Pamiatky

Červený kláštor – národná kultúrna pamiatka

Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.

Mestská veža v Brezne

Azda najvýraznejšou atraktivitou centra Brezna je Mestská veža. Ide o dosť mohutnú stavbu s múrmi hrubými až 2 m a výškou 31 m. Veža má celkovo 5 podlaží, z ktorých na prvom sa nachádza infocentrum a kaviareň. Stavať ju začali v roku 1830 a dnes vďaka čerstvej rekonštrukcii, ktorá trvala 5 rokov, láka návštevníkov na prehliadku svojho zaujímavého interiéru, ako aj na výhľady na mesto.

Hviezdicový hrádok Csillagvár pri Dolných Janíkoch

Csillagvár, alebo Hviezdny, či Hviezdicový hrádok (v maďarčine csillag = hviezda), v súčasnosti predstavuje zvyšky protitureckej pevnosti zo 17. storočia. Túto lokalitu by sme radi odporučili ako tip na výlet neďaleko Bratislavy, spojený s poznávaním histórie a zároveň miesto, ktoré je charakteristické svojou nekomerčnosťou. Vďaka tomu tu nestretnete davy a budete si môcť dosýta vychutnať toto pekné miesto priamo pri Malom Dunaji.

Hrad Kuchyňa - tajomná ruina v Malých Karpatoch

Ak by ste sa v radi vybrali na nejaké menej známe miesto na záhoráckej strane Malých Karpát, mali by sme tu pre vás jeden jeden veľmi vhodný tip na takýto výlet. Ide o zrúcaninu hradu nad obcou Kuchyňa. O tomto hrade tuší asi len málokto, azda len znalci malokarpatských pevností. Nevedie k nemu ani turistická značka, nezachovala sa o ňom dokonca ani žiadna písomná zmienka. Niečo málo informácií o histórii hradu je možné nájsť na internete. Navyše z neho ani veľa nezostalo, takže nepatrné zvyšky hradných múrov sa iba nenápadne skrývajú v lese. Hoci sa nachádzajú na výraznom kopci, hrad unikne vašej pozornosti. Nič už nenasvedčuje, že by sa v tejto oblasti niečo zaujímavé nachádzalo a všetku pozornosť návštevníkov a turistov na seba strháva neďaleká a populárna malokarpatská sedemstovka – Vysoká.

Muránsky hrad - výhľady z tisícmetrovej výšky

Muránsky hrad je ruinou nad obcou Muráň v národnom parku Muránska planina. Zaujal nás najmä tým, kde je situovaný. Celé jeho okolie je totiž špecifické prekrásnou prírodou, ktorej dominujú pohľadné horské lúky vtisnuté medzi strechovité kopce, porastené zmiešanými lesmi, a pretkané výraznými skalami. Okrem toho je tento hrad vybudovaný celkom vysoko. Až takmer v tisícmetrovej výške (935m) na vrchole Cigánka. To z neho robí výborný vyhliadkový bod.

Hrad Revište - vyhliadkový bod na Pohronie

Ruina hradu Revište, predstavuje zvyšky gotického hradu, neďaleko Žarnovice, konkrétnejšie nad Revištským Podzámčím. Táto zrúcanina je veľmi dobre a rýchlo dostupná a chceli by sme ju odporučiť, aj pre tých, ktorí síce milujú pekné výhľady, no nie až tak obľubujú nekonečné šliapanie za nimi dakde v horách.

Hrad Beckov - tip na ideálny výlet pre rodiny s deťmi

Hrad Beckov, v minulosti známy aj pod menami Bulundus, alebo Bolondos, je v súčasnosti dobre zakonzervovanou ruinou na okraji pohoria Považskéhý Inovec. Malebná ruina hradu sa nachádza v Trenčianskom kraji pri Novom meste nad Váhom nad veľmi príjemnou obcou Beckov. Hrad bol vybudovaný na výborne viditeľnom, 60 metrov vysokom vápencovom brale. Vďaka nemu tento významný hrad na Považí istotne upúta vašu pozornosť.

