Jazero Blajzloch je menšia vodná nádrž situovaná na západnom okraji Slovenského raja, južne od Podleska v úvode Štvrtockej doliny, známej aj ako dolina Blajzloch. Je to atraktivita, ktorá poteší každého romantika a tých, ktorým sa nechce veľmi namáhať na ťažkých túrach a radi by si tiež pozreli niečo pekné v Slovenskom raji.

Jezero Blajzloch ponúka ideálnu prechádzku pre rodiny s deťmi, dôchodcov, či osobám, ktoré sú pohybovo obmedzené. Z parkoviska k nemu totiž vedie dobrá, len veľmi mierne stúpajúca štrková cesta, ktorou ste pri ňom behom pár minút. Jazierko bude zaiste príťažlivé i pre všetkých milovníkov fotenia, ktorí si z tadiaľto môžu odniesť krásne zábery. Blajzloch patrí k tým najpokojnenším a nie až tak navštevovaným miestam v Slovenskom raji.

Jazierko Blajzloch je vsadené do krásnej prírody Slovenského raja.Jazierko Blajzloch je vsadené do krásnej prírody Slovenského raja.

Ako sa dostať na Blajzloch a kde zaparkovať

Jazero Blajzloch sa nachádza krátky kúsok jazdy autom od Hrabušíc, prípadne neďalekých Betlanoviec. Je to približne 10-15 minút po ceste v smere na Pílu. Môžete si sem spraviť i minitúru, keď sa sem vyberiete po zelenej turistickej značke z Podlesku, prípadne z Píly, či lokality Sokol, horáreň. Všetky tieto miesta disponujú i parkoviskami. Lokality prepája turistický chodník v zásade kopírujúci trasu hlavnej cesty.

Ak sa k jazeru Blajzloch vyberiete autom, môžete ho odstaviť na parkovisku prírodného rázu na začiatku doliny Blajzloch, nachádzajúcom sa tesne pri hlavnej ceste. Parkovisko nebolo platené, počas sezóny to však nezaručujeme. Z parkoviska postačí prejsť po lesnej štrkovej ceste asi 5 minútovú trasu a ste pri jazierku. Táto trasa zároveň slúži aj ako požiarna cesta, takže je dobrej kvality a tiež pohodlne priechodná. Vinie sa popri nej príjemný tok potôčika a tak je prechádzka ešte krajšia.

Parkovacia plocha neďaleko jazierka Blajzloch.Parkovacia plocha neďaleko jazierka Blajzloch.

Hoci priamo k Blajzlochu vedie kvalitná cesta, platí tu zákaz vjazdu.Hoci priamo k Blajzlochu vedie kvalitná cesta, platí tu zákaz vjazdu.

Cesta k jazierku Blajzloch slúži aj ako požiarna komunikácia.Cesta k jazierku Blajzloch slúži aj ako požiarna komunikácia.

Pri jazierku Blajzloch

Jazierko, hoci pôsobí dojmom menšieho horského plesa, bolo vybudované umelo v roku 1966, na čo odkazuje i kovové zábradlie v mieste vodného prepadu na okraji tejto vodnej plochy. Vody Blajzlochu dopĺňa Štvrtocký potok a potôčik spod vrcholu Koč. Hoci je jazierko umelo vytvorené do nádhernej okolitej prírody zapadá dokonale. Jeho hladina sa doslova snúbi s okolitým bujným lesným porastom.

Voda z jazierka vyteká vodopádom, ktorý v podstate preteká objektom hrádze. Atmosféra je tu tichá a upokojujúca. Nečudo, že tu bola vybudovaná chatka urbariátu, ktorá však pohodu nenarúša. Aspoň my sme mali to šťastie, že sme tu nenatrafili na bujarých hostí.

Romantickú atmosféru jezera Blajzloch dotvára menší ostrovček, ktorý je porastený krásnymi ihličnanmi. Dostanete sa na neho tak, že obídete jazero z južnej strany, následne prejdete po mostíku cez Štvrtocký potok a na samotný ostrov sa dostanete po lávke. Na Štvrtockom potoku sme narazili na milé spestrenie v podobe drobných drevených mlynov a drevenej sochy pri moste cez potok. Ostrovček samotný nie je veľký, no príjemne sa z tade pozoruje vodná hladina. Nájdete tu i drevenú lavičku.

