Sútok rieky Moravy a Dunaja na Devíne predstavuje jednu z hlavných atraktivít Bratislavy. Hlavne ak sa nachádzate v jej severozápadnej časti v oblasti Devína. Je to miesto každodenných prechádzok obyvateľov tejto časti Bratislavy a množstva turistov nielen zo Slovenska, ale i z okolitých krajín. Túto pozornosť si daná lokalita zasluhuje právom, pretože ide o geograficky a krajinársky veľmi pútavý bod.

Mohutný európsky tok Dunaja, ktorého vody v jeho pôsobivom ohybe „farbí“ ľavostranný prítok Moravy patrí jednoznačne k najzaujímavejším miestam bratislavského kraja. Táto atmosféra vytvorená samotnou prírodou je dopĺňaná rovnako pôsobivým výtvorom ľudskej činnosti v podobe dnes už ruiny hradu Devín, ktorý dominuje okoliu.

Západ slnka na DevíneZápad slnka na Devíne. Príjemná idylka, nemyslíte? :)

Toto všetko korunuje masív Devínskej Kobyly čnejúci na pozadí k nebu ako najvyšší bod Bratislavy s výškou 514m. Ak sa vyberiete na hrad Devín, dojem z prírodného divadla v podobe sútoku je z tohto miesta dokonalý. Lokalita má navyše výbornú dostupnosť autom, autobusom či dokonca aj loďou z centra Bratislavy. Preto sútok Dunaja a Moravy na Devíne odporúčame navštíviť, či už turistom, alebo obyvateľom Bratislavy všetkých vekových kategórií.

Najkrajší výhľad na sútok riek je z hradu Devín. Úplná nádhera je to však pri západe slnka, keďže zo slovenského brehu je dobrý výhľad na západ ponad tok Dunaja. Ide o pôsobivú scenériu. Taktiež je príjemné len tak posedieť na brehu a sledovať lode, ktoré neustále plávajú naokolo. Okrem toho je možné spraviť si peknú prechádzku popod hradné bralo, cez obec Devín a zastaviť sa napríklad v príjemnej krčme „U Srnčíka“, ktorá je už miestnou klasikou a v súčasnosti je pekne zrekonštruovaná. Občerstviť sa však dá na viacerých miestach v Devíne.

Pohľad na Moravu a Dunaj z hradu DevínNajkrajšie výhľady do smerom na Rakúsko a celú prírodnú scenériu sú jednoznačne z hradu Devín.

DunajDunaj v tomto mieste mierne meandruje. Prítok Moravy je po pravej strane.

Dostupnosť

K sútoku Moravy a Dunaja je veľmi pohodlná cesta. Môžete si vybrať takmer všetky druhy dopravy. Loďou, autom, autobusom, pešo, či bicyklom. Najkrajšie to však je na kanojke, alebo na bicykli.

Na bicykli

Na bicykli z Bratislavy, je to asi 10km trasa po cyklotrase, žiaľ vedenej z veľkej časti po hlavnej ceste. Aj keď si už vodiči pomaly na cyklistov zvykli, stále nájdete zopár dobrodruhov, ktorí obiehajú nebezpečne blízko. Dávajte si preto na bicykli pozor. Z Devínskej Novej Vsi existuje rovnako možnosť využitia veľmi príjemnej cyklotrasy popri rieke Morave. Keďže sa jedná o klasickú cyklotrasu, v tomto prípade autá nebudú robiť problém.

Autom + parkovanie

Autom sa viete dopraviť do Devína resp. až pod samotný hrad Devín, pod ktorého hradným bralom sa sútok nachádza. Je tu veľké záchytné parkovisko, ktoré má slušnú kapacitu. Pri veľkom parkovisku je ešte jedno menšie pri miestnom cintoríne. Ďalšie, menšie parkovisko je na začiatku obce smerom od Karlovej vsi, keď na prvej zákrute pôjdete rovno. Hoci parkoviská dokopy pojmú veľké množstvo áut, lokalita počas pekného počasia a rôznych akcií je veľmi hojne navštevovaná, takže sa môže vyskytnúť aj menší parkovací „chaos“. S parkovaním sme tu však našťastie väčšie problémy nikdy nemali. Navyše, dobrá správa je aj to, že za parkovanie sa neplatí!

Parkovisko pod hradom DevínParkovisko pod hradom Devín. Jedno z niekoľkých parkovísk pri devínskej promenáde. Toto je kapacitou najväčšie. Konečnú tu má aj autobus z centra mesta.

Autobusom

Do obce vedie niekoľko autobusových spojov, či už spod Nového Mosta (č. 29), ktorého konečná je priamo pod hradom Devín, alebo od Eurovei (č.28), ktorý prechádza obcou Devín a končí v Devínskej Novej Vsi. Oba autobusy prechádzajú Karlovou Vsou, čiže dostanete sa sem luxusne aj z tejto časti Bratislavy.

