Kremnica je sama osebe jedno z najzaujímavejších miest Slovenska. Má viacero pútavých atraktivít i vo svojom bezprostrednom okolí. Jednou z nich je drevená vyhliadková veža na Krahuľskom vrchu priamo nad mestom vo výške 958 m n. m. Turistická rozhľadňa na Krahuľskom vrchu (niekde uvádzané aj ako Krahuľský štít) ponúka veľmi pekné výhľady na Kremnicu a kontrastnú kombináciu okolitých horstiev a kotlín, ktorá určite mnohých zaujme.

Nám sa výhľady i výstup k rozhľadni zdali jednými z najkrajších, ktoré sme doteraz k slovenských rozhľadniam absolvovali. Možno je to aj preto, že táto vyhliadková veža nie je celkom ľahko dostupná v zmysle dovezenia sa autom až priamo k nej. Potenciálne masy sú tak riedené ochotou podujať sa na miestami strmý výstup (ak vyrážate z Kremnice). Túra na túto rozhľadňu, v závislosti od toho z kade sa sem vyberiete, je vhodnou pre turistov všetkých výkonnostných kategórií, ktorí hľadajú cieľ na kratší, ale povedzme i poldňový výlet. Je skvelé, že návštevu rozhľadne možno ľahko spojiť i s prehliadkou aspoň tých najzaujímavejších historických skvostov banského mesta Kremnica, ktoré sa svetovo preslávilo najmä ťažbou zlata a produkciou mincí.

Drevená rozhľadňa na Krahuľskom vrchu.Drevená rozhľadňa na Krahuľskom vrchu. Výhľadovo jedna z najlepších na Slovensku.

Z kade začať výstup na rozhľadňu a parkovanie

Na rozhľadňu sa obvykle vystupuje priamo z centra Kremnice, čo je zdĺhavejšie, alebo z obce Krahule. Druhá možnosť je časovo zhruba o polovicu kratšia t.j. mali by ste ju zvládnuť určite do hodiny. Podľa toho ako sa cítite, môžete si zvoliť variant výstupu. V prípade že ste s malými deťmi, alebo staršími ľuďmi, praktickejší je výstup z obce Krahule. Ak však chcete zažiť klasickú turistiku, výstup z Kremnice určite stojí za to.

Hoci Kremnica a okolie sú dobre dostupné autom a rôznymi druhmi verejnej dopravy, parkovanie je aj tu čiastočne obmedzené rôznymi zákazmi státia. Nám sa podarilo zaparkovať neďaleko historického centra mesta. Počas viacerých návštev sa nám zdalo, že mesto je takmer úplne vyľudnené, tak sa o nejakom pretlaku áut nedá hovoriť a zaparkovať sa podarilo bez problémov, hoci nie úplne v centre.

Ak sa na rozhľadňu vyberiete z Krahúl, parkovať môžete pri kostole na okraji obce. Stačí odbočiť od hlavnej cesty smerom na západ a čochvíľa ste pri kostole. Je tu menšie parkovisko.

Parkovanie v centre Kremnice.Parkovanie v centre Kremnice. Ďalšie voľné miesta môžete nájsť v širšom okolí.

Parkovanie pri kostole na okraji obce Krahule.Parkovanie pri kostole na okraji obce Krahule. Nachádza sa tu neveľké parkovisko.

Výstup na rozhľadňu z Kremnice

Výstup k rozhľadni na Krahuľskom vrchu z Kremnice môžete začať zo Štefánikovho námestia smerom na severovýchod. Značenie vedie okolo mestského hradu. Je dobre viditeľný odvšadiaľ. Áno, je to tá výrazná veža nad mestom.

Na úvod výstupu ešte odporúčame odbehnúť si do miestnej turistickej informačnej kancelárie. Nachádza sa priamo pri námestí, južným smerom. Dôvod prečo vás tam posielame, je možnosť doplnenia zásob cukrov v podobe výborných Atkáryho kremnických krumplov. Čo to je sa bližšie dozviete v Atkáryho historickej cukrárskej výrobni, ktorá sídli práve tu. Ponúka možnosť prehliadky výroby tejto pochutiny.

Výstup z mesta vedie najskôr jeho pohľadnými a upravenými uličkami neustále nahor. Ak sa nebudete príliš rozptyľovať, nemal by byť problém nájsť správnu trasu, značenie je plne postačujúce. Tesne nad mestom sa po prekonaní strmšieho stúpania po akejsi betónke, dostanete k detskému ihrisku pri záhradkárskej resp. chatkovej oblasti. Aby sme doplnili, v tejto oblasti sa na začiatku stúpania nachádza i vodovod s údajne pitnou vodou. Pýtali sme sa miestnych okoloidúcich a vyskúšali sme na sebe. Voda bola v danom čase v poriadku.

