Zejmarská roklina je jedným z množstva kaňonov, ktoré sa stali charakteristickou črtou pohoria Slovenský raj. Nachádza sa na juhu uvedeného horstva pri Palcmanskej Maši a obci Dedinky. Nájdete v nej všetko, čo preslávilo Slovenský raj. Hlboký skalný kaňon, vodopády, rebríky a stúpačky. Všetko korunované jedinečnou prírodou.
Táto roklina patrí ku kratším turistickým chodníkom v Slovenskom raji a hoci je to strmina, prejdete ju celkom rýchlo. Je značená modrou značkou. Vstup do nej je spoplatnený. Ten, kto má rád preliezky v prírode, určite sa v Zejmarskej rokline dosýta vyšantí. Naopak, nie je to nič pre ľudí so strachom z výšok a príliš malé deti. Hneď na úvod upozorňujeme, že roklina je prechodná len jednosmerne. My sme si roklinu vychutnali, krátko po daždi takmer ľudoprázdnu.
Ako sa dostať do Zejmarskej rokliny
Zejmarská roklina pri obci Dedinky, patrí k miestam, ktoré sú vhodné na návštevu, keď máte viac času. Povedzme, ak ste v Slovenskom raji na dovolenke. Najbližšie väčšie mesto je Spišská Nová Ves, kam jazdia celkom často rýchliky. Z tadiaľ už sa do Dediniek dopravíte autobusom. Hoci tento kút sveta pôsobí akoby tu končili všetky cesty, rýchlik do týchto miest chodí aj priamo. Ide o južnú trasu rýchlikov naprieč Slovenskom. Tie však premávajú pomerne striedmo. Cesta najmä zo západu krajiny je však dlhá a kvôli krátkemu výletu, akým je prechod Zejmarskej rokliny sa nevyplatí ju podstupovať.
To isté platí i o ceste autom, hoci v tomto prípade aspoň nebudete obmedzovaní cestovnými poriadkami. Cesta autom je výhodná i v tom, že cestou hádam z ktoréhokoľvek kúta Slovenska si môžete pozrieť ešte mnoho iných zaujímavostí, ktoré sa často nachádzajú aj priamo pri ceste. Príkladom môže byť Chmarošský viadukt, prameň Hrona, či meandre tejto rieky počas cesty smerom z Brezna. Okrem Dediniek na túru môžete vyraziť i z Bielych Vôd - Mlynkov, čo bude ešte o kúsok bližšie k nástupu do rokliny. V každom prípade, ak ste autom, odporúčame si doriešiť, ako sa preň vrátite. Roklina je totiž priechodná len jednosmerne a tak je nutné podniknúť cez ňu okruh. Vtedy je dobré mať naporúdzi, niekoho kto vás vyzdvihne v cieli trasy a ušetrite tak čas.
Ak sa podujmete absolvovať okruh komplet pešo, najkratšou možnosťou bude túra cez Zejmarskú roklinu a Geravy zo zostupom do Dediniek. Vtedy sa javí výhodné zaparkovať auto práve na tamojšom parkovisku pri jazere. Okruhy sa tu však dajú nakombinovať rôzne a od toho závisí i celková logistika. Všetky však vedú cez Geravy.
Parkovanie pri Palcmanskej Maši, od ktorej sa na túru vyráža, je možné na veľkom parkovisku. Nám sa toto miesto vidí ako ideálny východiskový bod na túru do Zejmarskej rokliny. Priamo pri parkovisku sa nachádza i kemping a množstvo ubytovania, či možností najesť sa. Palcmanská maša je totiž stále lokálne významným strediskom rekreácie, hoci tunajšie lyžiarske stredisko vyzerá, že má už svoju slávu za sebou.
V Mlynkoch sme si parkovisko nevšimli. Parkovať ale môžete zrejme klasicky, kde nájdete miesto. Môže byť, že parkovacia kapacita v uvedených obciach počas sezóny nepostačuje. V takom prípade by tu bol problém hľadať alternatívne miesta na odstavenie auta, pretože celá oblasť je pomerne hornatá a cesty úzke. Všetko je pomerne dosť natesnané medzi kopce.
Túra Zejmarskou roklinou z Dediniek i Bielych vôd – Mlynkov začína na červenej turistickej značke, ktorá sa neskôr napája na modrú značku. Tá vás prevedie komplet roklinou až po Geravy, čo je vlastne veľká trávnatá planina vo výške približne 1000m s bufetom a menšou zvernicou. Uvedené turistické chodníky sa križujú práve na okraji Mlynkov.