Loďou

Do Devína z Bratislavy premáva i vyhliadková loď z centra mesta. Je možnosť si tak obzrieť celé nábrežie Dunaja od Starého mesta až po Devín. Je však potrebné zistiť termín a čas kedy sa plavby realizujú. Na plavbu loďou si vyhraďte približne 2,5 hodiny, pretože plavba proti prúdu Dunaja len smerom na Devín môže trvať až 90 minút.

Pontónové lodePontónové lode. Do Devína si môžete spraviť aj výlet loďou.

Na hranici

V mieste sútoku rieka Morava „končí“ svoju 114 kilometrovú púť Slovenskom, pričom tvorí významnú časť štátnej hranice Slovenska, Česka a Rakúska. Práve v čase železnej opony bola táto rieka bedlivo strážená vojakmi.

Vyskytli sa tu i obete na ľudských životoch, pretože mnoho ľudí bolo zastrelených pri pokuse o útek na západ. Túto dobu dokumentuje tunajší pomník obetiam socializmu (situovaný priamo na slovenskom brehu pri sútoku riek) ako i samotné brehy Moravy. Rieka má totiž zo slovenskej strany brehy takmer bez zásahov, kdežto na rakúskej strane si možno všimnúť množstvo rybárskych domčekov s vyťahovacími sieťami.

Slovenská časť hranice bola vybavená plotom z ostnatého drôtu a prísne strážená. Boli tu preto situované iba strážne objekty. Tie tu dnes nenájdete, popri brehu Moravy však vedie pekná, asfaltová cyklotrasa. Od rieky je oddelená lužným lesom. V Devínskej Novej Vsi sa napája na nový most - humorne známy ako tzv. Most Chucka Norrisa (oficiálne Cyklomost slobody), ktorý spája Rakúsko so Slovenskom. Tento most predstavuje významný symbol kedysi nepredstaviteľnej spolupráce západu s východom.

Brána slobody - pamätník obetiam socializmuBrána slobody - pamätník obetiam socializmu. Pamiatka vybudovaná ako spomienka na obete socializmu, ktoré zahynuli počas pokusu o prekročenie štátnej hranice.

Prírodné bohatstvo

Morava má kalné, tmavé vody. Počas dažďov sú ilovitej farby. Tento tok v mieste spojenia sfarbuje vody Dunaja do tmava. Tok samotnej Moravy je omnoho pomalší ako tok Dunaja a tak sa doň vlieva iba veľmi pozvoľna. Dalo by sa povedať, že ide o veľmi nežné spojenie dvoch riek.

Vápencové bralo, na ktorom bol vybudovaný hrad Devín je pozostatkom sedimentov z druhohorného mora v tejto oblasti. Celá oblasť teda bola v minulosti zaliata oceánom, čo dokumentuje i pozostatok piesočnatého dna mora - dnes známy ako Sandberg, nachádzajúci sa v úbočí Devínskej Kobyly nad Devínskou Novou Vsou.

Ide o unikátnu atraktivitu. Tento fakt znamená, že samotný sútok riek vznikol až neskôr jednak činnosťou vrásnenia a riečnych tokov, ale na druhej strane bol ovplyvnený i ľudskou činnosťou - konkrétne ovplyvňovaním toku rieky Morava, následkom čoho sú i tunajšie záplavové jazerá. Jedno také je priamo pod hradom Devín (často sa z neho ozývajú kvákajúce žaby :)) Celá oblasť sa vďaka záplavám vyznačuje jedinečnou flórou.

Pri MoraveV oblasti Devína je rieka Morava obkolesená úzkym pruhom lužného lesa. Popri rieke vedie tiež obľúbená cyklotrasa

JazierkoPri sútoku riek je menšie jazierko. Sú obdobia kedy tu slušne "kvákajú" žabky. Taká večerná idylka :) V pozadí je možné všimnúť si vrchol Devínskej Kobyly.

Devínska promenáda

Ak ste sa rozhodli stráviť popoludnie príjemnou prechádzkou a neviete kam, môžete skočiť práve do Devína. Určite nebudete ľutovať, keďže sa jedná o ideálne miesto na tento typ aktivity. O tom svedčí aj množstvo ľudí, ktorých tu môžete stretnúť. Dá sa preto povedať, že promenáda po nábreží Dunaja i Moravy je masovou záležitosťou. Hlavne keď sa sem vyberiete počas pekných dní, najmä cez víkend, prípadne počas rôznych akcií ktoré sa tu z času na čas konajú (napr. na hrade Devín). Pokiaľ si preto chcete prechádzku pri sútoku riek užiť, je lepšie prísť nad ránom, alebo na večer.

