Záruby sú najvyšším vrcholom Malých Karpát a majú výšku 768 m.n.m. Na tento vrchol je možné vystúpiť žltou z vlakovej stanice Smolenice a modrou turistickou značkou z centra Smoleníc, resp. po hrebeni červenou značkou. Červená značka vedie zo zrúcaniny Ostrý Kameň, pri vodnej nádrži Buková. V konečnom dôsledku sa všetky značky stretávajú na vrcholovom hrebeni Zárub, ktorý je značený červenou značkou. Takže je len na Vás akú cestu si zvolíte.

Záruby sú vrcholom, ktorý je pomerne veterný. Napriek tomu prechod ich hrebeňa je veľmi peknou túrou v každom ročnom období vrátane zimy. Zaujímavosťou je, že hrebeňom Zárub v minulosti viedla trasa populárneho diaľkového pochodu - Trnavská stovka. Samozrejme, ich hrebeň predstavoval významný test kondície účastníkov pochodu, avšak neskôr bola táto časť trasy z pochodu vylúčená. V súčasnosti sa počas Trnavskej stovky Záruby obchádzajú cez obec Buková.

Záruby vrcholZáruby vrchol. Hoci sa nachádzate na najvyššom vrchole Malých Karpát, výhľady z neho sú obmezené. Niekoľko pekných výhľadových miest nájdete počas prechodu hrebeňa Zárub po červenej značke napríklad na Havranici, alebo pred Ostrým Kameňom.

Náročnosť túry

Náročnosť výstupu na Záruby závisí od toho akú dĺžku výletu si naplánujete. Výlet na Záruby nie je nejak extrémny. Typickí turisti ho zvládnu s menšími prestávkami bez problémov. Tí s menšou výdržou sa budú musieť pripraviť na vcelku dlhé šlapanie do kopca. Čo sa dá vyriešiť častejšími prestávkami. Za Zárubami smerom na Ostrý Kameň sa ide kratší úsek len po skalách, tak si treba dať pozor aby ste sa nepošmykli. Najmä ak je sychravé a mokré počasie. Túru na Záruby bežne absolvujú aj deti, aspoň teda je ich tam vídať dosť často. Takže si možno po ceste viackrát pofrflú s klasickou otázkou „kedy tam už budeme?“, ale mali by to zvládnuť.

Zo Smoleníc sa dá najkratšie dostať na Záruby zhruba za 2 hodiny, takže pri ceste tam a naspäť počítajte približne so 4-5 hodinami času. Ak si chcete spraviť okružný výlet zo Smoleníc na Ostrý Kameň po hrebeni a naspäť cez Brezinky dolinou, tak treba počítať s časom okolo 7 hodín s prestávkami.

Výhoda Zárub v porovnaní s tatranskými vrcholmi je v tom, že nemusíte vstávať príliš skoro, aby ste vystihli dobré počasie. Takže ak túru začnete v lete povedzme pred poludním alebo na obed, tak sa stihnete na večer vrátiť a ešte si môžete skočiť na pivo v miestnej krčme v Smoleniciach :)

Pohľad smerom na Ostrý KameňPohľad smerom na Ostrý Kameň. Pri túre zo Zárub na Ostrý Kameň sa vám pred hradom poskytne pekný pohľad na karpatské kopce a na Záhorie. V pozadí je zrúcanina hradu Ostrý Kameň.

Na Záruby

Je pomerne veľa možností ako sa dostať na Záruby. V závislosti od toho koľko času chcete stráviť turistikou si môžete zvoliť trasu buď zo Smoleníc, z východnej časti Malých Karpát, alebo prípadne od vodnej nádrže Buková, zo západnej časti. Je tiež možnosť spraviť si okruh, naprieč celými Malými Karpatmi z východu na západ (alebo naopak). Tu však treba počítať s tým, že je to minimálne poldňova túra, pre tých pomalších kľudne aj túra na celý deň.

Cestička pri HavraniciCestička pri Havranici. Cesta lesom môže byť niekedy skutočným zážitkom.