Modrá značka začína kontrolovaným vstupom do Národného parku Slovenský raj. Určite si ho všimnete, je dostatočne výrazný. Platí sa tu symbolické vstupné. V našom prípade vstup strážil veľmi sympatický pán, ktorý nám ako úplnym nováčikom v tejto oblasti ochotne poradil a vysvetlil trasu, ktorá nás čaká. K tomu nám zaprial pekný zážitok a hneď na to sme už vyrazili poklusom, pretože roklinu sme chceli prebehnúť.
Prechod Zejmarskou roklinou
Zejmarská roklina návštevníkovi ponúkne akýsi úvod do poznávania tiesňav Slovenského raja. Výstup samotnou roklinou predstavuje kratšiu túru, v trvaní približne 1 hodiny. K celkovému času však treba prirátať i zostup ktorý môže mať rôzne varianty. Táto roklina sa terénom veľmi ponáša na ostatné kaňony v oblasti. Nájdete tu všetko, čo je dobre známe i z mnohých fotografíí tejto lokality. Skalné strminy, čarovné vodopády, krásny les a rastlinstvo, všetko popretkávané sieťou zabezpečovacích umelých pomôcok v podobe reťazí, rebríkov a množstva stupačiek.
Zejmarská roklina je prírodný skvost, vhodný na návštevu počas horúcich dní, pretože klíma je tu stále ochladzovaná potokom, vysokými skalami a hustým lesom. Potok, ktorý roklinu vytvoril, sem spadá z vrchu horskej planiny. Okrem iného v nej vytvoril i Nálepkove vodopády, pomenované na počesť kapitána Jána Nálepku, hrdinu z 2. svetovej vojny, ktorého meno sa spája i s neďalekými Bielymi Vodami.
Pokiaľ sa v rokline nahromadí množstvo návštevníkov, nebude to asi nič príjemného. My sme tu boli po daždi počas letnej sezóny a roklina bola vyprázdnená a tak sme si ju mohli prejsť v pokoji a tiež si spraviť dostatok fotiek. Z pohľadu fotenia stojí za zmienku, že Zejmarská roklina je celkom tmavá, najmä takto tesne po daždi.
Prechod Zejmarskou roklinou, hoci strmo stúpa, vďaka neustálym podnetom, či už v podobe prírodných krás, technických pomôcok v podobe rebríkov, ubehne veľmi rýchlo. Trasa na záver zmierni sklon a vyvedie vás z lesa priamo na okraj veľkej planiny s názvom Geravy. Tu si môžete dopriať jedno zaslúžené v bufete a prezrieť si zaujímavé tvory v zvieracej ohrade. Napríklad divé svine, alebo dokonca, čo nás vo výške 1000m mierne šokovalo, pštrosy emu.
Z Geráv vás potom čaká viacero možností zostupu, buď priamo a najkratšie do Dediniek, alebo cez Zadný Hýľ do Bielych Vôd a rovnako až do Dediniek. Pre zdatnejších je na zváženie okruh cez Malé a Veľké Zajfy, cez Stratenskú pílu a späť do Dediniek.
Parametre túry Zejmarská roklina ústie - Geravy: vzdialenosť 1,5 km, prevýšenie 220m, trvanie 1:00h (možný je len jednosmerný priestup smerom na Geravy)
poznámka: k celkovému času túry je nutné prirátať i čas zostupu z planiny Geravy podľa jednotlivých alternatívnych trás, túra tak môže trvať viac ako dve hodiny.
Výhľady
Výhľady zo Zejmarskej rokliny sú len minimálne. Návštevníka potešia skôr pohľady na samotnú tiesňavu. Výhľad budete mať najmä z rebríkov na nižšie položené časti tiesňavy, ktoré tiež nie sú na zahodenie. Miestami je na rebríkoch pekná expozícia. Po prekonaní strmších častí rokliny sme našli i jedno výhľadové priamo na jej okraji, no výhľad bol značne obmedzený. Niekoľko pekných výhľadov na Dedinky sme mali počas zostupu po zelenej značke.
Náročnosť prechodu Zejmarskou roklinou
Ide o ten typ túry, kde sa môžete hýbať len jednosmerne a navyše v úzkom rade. Predbiehanie je tu takmer nemožné resp. nebezpečné. Túra nie je moc vhodná pre osoby, ktoré nemajú radi výšky, nemajú potrebnú obratnosť a skúsenosti v komplikovanejšom teréne, alebo menšie deti.
Terén je strmý, plný koreňov, vyšmýkaných skál, ako i roztrúsených väčších kameňov. Trasa ak je mokrá po daždi, je blatistá a šmykľavá, je namieste riadne sa počas výstupu sústrediť na krok a radšej príliš nefotiť, najmä ak je tu veľa ľudí, ktorí sa na vás na chodníku tlačia. Miestami je nutné kráčať roklinou i priamo korytom potoka. Dá sa to však zvládnuť, pretože kráčate po povrchu kameňov.
