Už aj Brezno má svoju rozhľadňu. A nie hocijakú! Podľa informácií dostupných na internete by sa malo jednať o druhú najvyššiu turistickú rozhľadňu na Slovensku. Vyššia je len nová rozhľadňa na Štrbskom plese. Kovová vyhliadková veža s netradičným dvojsmerným schodiskom a svojimi 39,6m ponúka viac ako by ste z nadmorskej výšky vrcholu Horné lazy 805m očakávali. Tento vrchol nad Breznom bol donedávna celkom nenápadný. Okrem toho, že leží pod oveľa výraznejšími Nízkymi Tatrami, je celý porastený lesom. Vznik rozhľadne však jeho postavenie celkom zmenil. Razom je z Horných lazov jedna z najvyhľadávanejších lokalít na Pohroní, ako aj vážny konkurent rozhľadne Polomské očko nad Polomkou.
Rast turistického ruchu bol zaiste jednou z motivácií pre stavbu rozhľadne, čo sa zjavne podarilo. Výhľady z rozhľadne Horné Lazy sú famózne, rovnako ako pekná okružná trasa cez horské lúky a lesy nad Breznom. Brezno sa tak úspešne zaradilo medzi mestá s vlastnou vyhliadkovou vežou a pozýva všetkých, ktorí si na tento výstup trúfnu, za prvotriednymi výhľadmi.
Odkiaľ vyraziť na Vyhliadkovú vežu Horné Lazy a kde parkovať?
Výhodou polohy rozhľadne nad Breznom je i jej celková poloha vrámci celého Slovenska. Je lokalizovaná takmer presne uprostred. Nikto to teda nemá neférovo ďaleko. Možno aj to bude motivovať k jej návšteve. Ako tomu býva u populárnych rozhľadní zvykom, aby bola umožnená návšteva čo najväčšiemu okruhu turistov, sú zväčša veľmi dobre prístupné.
Tým, že sa rozhľadňa na vrchu Horné lazy nachádza nad v danej oblasti veľkým sídlom - Breznom, dostanete sa do jej blízkosti viacerými druhmi dopravy. Či už ide o hromadnú dopravu v podobe autobusu, vlaku, alebo autom. Autom sa dá pod rozhľadňu dostať celkovo najbližšie. Dal by sa využiť i horský bicykel, ktorým by ste mohli ísť ešte vyššie. Terén sa však neskôr riadne zostrmí a výšľap, no predovšetkým zjazd by bol extrémnejší. Navyše až k rozhľadni nevedie cyklotrasa, tá však prechádza zhruba 600m pod vrcholom, smerom na Dedečkovu chatu.
V našom prípade sme sa doviezli autom tesne pod Arborétom Banisko. Tu sa začína banský náučný chodník. Z tade môžete mimochodom začať výlet i na lokálne populárnu Dedečkovu chatu. K Arborétu Banisko sa dostanete tak, že za čerpacou stanicou Slovnaft, na konci Brezna v smere do Banskej Bystrice zabočíte doprava na menej výraznú asfaltku. Prejdete pár desiatok metrov, až sa po vašej pravici objaví prístrešok na odkladanie bicyklov. To je zrejme aj možnosť pre cyklistov, ktorí by si na rozhľadňu radi vybehli a potrebujú odložiť svojho dvojkolesového tátoša.
Nám sa podarilo odparkovať pri tomto prístrešku. Miesto je tu ale značne limitované. Zmestí sa sem približne 7-8 áut. Toto parkovisko je bezplatné. Ak by ste po asfaltke pokračovali ďalej, prídete k zákazovým značkám, pred ktorými sa parkuje ako sa dá. Zväčša popri okraji cesty.
Parkovanie teda vyzeralo na takúto atrakciu značne nedoriešené. Parkovanie by azda bolo možné pri neďalekej nemocnici, či supermarketoch. To už si ale budete musieť našliapať odhadom o pol kilometra jednosmerne viac. Aj táto trasa je však možnosťou a počas prieskumu, sme zistili, že i tu sa nachádzajú zaujímavé mikroatraktivity napríklad v podobe Prameňa sv. Martina. Na túto trasu sa dostanete, ak obehnete miestny Kaufland. Cez nemocnicu sa nesnažte dostať. Odporúčame si tieto miesta naštudovať z mapy, prípadne mať poruke navigáciu v mobile.