Najobľúbenejší výstup na Záruby je zo Smoleníc, pretože sú z hľadiska dopravy veľmi dobre dostupné. Ak ste prišli autom, zaparkovať môžete napr. pri miestnom kostole. Neďaleko je aj krčma, tam sa môžete občerstviť pred, alebo po príchode z túry. Na výber tu máte potom dve možnosti chodníkov, ktorými sa vybrať. Buď po modrej, ktorá je priamejšia, a neskôr sa napojíte na červenú smerom na Havraniu skalu (tento prechod medzi modrou a červenou trasou nemusí byť značený v turistických mapách!!).

Druhá varianta z centra Smoleníc je tá, že pôjdete po žltej značke, ak si chcete po ceste pozrieť vodopád. Cesta je v tomto prípade o niečo dlhšia a trochu komplikovanejšia, keďže sa musíte neskôr napojiť na iné značenia. Tento prechod zahŕňa i Čertov žľab, ktorým vedie zelená značka. Toto miesto patrí svojim charakterom k atraktivitám Zárub. Odporúčame vyskúšať si niekedy výstup touto variantou.

Ak ste prišli vlakom, tak zo Smoleníc môžete vyraziť aj z vlakovej stanice Smolenice po žltej značke, prejdete okolo kameňolomu a na Havranej skale sa cesta napojí na červenú turistickú značku. Potom už len kráčate stále po hrebeni až na Záruby. Táto trasa po hrebeni je obzvlášť podmanivá. Z Havrnej skaly, ktorá je aj lezecky atraktívna, sú pekné výhľady.

Cesta na ZárubyCesta na Záruby. Pár metrov pred vrcholom.

Ďalšou možnosťou ako sa na Záruby dostať je ísť zo západnej strany Malých Karpát. Zaparkujete pri vodnej nádrži Buková, následne pôjdete po žltej a pod Ostrým Kameňom sa napojíte na červenú značku. Po ceste si potom môžete pozrieť zrúcaninu hradu Ostrý Kameň a následne budete stále po hrebeni nasledovať červené značenie až pokiaľ neprídete na Záruby.

Pokiaľ nechcete ísť hrebeňom Malých Karpát, tak je tu potom ešte jedna alternatíva ísť stále po modrej značke buď z pod Ostrého Kameňa (musíte sa vybrať smerom na Brezinky), alebo zo Smoleníc. Je to v podstate cesta dolinou, ktorá sa nachádza pod hrebeňom trasy na Záruby. Približne uprostred trasy medzi Smolenicami a Brezinkami narazíte na zelenú turistickú značku a následne strmým kopcom so serpentínami sa dostanete až na vrchol Zárub. Väčšia časť trasy od Breziniek po sedlo Zárub, nachádzajúce sa medzi Zárubami a Čelom, stúpa iba mierne a predstavuje príjemný lesný chodník. Na trase si môžete doplniť i vodu priamo v prameni pri asfaltke kúsok nad Brezinkami. Nachádza sa na pravej strane cesty v smere výstupu do sedla. Okrem toho na ľavej strane cesty nájdete veľmi peknú skalnú kaplnku, kde sa dá i posedieť. Monotónne šliapanie si tak môžete ozvláštniť i takýmito zastávkami.

Na Zárubách

Záruby sú zaujímavý vrchol. Nečakajte však nejaké úžasné výhľady po okolí. Ak vystúpite na Záruby, uvidíte tu kríž, smerovník s nadmorskou výškou a možno zopár turistov, ktorí sa rozhodli spríjemniť si víkend turistikou.

Márne tu však budete hľadať miesto, z ktorého sa rozhliadnete do šíreho okolia. Možno uvidíte niekoľko kopcov smerom na juh, prípadne, keď pôjdete na severnú časť Zárub tak ich uvidíte o niečo viac, ale nič z čoho by ste skákali do dvojmetrovej výšky. Záruby sú totiž vcelku zarastené, takže skôr sa môžete potešiť z toho, že ste vyšli na najvyšší vrch Malých Karpát. V tejto súvislosti sa tu organizovalo podujatie s názvom Malokarpatský Everest. Cieľom bolo vystúpiť toľkokrát na vrchol, aby nastúpané prevýšenie dosahovalo prevýšenie, ktoré je nutné prekonať zo základného tábora Everestu až na jeho vrchol. V prípade Zárub je to najrýchlejšie dosiahnuteľné cez Čertov žľab a počet opakovaných výstupov je 6.