Zebezpečovacie pomôcky sú tu v dobrom stave. Tvoria ich kovové rebríky, stupačky a reťaze. Rebríky sú možno i desať metrov vysoké a nezabezpečené zábradlím. Opatrnosť je potrebné zvýšiť taktiež i počas zvýšeného stavu vody v potoku, ktorý môže nastať počas obdobia výdatnejších zrážok. Úplne iná situácia tu však vládne počas zimy. Do rokliny sa v takom prípade treba náležite vyzbrojiť a túru poriadne zvážiť. V zime sa určite hodia protišmykové návleky, alebo mačky. Paličky by sa tu dali čiastočne využiť, no na rebríkoch vám budú zavadzať.
Psa by sme sem určite neodporúčali brať. Je to nevhodné miesto pre pohyb psa a z túry so psom by ste napokon veľa nemali. Rovnako tak by sme túru neodporúčali rodinám s deťmi pod 8 rokov a tiež s takými, ktoré s turistikou majú minimálne skúsenosti. V okolí Palcmanskej Maše sa pre ne nájdu vhodnejšie lokality, napríklad Stratenská píla.
Otváracie hodiny a vstupné
Zejmarská roklina je prístupná celoročne a je spoplatnená počas júna - septembra denne a počas mesiacov apríl - máj a október podľa počasia denne, alebo len počas víkendu. Z uvedeného vyplýva, že je spoplatnená počas hlavnej turistickej sezóny. Poplatky sú naozaj symbolické a v prvom rade slúžia na obnovu technických pomôcok, ktoré sú osadené v roklinách Slovenského raja.
Možnosti ubytovania
Rôznu úroveň ubytovacích možností v blízkosti Zejmarskej rokliny nájdete v Dedinkách, prípadne v neďalekej obci Stratená. V Dedinkách nájdete ubytovanie či už v miestnom kempe, alebo v jednotlivých penziónoch. Ubytovanie sa dá v mnohých prípadoch zabezpečiť vopred i cez internet. Naša skúsenosť ukázala pomerne veľkú vyťaženosť tunajších ubytovaní, hoci v kempe počas našej návštevy koncom leta bolo miesta dostatok. Kemp sme síce nevyskúšali, no pôsobil naozaj skromne. Predstavuje ho šikmá trávnatá plocha pod lyžiarskym vlekom. No zato je z nej pekný výhľad na celú Palcmanskú Mašu. V kempe sa dalo i opekať, no viac miest na opekanie v blízkosti rokliny sme si nevšimli.
Kedy sa oplatí navštíviť Zejmarskú roklinu?
Rokliny Slovenského raja sú veľmi vyhľadávanou atraktivitou. Nápor turistov tu preto nie je ničím neobvyklým. Z tohoto pohľadu, ak si tu chcete užiť pokojnú túru, vyplatí sa sem prísť mimo leta, voľných dní, alebo cez pracovný týždeň. Ak ste tu počas letnej sezóny skúste sa prinútiť vstať, čo najskôr ráno. Aj týmto spôsobom sa môžete vyhnúť davom návštevníkov. Peknú túru tu zažijete v každom ročnom období. Najlepšie je však sem prísť počas suchších dní, odpadnú vám tak starosti s príliš vlhkým a klzkým terénom, či väčším prietokom vody v potoku.
Zaujímavosti o Zejmarskej rokline
Zejmarská roklina je najkratšou tiesňavou Slovenského raja. Potok, ktorý ňou preteká, pramení na Geravách, pričom jeho hlavným zdrojom je prameň Zejmarská studňa. V lete oceníte prírodnú klimatizáciu v podobe tieňa a vodopádov Zejmarskej rokliny. Z nich najvyššími sú Nálepkove vodopády s výškou až 22m.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Stratenská píla - krásna lokalita, akoby z filmu o ďalekej divočine
- Stratenský kaňon - pekný kaňon, ktorý je dielom rieky Hnilec
- Palcmanská maša - ponúka príjemnú prechádzku po brehu zaujímavého vodného diela, ako aj kúpanie, vodné bicykle a rybolov
- Cintorín nad Dobšinskou Mašou - pôsobivé vyhliadkové miesto
- Tiesňavy - opustená a málo známa tiesňava medzi Stratenou a Dobšinskou ľadovou jaskyňou
- Dobšinská ľadová jaskyňa - veľmi populárna jaskyňa, zaradená v UNESCO
- Dobšinský kopec – na jeho vrchole sa nachádza vyhliadka so zaujímavými výhľadmi
- Suchá belá – najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji
- Havrania skala – výhľadový vrchol neďaleko Palcmanskej Maše s pôsobivými výhľadmi
Fotografie z prechodu Zejmarskou roklinou
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo,
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.