Oficiálny začiatok výstupu je pri spomínaných zákazoch vjazdu. Tam uvidíte i smerovú tabuľu navigujúcu na výstup k rozhľadni. Ak sa vydáte popri potoku Lazná, ktorý si nemôžete nevšimnúť, pôjdete tzv. Dedečkovou cestou smerom na Dedečkovu Chatu. Trasy sa zakrátko rozdeľujú. Jedna vedie ďalej priamo na Dedečkovu chatu. Táto trasa je sprvu mierna a výraznejšie stúpa až nad lesom, na rozľahlých lúkach. Druhá trasa odbáča vľavo k prekrásnym lúkam nad Breznom. Technicky nezáleží, ktorou trasou sa vyberiete. Tvoria totiž jeden okruh. Dôležité je či po ceste pravidelne narazíte na nejaký ten štítok odkazujúci na cestu k rozhľadni.
Výstup na rozhľadňu
Výstup k vrcholu Horchných lazov sme začali od spomínaného prístrešku na odkladanie bicyklov. Trval nám asi pol hodinu rýchlej chôdze. Pohodová turistika s fotením vám však bez problémov zaberie i viac ako hodinu času. Krátko po štarte bolo nutné stúpať po asfaltke a skôr ako by nás to prestalo baviť, už sme boli na lesnej ceste, ktorá začína pri zákaze vjazdu, kde boli odparkované autá ďalších návštevníkov rozhľadne. Vyštartovali sme podvečer a tak ich tu bolo iba poskromne. Ako sa ukázalo cesta je najskôr len veľmi mierne stúpajúca, až kým sa neskôr nerozdelila na rázcestí. Vybrali sme sa vetvou vedúcou doľava, hoci ide o okružnú trasu. Tu sa výstup značne zostrmí, hoci stále vedie po širokej lesnej ceste.
Po prekonaní nie až tak dlhého, no trochu strmšieho stúpania, sme sa ocitli na prekrásnych podhorských lúkach, ktoré boli práve v plnom kvete. Priamo nad Breznom by sme to neočakávali. Bol to pekný zážitok. Chodník totiž stúpa naprieč týmito rozľahlými lúkami, ktoré ako bonus ponúkajú prvé pekné výhľady na mesto. Aj keby ste na vašom výlete k rozhľadni došli len potiaľto, nebol by to stratený čas. Pohľad naprieč lúkami možno podaktorých odradí, pretože vidno ako neustále stúpajúci chodník smeruje do diaľky. Netrvá to až tak dlho a zakrátko sa stráca v lese.
Charakter lesného chodníka v poslednej fáze výstupu k vrcholu Horných lazov a k rozhľadni samotnej je asi najstrmší a kondične aj pomerne náročný. Jedná sa o užší chodník, ktorý však technicky príliš obtiažny nie je. Horšie je to možno na zostupe opačným smerom, ak by bol rozbahnený, alebo v zime zmrznutý. V tom prípade by sme odporúčali postupovať práve smerom, ktorým sme sa vybrali aj na našom výlete. Výstup lesom nie je až taký krátky. Dá to zabrať, no budovatelia rozhľadne mysleli aj na niekoľko miest vhodných na odpočinok. Popri chodníku sme si všimli i väčšie prístrešky umožňujúce i opekanie na ohnisku. Okrem nich aj rôzne, nazvime to preliezky, kde je možné sa počas výstupu odreagovať. Chodník je inak sympatický. Pekne sa vinie lesom.
Celkom na záver vás čaká niekoľko serpentín, po prekonaní ktorých sa z lesa konečne vynoríte, na čosi ako väčšej čistinke, obkolesenej vysokými stromami zmiešaného lesa. Zrejme bola umelo vytvorená vyrúbaním stromov za účelom vybudovania telesa celkom mohutnej rozhľadne, pod ktorou sa práve nachádzate. A tak jedným očkom kuk na návštevný poriadok a hor sa prekonať poriadnu radu schodíkov.
