ubytovania v Hrabušiciach práve cez Podlesok. Vybrali sme si veľmi pekný prístup Prielomom Hornádu. Modrá značka vás prevedie popri koryte Hornádu až k rázcestiu Kláštorská roklina, ústie. Spoznáte ho podľa výrazného vysutého mosta, ktorý sa týči vysoko nad hladinou Hornádu priamo pri tomto rázcestí.

Okrem Podlesku si do Kláštorskej rokliny môžete zvoliť aj iný prístup, napríklad z Letanoviec od Starej horárne, zo Spišských Tomášoviec, či dokonca už z pomerne vzdialeného Čingova. Trasa vo väčšine prípadov bude viesť popri Hornáde, hoci to celú túru značne predlžuje. Tu však nemáte moc na výber, keďže prístup do Kláštorskej rokliny je dlhší, než túra samotnou roklinou. Na druhej strane, túra cez Prielom Hornádu je vcelku atraktívna, takže až tak o veľa neprídete.

Jesennou cestou z Hrabušíc smerom do Slovenského raja cez Prielomom Hornádu a do Kláštorskej rokliny.Jesennou cestou z Hrabušíc smerom do Slovenského raja cez Prielom Hornádu a do Kláštorskej rokliny.

Ráno v Prielome Hornádu, ktorý tvorí jednu z lákavých možností prístupu do Kláštorskej rokliny.Ráno v Prielome Hornádu, ktorý tvorí jednu z lákavých možností prístupu do Kláštorskej rokliny.

Prielom Hornádu

Výstup Kláštorskou roklinou na Kláštorisko je veľmi zaujímavou možnosťou, ako sa dostať na toto miesto s ruinami kláštora. Ak k tomu pridáte prístup cez Prielom Hornádu, budete mať síce dlhú, no o to krajšiu túru. Tá naša viedla z Hrabušíc do Prielomu Hornádu napojením zelenej na modrú značku.

Prechod popri Hornáde do Kláštorskej rokliny vám síce môže zabrať zhruba hodinku času, no stále budete mať na čo pozerať. Rieka vytvára jedinečnú scenériu s viacerými úsekmi po stupačkách, niekde i s vysutou pozíciou vyššie nad korytom. Pohyb po technických pomôckach nemusí byť pre každého, no exponované časti sú doistené fixným oceľovým lanom, kde teoreticky môžete využiť i ferratový set, nie je to však nutné. Prielom Hornádu sa bežne chodí bez istenia.

Madona v Prielome Hornádu cestou do Kláštorskej rokliny.Madona v Prielome Hornádu cestou do Kláštorskej rokliny.

Cestou do Kláštorskej rokliny križujeme Hornád po visutom moste.Cestou do Kláštorskej rokliny križujeme Hornád po visutom moste.

Prístup do Kláštorskej rokliny cez Prielomom Hornádu je síce dlhší, no krásne scenérie odmenia všetku námahu.Prístup do Kláštorskej rokliny cez Prielomom Hornádu je síce dlhší, no krásne scenérie odmenia všetku námahu.

Hornád a divočina Slovenského raja cestou do Kláštorskej rokliny.Hornád a divočina Slovenského raja cestou do Kláštorskej rokliny.

Výhľad na Hornád z visutého mosta v poriadnej výške si môžete vychutnať neďaleko vstupu do Kláštorskej rokliny.Výhľad na Hornád z visutého mosta v poriadnej výške si môžete vychutnať neďaleko vstupu do Kláštorskej rokliny.

Prechod Kláštorskou roklinou

Krátko po dosiahnutí rázcestia Kláštorská roklina, ústie sa zelenou značkou vnárame do rokliny, aby sme ju lepšie preskúmali. Hneď na úvod sa nám ponúka prvá prírodná pamiatka – Biela jaskyňa. Jaskyňa je situovaná nad korytom Kláštorského potoka, ktorý tiesňavou preteká. Má dva vstupy, z ktorých jeden je vyššie vo svahu a sprvu neviditeľný. Je potrebné k nemu vystúpať ešte zopár metrov. Ak sa vám nepríjemne chodí do zložitejšieho terénu, radšej si obzrite jaskyňu len zdola, od koryta potoka. Svah je strmý, popretkávaný koreňmi a môže byť i šmykľavý. Zostup späť k potoku je komplikovanejší.