Popri jazierku vedie i náučný chodník so šiestimi infopanelmi, ktorým sa môžete prejsť kúsok ďalej dolinou. Chodník má dĺžku približne 1,4 km a prevýšenie 60 m, čo je prijateľné naozaj takmer pre každého.

Prietok vody cez hrádzu jazierka Blajzloch vytvára menší vodopád.Prietok vody cez hrádzu jazierka Blajzloch vytvára menší vodopád.

Menší ostrovček na jazierku Blajzloch je dostupný po mostíku z opačnej strany.Menší ostrovček na jazierku Blajzloch je dostupný po mostíku z opačnej strany.

Jazierko Blajzloch bolo umelo vytvorené.Jazierko Blajzloch bolo umelo vytvorené.

Hrádza jazierka Blajzloch. Je možné ňou prejsť.Hrádza jazierka Blajzloch. Je možné ňou prejsť.

Pred vstupom na ostrov jazera sa nachádzajú takéto drobné drevené mlyny a sochy.Pred vstupom na ostrov jazera sa nachádzajú takéto drobné drevené mlyny a sochy.

Prechod cez potôčik pri jazere. Kúsok za ním sa nachádza ďalší mostík, ktorým sa dostanete na ostrov.Prechod cez potôčik pri jazere. Kúsok za ním sa nachádza ďalší mostík, ktorým sa dostanete na ostrov.

Lávka, ktorou sa dostanete na ostrovček uprostred jazera Blajzloch.Lávka, ktorou sa dostanete na ostrovček uprostred jazera Blajzloch.

Pohľad na protiľahlý breh jazera Blajzloch z ostrova.Pohľad na protiľahlý breh jazera Blajzloch z ostrova.

Na ostrovčeku sa dá príjemne posedieť pod korunami stromov.Na ostrovčeku sa dá príjemne posedieť pod korunami stromov.

Náročnosť

Prechádzka k Blajzlochu je ideálna pre všetky typy turistov, dokonca i pre ľudí s nevôľou pohybovať sa. Prechádzka vedie po veľmi dobrej, mierne stúpajúcej štrkovej ceste priamo z parkoviska vzdialeného len približne 5 minút, takže ju zvládne aj dôchodca, malé dieťa, či hendikepovaná osoba s doprovodom. Túto prechádzku si môžete predĺžiť, ak sa sem vyberiete z Podleska, po zelenej značke. Prípade sa prejsť ďalej od jazierka po krátkom náučnom chodníku.

Lesná cesta k jazeru Blajzloch ponúka možnosť na pohodovú prechádzku.Lesná cesta k jazeru Blajzloch ponúka možnosť na pohodovú prechádzku.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Prístup k jazierku Blajzloch bol bezplatný. Dostupné by malo byť počas celého roka. Parkoviská v blízkosti prístupovej zelenej značky sú obvykle spoplatnené. Treba s tím rátať najmä počas letnej sezóny. Pri jazere sme však za parkovanie neplatili. Ešte treba pripomenúť, že v zime sa sem autom nemusíte dostať, keďže cesta v zime nie je upravovaná a môžu byť na nej nánosy snehu.

Infotabuľa náučného chodníka pri Blajzlochu.Infotabuľa náučného chodníka pri Blajzlochu.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Najblžšie ubytovanie pri Blajzlochu je chatka bývalého urbariátu, ktorú je údajne možné si prenajať. To sme však neskúšali. Pomerne blízko je i kemp v Podlesku, alebo viaceré možnosti ubytovania v Hrabušiciach. V kempe by mala byť možnosť opekania.

Chatka neďaleko jazera Blajzloch.Chatka neďaleko jazera Blajzloch.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Jazero Blajzloch sa oplatí navštíviť počas celého roka. Veľmi príjemne je tu na jeseň, zaiste však bude mať táto lokalita čaro i v zime.

Jazierko Blajzloch je fajn miestom trebárs na rande, ale poteší aj fotografov.Jazierko Blajzloch je fajn miestom trebárs na rande, ale poteší aj fotografov.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Roklina Veľký Sokol – jedna z klasík Slovenského raja
  • Kláštorisko – horská lúka s ruinou kartuziánskeho kláštora a výhľadom na Tatry
  • Kláštorská roklina – kratšia roklina s niekoľkými peknými vodopádmi
  • Roklina Piecky – technicky náročnejšia roklina s množstvom rebríkov
  • Suchá Belá – veľmi rýchlo dostupná roklina z Podlesku, patrí k miestnym top atraktivitám

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.