Na vyhliadkovej veži Horné Lazy
Schodisko rozhľadne, teda vlastne dve schodiská, majú kvalitnú protišmykovú úpravu. Sú vyrobené z mrežovanej ocele s akýmisi ostňami, ktoré by mali minimalizovať pošmyknutie i počas zimných podmienok. Solídnym dojmom, čo do kvality i architektonického prevedenia pôsobí i celá rozhľadňa. Bezmála 40m vysoká vyhliadková veža si to, či už z krajinárskeho, ale aj bezpečnostného hľadiska určite zaslúži. K schodisku ešte doplníme, že je tvorené systémom okruhu. Umožňuje stúpať a zostupovať po rozdielnych trasách. To je vhodné na zamedzenie kolíznych situácií medzi turistami. Mrežované schody možno nebudú vyhovovať ľuďom, ktorí nemajú radi výšku. Vidno cez ne totiž až k základom rozhľadne, čo môže byť miestami nepríjemné. Rozhľadňa je totiž naozaj vysoká. Ak máte podobné problémy, nepozerajte sa radšej príliš popod nohy smerom k zemi. Schodisko sa inak javí ako naozaj bezpečné. Stúpa sa po ňom dobre.
Po prekonaní schodiska sa návštevník dostáva na nekrytú vyhliadkovú plošinu s drevenou podlahou. Je obkolesená zábradlím. Nájdete tu dokonca erárny ďalekohľad. Nepozerajte sa cez zábradlie dolu, je to naozaj poriadna výška. Radšej sa sústreďte na ďalekonosné výhľady, ktoré naozaj stoja za všetku námahu, ktorú ste práve podstúpili.
Zostup z vyhliadkovej plošiny potom vedie po zostupovom schodisku, keďže ako sme už uviedli, schodiská na rozhľadni sú dve. Hoci nie je celkom zjavné, ktoré sa má použiť na výstup a ktoré na zostup. Každopádne majú uľahčiť prúdu turistov vyhnúť sa kolíznym situáciám. Za predpokladu, že ich tu je málo, zrejme ani veľmi nezáleží, ak sa dostanete do protismeru. Jednotlivé schodiská sú totiž celkom široké.
Horná plošina je značne priestranná a tak sa na vrchol rozhľadne zmestí dosť ľudí. Je to veľká výhoda v čase turistickej špičky. Problémy s tým, že by ste tu nenašli miesto, z ktorého by sa dali obdivovať výhľady je teda mizivá.
Ešte by sme si dovolili upozorniť vás, že rozhľadňa nie je krytá. Aspoň teda tomu tak bolo v čase našej návštevy (saugust 2021). Pripravte sa preto na to, že na vrchole nebudete chránení voči nezmarom počasia. Okrem iného tu môže dosť fúkať, tak je dobré s tým počítať. V tomto smere však je dobrá správa to, že rozhľadňa je značne mohutná a čo sa týka stability, nejaké otrasy, či nebodaj výrazné kývanie tu isto nehrozí.
Výhľady z rozhľadne na Horných lazoch
Vyhliadková plošina na vrchu rozhľadne nad Breznom je ideálnym miestom na pozorovanie ďalekých výhľadov. V porovnaní s inými slovenskými rozhľadňami sa sem zmestí pomerne dosť návštevníkov, pričom v rozhľade nezavadzajú ani stromy, ako to občas býva. Zdá sa, že do tejto výšky okolité stromy ani nikdy nedorastú. Nevýhodou môže byť, že rozhľadňa nie je prekrytá strechou, čo nemusí vyhovovať povedzme za ostrejšieho slnka. Napriek týmto drobnostiam, za pekného počasia poskytuje rozhľadňa na Horných lazoch ďaleký výhľad na všetky svetové strany.
Uvidíte Nízke Tatry, Veporské i Kremnické vrchy, ale aj Muránsku planinu. Špeciálne si nás podmanil výhľad na východ, ponad horné Pohronie, smerom ku Kráľovej holi. Takisto luxusný je pohľad na Brezno. Ten by mohol byť mimoriadne zaujímavý v noci. Okrem vrcholovej plošiny má návštevník čiastkové výhľady už počas stúpania schodiskom.
Výhľady smerom na juh môže komplikovať svetelný opar, hlavne počas slnečných a teplých dní. Fanúšikom idylických výhľadov preto odporúčame sem prísť na podvečer, prípadne ráno.
