Gazárka je pozostatkom klasického rekreačného zariadenia z čias socializmu, ktorú nájdete na okraji mesta Šaštín-Stráže. Predstavuje dovolenku na slovenský spôsob z čias, keď nebolo možné bežne cestovať za hranice štátu. Nájdete tu spolu 5 jazier - jedno hlavné a ostatné menšie jazierka.

Okolo jazier v oblasti Gazárky je sústredená klasická slovenská dovolenkárska infraštruktúra starého typu - niekoľko bungalovov, bufety s mastnými lokšami, vodné bicykle a pod. Jednoducho nič, čo by ste dobre nepoznali. Napriek tomu, keď nie je času a peňazí nazvyš aj sem sa dá spraviť príjemný výlet spojený s kúpaním.

Mimo sezóny Gazárka zíva prázdnotouMimo sezóny Gazárka zíva prázdnotou. Bez problémov si preto môžete sadnúť na lavičku, pravdepodobne Vás tu nikto nebude rušiť :)

Výhodou oblasti je to, že príroda v CHKO Záhorie, ktorá sa rozprestiera v okolí jazier je veľmi pekná. Dalo by sa povedať že vďaka svojej rozmanitosti dokonca netradičná, keďže tu nájdete okrem borovicových lesov aj lesy dubové, brezové, nejaké tie močiare, rašeleniská a ako bonus množstvo hríbov všade navôkol. Ak Vás teda omrzí kúpanie a opaľovanie pupkov na pláži, môžete si skočiť na túru do okolitých lesov :) Rekreačná oblasť Gazárka je teda aj skvelým východiskovým bodom pre turistiku, prípadne cykloturistiku.

Hlavné jazero na GazárkeHlavné jazero na Gazárke. Okrem hlavného a najväčšieho jazera sa v areáli rekreačného strediska nachádza aj niekoľko ďalších, menších jazier.

Ako sa sem dostať?

Gazárka sa nachádza pri obci Šaštín-Stráže v juhozápadnej časti. Najpohodlnejšie je vybrať sa sem autom, ale samozrejme môžete prísť taktiež autobusom, alebo vlakom. Ak potrebujete zaparkovať, pred vstupom do areálu Gazárky sa nachádza pomerne veľké parkovisko. Je platené. Z parkoviska je to už len kúsok k vode. Ak nechcete platiť, vyskúšajte zaparkovať niekde v meste. Pešo to sem nie je až tak ďaleko, zhruba 15 minút. Ak ste ubytovaný v rekreačnom stredisku, môžete parkovať i pri bungalove.

Pri vstupePri vstupe. Vstup do chatovej osady na Gazárke.

Areál rekreačného strediska

Gazárka, podobne ako množstvo iných jazier na Záhorí vznikla v okolí ťažobných jám na piesok. Takéto jazerá sa vyznačujú príjemnými pieskovými plážami s pohodlným vstupom do vody aj pre deti. Dnes sa jazerá využívajú najmä na kúpanie a rybolov. Voda v hlavnom jazere pôsobila vcelku čistým dojmom, takže sa nemusíte obávať, že by ste tu niečo „chytili“.

Vitajte!Vitajte! Vodné športy, letný hit, veslujte a bicyklujte, budete fit. Aj takýto "vtipný" nápis Vás privíta na Gazárke.

V sezóne, ktorá trvá od mája do septembra sa tu môžete člnkovať i bicyklovať na vodných bicykloch. K dispozícii je minigolf a údajne i nordic walking. My sme si všimli klasické kolotoče z čias socializmu hneď vedľa parkoviska. K dispozícii je volejbalové ihrisko i tenisový kurt. Na brehu nájdete aj nejaké šmýkľavky pre deti.

