Kameňolom Srdce sa nachádza v mestskej časti Devínska Nová Ves v Bratislave, na severných svahoch Devínskej Kobyly v blízkosti ulíc Pavla Horova a Zavadilova v nadmorskej výške 254 m n. m. Hoci v minulosti tento opustený lom slúžil ako skládka toxických gudrónov z rafinérie Apollo, v súčasnosti, ide o zaujímavé miesto na výlet najmä pre obyvateľov Bratislavy. Miesto je rýchlo dostupné a tak sem môžete podniknúť krátku prechádzku, ľahkú turistiku s deťmi, spojenú s opekaním, ba dokonca ľahkým lezením.

Zákutia kameňolomu Srdce.Zákutia kameňolomu Srdce.

Ako sa dostať ku kameňolomu Srdce a kde zaparkovať?

Ideálny prístup ku kameňolomu je z Devínskej Novej Vsi, hoci výlet si sem môžete naplánovať i mnohými peknými trasami, ktoré vedú masívom Devínskej Kobyly – najvyššieho vrchu Bratislavy. Záleží len na vás na akú dlhú trasu máte chuť.

Ak by ste šli z Devínskej Novej Vsi, kam sa môžete dopraviť MHD, postačí prejsť miestnou záhradkárskou oblasťou, odkiaľ sa ľahkou trasou dostanete až k lomu. Trasa je vhodná i pre kočíky. Odporúčame mať pre istotu so sebou mapu, či GPS, keďže oficiálny turistický, alebo cyklistický chodník ku kameňolomu nevedie a tak sa môže stať že trocha poblúdite v záhradkárskej oblasti. Pochod našťastie predstavuje asi len 800 m.

Ak sa vám podarí, zaparkovať môžete pri záhradkárskej oblasti, prípadne niekde v oblasti ako je Lidl, alebo Tesco. V blízkosti tiež vedie modrá cyklotrasa, takže môžete využiť i takýto spôsob dopravy. Miestne cyklotrasy sú poväčšine vhodné pre horský, prípadne gravelový bicykel.

V kameňolome Srdce

Kameňolom Srdce dostal názov podľa svojho tvaru pripomínajúceho práve tento ľudský orgán. Vznikol vyťažením vápencov, ktoré sú typické pre túto časť Devínskej Kobyly. Lom bol súčasťou Stockerauských akciových vápeniek. Neskôr, v 60. rokoch 20. storočia, slúžil ako skládka gudrónov z rafinérie Apollo. Išlo o veľmi toxický odpad z ropného priemyslu.

Kameňolom Srdce je dobrým príkladom úspešnej environmentálnej sanácie. Sanácia bola ukončená v roku 2015, pričom bolo odstránených až 18 000 m³ gudrónov a 14 000 m³ kontaminovanej pôdy. Znečistenie lomu je však stále monitorované (chemický aj hydrogeologický monitoring). Podarilo sa ho tiež obohatiť zeleňou.

Dnes ho možno považovať za bezpečné voľnočasové miesto ideálne na menší výlet pre rodiny s deťmi, lezcov a piknik v pokojnom prostredí. Prístup je jednoduchý, a zároveň ponúka ticho prírody aj z vrcholových partií čiastočne i výhľady na Devínsku Novú Ves.

V období, keď je opadané lístie, „teoreticky“ uvidíte i na Rakúsko. Okolo kameňolomu vedie vyšľapaný chodník z ktorého si na viacerých miestach užijete i pekné pohľady na samotný kameňolom. Treba si však dávať pozor na okraji strmejších zrázov.

Revitalizovaná lokalita lomu so zachováva prírodné prostredie a skalné steny v tvare srdca, čo pridáva miestu na zaujímavosti. K príjemnej atmosfére prispieva lúka s prístreškami, ohniskami a výhľadmi, vhodnými na piknik, prechádzky, pre rodiny s deťmi (prajné i pre výlety s kočíkom). K vybavenosti v tesnej blízkosti tejto lokality patrí i bufet – Posed pod Srdcom.

Bonusom tejto lokality je i možnosť ľahkého lezenia vo vápencovom teréne s obtiažnosťou 4–6+ a výškou cca. 10 m. Cesty by mali byť dostatočne preistené trvalým isteným a oblasť má svojho správcu. Pozor si treba dať len na voľné kamene, takže si určite založte helmu.

Ak máte dostatok času a kondície, vyplatí sa spojiť výlet do kameňolomu Srdce napríklad aj s návštevou vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle, ktorá ponúka výborné kruhové výhľady na širokú oblasť v okolí Bratislavy.

Vstup do kameňolomu Srdce.Vstup do kameňolomu Srdce.

Opustená budova na okraji kameňolomu Srdce.Opustená budova na okraji kameňolomu Srdce.

Porovnanie výšky stien kameňolomu s človekom.Porovnanie výšky stien kameňolomu s človekom.

Výhľad na Devínsku Novú Ves z okraja kameňolomu Srdce.Výhľad na Devínsku Novú Ves z okraja kameňolomu Srdce.

Celkový pohľad na Kameňolom Srdce z jednej z jeho vyhliadok. Kvôli zradnému terénu neodporúčame približovať sa k jeho okrajom.Celkový pohľad na Kameňolom Srdce z jednej z jeho vyhliadok. Kvôli zradnému terénu neodporúčame približovať sa k jeho okrajom.

  • Mapa:
  • GPS: 48.198548, 16.987642