Zostup z rozhľadne
Návrat k parkovisku sme podnikli smerom na sever k Dedečkovej chate, čo je alternatívna trasa výstupu, resp. zostupu z rozhľadne. Vďaka tomu si na rozhľadňu môžete spraviť pekný turistický okruh a nemusíte sa tak vracať rovnakou trasou. Tento zostup odporúčame v zime, alebo keď je terén rozblatený. Trasa je totiž technický menej náročná, ako v opačnom variante.
Od rozhľadne na Horných lazoch najskôr strmo klesá lesná cesta, ktorá je miestami označená tabuľkami odkazujúcimi na vyhliadkovú plošinu. Popri nej sa znova objavujú rôzne drevené inštalácie slúžiace na rozptýlenie a oddych. Po vyjdení z lesa sa sklon zmierni. Otvoria sa pred vami rozsiahle lúky. Veľmi pekné miesto. V tomto bode je potrebné zísť k smerovníku a stočiť sa smerom na juh - naspäť k Breznu dolinkou potoka Lužná, ktorou sme na začiatku vystupovali.
Po zostupe lúkami, znova prídete do zalesnenej časti pri potoku Lužná a vrátite sa k rázcestiu, kde sme celý okruh začínali. Ide o monotónny zostup po lesnej, štrkovej ceste. Týmto chodníkom sa mimochodom zvyknú preháňať cyklisti, niekedy aj vyššou rýchlosťou, tak s tým treba počítať. My sme tu počas zostupu narazili na niekoľko takých skupiniek. Chodník je totiž zároveň aj oficiálna cyklotrasa, ktorá vedie smerom k Dedečkovej chate. Pri návrate touto trasou potom ešte narazíte na altánok, neďaleko ktorého je i prameň.
Náročnosť výstupu na rozhľadňu Horné Lazy
Výstup na vyhliadkovú vežu nad Breznom je túra vhodná pre bežného turistu, ale i aktívnejších dôchodcov. Zvládnuť by ju mohli i deti, ktoré zvyknú chodiť na podobné výlety a nenudí ich to. Nejde totiž o úplne krátku trasu. Rodine s deťmi by túra vystačila pokojne aj ako poldenná aktivita.
Aktívny výkonnostný turista prejde okruh za približne hodinu a pol, no je to veľmi relatívne. S výhľadmi, fotoprestávkami, či občerstvovaním môžete rátať s túrou aj vyše dvoch hodín. Všeobecne sa o túto túru môže pokúsiť každý, kto nemá výrazné zdravotné ťažkosti. Fyzicky je túra pre bežného turistu stredne náročná. Nájdu sa dlhšie, miestami celkom strmé časti, najmä v lese na rozprestierajúcom sa pod rozhľadňou. Technicky sa v niektorých častiach pohybujete najmä po lesných zvážniciach a čiastočne lesných chodníčkoch. Nejde o náročný terén, pokiaľ nie je šmykľavo. V takom prípade by mohol byť nepríjemný najmä zostup klzkými časťami.
Ak by ste sem šli v zimných podmienkach, odporúčame zobrať si paličky a protišmykové návleky na obuv, najmä ak sa na výstup k rozhľadni vyberiete južnou trasou. Trasa je inak striedavo vedená lesom a lúkami, takže počas horúcich dní treba myslieť na výpek, ktorý si vás počká na dlhších úsekoch bez stromov, či priamo na vyhliadkovej plošine, ktorá nie je krytá strechou.
Celú túru si môžete uľahčiť tým že si spravíte viacero prestávok. Vhodných miest na ne je niekoľko. Napríklad lavičky popri tunajšom náučnom chodníku v dĺžke 700m s piatimi zastaveniami. Budovatelia trasy mysleli i na komfortnejšie možnosti oddychu, ktoré zhmotnili v podobe väčšieho prístrešku, ktorý sme si všimli počas nášho výstupu v lese hneď nad prvými lúkami priamo pri chodníku krátko po vstúpení do lesa v oblasti pod vrcholom Horných lazov. Boli v ňom inštalované i drevené stoly a lavice.
Na túru by ste mohli zobrať aj psíka, len prosíme dodržte základné pravidlá pri pohybe s ním v prírode, kde sa môže vyskytnúť i väčšia masa turistov. Deti by na tejto túre mohli zaujať zastavenia náučného chodníka s rôznymi zaujímavosťami, napríklad zverou, vyrezávanou z dreva.
