Ak by ste radi navštívili naozaj zaujímavú pamiatku, vyberte sa do Hronseku v blízkosti Zvolena. Veľmi dobre dostupná dedinka skrýva skutočne pozoruhodný historický objekt, ktorý je navyše zaradený na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Chrám v Hronseku je vysoký 8 m. Tento objekt pôsobí pomerne mohutným dojmom.Chrám v Hronseku je vysoký 8 m. Tento objekt pôsobí pomerne mohutným dojmom.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku z roku 1726 je pomerne mohutný kostol, ktorý zaujme už pri pohľade z exteriéru. Ihneď vám učarí jeho ozdobná fasáda rovnako ako príjemné okolie s krásnymi, starými stromami. Výlet je ideálnym pre všetkých objaviteľov, ale aj pre tých, čo radi fotia. Objekt kostola je totiž veľmi fotogenickou stavbou.

Ako sa dostať ku kostolu a kde zaparkovať?

Výhodou návštevy kostola v Hronseku je jeho veľmi dobrá dostupnosť. Dedinka sa nachádza medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v blízkosti významných dopravných tepien. Samotný kostol potom nájdete v juhozápadnej časti Hronseka. Okrem ľahkého príjazdu po diaľnici s menšou odbočkou do dediny, sem jazdia i vlaky a autobusy. Vlaková stanica je neďaleko kostola.

Hronsekom tiež vedú značené cyklotrasy z Banskej Bystrice a Zvolena. Takže môžete využiť i tento lákavý spôsob dopravy. Výlet ku kostolíku je vhodný i pre motorkárov, ktorí radi objavujú zaujímavosti v krajine. Zaparkovať sa nám podarilo bezplatne v blízkosti kostola, hoci veľa priestoru na odstavenie tu nie je. Mali sme zrejme šťastie, že návštevníkov tu bolo minimum.

Pri kostole v Hronseku

Už samotné okolie kostola v Hronseku vás privíta upraveným prostredím. Kostol sa nachádza v objatí trávnatého pozemku so 4 veľmi peknými, starými lipami. Dve z líp sú údajne staré rovnako ako kostol. V spojení s objektom dreveného chrámu to všetko vytvára priam dokonalú symbiózu.

Kostol má peknú, členitú fasádu, tvorenú doskami, trámami a viacerými radmi ríms, ktoré sú pokryté šindľami. Rovnako je šindľami pokrytá aj strecha. Viditeľný základ kostola je po celom po obvode tvorený kameňmi. Fasáda je doplnená tridsiatimi oknami.

Vonkajšie vplyvy zmenili farbu dreva na kostole na tmavú a matnú. V miestach, kde dopadajú slnečné lúče najviac, je drevo vyblednuté. Kostol má vďaka tomu autentickú fasádu, ktorú vytvorili samotné živly prírody. Nie je natretá farbami a tiež nie je vyzdobená komplikovanými ornamentami, čo kostolu na kráse vôbec neuberá.

Čo sa týka rozmerov, kostol v Hronseku pôsobí celkom mohutne. Bol postavený podla artikúl, teda určitých pravidiel, ktorými sa stavba evanjelických chrámov v danej dobe musela riadiť. Okrem iného chrám musel byť postavený do roka, z dreva, bez kovových súčiastok a bez veže.

Tunajší chrám má krížový pôdorys s rozmermi 26x10 m a výšku 8 m. Vybudovaný je z prevažne smrekového dreva, pričom si tu možno všimnúť dubové stĺpy, ktoré sú ako jedna z mála vecí zdobené iónskymi ornamentmi. Veľkosť kostola dokladuje približne 1100 miest na sedenie.

Pri kostole si možno všimnúť budovu fary, v ktorej slúžili i viaceré významné osobnosti, ako napríklad Ján Simonides, August Horislav Krčméry, alebo Jozef Melcer. Okrem fary je pri kostole situovaná i rozkošná drevená zvonička.

Drevený kostol v Hronseku je vybudovaný prevažn zo smrekového dreva. Sĺpy sú dubové.Drevený kostol v Hronseku je vybudovaný prevažn zo smrekového dreva. Sĺpy sú dubové.

Bezprostredné okolie dreveného kostola v Hronseku je príjemné. Krášlia ho 4 prekrásne lipy.Bezprostredné okolie dreveného kostola v Hronseku je príjemné. Krášlia ho 4 prekrásne lipy.

Evanjelická fara pri drevenom kostole v Hronseku.Evanjelická fara pri drevenom kostole v Hronseku.

Drevená zvonička pri chráme v Hronseku.Drevená zvonička pri chráme v Hronseku.

Interiér kostola

Arikulárny kostol v Hronseku je prekvapivo priestranný. Po jeho obvode je rozmiestnených 30 šesťuholníkových okien z fúkaného skla. Zaujímavosťou sú prvky škandinávskej architektúry, ako stĺporadia s iónskym ornamentom či prístrešky pri vchodoch, čo naznačuje účasť severských majstrov. Lavice sú usporiadané amfiteatrálne, čo umožňuje výborný výhľad na oltár z každého miesta a vďaka tomu sa tu zmestí i vyše 1000 ľudí.

Kostol má päť vchodov. Nad jedným z nich sa nachádza kohút – symbol bdelosti. Hlavnou dominantou je vzácny oltár so šiestimi vymeniteľnými obrazmi z dielne Samuela Mialoviča z roku 1771, ktoré sa menia podľa liturgického obdobia. Nad oltárom sú anjeli držiaci erby šľachtických rodín, ktoré kostol podporovali.

Arikulárny kostol v Hronseku má výbornú akustiku. Nachádza sa tu barokový organ od majstra Martina Podkonického (1764) a pôvodne pozlátený luster, dar od richtára z Veľkej Lúky.

Stručná história artikulárneho kostola v Hronseku

História kostola v Hronseku je spojená s osobou kežmarského grófa Imricha Tökölyho. Ten vystúpil proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi I., následkom čoho bol v roku 1681 zvolaný Šopronský snem. Na jeho základe bolo dovolené evanjelickej cirkvi postaviť dva kostoly v rovnakej stolici.

Išlo práve o kostol v Hronseku a Ostrej Lúke. Pri stavbe kostolov však museli byť dodržané pravidlá tzv. artkule. Kostol v Hronseku v tomto smere splnil i požiadavku ročného termínu na kompletnú výstavbu. Začal sa stavať v roku 1725 a rok nato bol dokončený.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku je v súčasnosti spravovaný evanjelickou cirkvou za podpory obce i štátnych inštitúcií. Konajú sa tu pravidelné omše a prehliadky so sprievodcom. Mimo hlavnej sezóny je však nutné si prehliadku vopred dohodnúť. Sú na to určené telefónne čísla, ktoré nájdete na stránkach obce Hronsek.

Bočný pohľad na drevené rímsy a originálne okná dreveného kostola v Hronseku.Bočný pohľad na drevené rímsy a originálne okná dreveného kostola v Hronseku.

Čo si zobrať so sebou

Kostol v Hronseku je dobre dostupný aj bez špeciálnej turistickej výbavy. Oceníte tu však fotovýbavu, pretože by bola škoda neodniesť si odtiaľto krásne fotečky. Kostol, aspoň počas našej návštevy nebolo možno fotiť zvnútra, ale len zvonka, tak je dobré sa na to pripraviť. Cyklisti sa sem po asfaltkách môžu vybrať i na čisto cestnom bicykli.

  • Mapa:
  • GPS: 48.648994, 19.154845