Chata pod Hrbom (1068 m n. m.) je situovaná na zaujímavom mieste na strednom Slovensku. Nachádza sa totiž takmer presne v geografickom strede Slovenska, ktorý predstavuje vrchol Hrb v horách Poľany. Ten vidno priamo nad chatou.

Objekt Chaty pod Hrbom sa nachádza v blízkosti geografického stredu Slovenska.Objekt Chaty pod Hrbom sa nachádza v blízkosti geografického stredu Slovenska.

Chata pod Hrbom sa je otvorená celoročne. Vyznačuje sa veľmi pekným vzhľadom a prírodne podmanivé je i okolie. Chata je učupená v Sedle pod Hrbom, obkolesená lesmi. Je tu úžasný pokoj a žiadna civilizácia v okruhu niekoľkých kilometrov. Ponúka ubytovanie i väčším skupinám, ktoré tu nájdu pohodlné ubytovanie i na viac dní. Od príjemného chatára sme sa dozvedeli, že čoskoro pribudne i novovybudovaný wellness.

Na Chatu pod Hrbom vedú turistické i cykloturistické cestičky napríklad z Osrblia, či Chvatimechu. My sme sa sem vybrali cez historickú banícku obec Ľubietová. Dá sa z nej doviezť autom až k ranču Čelienec, presnejšie do bodu Včelinec.

Cesta z Ľubietovej je kvalitná. Asfaltka je trochu úzka, takže sa tu horšie vyhýba protiidúcim autám, ktorých však zrejme mnoho nestretnete. Postupne sa priveziete na krásne lúku pri spomínanom ranči, kde môžete na menšom parkovisku bezplatne odstaviť auto. Nachádza sa pri smerovníku, ktorý označuje i cestu na chatu. Z tohto miesta vedie približne dvojkilometrový výstup lesnými cestami až k chate. Zväčša len mierne stúpa.

Prostredie i samotná Chata pod Hrbom si nás ihneď získali. Chata je lokalizovaná v tichom prostredí hôr, hoci sem vedie viacero chodníkov. Zovňajškom je to pekná chatička. Vo vnútri sme zase našli sympatického chatára, čo je ďalší bonus. Chatu sme nemali možnosť viac preskúmať, len sme sa tu nakrátko zastavili.

Pred chatou je vybudované sedenie, kde sa dá príjemne posedieť. Všimli sme si budovu vo výstavbe, ktorá ako nám chatár vysvetlil, bude slúžiť ako wellness. V blízkosti chaty na priľahlej lúke je k dispozícii dokonca 200 m dlhý vlek.

Peší výlet k Chate pod Hrbom môže byť zaujímavým tipom na výlet pre najrôznejšie typy turistov vrátane dôchodcov a rodín s deťmi. Cyklisti sa sem môžu vybrať po cyklotrasách, no ich náročnosť sme zatiaľ nestihli preveriť.

Jednou z atraktivít v blízkosti chaty je i pozostatok historickej vysokej pece na Troch Vodách pri Osrblí. Nemenej zaujímavá je Ľubietová a pozostatky jej banských diel. V lokalite Červená jama si zase môžete pozrieť tzv. Muničku – výrobňu munície z čias SNP.