Od chatiek sa cesta vnorí do lesa, na začiatku ktorého sa ešte môžete pohojdať. Tu už cesta celkom strmo stúpa až k železničnej trati. Deti nám tu vyhlásili prvý vážnejší štrajk. Zabavili sme ich upriamením pozornosti na tunel na trati, ktorú sme museli priamo cez koľajnice prekročiť. Nie je tu žiaden zabezpečený priechod, tak sa majte na pozore!

Chodníček potom pokračuje ďalej stúpavým štýlom, až kým sa neocitnete na prekrásnych lúkach nad Kremnicou. Deti sme miestami niesli, miestami prehovárali, až sme nakoniec rozložili piknik na väčšom balvane priamo pri chodníku. Aj z tejto skaly boli pekné výhľady na okolie a tak, kto má dosť, poteší ho aj to, keď zvládne vyjsť len sem. Z tohto miesta je rozhľadňa na Krahuľskom štíte na dohľad.

Spomínané lúky pôsobia dojmom divokých horských lúk. Koncom leta boli zarastené vysokými trávami. Veľmi pekné miesto, hoci predtým sme na chodníku zbadali stopy medvedej činnosti a neskôr nás na zostupe prekvapilo stádo divých svíň v tesnej blízkosti.

Záver výstupu k rozhľadni bol pomerne svižný, hoci strmosť neustupovala. Bolo potrebné prekonať ešte výšľap po umelo vybudovaných schodoch v teréne, po ktorých nasledovala ďalšia horská lúčka a z nej už to bolo k rozhľadni len kúsoček.

Uličkami Kremnice k rozhľadni na Krahuľskom vrchu.Uličkami Kremnice k rozhľadni na Krahuľskom vrchu. Sú príjemným spestrením výletu.

Panelovka nad Kremnicou počas výstupu k rozhľadni.Panelovka nad Kremnicou počas výstupu k rozhľadni. Úvodná časť nad mestom výstup predlžuje.

Pred výstupom strmým terénom k rozhľadni nad Kremnicou sa stihnete aj pohojdať.Pred výstupom strmým terénom k rozhľadni nad Kremnicou sa stihnete aj pohojdať. Neďaleko hojdačky nájdete i menšie detské ihrisko.

Križovatka chodníka k rozhľadni so železničnou traťou.Križovatka chodníka k rozhľadni so železničnou traťou. Na túre k vyhliadke na Krahuľskom štíte na vás číhajú i takéto ,,nástrahy".

Tunel nad Kremnicou cestou na rozhľadňu Krahuľský vrch.Tunel nad Kremnicou cestou na rozhľadňu Krahuľský vrch. Priechod cez trať nie je nijako zabezpečený a turista sa musí spoľahnúť čisto na svoju pozornosť.

Krahuľský vrch, niekde uvádzaný aj ako Krahuľský štít.Krahuľský vrch, niekde uvádzaný aj ako Krahuľský štít. Rozhľadňa sa nachádza na vrchole tohto kopca.

Posledné úseky lesom počas výstupu k rozhľadni na Krahuľskom štíte.Posledné úseky lesom počas výstupu k rozhľadni na Krahuľskom štíte. Húštiny ideálne pre medvedích obyvateľov.:)

Horská lúčka tesne pod vrcholom Krahuľského vrchu.Horská lúčka tesne pod vrcholom Krahuľského vrchu. Kúsok za húštinou už sa nachádza vytúžená rozhľadňa.

Posledné metre lesa pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu.Posledné metre lesa pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu. Sklon terénu klesá.

Výstup na rozhľadňu z Krahúl

Rozhľadňa Krahuľský vrch je z Krahúl pomerne jednoducho prístupná. Tento variant sa hodí pre každého, kto nemá rád náročné turistické trasy. Výstup k rozhľadni môžete začať z centra obce, alebo ideálne od kostola, ktorý sa nachádza v severozápadnej časti obce, neďaleko hlavnej cesty. Tu narazíte i na smerovník so šípkou. S navigáciou by ste tu nemali mať problém.

Trasa následne vedie poľnou, resp. lúčnou cestou. Je mierne zvlnená, avšak dostatočne široká a vcelku príjemne sa po nej chodí. Je vhodná i pre horský bicykel. V princípe by po nej prešiel i turistický kočík. Menšie stúpanie je potom len v záverečnej časti, keď sa dostanete do lesa. Nie je to však nič náročné.

