Kúpele Brusno asi netreba špeciálne predstavovať. Ide o jedny z najznámejších kúpeľov Slovenska. Nachádzajú sa uprostred Slovenska za Banskou Bystricou v smere na Podbrezovú v peknej prírode neďaleko vrchu Vepor a Nízkych Tatier. Ležia v doline obkolesenej lesmi s trošku strašidelným názvom – Peklo. Báť sa však nemusíte voda v kúpeľoch je primeranej teploty.

Historická budova v parku v kúpeľov Brusno.Historická budova v parku v kúpeľov Brusno.

Kúpele fungujú v klasickom liečebnom režime, no my sme sa sem vybrali čisto na obhliadku areálu kúpeľov, ich starších i novších budov, ako aj prehliadku tamojšieho parku. Neodchádzali sme sklamaní, nakoľko sa táto lokalita vyznačuje tichom a ponúka možnosti na príjemný oddych, aj keď tu práve nie ste ubytovaní ako kúpeľní hostia.

Ako sa dostať do kúpeľov Brusno a kde zaparkovať?

Kúpele Brusno sa nachádzajú len kúsok od hlavného ťahu naprieč krajinou, takže sa sem dostanete rýchlo autom, autobusom, no stoja tu aj vlaky. Z vlakovej stanice je to do kúpeľov asi 1,5 km po asfaltke. Ak prídete autom, malo by sa dať zaparkovať na parkovisku priamo v kúpeľoch. Veľké parkovisko je priamo na začiatku kúpeľného areálu. Priamo z neho môžete vyraziť na prechádzku.

V kúpeľoch Brusno

V kúpeľoch Brusno narazíte na novšie liečebné budovy, kde stále prebieha liečba. Párkrát sme sa sem vybrali okúpať do menších vnútorných bazénov, z ktorý jeden bol na určený na studený kúpeľ. Ak sa sem vyberiete na prechádzku, oveľa zaujímavejší je areál kúpeľného parku a staré, opustené budovy, ktoré žiaľ chátrajú. Niektoré z nich dodnes zaujmú nadšencov historickej architektúry. Majú mnoho pekných prvkov, ako napríklad vyrezávané drevené balkóny, alebo krásne okná.

V samotnom parku sa nachádzajú i minerálne pramene Paula, Ondrej, Vepor a Ďumbier. Prechádzka parkom je príjemná, užijete si tu skutočné ticho a pokoj. Parkom pretekajú dva potoky – Brusnianka a Hladušová. Na Brusnianke sa nájdu i menšie, zrejme umelo vytvorené, vodopády. V areáli kúpeľov si môžete pozrieť taktiež zaujímavú sochu s názvom Modliaci sa pán Ježiš na Olivovej hore a Kostol sv. Anny.

Jedna z fontániek v parku v kúpeľoch v Brusne.Jedna z fontániek v parku v kúpeľoch v Brusne.

Prameň Paula a Ludvig v parku kúpeľov Brusno.Prameň Paula a Ludvig v parku kúpeľov Brusno.

Chátrajúca historická budova v parku kúpeľov Brusno.Chátrajúca historická budova v parku kúpeľov Brusno.

Kubistické umenie môžete obdivovať na prechádzkach parkom v kúpeľoch Brusno.Kubistické umenie môžete obdivovať na prechádzkach parkom v kúpeľoch Brusno.

Pohľad na chátrajúci interiér jednej z budov v parku v kúpeľov Brusno.Pohľad na chátrajúci interiér jednej z budov v parku v kúpeľov Brusno.

Architektonicky zaujímavé okná na opustenej budove v parku kúpeľov Brusno.Architektonicky zaujímavé okná na opustenej budove v parku kúpeľov Brusno.

Prameň Ondrej v kúpeľoch Brusno.Prameň Ondrej v kúpeľoch Brusno.

Ďalšia z opustených budov v parku kúpeľov Brusno sa vyznačuje ozdobným dreveným balkónom.Ďalšia z opustených budov v parku kúpeľov Brusno sa vyznačuje ozdobným dreveným balkónom.

Na potoku Brusnianka v parku kúpeľov Brusno boli umelo vytvorené i menšie kaskády.Na potoku Brusnianka v parku kúpeľov Brusno boli umelo vytvorené i menšie kaskády.

Park v kúpeľoch Brusno ponúka priestor na pohodové prechádzky v tichu.Park v kúpeľoch Brusno ponúka priestor na pohodové prechádzky v tichu.

Drevený most v parku kúpeľov Brusno.Drevený most v parku kúpeľov Brusno.

Pohľad na priestor s lavičkou v parku kúpeľov Brusno.Pohľad na priestor s lavičkou v parku kúpeľov Brusno.

Jeden z objektov parku kúpeľov Brusno.Jeden z objektov parku kúpeľov Brusno.

Schátraný liečebný dom Ďumbier v parku kúpeľov Brusno.Schátraný liečebný dom Ďumbier v parku kúpeľov Brusno.

  • Mapa:
  • GPS: 48.78624, 19.39563