Pod lampouPod lampou. Šmýkľavka pod lampou. Ak sa chcete šmýkať aj v noci, nebude s tým žiadny problém :)

Príroda, výlety a zábava

Čo robí Gazárku Gazárkou sú veľmi pekné borovicové lesy. Nájdete tu však aj iné druhy lesných spoločenstiev. Počas našej návštevy sme sa okúpali v menšom jazere a deku sme rozložili v tieni lesa na piesku. Ako relax cez víkend to bolo príjemné. Gazárka okrem kúpania a člnkovania, ponúka priestor pre cykloturistiku a turistiku po náučnom chodníku smerom na Tomky. K dispozícii je náučný chodník Gazárka – Chata Lásek a chodník šaštínskymi bormi. Celkovo okolitý kraj, prevažne nížinatý, je vhodný najmä pre peknú cestnú cyklistiku.

Skvelé miesto na turistikuSkvelé miesto na turistiku. Možnosti turistiky z Gazárky sú slušné. Miesto leží neďaleko CHKO Záhorie. Dajú sa z tade robiť pekné výlety či už pešo, alebo na bicykli.

V samotnom Šaštíne sa nachádza významná pamätihodnosť v podobe Baziliky Sedembolestnej Panny Márie, čo je naozaj monumentálny chrám. Na Gazárke sa pravidelne organizujú podujatia ako volejbalový turnaj, rybárske preteky, rôzne behy a dokonca triatlon. Navštíviť môžete i Kultúrne slávnosti mikroregiónu Šaštínsko. Zážitkom môže byť návšteva púte do Šaštína.

Bazilika Sedembolestnej Panny MárieBazilika Sedembolestnej Panny Márie. Mesto Šaštín-Stráže je pútnickým miestom. Najväčším highlightom je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa stala patrónkou Slovenska. Miesto pravidelne navštevujú tisícky turistov nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia.

K príjemným aktivitám zaiste patrí zber húb, ktorých v okolitých lesoch za vhodných podmienok rastie naozaj more. Svedčí o tom aj množstvo hubárov, na ktorých narazíte pomerne pravidelne. Nájsť tu môžete najmä suchohríby, dubáky, kuriatka, alebo bedle.

Ubytovanie a jedlo

Okolo jazier je množstvo jednoduchých 4-6 lôžkových bungalovov, takže pri vode ste takmer okamžite. Nemali sme možnosť ich vyskúšať, ale ide o úplne základný typ ubytovania, ktoré však plne postačuje, ak plánujete deň prežiť najmä pri vode, alebo na výletoch do okolia.

Relax na pieskovej plážiRelax na pieskovej pláži. Gazárka ponúka kúpanie v jazerách s piesočnatým dnom a príjemnými plážami. V pozadí vidno ubytovacie bungalovy.

Najesť sa priamo v areáli Gazárky nie je žiadna výhra. Lepšie bude pohľadať reštauráciu v Šaštíne-Stráže, prípadne si pripraviť niečo z vlastných zdrojov.

BufetyBufety. Občerstvenie nič moc. Klasika párok v rožku a mastné langoše :)

Čo si pozrieť v okolí?

  • Náučný chodník Gazárka-Lásek – pekne spravený náučný chodník s množstvom informačných tabúľ priamo od Gazárky až ku chate Lásek
  • Národná prírodná rezervácia Zelienka – rašeliniská a močiare, ak máte šťastie môžete naraziť aj na bobrov :)
  • Holíč - obrovský kaštieľ, ktorý navštevovala Mária Terézia, historický mlyn
  • Kopčany - ruina Kačenárne, Kostol sv. Margity Antiochijskej, historický žrebčín
  • Skalica - významné historické mesto, s peknou románskou rotundou, mesto je preslávené dobrotou skalický trdelník, v ponuke hlavných atrakcií je plavba po Baťovom kanáli
  • Gbely - kúpanie a prístav na rieke Morave
  • Tomky - kúpanie v miestom jazere, rybolov
  • Kúty - pre záujemcov o železničnú dopravu môže byť lákadlom miestna vlaková stanica, ktorá je významným dopravným uzlom v rámci Slovenska
  • Smrdáky – známe kúpele na Záhorí
  • Miléniový kríž – vysokánsky kríž neďaleko Smrdák. Jedná sa o jeden z najväčších krížov na Slovensku.

Spln mesiaca nad GazárkouSpln mesiaca nad Gazárkou. Gazárka je príjemným miestom na relax. Mimo sezóny je tu aj príjemný pokoj a kľud.

Fotografie z Gazárky