Trasu z Krahúl k rozhľadni na Krahuľskom štíte by mali zvládnuť i menšie deti. Bežnému turistovi zaberie výstup okolo 45 minút. S deťmi o niečo viac. Aktívny turista by to naopak mohol dať i za pol hodinu.

Z turistického hľadiska, v porovnaní s výstupom z Kremnice je trasa z Krahúl možno o niečo menej atraktívna. Budete však prechádzať vcelku peknými lúkami. Z nich sú i nejaké tie výhľady smerom na Krahule a priľahlé kopce, takže zas až tak nudný výšľap to určite nie je.

Prvé kroky vedúce z obce Krahule k rozhľadni.Prvé kroky vedúce z obce Krahule k rozhľadni. Navigáciu uľahčuje smerovník.

Rozľahlé lúky za obcou Krahule.Rozľahlé lúky za obcou Krahule. Aj takéto pohľady sa vám naskytnú ak sa k rozhľadni vydáte touto trasou.

Záverečná časť trasy z obce Krahule.Záverečná časť trasy z obce Krahule. Trasa vedie príjemným lesíkom s dobre vyšľapaným chodníkom.

Na rozhľadni Krahuľský vrch

Turistická rozhľadňa sa rozkladá na trávnatej lúke s množstvom navŕšených skalných mužíkov. Súčasťou je i drevená vyhliadková terasa s lavičkami. Na okraji lúky sme si všimli možnosť výhľadu zo skaly pri turistickom chodníku.

Samotná rozhľadňa je masívnejšej drevenej konštrukcie a jej vrchol je od zeme vzdialený 13,5 metra. Zdala sa nám byť dostatočné stabilná, keď sme po nej kráčali. Vyhliadka rozhľadne má tvar oktagonu. Priestoru na nej je tak akurát, pre niekoľko skupiniek návštevníkov.

Jednotlivé výhľadové miesta sú potom doplnené o panely s popisom vrchov, na ktoré sa budete z rozhľadne pozerať. Samozrejmosťou je návštevná kniha, do ktorej sa môžete zapísať. Vyhliadka rozhľadne je mimochodom krytá, čo je fajn, najmä ak prší. Pred vetrom sa tu však neskryjete, keďže zábradlie je robené formou drevených dosiek, medzi ktorými je dosť priestoru.

Vyhliadková veža na Krahuľskom štíte i s vrcholovou tyčou.Vyhliadková veža na Krahuľskom štíte i s vrcholovou tyčou. Objekt rozhľadne je nevysoký, no o to krajší je výhľad.

Jedna z medziplošín na rozhľadni.Jedna z medziplošín na rozhľadni. Doplnené jednoduchou lavičkou.

Čiastočné výhľady z vyhliadkovej veže.Čiastočné výhľady z vyhliadkovej veže. Už počas výstupu schodiskom sa otvárajú prvé pohľady do diaľky.

Vrchná vyhliadková plošina rozhľadne na Krahuľskom vrchu.Vrchná vyhliadková plošina rozhľadne na Krahuľskom vrchu. Je krytá strechou.

Detail strechy rozhľadne.Detail strechy rozhľadne. I tu si možno všimnúť, že konštrukcia je kvalitná.

Výhľady z rozhľadne na Krahuľskom vrchu.Výhľady z rozhľadne na Krahuľskom vrchu. Sú kruhové, doplnené popisom jednotlivých panorám.

Vrcholová kniha.Vrcholová kniha. Kniha je plná zápisov nadšených turistov. Nečudo.

Výhľady z rozhľadne na Krahuľskom vrchu

Rozhľad z vyhliadkovej veže nad Kremnicou je skutočne pôsobivý. Je plne kruhový. V epicentre panorámy tvorenej peknou, kontrastnou kombináciou hôr objímajúcich kotlinu, je historické mesto Kremnica s k nebu sa týčiacou vežou mestského hradu. Nachádzate sa takmer v geografickom srdci Európy, ktoré je situované v neďalekých Kremnických Baniach. Tento pocit výhľady podvedome ešte umocňuje.

Z pohorí sú na dohľad Kremnické vrchy, Turčianska kotlina, Vtáčnik a samozrejme obec Krahule i svahy jej lyžiarskeho strediska. Najbližšie významné vrcholy, ktoré z rozhľadne uvidíte sú, Trnovník, Jarabica, či Javorník. Tieto výhľady sa nám zdali jedny z najkrajších na Slovensku. Krajina je tu zaujímavo modelovaná a pohľad je harmonicky dopĺňaný spomínanými sídlami.