Ako sa zakrátko ukáže, Kláštorská roklina je klasickou, jednosmerne sprístupnenou, sústavou plytších úsekov s miernym stúpaním a výrazných skalných stupňov, ktoré sa dajú prekonať za pomoci kovových rebríkov. Rebríky sa dajú zdolať celkom pohodlne. Nie sú extrémne vysoké a sú celkom položené, takže pocit expozície je prijateľný. Oplatí sa mať kvalitnú obuv, ktorá minimalizuje pošmyknutie.

Kláštorská roklina nie je dlhá, má len asi kilometer, no nastúpate v nej vyše 200 m prevýšenia. Miestami je úzka s prekážkami v podobe popadaných mohutných kmeňov stromov. Okrem rebríkov sa tu nájde i množstvo oceľových stupačiek. Najviac nás tu očaril Dúhový vodopád, ktorého skala je porastená flórou s viacerými farebnými odtieňmi od zelenej až po šedú. Nad vodopád sa dostanete rebríkom. Okrem tohto vodopádu sme mali možnosť vidieť i Strakov a Machový vodopád.

Záver túry vás z rokliny vyvedie na krásnu horskú lúku pri ruine kartuziánskeho kláštora s názvom Kláštorisko. Nachádza sa tu bufet ktorý počas sezóny resp. počas víkendov ponúka občerstvenie. My sme šťastie na otvorený bufet nemali, všetko však zachránil non-stop samoobslužný automat na čapované pivo/kofolu, kde bolo dokonca možné platiť kartou. Kondícia piva v neskorú jeseň nás príjemne prekvapila. Pripravte si však aj občiansky preukaz, zrejme za účelom kontroly veku.

Ruina kláštora je sprístupnená. Získate tu informácie o kláštore a zaiste potešia úžasné výhľady na Vysoké Tatry. Je to vskutku posvätné miesto. Neďaleko, na zelenej značke, sa nachádza symbolický cintorín.

Z Kláštoriska je viacero možností ako sa vrátiť do východzieho bodu vašej túry. Údajne je možné požičať si tu i bicykel. To sme však nemali možnosť vyskúšať. Bicykle sú tu k dispozícii zjavne len počas letnej sezóny. Cyklotrasa vedie na Podlesok. Urýchlenie zostupu na bicykli by mohlo by fajn. Inak vám zostáva len pomerne dlhý peší zostup z Kláštoriska.

Úvodné metre Kláštorskej rokliny.Úvodné metre Kláštorskej rokliny.

Na začiatku Kláštorskej rokliny si môžete spraviť kratučkú zachádzku k Bielej jaskyni, ktorú zbadáte priamo z chodníka roklinou.Na začiatku Kláštorskej rokliny si môžete spraviť kratučkú zachádzku k Bielej jaskyni, ktorú zbadáte priamo z chodníka roklinou.

Prírodná pamiatka Biela jaskyňa v Kláštorskej rokline.Prírodná pamiatka Biela jaskyňa v Kláštorskej rokline.

Pohľad z vnútorného priestoru Bielej jaskyne.Pohľad z vnútorného priestoru Bielej jaskyne.

Vstup do Bielej jaskyne v úvode Kláštorskej rokliny dosiahnete po prekonaní strmého blatistého svahu.Vstup do Bielej jaskyne v úvode Kláštorskej rokliny dosiahnete po prekonaní strmého blatistého svahu.

Prekonávanie skalných prahov v Kláštorskej rokline po typickom oceľovom rebríku.Prekonávanie skalných prahov v Kláštorskej rokline po typickom oceľovom rebríku.

Dúhový vodopád v Kláštorskej rokline mal na jeseň len minimum vody, čo však na druhej strane uľahčuje priestup tiesňavou.Dúhový vodopád v Kláštorskej rokline mal na jeseň len minimum vody, čo však na druhej strane uľahčuje priestup tiesňavou.

Prírodná kladina v Kláštorskej rokline.Prírodná kladina v Kláštorskej rokline.

Prekonávanie ďalšieho skalného stupňa v Kláštorskej rokline.Prekonávanie ďalšieho skalného stupňa v Kláštorskej rokline.