Prechádzku môžete začať napríklad na začiatku Devína a popri dunajskom nábreží sa dostanete, k sútoku riek. Následne sa môžete vybrať ešte ďalej popri rieke Morava, hoci cestu po nábreží neskôr zahatí lužný les a prechádzka je možná po cyklistickom chodníku.

Miestom prechádza cyklotrasa, ktorá vedie smerom na Devínsku Novú Ves, či neďalekú obec Vysoká pri Morave. Cyklistickú trasu odporúčame, je veľmi pekná a vedie príjemným prostredím moravských lužných lesov (až na tie komáre, ktoré sa občas vyskytnú :)). Keďže je promenáda obľúbeným prechodným miestom cyklistov, zvýšte tu opatrnosť, hlavne ak máte deti. Cyklisti tu síce majú vyhradený pruh, avšak nie každý si to všimne.

LavičkaNábrežie Dunaja pri sútoku je odlesnené. Sem-tam narazíte na strom či lavičku.

Promenádu lemuje niekoľko stromov a zopár lavičiek (lavičiek by tu však mohlo byť viacej). Niektoré opustené stromy sú naozaj fotogenické, hlavne pri západe slnka. Narazíte tu na zopár kotviacich pontónových lodí, ktoré pravdepodobne slúžia na nalodenie a vylodenie turistov, ktorí sem prišli loďou. Popri ceste si všimnete vodomernú stanicu.

Na mieste, vedľa sútoku riek, pod hradným bralom bola postavená „Brána slobody“ na pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR, ktorí sa pokúšali o útek za „Železnú oponu“ v rokoch 1945 – 1989, ako aj násilne vyhnaných zo svojej vlasti. Konajú sa tu pietne spomienky obetiam komunizmu, ktorých sa zúčastňujú významné slovenské osobnosti.

Zaujímavosti na každom rohuZaujímavosti na každom rohu. Na mieste sútoku riek Moravy a Dunaja je viacero zaujímavostí. Aj preto je miesto obľúbenou destináciou turistov a domácich obyvateľov.

Občerstvenie a suveníry

Neďaleko sútoku Dunaja a Moravy je viacero reštauračných zariadení. S občerstvením by preto nemal byť problém. Dá sa tu dobre najesť. Pár krát sa nám však stalo, že sme na jedlo dlhšie čakali kvôli veľkému množstvu návštevníkov. Reštaurácie nájdete na viacerých miestach, či už popri nábreží, alebo pod hradom Devín na veľkom parkovisku.

Na mieste si môžete kúpiť suveníry a rôzne spomienkové predmety. Pre suveníry je vyhradených počas sezóny niekoľko stánkov. Narazíte tu aj na stánok s miestnym tradičným vínom s názvom – „Devínsky ríbezlák“

Lososový šalátLososový šalát. Zdravá strava na Devíne. Šalát bol výborný, hoci porcia mohla byť trochu väčšia :)

Čo vidieť v okolí?

  • Most Chucka Norrisa - nový cyklomost ponad rieku Moravu, umožňujúci cyklovýlet do rakúskeho kaštieľa Schlosshoff
  • Devínska Kobyla - najvyšší vrchol Bratislavy - 514m, poskytuje výborné výhľady na Dunaj a celkovo na západ, je špecifický jedinečnou flórou a napríklad i bývalou raketovou základňou z čias socializmu.
  • Zvyšky vojenského opevnenia z čias druhej svetovej vojny - betónové pevnosti roztrúsené popri rieke Morave, nájdete ich i pod Mostom Chucka Norrisa
  • Hrad Devín - ruina monumentálneho hradu, sprístupnená verejnosti, ponúka historické expozície a jedinečný výhľad na sútok Moravy a Dunaja
  • Sandberg - piesočnatý pozostatok šelfu druhohorného mora s vápencovými skamenelinami, ide o chránenú lokalitu

Hradné braloHrad Devín bol postavený na hradnom brale, ktorý sa pekne týči nad Dunajom. Všimnúť si môžete zaujímavú vežičku. Pod hradom zas vidieť pamätník obetiam komunizmu.

Trocha humoru na záver

Na GoogleMaps StreetView sme narazili na vcelku humornú situáciu. Nuž, pod hradom Devín narazíte na kadečo. Aj obetavých strážcov parkoviska! Našťastie to je vcelku ojedinelý jav a väčšinu parkovacích miest okupujú autá a nie ľuda :) Každopádne zaujímavý výber miesta na obednú siestu :D

Strážna služba :)Strážna služba. Parkovisko pod hradom je strážené dňom i nocou :D © GoogleMaps Streetview

Fotografie zo sútoku riek Moravy a Dunaja