Táto ruina je miernym turistickým hlavolamom, pretože ju budete musieť trochu pohľadať. Zvyšky kláštora nad Plaveckým Podhradím sa nachádzajú na juhovýchodných svahoch vrchu Pohanská v Malých Karpatoch. Ak si pozriete dostupné mapy na internete, mali by ste v nich nájsť i túto historickú pamiatku.
Pohľad na čosi ako vstup do ruín v oblasti kláštora nad Plaveckým Podhradia.
Dostať sa k nej dá z rôznych smerov, pričom môžete čiastočne využiť turistické značky. V každom prípade sa jedná o zaujímavosť, o ktorej sa nešíri mnoho informácií a zostáva v tieni oveľa známejšieho Plaveckého hradu. Ten je totiž hlavným miestnym turistickým magnetom.
Ak máte chuť objavovať nové chodníčky a trošku viac sa prejsť lesom, môžete spojiť počas výletu návštevu oboch týchto miest súčasne. Ide o ľahkú, peknú turistiku, ktorá je vhodná ako tip na krátky víkendový výlet.
Ako sa dostať k pod kláštor a kde zaparkovať?
Ak sa chcete ku kláštoru dostať čo najrýchlejšie, oplatí sa dopraviť do obce Plavecké Podhradie. Ak ste autom, môžete skúsiť zaparkovať niekde v blízkosti Kostola sv. Barbory. Pri štúdiu mapy si všimnete, že k ruine kláštora vedie chodníček, ktorý začína nad uvedeným kostolom.
Je vhodný najmä na pešiu turistiku, bicykel by sme vám sem neodporúčali brať. Chodník je dobre priechodný, no oplatí sa sledovať navigáciu, ktorú si radšej pripravte vopred. Ku kláštoru by sa však dalo prejsť aj zo strany od Plaveckého hradu, kde je možné čiastočne využiť modrú turistickú značku.
Výstup ku kláštoru
Keď sa vyberiete spomínaným chodníčkom od kostola v Plaveckom Podhradí, sledujte navigáciu hneď počas opúšťania dediny. Chodník sa totiž čoskoro rozvetvuje a je potrebné držať sa doľava. Chodník sa ihneď po rozdvojení stráca v lese a stúpa do svahu. Postupne sa ťahá doľava smerom k vrcholu Pohanskej. Neskôr sa chodník stočí prudko doprava.
Priamo na chodníku v tomto mieste, obkolesenom krásnym lesom, sa nachádza božia muka. Vyzerá dosť autenticky, neudržiavane. V týchto miestach má svoje čaro. Krátko na to narazíte na ďalšie rázcestie, kde je potrebné držať sa na východ až severovýchod, smerom k Plaveckému hradu.
Ak budete postupovať chodníkom ďalej, zakrátko sa dostanete priamo k ruinám kláštora. Nejde o nič veľkolepé, no v teréne sú zjavné zvyšky múrov viacerých súčastí bývalého kláštora. O to viac toto miesto dýcha mystikou. Nepochybne k tomu prispieva nádherný les, v ktorom si istotne všimnete jedinečné exempláre obrovských bukov.
Medzi zvyškami kláštora sme si všimli i ohnisko, dôkaz, ktorý okrem chodníka poukazuje na čiastočnú známosť týchto končín. V blízkosti by sa mal podľa mapy nachádzať i prameň, no ten sme nehľadali.
Ak kláštor nájdete, tak na strmom kopci nad ním, s[ situované zvyšky hradiska Pohanská. Nachádza sa v oblasti vrcholu. Nevedú sem však oficiálne turistické chodníky, miesto je navyše súčasťou prírodnej rezervácie. Táto archeologická lokalita je známa tým, že tu v minulosti bolo keltské opevnené sídlisko, hradisko velatickej a podolskej kultúry, sídlisko z neskorej bronzovej doby ako aj z rímskej doby. Blízko od kláštora máte i Plavecký hrad, prípadne pekné výhľadové miesto Báborská, ktoré sú dostupné sústavou lesných chodníčkov. Orientačne nejde o nič komplikované, no hodí sa mať poruke navigáciu.
Chodníček lesom z Plaveckého Podhradia vedúci k ruinám kláštora pod vrcholom Pohanskej.
Majestátny les v blízkosti kláštora nad Plaveckým Podhradím.
Božia muka v blízkosti kláštora nad Plaveckým Podhradím.
Niečo z histórie kláštora nad Plaveckým Podhradím
O kláštore nad Plaveckým Podhradím je možné nájsť stručné informácie na internete. Údajne tu v minulosti prebiehal i archeologický výskum. Výskum mal počiatok v roku 1967. Bol vedený archeológom Karolom Kulašíkom.
Podľa doterajších poznatkov bol základnou stavbou kláštora kostolík zo 14. storočia. Ten stál na južných svahoch niekdajšieho keltského oppida na Pohanskej. Išlo o jednoloďovú stavbu s polygonálnym presbytériom a štvorcovou sakristiou, ktorá bola na rohoch spevnená opornými piliermi. 16. storočie prinieslo prístavbu renesančnej lode s tehlovou dlažbou.
Predpokladá sa, že slúžila komunite kláštora. Bola pristavaná nesymetricky zo severu, čo bol zrejme dôsledok kopcovitého terénu. Areál bol taktiež opevnený kamenným múrom, čím vznikla chránená plocha s rozlohou 1700 m².
Na juhovýchode tejto plochy bola zistená bývalá stavba s rozmermi 4x4 m. V 18. storočí bola na západnej strane kostolíka pristavaná tehlová veža so štvorcovým pôdorysom. Nie je isté prečo sa na tento kláštor takmer celkom zabudlo. V mapách z 18. storočia možno v týchto miestach ešte nájsť objekt označený krížikom.
Predpokladá sa tiež, že zvyšky tunajších objektov znehodnotil zosuv pôdy začiatkom 20. storočia. Počas našej návštevy sme miesto nenašli nijako označené a neboli tu vybudované ani žiadne infotabule. Miesto vyzeralo opustene a vydané napospas prírodným živlom. Občasnú ľudskú prítomnosť dokumentoval iba výrazne vyšliapaný chodníček vedúci priamo ruinami.
Zavalené časti kláštora nad Plaveckým Podhradím.
Zvyšky múrov kláštorných stavieb.
Pohľad na ruiny kláštora nad Plaveckým Podhradím, ako sme ich našli.
Ohnisko v oblasti zvyškov kláštora nad Plaveckým Podhradím.
Zachovali sa tu i väčšie časti múrov. Ide zrejme o zvyšky kostola nad Plaveckým Podhradím.
Pohľad z chodníka na ruiny kláštora nad Plaveckým Podhradím.
Náročnosť a vybavenie na túru
Túra k ruinám kláštora nad Plaveckým Podhradím je krátkou karpatskou malokarpatskou túrou. Je vhodná pre väčšinu turistov, keďže z Plaveckého Podhradia sa sem dostanete veľmi rýchlo (cca 15-30 minút, v závislosti od toho z kade vyrážate).
Miesto je ideálne pre tých, ktorí radi objavujú a hľadajú zaujímavosti v teréne. Takže ak vám nevadí používanie navigácie, alebo menšie blúdenie, môžete vyskúšať ruiny nájsť. Hodí sa mapa v mobile a niečo na fotenie. Ktovie koľko tu ešte ruiny tohto záhadného kláštora zostanú.