Machový vodopád v Kláštorskej rokline.Machový vodopád v Kláštorskej rokline.

Kláštorská roklina vyúsťuje pri ruine nemenej zaujímavého kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.Kláštorská roklina vyúsťuje pri ruine nemenej zaujímavého kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.

Aj keby bola chata na Kláštorisku zatvorená, môžete si samoobslužne načapovať zaslúžené pivo, alebo kofolu.Aj keby bola chata na Kláštorisku zatvorená, môžete si samoobslužne načapovať zaslúžené pivo, alebo kofolu.

Náročnosť

Náročnosť Kláštorskej rokliny sa nám zdala priemerná. Kovové rebríky tu síce nie sú najvyššie, ale stále si vyžadujú istú obratnosť a odolnosť voči závrati. Rebríky by mali zvládnuť aj deti, ktoré sú v zvyknuté na pohyb v exponovanejšom teréne.

Prístup na začiatok tiesňavy taktiež vyžaduje určitú vytrvalosť. Nie je tak blízko ako napríklad vstup do rokliny Suchá Belá, ktorý sa nachádza takmer ihneď pri Podlesku. Takisto si treba šetriť sily na dlhší zostup. Do rokliny si zoberte kvalitnú obuv. Je potrebná na pohyb po klzkej skale i rebríkoch, prípadne po mokrom koryte potoka, pri vyššom stave vody.

Technickejší úsek popri Hornáde cestou do Kláštorskej rokliny.Technickejší úsek popri Hornáde cestou do Kláštorskej rokliny.

Kláštorská roklina je sprístupnená množstvom stupačiek, rebríkov a reťazí.Kláštorská roklina je sprístupnená množstvom stupačiek, rebríkov a reťazí.

Strmosť jedného z rebríkov v Kláštorskej rokline.Strmosť jedného z rebríkov v Kláštorskej rokline.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Kláštorská roklina je prístupná celoročne, s výnimnkou období s vysokou hladinou vody v potokoch, alebo ak dôjde k znepriechodneniu v dôsledku pádu stromov a podobne. Oplatí sa sledovať stránku Horskej služby ohľadne aktuálnych informácií. Vstupné sa zvykne platiť počas sezóny na vstupoch do Slovenského raja. Je však relatívne symbolické. Tak isto s pripravte, že sa platí za parkovanie, či už na Podlesku, prípadne na Čingove, ak by ste sa sem vybrali z tohto smeru.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

V Slovenskom raji máte na výber mnoho druhov ubytovania, ktoré si však radšej zabezpečte vopred. Kritické to môže byť najmä počas letnej sezóny. Na výber sú okrem klasického ubytovania i kempy v Podlesku, alebo Betlanovciach. V národnom parku opekanie povolené nie je. Dá sa to však v napríklad v kempoch.

Kedy sa oplatí navštíviť Kláštorskú roklinu

Kláštorská roklina je podobne ako všetky rokliny Slovenského raja ideálnym typom na výlet počas leta. Vládne tu totiž príjemná klíma hlbokej tiesňavy. Problémom však môže byť nával turistov. Ak vyhľadávate pokojnejšiu atmosféru, radšej si privstante. Roklina je pekná i na jeseň. Špeciálne čaro môže mať v zime.

Ak si chcete užiť výdatnejšie vodopády v rokline, príďte sem po dažďoch, alebo keď sa topí sneh. Na druhej strane, prechod roklinou je jednoduchší v suchšom období. Keď je vlhko môže sa tu dosť nepríjemne šmýkať.

Koryto potoka v Kláštorskej rokline bolo počas jesene priestupné bez problémov. Inokedy môže byť poriadne rozvodnené.Koryto potoka v Kláštorskej rokline bolo počas jesene priestupné bez problémov. Inokedy môže byť poriadne rozvodnené.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Ferrata HZS Kyseľ – niečo pre skúsenejších horalov, s možnosťou pohybu v exponovanejšom teréne
  • Jazero Blajzloch – jazierko v severozápadnej časti Slovenského raja
  • Tomášovský výhľad – povinná jazda v Slovenskom raji so skvelým výhľadom
  • Malý Kyseľ – ideálna tiesňava na kombinovaný prechod s ferratou HZS Kyseľ

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.