Turisti..Turisti.. Na Zárubách býva niekedy rušno. Nie je to síce masovka, ale na vrchu vždy niekoľko ľudí stretnete. V tomto prípade tu bol zastúpený západ, stred aj východ Slovenska.

Ak ste výhľadovým fanatikom, tak potom odporúčame ísť nejaký ten kilometer ďalej, smerom na Ostrý Kameň, z kade uvidíte pekne na južnú časť pohoria. Prípadne môžete skúsiť iné vrcholy v Karpatoch s pekným výhľadom, ako napríklad vrchy Skalnatá, Vysoká či Vápenná.

Najzaujímavejšou na Zárubách je práve cesta na vrchol, keď idete zalesneným kopcovitým terénom. Nie je problém tu uvidieť z času na čas divú zver. Počas jari vám bude prechádzku spríjemňovať všadeprítomný rozkvitnutý a voňajúci „cesnak“. Je to skvelý relax nielen pre ľudí z okolitých obcí a miest ale aj pre turistov z ďaleka, ktorí chcú navštíviť Malé Karpaty.

Na vrchu sa dá pohodlne rozložiť. Je tam aj ohnisko. Vlastne je to vcelku obľúbený vrch aj na prespatie, čiže sa môže stať, že tam na večer nebudete sami. Na vrchole Zárub sa však často vyskytujú nehostinné podmienky. Môže fúkať nepríjemný vietor a je tu aj chladnejšie. Vyriešiť to môžete jednoducho, že si nájdete nejaké dobré miesto v závetrí. Upozorňujeme však, že je nutné naštudovať si príslušné zákony o ochrane prírody, ktoré prespávanie v malokarpatskej prírode upravujú. Pohybujete sa totiž v prírodnej rezervácii!!

Koruny stromovPohľad na koruny stromov. Stromy sa na jar pomaly prebúdzajú k životu..

Čo sa dá vidieť počas túry na Záruby?

Záruby ponúkajú rozmanité atrakcie vhodné pre víkendovú návštevu na jeden deň. Okrem výstupu na najvyšší vrchol spomínaného pohoria, je tu veľa atrakcíí sústredených na pomerne malej ploche. Jednou z nich je veľmi fotogenický Smolenický zámok, kde môže začať vaša cesta k vrcholu.

Z výstupových trás patrí k najzaujímavejším výstup Čertovým žľabom, pričom cestou zo Smoleníc stojí za zastávku tzv. Občasný vodopád v doline Hlboča. Je to jediný vodopád v Malých Karpatoch, ktorý však tečie, len ak je dostatok vody, ako to naznačuje už samotný jeho názov.

Občasný vodopádObčasný vodopád. Jediný vodopád Malých Karpát nájdete na ceste zo Smoleníc do Čertovho žľabu smerom. Túra sa dá ideálne spojiť s výstupom na Záruby. Názov vodopádu súvisí so stavom prietoku vody v ňom.

Záruby nie sú vyslovene výhľadovým vrcholom, pretože niektoré smery zakrývajú okolité stromy. Prechod celého hrebeňa Zárub je však veľmi pekný a môžete tu stretnúť i stádo muflónov. Na jar tu rastú obrovské plochy medvedieho cesnaku, ktoré prepožičiavajú miestu osobité čaro.

Hrebeň je skalnatý a v oblasti Havranice poskytuje pekné výhľady. Rovnako je tomu i v smere na obec Buková keď sa z hrebeňa otvoria vzdušné, exponované výhľady na protiľahlý Veterlín a dolinu pod ním, ako aj na ruinu hradu Ostrý Kameň. Tá leží priamo na hrebeni Zárub a jej okolie je pomerne dobre udržiavané dobrovoľníkmi. Okrem toho spomínaná Havranica je obľúbeným cieľom lezcov. Nájdete tu cesty odistené borhákmi väčšinou na jednu dĺžku lana.

HavranicaHavranica. Jedno z miest po ceste, kde je vcelku pekný výhľad. V tomto prípade ide o pohľad smerom na Smolenice a Podunajskú nížinu.

Špecialitou je zimný prechod hrebeňa Zárub. Zimná túra, keď sa zabárate po pás do snehu a vytešujete sa z 15 centimetrovej inovate na konároch okolitých stromov, vám vyčarí úsmev na tvári. Najmä ak zoberieme do úvahy, že sa jedná o drobné pohorie Malých Karpát. Veľmi pekné sú v zimných podmienkach odlesnené pasáže hrebeňa Zárub v smere na Ostrý Kameň.