Spišský hrad - slovenská mega atraktivita

Spišský hrad je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Celý hradný komplex je navyše jeden z najrozľahlejších v rámci nášho územia. Hrad sa môže popýšiť tiež tým že je zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tak isto je jeho hradný vrch súčasťou národnej prírodnej pamiatkovej rezervácie – Spišský hradný vrch. Aby toho nebolo málo, tak od roku 2004 je súčasťou chráneného územia európskeho významu NATURA 2000. Ak to teda môžeme zhrnúť, Spišský hrad je slovenskou mega atraktivitou, ktorú musíte jednoducho navštíviť.

Hrad Tematín - starobylý vyhliadkový bod na Považie

Hrad Tematín 564m je stredovekou ruinou z 13. storočia, ktorej zvyšky dnes nájdete na Považí, presnejšie v pohorí Považký Inovec, nad obcami Hrádok, Lúka a Stará lehota. Hrad vyčnieva ponad okolité listnaté lesy a tak umožňuje ideálne využitie jeho niekdajšej pozorovacej a strážnej funkcie na účely turistického ruchu.

Trenčiansky hrad - najlepšia vyhliadka na hornom Považí

Trenčiansky hrad je dobre zachovalou pevnosťou z 11. storočia. Nachádza sa na Považí v historickom jadre mesta Trenčín v nadmorskej výške 280m. Dodnes tvorí zo stredovekých ľudských stavieb na Považí azda najvýraznejšiu pamiatku. Samotnému mestu Trenčín absolútne dominuje. Hrad bol od nepamäti strážcom významných obchodných ciest, ktoré prepájali Uhorsko, Čechy, Moravu a Poľsko.

Bojnický zámok - romantika na pohľadanie

Medzi hradmi a zámkami na Slovensku asi len ťažko nájdete niečo romantickejšie ako Bojnický zámok. Bojnický zámok je historickou stavbou z 12. storočia, ktorá patrí k najpopulárnejším a najnavštevovanejším na Slovensku. Bojnický zámok nájdete nad Prievidzou, v kúpeľnom mestečku Bojnice. Stojí tu nad mestom obkolesený okolitými horskými hrebeňmi.

Ruinami starobylých hradov bolo Slovensko priam nadmerne obdarené. Ak by sme mali vybrať nejaké z nich, ktoré kombinujú kúsok veľkolepej histórie, prírody, ale aj tajomna, určite by sme sem zaradili Čachtický hrad. Je navyše jednou z ruín, ktorú sa posledné roky podarilo zakonzervovať a veľmi zaujímavo sprístupniť.

Súľovský hrad - orlie hniezdo v Súľovských skalách

Súľovský hrad je v súčasnosti atraktívnou ruinou, ktorá sa nachádza Súľovských vrchoch vo výške 660m. Hrad bol postavený v 15. storočí za účelom pozorovania a obrany priľahlého okolia. Miesto na postavenie hradu bolo vybrané vskutku výborne, pretože sú z neho výborné výhľady na rozľahlú oblasť. Dnes, keď hrad už neplní svoje pôvodné funkcie, skvele slúži turistickým cieľom. Na hrad si určite vyjdite. Je to jedna z tých zaujímavejších ruín Slovenska.

Hrad Devín - top atraktivita v Bratislave

Hrad Devín je ruina nachádzajúca sa nad notoricky známym sútokom Moravy a Dunaja. Týči sa nad mestskou časťou Bratislavy s rovnomenným názvom - Devín. Tento hrad patrí k najstarším a najpopulárnejším na Slovensku. Hrad vďaka svojej polohe a histórií predstavuje tiež jedno z najvýznamnejších historických miest strednej Európy.

Vodný mlyn a múzeum vodného mlynárstva v Kolárove

Vodný mlyn v Kolárove je pekne zrekonštruovaný plávajúci mlyn, ktorý kotví na brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. Priamo v mlyne bolo zriadené Múzeum vodného mlynárstva. Lodný mlyn je zaradený i medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Kolárovský mlyn dnes predstavuje najmä fotogenickú, technickú pamiatku zasadenú do veľmi pekného prostredia riečneho ramena Malého Dunaja v kraji lužných lesov južného Slovenka.

