Vo Zvolene, v Parku Štefana Višňovského, sa nachádza zaujímavá replika vlaku z čias SNP. Konkrétne ide o Pancierový vlak Hurban. Originálny vlak bol aktívnou súčasťou bojov počas SNP. Jeho replika patrí k technickým kuriozitám, ktoré v iných mestách slovenska bežne neuvidíte, takže môže byť fajn cieľom na výlet.

Replika Pancierového vlaku Hurban s výraznou vojenskou kamuflážou.Replika Pancierového vlaku Hurban s výraznou vojenskou kamuflážou.

Vlak samozrejme poteší deti, no technickým prevedením ohúri i dospelých. Zaujímavosťou viažúcou sa k replike vlaku je, že bola vyrobená ako rekvizita použitá vo filme Deň, ktorý neumrie z roku 1974, ktorý sa venuje obdobiu SNP. V súčasnosti je replika vlaku voľne prístupná verejnosti a nachádza sa v príjemnom prostredí spomínaného parku.

Ako sa dostať k pancierovému vlaku Hurban a kde zaparkovať?

Pancierový vlak Hurban sa nachádza neďaleko centra Zvolena, pod Zvolenským zámkom. Tým, že Zvolen je veľmi dobre dostupný širokou škálou spojov, máte jeho atraktivity ľahko na dosah. Pri Parku Štefana Višňovského sa dá zaparkovať napríklad na platenom parkovisku v susedstve Zvolenského zámku.

Zabijete tým dve muchy jednou ranou, pretože si môžete vychutnať obe zaujímavosti v jeden deň. Je to i účelné, pretože vlak sám o sebe si prezriete veľmi rýchlo. Obe atraktivity sú navyše veľmi dobre prístupné pre všetky kategórie návštevníkov.

Pancierový vlak Hurban sa nachádza v tesnej blízkosti Zvolenského zámku.Pancierový vlak Hurban sa nachádza v tesnej blízkosti Zvolenského zámku.

Replika Pancierového vlaku Hurban sa nachádza v Parku Štefana Višňovského vo Zvolene.Replika Pancierového vlaku Hurban sa nachádza v Parku Štefana Višňovského vo Zvolene.

Pri replike Pancierového vlaku Hurban

Replika vlaku sa skladá z lokomotívy a viacerých vagónov. Niektoré sú vybavené delovou vežou. Na rozdiel od bežného historického vlaku, je pri tomto type zjavné masívne pancierovanie a výrazná vojenská kamufláž. Chýbajú i klasické okná. Vlak pôsobí dosť neobvykle, originálne a stojí za obhliadku. Nestretli sme tu nikoho, takže si vlak môžete v kľude popozerať. Je to unikátne technické dielko.

Pancierový vlak Hurban bol vybavený kanónmi aj ťažkými guľometmi.Pancierový vlak Hurban bol vybavený kanónmi aj ťažkými guľometmi.

Pohľad na časť lokomotívy Pancierového vlaku Hurban.Pohľad na časť lokomotívy Pancierového vlaku Hurban.

Podvozok Pancierového vlaku Hurban.Podvozok Pancierového vlaku Hurban.

Stručná história Pancierového vlaku Hurban

Originálny vlak Hurban sa aktívne zapojil do bojov v SNP. Bol zložený z predsunutého vozňa s vrecami s pieskom, delového vozňa s delom a dvoma guľometmi a veliteľskou pozorovateľnou, dva tankové vozne, opancierovaná lokomotíva, ďalší tankový vozeň a guľometný vozeň s piatimi guľometmi. Súčasťou boli tiež kuchynský, ubytovacie, skladovacie a muničné vozne. Veliteľom vlaku bol Martin Ďuriš-Rubanský. Celkový počet členov posádky bol 75.

Vlak bol vyrobený v Železničných dielňach vo Zvolene v roku 1944. Patril k trojici bojových vlakov, ktoré tu boli vyrobené (Masaryk, Štefánik). Bojovo ho nasadili v oblasti na trati Hronská Dúbrava – Svätý Kríž nad Hronom a neskôr v oblasti Čremošného.

Vlak bol výrazne poškodený a po opravách znovu nasadený do služby. Objavil sa v bojoch v oblasti Banskej Bystrice, Starej Kremničky, Žiaru nad Hronom, Heľpy, či Dobrej Nivy až kým ho v oblasti Uľanky nezablokovali ustupujúce vlaky. Jeho posádka vlak i jeho zbrane znefunkčnila až napokon prešla na partizánsku formu boja.

Pôvodný pancierový vlak Hurban bol vyrobený vo Zvolene.Pôvodný pancierový vlak Hurban bol vyrobený vo Zvolene.

  • Mapa:
  • GPS: 48.572458, 19.124963