Prielom Hornádu je riečny kaňon vytvorený v severnej časti Slovenského raja. Tento kaňon je ohraničený ústím potoka Veľká Biela voda neďaleko Podleska a Čingovom. Jeho celková dĺžka je zhruba 12 km, no ak by ste sa chceli prejsť i kratšou dolinou smerom na Smižany, kde ďalej pokračuje Hornád zaujímavým prírodným prostredím, počítajte so zhruba 14 kilometrami.

Začiatok Prielomu Hornádu, neďaleko Podleska.Začiatok Prielomu Hornádu, neďaleko Podleska.

Takýto výlet môže predstavovať lákavý cieľ na turistiku, ba dokonca splav. Praví turisti si okrem toho môžu spraviť turistický okruh s návratom cez priľahlý hrebeň, ohraničujúci Prielom Hornádu zo severnej časti. Jedná sa však už o časovo a tiež fyzicky náročnejšiu turistiku. Ak však nemáte času nazvyš, pokojne môžete absolvovať len niektoré časti Prielomu Hornádu, prípadne ich spojiť s návštevou iných zaujímavých miest v okolí.

Podobne sme to spravili aj my a vybrali sa prejsť smerom z Podleska úvodnú časť Prielomu Hornádu. Následne sme sa vrátili naspäť cez Kláštorisko. Z Prielomu Hornádu na Kláštorisko máte potom 2 možnosti výstupu. Ťažšia je cez Kláštorskú roklinu, ľahšia je vybehnúť si trasu po priľahlom turistickom chodníku značenom žltou značkou.

My sme mali možnosť absolvovať obidve trasy a každá má niečo do seba. Ak ste tu s deťmi, je lepšie prejsť jednoduchší variant po spomínanej žltej značke. Ak vás však lákajú prírodné scenérie a výživnejšia trasa po rebríkoch popri vodopádoch, isto sa oplatí absolvovať tento úsek cez Kláštorskú roklinu.

Prístup do Prielomu Hornádu je možný celoročne. V hlavnej sezóne býva vstup spoplatnený.

Pohľad do doliny rieky Hornád.Pohľad do doliny rieky Hornád.

Trasa Podlesok – Ústie Kláštorskej rokliny

Ak by ste sa vydali podobne ako my z Podleska, už úvodné metre popri toku Hornádu sú pre nováčika v tomto pohorí doslova čarovné. Ihneď po prekonaní mosta cez rieku sa dostanete na prvé železné stupačky, vedúce tesne popri koryte.

Príroda hneď od začiatku pripomína divočinu. Presnejšie tú kombináciu rieky a ihličnatých lesov ako ju vídať na obrázkoch z Aljašky. Príroda Prielomu Hornádu si vás ihneď podmaní. Nie sú tu žiadne turistické chaty, alebo bufety s občerstvením a tak sa zdá, že ste celkom mimo civilizácie.

Trasu strmými brehmi Hornádu často uľahčujú výdobytky turizmu v podobe technických pomôcok. Bez nich by ste niektoré úseky prešli len ťažko. Ide o rôzne oceľové laná, reťaze a stupačky. Na trase je tiež niekoľko jednoduchých mostov, čo prechodu pridáva na zaujímavosti. Jeden z najzaujímavejších mostov sa nachádza priamo pri rázcestí Kláštorská roklina, ústie. Prechádza vysoko nad korytom Hornádu a mierne sa kýve na oceľových lanách. Sú z neho perfektné výhľady na spomínanú rieku. Priaznivci fotenia si tu môžu spraviť fajnové zábery.

Okrem toho vás počas prechodu budú neustále baviť rôzne prírodné zaujímavosti v podobe riekou vyformovaných skál, meandre rieky, alebo rozkošné štrkové pláže, či lesné zákutia a dokonca menšie jaskyne. V zime niektorí návštevníci v Prielome dokonca skúšajú prechádzať po hladine zmrznutej rieky.

Mimochodom, ak by ste sa sem vybrali v zimnom období, na túru sa dobre pripravte a overte si vopred aktuálne podmienky. Ľadom zaliate stupačky, alebo jeho slabá hrúbka na rieky by mohli byť vážnym problémom.

Profilovo celkom nenáročnú trasu okorení niekoľko prechodov po stupačkách, dokonca i vysoko nad korytom rieky. Miestami sú z nich veľmi pekné a exponované výhľady. Samozrejme opatrnosti tu nikdy nie je dosť. Ak budete prechádzať podobným úsekom, sústreďte sa. Ak fotíte, nájdite si vhodné miesto bez rizika pádu.

Najexponovanejšie miesta Prielomu Hornádu cestou z Podlesku k ústiu Kláštorskej rokliny nemusia byť to pravé pre ľudí trpiacich fóbiou z výšky. Vo všeobecnosti sú to však miesta, ktoré môžete prejsť i s deťmi, ktoré aktívnejšie chodia na túry.

Technické pomôcky v úvodných častiach Prielomu Hornádu.Technické pomôcky v úvodných častiach Prielomu Hornádu.

Trasa Ústie Kláštorskej rokliny – Kláštorisko

Túto trasu si môžete zvoliť ako technicky oveľa menej náročný variant výstupu z Prielomu Hornádu na Kláštorisko. Je značený žltou turistickou značkou. Mnohí tento lesný chodník využívajú i na zostup z Kláštoriska, pretože priechod Kláštorskou roklinou z Kláštoriska nie je dovolený z bezpečnostných dôvodov. Je totiž jednosmerný práve v smere od Hornádu.

Po absolvovaní časti Prielomu Hornádu sa vám krátky výstup po žltej značne bude zdať dosť fádny. Je to v podstale len bežná lesná spojnica, ktorou sa dostane na Kláštorisko. Neočakávajte tu žiadne špeciálne výhľady. Výhodou je, že túto trasu zvládnu i deti, s ktorými by ste mali obavy ísť po rebríkoch Kláštorskej rokliny. Je takisto vhodnejšou varianou pre osoby s menej istým krokom a odporom k pohybu vo výške.

Chodník je tu strmý najmä zo začiatku, v blízkosti rieky Hornád. Úsek po žltej značke meria 1,6 km a predstavuje 280 m stúpania. Mali by ste ho zvládnuť približne za hodinu.

Most pri ústí do Kláštorskej rokliny.Most pri ústí do Kláštorskej rokliny.

Trasa Kláštorisko – Podlesok

Pre ľahký zostup z Kláštoriska v príjemnom tieni lesa, najmä počas letnej sezóny, odporúčame zeleno značený turistický chodník. Po prejdení časti Prielomu Hornádu to bude ideálna zostupová trasa. Tento zostup vrátane krátkeho úseku po modrej značke by ste mali prejsť približne za hodinu až hodinu a pol.

Táto zostupovka má mierny sklon a podklad je príjemnejší ako zostup po asfaltke. Zelená značka sa nevyznačuje turistickými atraktivitami, alebo výhľadmi, poteší však pohľadmi na pekný les. Turisti ju volia i ako výstup v smere na Kláštorisko s následným zostupom do Prielomu Hornádu po žltej značke. Môžete takto podniknúť okružnú trasu sčasti popri Hornáde.

Ruiny kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.Ruiny kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku.