Zvolenský zámok patrí k najlepšie zachovalým a najlepšie dostupným historickým pamiatkam na Slovensku. Nachádza sa priamo v meste Zvolen a návštevníkom je veľmi prakticky prístupný. Tento zámok zo 14. storočia je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.
Pohľad na Zvolenský zámok zvonku. Zámok má charakteristické rohové vežičky a originálne cimburie.
Jednoducho povedané, vzhľadovo ide o peknú historickú pamiatku, ktorá sa bude páčiť hlavne deťom. Okrem iného aj preto, že na ňu netreba komplikovane a namáhavo stúpať. Zvolenský zámok sa tak hodí ako cieľ na nenáročný výlet pre všetky typy návštevníkov.
Ako sa dostať na Zvolenský zámok a kde zaparkovať?
Zvolenský zámok má výhodu vo veľmi dobrej dostupnosti. Vrámci Slovenska sa sem dostanete vlakmi, autobusmi a veľmi rýchlo tiež autom po diaľnici. Zámok sa nachádza priamo v meste, na okraji Námestia SNP, na menšom návrší.
Prístupová cesta k hlavnej bráne zámku Vás navedie aj k parkovisku, ktoré sa nachádza na severovýchodnej strane. V blízkosti sa nachádzajú ďalšie miesta vhodné na parkovanie, napríklad pri Hoteli Poľana.
Parkovisko pri Zvolenskom zámku.
Vstupná brána do Zvolenského zámku.
Stručná história Zvolenského Zámku
Zámok dal postaviť Ľudovít I. známy tiež ako Ľudovít Veľký z Anjou v druhej polovici 14. storočia. Staval ho ako gotický poľovnícky zámok. Ako vzor poslúžili talianske mestské kastely. Stavba má štvorcový obdĺžnikový budovania arkierových vežičiek, ďalšieho poschodia so strieľňami a presunutiu delového bastiónu. Prispelo k tomu najmä ohrozenie Turkami.
Vzhľad zámku sa nasledovné roky veľmi nemenil. Výraznejšia bola neskôr už len baroková úprava kaplnky prebehla v druhej polovici 18. storočia. Z významných osobností, ktoré zámok vlastnili, je hodné spomenúť Jána Jiskru z Brandýsa. Pozoruhodné sú i tunajšie časté návštevy Mateja Korvína s manželkou Beatrix.
K historickým zaujímavostiam patrí fakt, že v 60. rokoch boli potvrdené pozostatky staršej cirkevnej stavby na nádvorí zámku. V súčasnosti možno v priestoroch zámku nájsť expozície Slovenskej národnej galérie.
Nádvorie Zvolenského zámku. Všimnúť si možno výraznú galériu po vnútornom obvode stavby.
Vo Zvolenskom zámku má svoje exponáty i Slovenská národná galéria.
Na Zvolenskom zámku
Zvolenský zámok ponúka prehliadku umenia, pričom okrem exponátov výtvarného umenia, zaujmú napríklad odliatky niektorých diel Majstra Pavla z Levoče. K exponátom patrí aj časť prezentujúca architektonické artefakty zo samotného Zvolenského zámku.
Na zámku sa tiež môžete zúčastniť náboženských bohoslužieb viacerých vierovyznaní, ktoré sa konajú v tunajšej kaplnke. Samozrejmosťou je kultúrny program, výstavy a ďalšie spoločenské podujatia. Na zámku je využívaná dokonca sobášna sieň. Návštevníkov zaiste poteší možnosť navštíviť miestnu kaviareň situovanú na nádvorí.
Za hradbami Zvolenského zámku.
Klenbovitý vstup na nádvorie Zvolenského zámku.
Studňa na nádvorí Zvolenského zámku.
Zvolenský zámok skrýva vo svojej studni nemalé bohatstvo :)
Repliky diel Majstra Pavla z Levoče v interiéri Zvolenského zámku.
Ďalšie repliky diel Majstra Pavla z Levoče.
Expozície umenia na Zvolenskom zámku.
Pohľad na malú časť zbierok výtvarného umenia na Zvolenskom zámku.
Zaujímavý, umelecky hodnotný strop na Zvolenskom zámku.
Ukážka z výstavy súvisiacej s dielom Petra Michala Bohúňa na Zvolenskom zámku.
Kaplnka na Zvolenskom zámku.
Náročnosť
Zvolenský zámok je ideálnym cieľom pre rodiny s deťmi, seniorov aj všetkých záujemcov o históriu. Dostanete sa sem veľmi ľahko. Odpadá nutnosť šliapania na strmý kopec, ako tomu často býva pri mnohých slovenských hradoch. Na návštevu zámku nepotrebujete ani množstvo času.
Čo si pozrieť v okolí?
V blízkosti Zvolenského zámku nás zaujal voľne umiestnený Pancierový vlak Hurban, symbolizujúci časy SNP. Vlak bol bezplatne prístupný. Ide o pomerne neobvyklú atraktivitu, ku ktorej odporúčame si odskočiť. Zaujímavým cieľom vo Zvolene, môže byť tiež Arborétum Borová hora, alebo ruiny Pustého hradu, z ktorého sú výborné výhľady.