Hrad Dobrá Voda – opustené ruiny uprostred malokarpatského lesa

Ak by ste si chceli vychutnať romantiku prehľadávania opustenej ruiny hradu v hlbokom lese, na Slovensku je na to množstvo príležitostí. Táto krajina je naozaj obdarená množstvom starých hradov a ich zvyškov. Jedným z nich je Dobrovodský hrad v Malých Karpatoch. Hrad sa nachádza medzi územím významných sídel Nové Mesto nad Váhom, Senica, Jablonica a Trnava. Leží blízko obce Dobrá Voda v severovýchodnej časti Malých Karpát.

Hrad Branč - ruina na malebnom kopci Myjavskej Pahorkatiny

Kdesi na polceste medzi Senicou a Myjavou môžete naraziť na zaujímavý hrad s názvom Branč. Týči sa na malebnom brale Myjavskej pahorkatiny nad obcou Podbranč (časť Podzámok). Hradný kopec hradu tvorí najzápadnejšie návršie bradlového pásma na Slovensku. Hrad je veľmi pekne upravený a ponúka pekné kruhové výhľady na okolitú, mierne členitú krajinu.

Oravský hrad - klenot medzi slovenskými hradmi

Oravský hrad je nepochybne jeden z najznámejších, najnavštevovanejších a najkrajších hradov na Slovensku. Hrad je pekne vidieť zo širšieho okolia a je preto jeho hlavnou miestnou dominantou. Tento klenot medzi slovenskými hradmi sa týči na strmom vápencovom bradle zhruba 112 metrov nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, čo ho určite robí atraktívnym cieľom výletu počas vašich potuliek Slovenskom.

Plavecký hrad - kamenná stráž nad bormi

Zrúcanina Plaveckého hradu tvorí významnú dominantu na úpätí západných Malých Karpát. Plavecký hrad zaujme už z diaľky. Cestou po západnej strane Malých Karpát si ho istotne všimnete. Je neprehliadnuteľný a dodnes akoby plnil svoju strážnu funkciu. Týči sa priamo nad okolitou nížinou s nekonečným borovicovým lesom Vojenského obvodu Záhorie. Hrad bol postavený na výraznom vápencovom brale a to jeho dominanciu ešte zvýrazňuje.

Kaplnka sv. Márie Magdalény pri obci Bílkove Humence

Počas prieskumu neobvyklej samoty s názvom Habány pri obci Bílkove Humence, sme narazili na vežičku „vykúkajúcu“ z hustého porastu na neďalekom kopci pri rozsiahlom vinohrade. Neskôr sa ukázalo, že ide o miestnu sakrálnu stavbu pomerne vysokého veku - Kaplnku sv. Márie Magdalény.

Kaštieľ v Budmericiach

Na Slovensku sa nachádzajú dva typy kaštieľov. Schátrané a potom dokonale rekonštruované. Kaštieľ v Budmericiach mal to šťastie, zaradiť sa k tým druhým. Vďaka tomu vytvoril jedinečnú atrakciu v tejto podmalokarpatskej obci. Okrem budovy kaštieľa však môžete vyraziť na prechádzku do tunajšieho prekrásneho parčíku.

Drevený kostolík sv. Michala Archanjela v Ladomirovej

Máte radi históriu drevených kostolíkov, vojnové pamiatky a krásne jedľovo-bukové lesy? V tom prípade určite navštívte Svidník a jeho okolie, v jeho blízkosti sa skrýva veľa týchto zaujímavostí. Jednou z nich je aj veľmi krásny drevený kostolík v Ladomirovej, ktorý je zapísaný dokonca v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A ak už budete v tomto kraji, Ladomirova nie je jediné miesto, kde sa skrývajú poklady :).

Čičva - bývalý hrad Alžbety Báthoryovej

Na miernom návrší nad dôležitou križovatkou ciest sa vypínajú hrdé hradné múry Čičvianskeho hradu. V minulosti ho vlastnila legendárna Alžbeta Báthoryová, ktorá sa v neďalekom vranovskom kaštieli ako 15-ročná vydávala za uhorského magnáta Františka Nádašdyho. Predpokladá sa, že ich veľkolepá svadobná hostina so 4500 hosťami sa odohrávala práve na hrade Čičva. V tom čase bol hrad v perfektnom stave, mal strážnu funkciu a bol zhromaždiskom župy a župným archívom. 

Hrad Pajštún - povinná jazda v okolí Bratislavy

Ak ste ešte neboli na hrade Pajštún, presnejšie na jeho ruine, je to takmer povinná jazda z pohľadu víkendového relaxu v bratislavskom okolí. Pajštún na kopci nad obcou Borinka patrí k obľúbeným atraktivitám v Bratislave a okolí. Výstup na bývalý hrad netrvá dlho a sú z neho pekné výhľady do diaľav, za dobrého počasia dokonca až na rakúske Alpy.

Katarínka - Kostol a kláštor sv.Kataríny Alexandrijskej

Ruina františkánskeho kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej zo 17. storočia, patria k tomu najvýnimočnejšiemu v Malých Karpatoch. Obrovské torzo uprostred lesov tohto pohoria vás prekvapí svojou mohutnosťou i netradičnosťou. Zväčša totiž v malokarpatských lesoch nachádzame predovšetkým ruiny stredovekých hradov. Katarínka dlho chátrala a postupne sa, ako mnohé iné ruiny na Slovensku, rozpadávala. Miesto ale jedného dňa objavili mladí nadšenci...

Bunker - Protipechotný zrub B-S-14 Duna

Bunker resp pechotný zrub B-S-14 Duna bol súčasťou opevnenia Bratislavy, ktoré vzniklo pred II. svetovou vojnou. O kvalite tejto stavby svedčí, že sa takmer neporušená zachovala dodnes, hoci nie je vôbec udržiavaná. Samozrejme, žiadne zbraňové systémy, alebo iné vybavenie interiéru tu dnes nenájdete.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Kedysi dávno stáli vo vzdialenosti 6 km od seba dva Soľnohrady, jeden blízko Solivaru, ten už ale dávno zanikol a druhý stojí dodnes. Druhý Soľnohrad sa nachádza na vŕšku Zámek (661 m n.m.) nad obcou Ruská Nová Ves a jeho ruiny pomaly pohlcuje les. 

Hrad Ostrý Kameň - najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch

Malé Karpaty sú plné hradov a ruín hradov, ak však hľadáte niečo špeciálne, vyrazte na hrad Ostrý Kameň. Niežeby táto ruina bola špeciálne iná, ako tie ostatné. Jedinečnosť jej dodáva predovšetkým umiestnenie. Hrad sa nachádza na hlavnom hrebeni Zárub. Ten je krásne exponovaný a sú z neho nádherné výhľady. Hrad je položený na jednom z jeho koncov. Záruby sú najvyšším kopcom Malých Karpát a rovnako aj tento hrad je najvyššie položeným hradom v tomto pohorí. Nachádza sa vo výške 576m.

Bunker B-S-15 Ostrov na sútoku Dunaja a ramena Zuzana

Jedným z najzaujímavejších bunkrov patriacich do prvorepublikového opevnenia Bratislavy je bunker B-S-15 Ostrov. Jednoznačne za to „môže“ jeho neobvyklá poloha priamo na brehu Dunaja a iba niekoľko metrov od atraktívneho sútoku tejto rieky a petržalského ramena Zuzana.

Kaštieľ a park v Betliari – perla Gemeru

Len 7 km od baníckeho mestečka Rožňava sa skrýva perla medzi kaštieľmi na Slovensku, kaštieľ v Betliari. Betliar je náš najnavštevovanejší a tiež najkrajší kaštieľ na juhovýchodnom Slovensku. Je veľkým lákadlom pre všetky vekové kategórie, ale ani cudzinci tu nie sú výnimočnosťou. 

Bunker B-SV-1

Bunker B-SV-1 je súčasťou bývalého opevnenia Bratislavy z čias 1. Československej republiky. Konkrétne sa jedná o jedno zo štyroch veliteľských opevnených stanovíšť. Pôvodné opevňovacie plány počítali s väčším množstvom objektov tohto druhu v sústave jednotlivých bunkrov, avšak zrealizované boli napokon iba štyri petržalské veliteľské stanovištia.

