Počas prieskumu neobvyklej samoty s názvom Habány pri obci Bílkove Humence, sme narazili na vežičku „vykúkajúcu“ z hustého porastu na neďalekom kopci pri rozsiahlom vinohrade. Neskôr sa ukázalo, že ide o miestnu sakrálnu stavbu pomerne vysokého veku - Kaplnku sv. Márie Magdalény.
Ako sa sem dostať
Ideálnym spôsobom ako sa dostať ku kaplnke je zvoliť dopravu autom, alebo bicyklom, keďže tunajší kraj praje cykloturistike a asfaltky vedú až takmer celkom k tomuto objektu. Kaplnka sa nachádza pri samote Habány, neďaleko hlavnej cesty z Borského Mikuláša do Bílkových Humeniec.
Približne uprostred cesty medzi obcami, pred výrazným vysielačom Dubník je potrebné odbočiť na úzku asfaltku smerom vľavo resp. na východ. Miesto odbočenia nie je nijako zvlášť vyznačené, ale nachádza sa tu autobusová zastávka. Hneď pri nej je potrebné odbočiť.
Na konci dlhšieho rovného úseku asfaltky sa nachádza ostrá, pravotočivá zákruta. Tu je možné odparkovať auto. Ideálnou možnosťou je vrátiť sa cca. 200 m naspäť a poľnou cestou vystúpiť na kopček, na ktorom je už samotná kaplnka. Nie je kde zablúdiť. Cesta vás dovedie až na vrchol kopca k uvedenej stavbe. Trvať to môže približne 20 minút pešo.
Kúsok histórie kaplnky
Kaplnka sv. Márie Magdalény bola postavená v roku 1668. Zaslúžil sa o to gróf Imrich Czobor. Pôvodná kaplnka však bola zničená za Rákociho povstania začiatkom 18. storočia. Koncom 19. storočia bola postavená nová kaplnka v neoklasicistickom štýle. Kaplnka bola v roku 1995 reštaurovaná. V minulosti sa tu tiež zastavovali púte smerujúce do Šaštína. Kaplnka patrí pod farnosť v Borskom Mikuláši.
Kaplnka a okolie
Ku kaplnke sme najskôr nevedeli nájsť správnu cestu. Šli sme od východného smeru, cez historický vinohrad. Keď sme sa dostali bližšie k lesu ohraničujúcemu túto stavbu, zdal sa nepreniknuteľný. Tvorí ho husté krovie, vhodné pre skôr pre vyznavačov predierania. My sme sa rozhodli traverzovať pole pod kaplnkou, na ktorom je neprehliadnuteľný posed. Takto sme sa napojili na výhodnejšiu, cestu, ktorá je opísaná vyššie v článku. Z poľa je navyše prekrásny výhľad takmer na celý hrebeň Malých Karpát. Vidno nie je snáď len jeho bratislavskú časť.
Objavená správna cestička, je vlastne rovnobežná s tou, ktorou sme sa pôvodne vydali. Komfortne nás doviedla k húštine tvorenej najmä lipami. Na jej konci už sa rysovala vežovitá stavba. Všetko tu pôsobí veľmi pokojne. Umocňoval to i fakt, že sa tu nenachádzali iní návštevníci, hoci kaplnka vyzerá pekne upravená, rovnako ako okolie. Zrejme je občasne navštevovaná aj vrámci bohoslužieb. Pokoj tohto miesta je ideálom na duchovné rozjímanie, i keď práve nemusíte patriť k veriacim a jednoducho hľadáte tiché miesto na relax.
Kaplnka sv. Márie Magdalény je asi 20-30m vysoká, pekná, vežovitá stavba, sympaticky zrekonštruovaná. Dominujú jej kovové vstupné dvere. Na prednej stene sa nachádza mramorová tabuľka s latinským nápisom. Význam slov nám zostal záhadou. Stavba je charakteristická žltým náterom.
Okolie tvorí hustý les na vrcholku kopca. Nájdete tu však i ohnisko na menšej lúčke pred kaplnkou. Okrem toho zaujme výrazný stĺp s kamennou sochou modliaceho sa Ježiša. Nachádza sa hneď povedľa prístupovej cesty.
Opustené stavby
Asi sto metrov od kaplnky, taktiež pri ceste sa nachádzajú rozvaliny akejsi chaty. Stále je tu však funkčná strecha, takže miesto môže poskytnúť núdzovú ochranu počas nepohody. Pri návrate prístupovou cestou cez spodný vinohrad sme ešte objavili akúsi vinohradnícku betónovú stavbu. Nebolo nám jasné, na čo sa využívala. Samotný vinohrad je zarastený, resp. obrastá všetko naokolo. Patrí zrejme k zašlej sláve tohto miesta a môžeme sa iba domnievať ako to tu kedysi vyzeralo.
Výlet vhodný i pre rodiny s deťmi
Kaplnka sv. Magdalény je veľmi dobrým cieľom pre rodiny s deťmi. Túru zvládnu deti isto aj po svojich a ak by nie, veľmi rýchlo ich sem vynesiete. Potom si už môžete veselo piknikovať na lúčke pred kaplnkou. Výstup na kopec nie je nijako strmý. Je to pohodová prechádzka. Azda len za horúcich letných dní je potrebné myslieť na ochranu pred úpalom. Pri samotnej kaplnke sa však pohodlne skryjete v tieni starých stromov.
Čo si pozrieť v okolí
- Borský Mikuláš - neďaleká obec, kde je možné sa najesť v miestnom podniku Búranský dvúr a prezrieť si pekné chalúpky v habánskom štýle.
- Rodný dom Jána Hollého - v obci Borský Mikuláš je zriadená pamätná izba tohto významného slovenského literáta. Patrí pod Skalické múzeum
- Vysielač Dubník - technicky zaujímavá stavba vysielača je viditeľná už z diaľky, nachádza sa pri Bílkovych Humencoch
- Šaštín-Stráže - nachádza sa tu významné pútnické miesto Bazilika Sedembolestnej Panny Márie a stredisko rekreácie Gazárka
- Habány - samota, ktorú založili imigrujúci novokrstenci, vyznačuje sa veľmi peknými stavbami pôvodných domov, ktoré v súčasnosti slúžia najmä ako chalupy
- Borský Jur časť Tomky - kedysi významné stredisko letnej rekreácie, okúpať sa môžete v tunajšej vodnej nádrži Studená voda, ktorá je populárna aj pre rybolov