Jedna z popisných grafík vyhliadkovej veže.Jedna z popisných grafík vyhliadkovej veže. Priamo pod nami je Kremnica.

Vyhliadková plošina pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu.Vyhliadková plošina pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu. Ponúka najmä výhľad na Kremnicu a vrchy nad ňou.

Výhľady až na horizont.Výhľady až na horizont. Pohľad z rozhľadne na Krahuľskom štíte je naozaj mimoriadny.

Mesto Kremnica z rozhľadne na Krahuľsom vrchu.Mesto Kremnica z rozhľadne na Krahuľsom vrchu. Ten pohľad stojí za miestami namáhavý výšľap.

Okolie rozhľadne

Rozhľadňa na Krahuľskom vrchu nás nezaujala iba fajnovými výhľadmi. Dosť príťažlivá je aj okolitá príroda, tvorená lúkami, lesíkmi, divými svinkami, na ktoré sme narazili, ako aj bezprostredné okolie priamo pod rozhľadňou. Turistom istotne dobre poslúži možnosť posedieť na lavičkách, pri ohnisku a niečo si v tomto peknom prostredí opiecť. Tým si výlet môžete ozvláštniť.

K zaujímavostiam priamo pod vrcholom patrí zvláštna skala, ktorú nájdete na okraji trávnatej vrcholovej lúčky. Je na nej vytesaný, aspoň pre nás, záhadný nápis. Darmo sme nad jeho významom dumali. Od tejto skaly je tiež dobrý výhľad na okolie. Ak by bola rozhľadňa preplnená, môžete sa na okolie pozrieť i odtiaľto. Len je potrebné byť opatrný, pretože tu nad zrázom nie je žiadne zábradlie.

Pod rozhľadňou nás zaujala i rozľahlá drevená plošina, resp. terasa s lavičkami. Okrem dobrého výhľadu z nej na Kremnicu, je vhodná na relax. Dalo by sa tu i komfortne prenocovať pod širákom.

Priestor pod rozhľadňou bol vybavený taktiež infotabuľami, čo pomáha návštevníkom dozvedieť sa o tomto mieste o niečo viac zaujímavých faktov. Napríklad z histórie Kremnických mestských lesov. Samozrejmosťou sú aj informácie o rozhľadni, ako sú základné technické fakty.

K ozvláštneniu celého priestoru v blízkosti rozhľadne prispelo vybudovanie mestečka skalných mužíkov. Občas nachádzame podobné „sochárske“ kreácie turistov i na iných kopcoch Slovenska. Na Krahuľskom vrchu ich nájdete hneď niekoľko a hoci je to možno až prílišný optický zásah do prírodného prostredia, tu sa nám to zdalo zatiaľ v norme.

Turistická rozhľadňa Krahuľský vrch.Turistická rozhľadňa Krahuľský vrch. Vrcholová lúka.

Zaujímavý kus skaly na vrchole Krahuľského štítu.Zaujímavý kus skaly na vrchole Krahuľského štítu. Na význam nápisu sa nám nepodarilo prísť.

Infotabuľa na vrchole.Infotabuľa na vrchole. Pripomína nám, kto je tu šéf.

Vyhliadková platforma s lavičkami pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu.Vyhliadková platforma s lavičkami pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu. Príjemné miesto na pozorovanie okolia.

Infotabuľa o histórii kremnických mestských lesov.Infotabuľa o histórii kremnických mestských lesov. Lokalite rozhľadne pridávajú na hodnote i takto sprístupnené informácie.

Kamenný mužíci.Kamenný mužíci. Turistov zjavne baví aj takáto zábavka so skalkami.

Panel obsahujúci základné údaje o rozhľadni na Krahuľskom vrchu.Panel obsahujúci základné údaje o rozhľadni na Krahuľskom vrchu. Podľa týchto faktov má výšku 13,5m.

Náročnosť

Výstup na rozhľadňu z Kremnice sa nám zdal kondične celkom náročný. Našli sa tu strmé pasáže. Turista zvyknutý šliapať trasu vybehne, na druhej strane to nie je celkom ľahká prechádzka. Môže sa pokojne stať, že ani deti ju neprejdú bez mrnčania. Našťastie cestou narazíte aj na menšie detské ihrisko, či hojdačku.