Popísaný okruh by mohol byť zaujímavou tréningovou trasou i pre trailových bežcov. Okruh nie je zadarmo, no dušu na oplátku potešia pekné prírodné scenérie a výhľady azda v každom ročnom období.
Prístupnosť rozhľadne
Rozhľadňa na Horných lazoch nad Breznom je prístupná celoročne a bezplatne. Nejaké obmedzenia sme si tu nevšimli. Vaším najväčším vkladom teda bude len vynaložená námaha pri výstupe.
Možnosti ubytovania, táborenia, opekania a vodné zdroje v blízkosti rozhľadne
Keďže objekt rozhľadne sa nachádza v populárnej turistickej neďaleko Nízkych Tatier a významného sídla Brezno, na ubytovanie máte nespočet možností rôzneho druhu. Problémom nájsť ubytovanie podľa vlastných predstáv môže byť počas lyžiarskej sezóny. Na lúkach nad Breznom, či v prístrešku pri výstupovej trase by priaznivci spania pod širákom mohli nájsť ležovisko k spokojnosti.
Táto túra je však krátkou akciou a tak je možno vhodnejšie ísť si pozrieť Dedečkovu chatu, ktorá je veľmi pekná. Môžete sa tu občerstviť. S nocľahom je to však horšie. Zrejme sa tu neubytováva a časovo sú služby kuchyne taktiež obmedzené. Vyplatí sa vopred si zistiť, či bude chata otvorená. Počas naozaj nepriaznivého počasia zvykne byť totiž zatvorená celý deň. Návšteva tejto chaty však predstavuje na okruhu k rozhľadni výraznejšiu zachádzku.
Počas výstupu narazíte na niekoľko prístreškov, najmä v úvode trasy. Pri niektorých sa možno dá i opekať, avšak bližšie sme to neskúmali. Čo sa týka prameňov, tak na jeden sme narazili v úvode trasy smerom k Dedečkovej chate. Nachádzal sa neďaleko vybudovaného altánku priamo pri ceste. Či je prameň pitný netušíme. Ďalšie pramene sa nachádzajú v oblasti tesne nad breznianskou nemocnicou - pramene sv. Jána a sv. Martina. To je však mierne nepraktické a trocha mimo cesty, tak odporúčame, radšej si nejaké to pitivo nabaliť spolu s trochou jedla priamo do batohu. Pri rozhľadni totiž bufet určite nečakajte.
Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu
Lokalita rozhľadne Horné lazy bude vhodná na návštevu takmer kedykoľvek, keď sú vhodné podmienky na poriadne výhľady. Ak by vám až tam nezáležalo na výhľadoch, oplatí sa sem prísť aj na peknú prechádzku lúkami a lesom, aj keď práve nie je najkrajšie počasie. Ak máte radi pokojnejšiu turistiku, vedzte, že rozhľadne sú magnetom pre davy. V takom prípade sa sem vyberte radšej mimo víkendov.
Zaujímavosti o lokalite
K zaujímavostiam patrí, že k rozhľadni nad Breznom vedie 700m dlhý náučný chodník s piatimi zastávkami. Tie umožňujú sa prostredníctvom infotabúľ, či z dreva vyrezávaných zvierat, oboznámiť sa s miestnou prírodou. K zaujímavostiam náučného chodníka patrí i tzv. lesný megafón. Veža zaujme i v noci, a to tým, že je na rozdiel od mnohých iných aj osvetlená. Výstavba tejto rozhľadne si vyžiadala investíciu približne 500 tisíc EUR.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Dedečkova chata - romantická turistická chata pri Horných lazoch
- Starý cintorín nad Breznom - ponúka pohľad na prastaré hrobky, ale aj dobré výhľady na mesto
- Banisko - banský náučný chodník Banisko
- Bystrianska jaskyňa - verejnosti sprístupnená jaskyňa v Bystrej
- Bunker z 2. svetovej vojny Mýto pod Ďumbierom - nachádza sa pri hlavnej ceste nad dedinou smerom na Brezno
- Brezno – zaujímavé mesto s viacerými historickými pamiatkami s populárnou Mestskou vežou
- Diel – turisticky zaujímavý kopec nad Breznom
Informácie o článku
- Autori článku: Václav Sulek, Martin Kiňo
- Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.