Zimné ZárubyZimné Záruby. Inovať je pekné slovenské slovo. Na Zárubách dosahuje na konároch stromov niekoľkocentimetrovú dĺžku. Takisto tu turistov preverí zväčša neutíchajúci vietor.

K atraktivitám možno zaradiť aj neďalekú vodnú nádrž Buková, kde je možné sa okúpať. Ide však o kúpanie v bežnom rybníku.

Národná prírodná rezervácia – Záruby

Vrch Záruby leží v národnej prírodnej rezervácii s rovnakým názvom. Prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1984 a jej predmetom je ochrana lesných spoločenstiev v 3. a 4. vegetačnom stupni ako ukážky ich stupňovitosti a rôznorodosti v Malých Karpatoch s bohatým výskytom chránených a iných zriedkavých druhov rastlín a živočíchov na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Územie národnej prírodnej rezervácie Záruby okrem vrchu Záruby zaberá v podstate celú západnú časť hrebeňa Zárub a protiľahlých kopcov aj s vrchmi Veterlín, Ostrý Kameň a Čelo. Súčasťou rezervácie je aj zrúcanina stredovekého hradu Ostrý Kameň z 13.storočia. Celkovo má rezervácia rozlohu 300 hektárov.

Pohľad na hrebeň Veterlína.Pohľad na hrebeň Veterlína. Z hrebeňa Zárub v smere na Bukovú sú vzdušné výhľady na protiľahlý Veterlín. Akoby ste plachtili nad dolinou pod vami.

Čo si pozrieť v okolí?

Lokalita Zárub a Smoleníc je nabitá zaujímavosťami a lokálnymi atraktivitami. Preto je tu možné stráviť krásny, oddychový deň. No isto nestihnete prejsť všetko počas jedného výletu. Inšpirujte sa našim zoznamom niekoľkých najvýznamnejších miest, ktoré odporúčame nevynechať.

  • Smolenický zámok - romantický zámoček s charakteristickou vežou, z ktorej sú výborné výhľady, výlet ideálny pre rodiny s deťmi
  • Jaskyňa Driny - skvelá voľba počas horúcich dní leta, prehliadka jaskyne zaujme okrem krás podzemnej prírody aj zaujímavým výkladom sprievodcu, naozaj to nie je nuda
  • Smolenice - výrobňa a predaj včeloviny - priamo v obci, pri hlavnej ceste nájdete predajňu medoviny s udržiavaným areálom, kde sa dá poprechádzať
  • Chemolak Smolenice - výrobňa farieb a lakov s extrémne dlhou históriou, jeden z najznámejších podnikov Slovenska
  • Občasný vodopád a Madona v skalách - tieto dve atraktivity nájdete tesne pri sebe na modrej turistickej značke v oblasti doliny Hlboča
  • Hrad Ostrý Kameň - ruiny najvyššie stojaceho malokarpatského hradu určite nevynechajte, nachádzajú sa priamo na hrebeni Zárub
  • Čertov žľab - neobvyklý, skalnými stupňami charakteristický, úzky žľab si môžete prejsť počas výstupu na Záruby, vedie ním zelená turistická značka
  • Vodná nádrž Buková - zo Zárub môžete po červeno a žlto značenej trase zbehnúť k tomuto lokálne významnému miestu rekreácie
  • Vyhliadka nad VN Buková - na severozápade, na kopci Ježovka si istotne všimnete vyhliadku s dvojkrížom, vedie k nej neznačený chodníček, z oboch strán kopca, z vyhliadky je pekný výhľad na vodnú nádž i Záruby
  • Katarínka - impozantné, zaujímavo sprístupnené ruiny kostola a kláštora františkánov uprostred malokarpatských lesov pri Dechticiach
  • Veterlín a Čelo - malokarpatské sedemstovky, susediace so Zárubami, nie sú turisticky prístupné
  • Hačova jaskyňa - verejnosti neprístupná jaskyňa vo svahu kopca Čelo
  • Hrad Dobrá voda - ruiny jedného z mnohých hradov v Malých Karpatoch

Fotografie zo Zárub a okolia