Bunker B-S-7 Cvičiště, maketa tanku a okolité palebné postavenia

Na poli, medzi okrajom bratislavského sídliska Petržalka a hranicou s Rakúskom sa nachádza väčšie zoskupenie objektov patriaceho do sústavy bratislavských bunkrov z obdobia prvej Československej republiky. V prvom rade je to masívny bunker B-S-8 Hřbitov s priľahlým vojenským cintorínom, menšie palebné postavenia v poli (3 objekty), protitanková priekopa v lesíku medzi bunkrom B-S-7 a B-S-8, tehlová maketa tanku a bunker B-S-7 Cvičiště. Posledné štyri si predstavíme v tomto článku. Návšteva týchto objektov je dobrým cieľom na krátky cyklovýlet.

Prastarý kostolík sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch

Prastarý kostol pri obci Kopčany na Záhorí, je pamiatkou, ktorá má všetko podstatné, až na to, že sa o nej takmer nevie. Má všetky atribúty prvotriednej atrakcie. Leží v peknej, rovinatej krajinke, v ktorej spolu s priľahlým, starým stromom dominuje okoliu. Stavba je citlivo zreštaurovaná a v jej blízkosti nie sú žiadne nadbytočné ,,gýče".

Kačenáreň v Kopčanoch - zabudnutý historický objekt na Záhorí

Ruina Kačenárne patrí k zabudnutým historickým objektom Záhoria, konkrétne Kopčian. Náhodne sme na ňu narazili počas cesty ku kostolu sv. Margity Antiochijskej, ktorý leží kúsok odtiaľto. Že sa v okolí Kopčian nachádza historická pamiatka, spoznáte podľa tabuľky na hlavnej ceste vedúcej obcou. Je to však odkaz na spomínaný kostol. Bonusom obhliadky kostola, ktorý je sám o sebe špičkovou pamätihodnosťou, je aj uvedený objekt Kačenárne.

Hrad Krásna Hôrka - dominanta gemerského regiónu

Hrad Krásna Hôrka už oddávna tvoril hlavnú dominantu gemerského regiónu a aj dnes je hlavným lákadlom tejto oblasti. Tento hrad bol až donedávna jedným z mála hradov, ktorý sa na Slovensku zachoval vo veľmi dobrom stave až do súčasnosti. Avšak to, čo sa nepodarilo vojskám a zubu času za stovky rokov existencie hradu, sa podarilo dvom maloletým chlapcom z osady pod hradom. V roku 2012 tento hrad podpálili a oheň napáchal značné škody. V súčasnosti ale prebieha na hrade rozsiahla rekonštrukcia a z tohto dôvodu je verejnosti neprístupný.

Bratislavské bunkre B-S-2 "Mulda" a B-S-3 "Paseka"

Bunkre Mulda a Paseka sa nachádzajú v Jeleňom háji pri Moste Lafranconi v Petržalke. Sú ukryté v lužnom lese. Najpraktickejší prístup k nim je po bývalých hraničiarskych asfaltkách v uvedenom lese v kombinácii s lesnými cestami, využívanými zrejme poľovníkmi. Najjednoduchšie sa k bunkru dostanete, ak od Mosta Lafranconi zídete po červeno značenej turistickej diaľkovej trase do Jelenieho hája po betónovej ceste a neskôr asfaltke smerom k hranici s Rakúskom.

Zámok v Holíči - schátraný unikát

Zámok v Holíči je pamiatkou prvej triedy, ktorá stojí absolútne v úzadí. Jedinečná stavba, ktorá je ale v súčasnosti takmer kompletne zdevastovaná. Našťastie sa však ukazujú snahy o jej záchranu. Zdá sa, že strecha je nová a rekonštrukciu podstupujú aj priľahlé budovy. Zámok je prístupný, ale otvorený je iba počas letnej sezóny.

Zrúcanina hradu Brekov

Milujete históriu, prírodu, krásne panoramatické výhľady a túlate sa blízko Humenného? V tom prípade si pridajte do výletného plánu aj návštevu hradu Brekov - jedného z najstarších hradov na východnom Slovensku.

