Palcmanská Maša je vodná nádrž na juhu Slovenského raja. Bola vybudovaná v hornej časti toku Hnilca a je najväčšou priehradou v Slovenskom raji. Má rozlohu 86,5 ha. Hlavnými funkciami Palcmanskej Maše je zber vody pre vodnú elektráreň v Dobšinej, regulovanie Hnilca a samozrejme i rekreácia. Dá sa tu nájsť vzácne ticho pri vode a tiež pekná príroda s množstvom možností na ľahšie výlety.
Palcmanská Maša z Náučného chodníka Dobšinská Maša.
Vodná nádrž ponúka priestor na kúpanie, člnkovanie, rybárčenie, prechádzky, ale aj táborenie pod šírym nebom v kempe. Nejde o vychytené letovisko, takže je to miesto pre tých, ktorí by radi zostali na jednom mieste niekoľko dní a objavovali okolité zaujímavosti. Ubytovať sa dá i v bežných apartmánoch v tunajšej obci Dedinky. Na výlety potom môžete vyrážať priamo od Palcmanskej Maše, alebo sa viete rýchlo odviezť k atraktivitám v blízkom okolí.
Ako sa dostať k Palcmanskej Maši a kde zaparkovať?
Palcmanská Maša je z tých destinácií, ku ktorým vedie trošku kľukatejšia cesta, no stále sa sem dostanete po hlavnom ťahu medzi Telgártom a Dobšinou. Pred Dobšinou je potrebné odbočiť smerom k vodnej nádrži presnejšie do obce Dedinky. Jazdia sem autobusy a tiež vlaky.
Mimochodom cesta vlakom do týchto končín je celkom romantickým zážitkom. Železničná trať vedie horskými zákutiami, zaujímavými viaduktami a miestami i popri rieke Hnilec. V tomto smere by mohla byť zaujímavá i cesta na motorke. Šíre okolie je pre dobrodružných motorkárov priam ako stvorené. Kto má kondičku, môže sa sem vybrať i na bicykli. V blízkosti sa nachádzajú cyklotrasy. Parkovanie je možné v Dedinkách.
Pri vodnej nádrži Palcmanská Maša existujú viaceré možnosti na ubytovanie i občerstvenie.
Možnosti relaxu na Palcmanskej Maši
Priamo na Palcmanskej Maši by mala byť možnosť člnkovania a samozrejme i kúpania. Je to však skôr niečo pre otužilcov, pretože je to jedna z najchladnejších vodných nádrží na Slovensku. Videli sme, že táto vodná plocha je populárna i medzi rybármi. Zaujímavou možnosťou pre dobrodružnejšie duše by mohlo byť kempovanie na trávnatom priestranstve pri Dedinkách. Ide o miestny kemp.
Na Palcmanskej Maši sme sa ocitli vrámci väčšieho roadtripu po Slovensku. Rozhodli sme sa tu stráviť pár dní, hoci počasie veľmi neprialo. Vlastne bolo len špecifické, nie príliš vhodné na polihovanie na pláži. Mali sme dosť dažďa, no ani v takom prípade tu nemusíte hádzať flintu celkom do žita. Ubytovanie v chate v blízkosti lanovky ponúkalo prístup k viacerým túram.
Člnky na Palcmanskej Maši v lokalite Dedinky.
Breh Palcmanskej Maše v lokalite Dedinky.
Okolo vodnej nádrže Palcmanská Maša
Prvou, ktorú tu môžete podniknúť, je úplne ľahká prechádzka po obvode vodnej nádrže. Najskôr môžete preskúmať malú obec Dedinky na brehu. Vznikla splynutím obcí Štefanovce a Imrichovce v roku 1933. Z nej sa dá popri brehu kráčať po chodníku až na teleso hrádze, ktoré je technicky zaujímavým dielom.
Pokračovať sa dá miestami po cyklotrase až do Dobšinskej Maše – malej obce. Vodnú nádrž si tak obzriete z viacerých uhlov a je to celkom fajn možnosť aj keď počasie celkom nepraje.
Oblasť kempingu pri Palcmanskej Maši. Kempuje sa na tomto trávnatom priestranstve.
Pohľad na priestranstvo pod hrádzou Palcmanskej Maše.
Rieka Hnilec pokračuje z Palcmanskej Maše smerom na východ.
Priehradný múr Palcmanskej Maše.
Pohľad na vodohospodársky objekt na Palcmanskej Maši.
Vlaková stanica Dedinky v lokalite Palcmanskej Maše.
Menší cintorín nad Palcmanskou Mašou a pohľad na vlakovú trať.
Originálna minibudova pošty v Dedinkách pri Palcmanskej Maši nás celkom zaujala.
Náučný chodník Dobšinská Maša
Náučný chodník ponúka predovšetkým možnosť pozrieť sa na Palcmanskú Mašu z výšky. Chodník vedie lúkami nad vodnou nádržou a na niekoľkých infotabuliach návštevníkov oboznamuje s históriou tunajšieho baníctva, lesníctva, ale aj samotným vodným dielom.
Narazili sme tu na prístrešok a výborný výhľad celú oblasť, ktorej centrum tvorí práve Palcmanská Maša. Túra vám nezaberie mnoho času a tiež je vhodným cieľom, keď nie je počasie na kúpanie.
Turistický smerovník Dobšinská Maša popisuje možnosti na pešiu turistiku a cykloturistiku.
Prístrešok s ohniskom na Náučnom chodníku Dobšinská Maša.
Smerovník na Náučnom chodníku Dobšisnká Maša nad vodnou nádržou Palcmanská Maša.
Dobšinská Maša - lokalita s menšími sídlami pri Palcmanskej Maši.
Túra, alebo výlet na člnkoch na Stratenskú Pílu
K najkrajším, ba dokonca najunikátnejším túram v tejto oblasti patrí výlet z Dediniek na Stratenskú Pílu. Dá sa sem vybrať po červenej turistickej trase, pričom budete mať veľmi pekný výhľad na rieku Hnilec, tiahnúcu sa v doline medzi strmými horskými svahmi s ihličnatým lesom.
Sú to veľmi pekné scenérie, ktoré môžete spoznať veľmi neobvykle aj na člne. Môžete si ho požičať v Dedinkách a ak si trúfate podniknúť asi 3 km dlhú plavbu po Hnilci až na Stratenskú pílu. Ide o jedinečný zážitok s cieľom v jednom z najromantickejších miest Slovenského raja – v Stratenskej Píle.
Tá predstavuje tichú zátoku s niekoľkými chatkami na sútoku Hnilca a Krčmárskeho potoka. Miesto silne pripomína severoamerickú divočinu a vyznačuje sa krásnou prírodou. Na vizuálne zaujímavosti celej túre resp. plavbe pridáva železničná trať, ktorá je vedená tesne nad vodami Hnilca.
Drevené mólo na Stratenskej píle.
Zejmarská roklina a planina Geravy
Od Palcmanskej Maše sa môžete vybrať do jednej z roklín Slovenského raja. Konkrétne ide o Zejmarskú roklinu, do ktorej sa vstupuje v susednej obci Biele vody. Pripravte sa, že sa tu zvykne vyberať vstupné. Roklina je vybavená stupačkami i rebríkmi, ktoré nemusia byť pre každého. Vyslovene extrémne exponované pasáže tu však nie sú.
K najhodnotnejším prírodným krásam v Zejmarskej rokline patria viaceré vodopády, z ktorých sú najznámejšie Nálepkove vodopády. Upozorňujeme na jednosmerný prechod roklinou. Výstup ňou vás vyvedie na peknej horskej planine Geravy, kde sa nachádza bufet.
Rozbiehajú sa z nej turistické značky ďalej do Slovenské raja. Na Palcmanskú Mašu sa vrátite zostupom popod lanovku, kde vedie zeleno značený turistický chodník. Lanovka by mala byť zrekonštruovaná a funkčná, čo sme však zatiaľ nevyskúšali.
A ďalší rebríček a vodopád Zejmarskej rokliny. Potok má nízky stav. V čase vysokej vody nie je prechod bezpečný.
Horská planina Geravy sa nachádza na južnej strane Slovenského raja. Je dostupná po turistických chodníkoch, ale aj lanovkou z Dediniek.
Lanovkou z Palcmanskej Maše na planinu Geravy
K najnovšie možným výletom by mala byť jazda od Palcmanskej Maše až na planinu Geravy. Lanovka tu v minulosti premávala, potom však dlhšie chátrala. Údajne je znova funkčná. Lanovku sme mali možnosť vidieť, no ešte tesne pod rekonštrukciou. Preto, ak sa sem vyberiete, radšej si overte aktuálny stav. Môže to však byť zaujímavý tip pre rodiny s deťmi, prípadne, ak sa chcete rýchlejšie dostať k vyššie položeným turistickým trasám v Slovenskom raji.
Náročnosť túr a vybavenie na túru
Na jednoduchých výletoch, ktoré sme v lokalite Palcmanskej Maši vyskúšali vystačíte so základným turistickým vybavením. Zoberte si turistické topánky s dobrou podrážkou a odev podľa počasia. Palice sa môžu hodiť v strmších pasážach pri túrach na Geravy, alebo na Stratenskú pílu. Ak sa tu nevyznáte, využijete navigáciu v mobile. Celá oblasť poskytuje mnoho miest na pekné zábery, takže pribaľte aj nejaký fotoaparát.