Ak je blato, lesný chodník môže byť nepríjemne šmykľavý. Jeho sklon môže byť všeobecne problémom pre osoby s ťažkosťami pohybového aparátu, ako sú napríklad bolestivé kolená. Oplatí sa mať v zálohe turistické paličky. Rovnako v zime sa tu hodia protišmykové návleky na obuv. Túra inak nemá ťažké technické úseky po skale, vo výške, alebo nepríjemné exponované miesta. Z tohto pohľadu sa obávať nemusíte.

Ak sa naopak na rozhľadňu vydáte z Krahúl o nejakej náročnosti sa tu moc nedá hovoriť. Možno za daždivejších dní, bude chodník viac zablatený, ale to je asi tak všetko.

Čo sa týka samotnej rozhľadne, výstup po schodisku je pohodlný a zdal sa nám aj dobre zabezpečený zábradlím a podobne. Rozhľadňa nie je príliš vysoká. O deti sa tu teda strachovať nemusíte.

Schodisko nad Kremnicou smerom k rozhľadni.Schodisko nad Kremnicou smerom k rozhľadni. Krátko za ním sa už postupne prepracujeme k hraniciam lesa.

Strmý úsek po provizórnom schodíku.Strmý úsek po provizórnom schodisku. Technická obtiažnosť terénu sa stupňuje.

Schodisko vedúce na vyhliadkovú plošinu.Schodisko vedúce na vyhliadkovú plošinu. Pohybuje sa po ňom bezproblémovo.

Prístupnosť rozhľadne

Rozhľadňa na Krahuľskom štíte je prístupná celoročne a bezplatne, nejaké obmedzenia, či zákazy sme si tu nevšimli. V tomto smere vám teda môžu rozhľadňu zneprístupniť azda len nevhodné počasie, prípadne slabá kondička, alebo mrnčiace deti – ak sa sem vyberiete z Kremnice.

Prevádzkový poriadok rozhľadne.Prevádzkový poriadok rozhľadne. Základné pravidlá bezpečnosti, ktoré sú obvyklou súčasťou všetkých rozhľadní.

Možnosti ubytovania, táborenia, opekania a vodné zdroje v blízkosti rozhľadne

Ubytovanie možno nájsť v Kremnici, ale i okolitých obciach, keďže miestne hory sú vyhľadávanou lokalitou na rekreáciu. Na výber je celá škála ubytovacích možností. Priamo pod rozhľadňou by ste nocovať nemali, no ohnisko a drevené sedenie s lavicami a stolmi je tu k dispozícii. Výlet tak možno spojiť s opekaním, hoci miesto si treba včas chytiť.

Priľahlá lúka pod rozhľadňou je veľkosťou pomerne limitovaná. Prameň sme si na našej trase nevšimli, no pri chatkovo-zahradkárskej oblasti nad Kremnicou sme si pri turistickom chodníku všimli vodovod s údajne pitnou vodou. Nám z nej po požití nebolo nič.

Priestranstvo pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu.Priestranstvo pod rozhľadňou na Krahuľskom vrchu. Ponúka možnosť posedenia a opekania.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Vyhliadková veža na Krahuľskom štíte je fajn cieľom na výlet v hociktorom ročnom období. Výstup z Kremnice vedie z veľkej časti lesom a tak by ste tu mali byť chránení pred slnkom i počas letných dní. To sa však nedá povedať o trase z Krahúl, keďže trasa vedie zväčša po lúke.

V zime by mohli, pri pohľade z rozhľadne nadol, pekne vyniknúť snehom pokryté lúky pod rozhľadňou i zasnežené mesto Kremnica. Ak máte radi jesenné farby, tak prísť sem v tomto období je výborný nápad. Najmä výhľady do Kremnických vrchov v okolí Kremnice budú dozaista podmanivé.

Pod rozhľadňou Krahuľský vrch.Pod rozhľadňou Krahuľský vrch. Takýto pohľad sa naskytne po príchode z lesa smerom z Krahúl.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Kalvária v Kremnici - pôsobivá lesná kalvária
  • Banské diela nad Kremnicou - pozostatky baní lemované Barborskou cestou
  • Prepadlisko Šturec - terénny pozostatok obrovského zemetrasenia z roku 1443
  • Geografický stred Európy - nájdeme v obci Kremnické Bane
  • Lyžiarske stredisko Skalka - letná i zimná rekreácia a najmä skvelé bežkovanie
  • Vysielač Suchá hora - 2. najvyššia stavba Slovenska 312m
  • Trnovník – zaujímavý vrchol, s podmanivými polkruhovými výhľadmi nad Kremnickými Baňami

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.