Ruiny kostolíka v Haluziciach

Keď cestujete po diaľnici smerom na Žilinu sotva si ho všimnete. Nenápadný a pritom rozkošný, stojí tento kostolík nad dolinou okolo Váhu. Reč je o neskororománskej stavbe nachádzajúcej sa na vyvýšenom poli pri obci Haluzice v oblasti bošáckych kopaníc. Fakt, že sa nachádza v tomto prostredí, je dôkazom, že pôjde o mimoriadne sympatickú lokalitu. Nakoniec, vidno to aj s fotografií, ktoré vám v článku prinášame.

Stredoveký kostol sv. Michala archanjela v Šindliari

Obec Šindliar sa môže popýšiť veľmi pekným, stredovekým kostolíkom, ktorého vek sa datuje od začiatku 14. storočia. Kostol je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, v obci je to už druhý kostol zasvätený tejto biblickej postave. Tento neveľký murovaný kostol určite stojí za povšimnutie, najmä ak budete prechádzať okolo. Vedľa kostola nájdete tiež vysokánsku starú lipu, ktorú zasadili veriaci ešte pri stavbe tohto kostola.

Bunker B-S-4 Lány

Bunker B-S-4 Lány je jedným zo zachránených a rekonštruovaných bunkrov, ktoré nájdete v Petržalke. Bunker je situovaný neďaleko mosta Lafranconi v Bratislave. Nachádza sa na petržalskom brehu Dunaja kúsok pod cyklotrasou smerom na hraničný prechod Berg. Z cyklotrasy je dobre viditeľný a upozorňuje naň i smerovník.

Bunker B-S-1 Štěrkoviště

Bunker B-S-1 Štěrkoviště je jedným z objektov ťažkého opevnenia Bratislavy, ktorý zatiaľ čaká na svoju obnovu. Je veľmi podobný neďalekému bunkru B-S-4 Lány a B-S-8 Hřbitov. Nachádza sa na bývalej hraničiarskej ceste popri Dunaji, ktoré vedie od mosta Lafranconi smerom k rakúskej hranici. Asi 50-100m pre prudkým zabočením cesty doľava pred hranicou sa vľavo nachádza tento bunker. Je hneď pri ceste samotnej, takže ho ľahko zbadáte.

Dračí hrádok (Hadí hrad)

Dračí hrádok (Známy aj ako Hadí hrad) je ruina hradu medzi Borinkou a bývalou horskou osadou a lomom Medené Hámre. Je to ideálny cieľ na krátky víkendový výlet. Môžete sa sem vybrať či už pešo, alebo na bicykli. Hoci záverečná štvrťhodinka k ruine samotnej, bude iba pre zdatných horských cyklistov. Terén je tu pomerne strmý.

Biely Kameň - zrúcanina hradu pri Svätom Jure

Hrad Biely Kameň je ruinou kamenného gradu v Malých Karpatoch. Nachádza sa asi 20-30 min chôdze nad obcou Svätý Jur. Prístup do tejto dediny z centra Bratislavy je cestou popod Malé Karpaty. Je to 15,5km.

Bunker B-S-8 Hřbitov a vojenský cintorín Kopčianska - Petržalka

Bunker B-S-8 Hřbitov, umiestnený v petržalských Kopčanoch v poli neďaleko hraníc s Rakúskom pri hraničnom prechode Berg bol súčasťou obranného systému vybudovaného v období roku 1930 v okolí hraníc vtedajšieho československa. Systém pozostávajúci z množstva betónových pevností mal slúžiť na obranu proti prípadnému útoku nacistického Nemecka. Nakoniec však, podobne ako ostatné bunkre, bol opustený bez boja.

Zrúcanina hradu Turňa

Turniansky hrad sa rozprestiera nad obcou Turňa nad Bodvou na krasovom vrchu, ktorý je súčasťou Zádielskej planiny v pohorí Slovenský kras. Hrad bol postavený v polovici 14. Storočia, hoci podľa viacerých zdrojov pochádza už z polovice 13. storočia. Mal ochraňovať cestu vedúcu z Gemera na Spiš. Dnes z hradu ostali len ruiny. Zachované sú však múry niektorých objektov (ako napr. bašty, múry opevnenia, paláca alebo veže).

Hrad Korlátko (Cerovský hrad)

Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m.