Malé Karpaty sú plné hradov a ruín hradov, ak však hľadáte niečo špeciálne, vyrazte na hrad Ostrý Kameň. Niežeby táto ruina bola špeciálne iná, ako tie ostatné. Jedinečnosť jej dodáva predovšetkým umiestnenie. Hrad sa nachádza na hlavnom hrebeni Zárub. Ten je krásne exponovaný a sú z neho nádherné výhľady. Hrad je položený na jednom z jeho koncov. Záruby sú najvyšším kopcom Malých Karpát a rovnako aj tento hrad je najvyššie položeným hradom v tomto pohorí. Nachádza sa vo výške 576m.
Návštevu hradu možno odporučiť na pol až celodenný výlet ako jednu z najatraktívnejších túr v Malých Karpatoch (pokiaľ vyrazíte zo Smoleníc). Vhodná je aj pre rodiny s väčšími deťmi. Ak však vyrazíte s malými deťmi, lepšie bude zrejme voliť kratší a menej exponovaný prístup od Bukovej. Pripravte sa ale na veľké prevýšenie na krátkom úseku pri výstupe na hrad.
Ako sa dostať na hrad?
Na Ostrý Kameň vedie turistická značka z oblasti Bukovej, alebo zo Smoleníc. Odporúčame výstup na hrad zo Smoleníc. Ten je zaručene najkrajší, vedie cez najvyšší vrchol Malých Karpát - Záruby a cestou si môžete pozrieť aj ďalšie zaujímavosti ako Smolenický zámok, Čertov žľab, alebo Občasný vodopád - jediný vodopád v Malých Karpatoch. Ten však tečie, len počas priaznivého vodného stavu. Preto ten názov.
Trasa od Bukovej vedie lesom a ku koncu strmejším terénom a je zaujímavá azda najmä výhľadmi na vodnú nádrž Buková. Je vhodnejšia pre tých, ktorí vyhľadávajú čo najkratší prístup k hradu. Zvoliť si môžete v tomto prípade dve alternatívy. Buď vyrazíte od vodnej nádrže Buková po žltej značke alebo po zelenej z obce Buková. V prípade že ste vyrazili od vodnej nádrže, na Ostrý Kameň sa dostanete zhruba za 45 minút. Z obce Buková si potom treba pripočítať ďalších 20 minút, keďže sa obec nachádza o niečo ďalej než vodná nádrž.
Zo Smoleníc sa na Ostrý Kameň dostanete náročnejšou, no o to krajšou trasou. Možností je viacero, no všetky končia na hrebeňovej červeno značenej trase a vedú cez najvyšší vrchol Malých Karpát - Záruby 767m. Ak sa Vám nechce zvoliť trasu hrebeňom, môžete to skúsiť údolím po modrej značke. Táto trasa však nie je až taká atraktívna ako cez Záruby. V tomto prípade totiž idete len lesom. Pokiaľ sa však vyberiete v čase keď kvitne medvedí cesnak, tak budete mať výlet o čosi zaujímavejší.
Trasa k hradu zo Smoleníc, či už z vlakovej stanice, alebo priamo z obce ponúka mnoho atraktivít, ale najmä hodnotný hrebeňový úsek, značený červenou značkou. Hrebeň Zárub je skalnatý a exponovaný. Samozrejme nie je to nič extrémne. Zvládne ho každý turista čo má trochu „nachodené“. Kúsok za vrcholom Zárub sa z hrebeňa otvárajú krásne výhľady na dolinu a protiľahlý Veterlín 724m.
Hrebeňový chodníček je príjemný a strmší azda len krátko pred samotným Ostrým Kameňom, ktorému výraznejšie klesá. Toto je zároveň najkrajší pohľad na hrad. Pozorovateľovi sa ruina javí ako výrazný záver hrebeňa. V minulosti to musela byť rešpektovaná pevnosť, napadne vám. Hrad tróni nad okolitou krajinou a je zrejmé, že bol významným strážcom tunajších obchodných ciest. Tento hrad, postavený v 13. storočí dbal o bezpečnosť diaľkovej obchodnej cesty tzv. Českej cesty.
Ak na hrad mierite zo Smoleníc cez vrchol Zárub, je potrebné byť v dobrej forme. Túra nie je náročná na prevýšenie, ale skôr na dĺžku. Preto si môžete výlet rozložiť na celý deň a voliť dlhšie prestávky. Tie môžete okrem občerstvenia vyplniť vychutnávaním ponúkaných výhľadov ktoré sa naskytnú za Zárubami.
Ruiny hradu
Hrad Ostrý Kameň stojí na skalnom podloží hrebeňa Zárub. Podobne ako mnoho malokarpatských ruín je zničený a chátra. Bol zničený počas Rákociho povstania. Dobrovoľníci hrad čiastočne zasanovali. Odpratali popadané kamene z hradných múrov a osadili informačné tabule. Môžete sa tu teda pomerne bezpečne poprechádzať. Možno uzavrieť, že samotný hrad sa od ostatných ruín v Karpatoch líši najmä jedinečnou cestou k nemu, ktorá je skutočne nádherná. Ak budete mať šťastie na hrebeni Zárub môžete stretnúť aj muflóny.:)
Hrad sám o sebe je slušne zarastený, takže mnohé jeho časti vykúkajú spoza stromov. Nie je to úplný ideál, avšak chodníčky sú tu dobre vyšľapané, takže pohyb po hrade nebude predstavovať veľký problém. Ak sem príde väčšia skupinka turistov, tak je možné že si budete trocha zavadzať.
Počas letnej sezóny tu vždy narazíte na nejakého turistu, ktorý tade buď prejde (vzhľadom na to že sa hrad nachádza na značenej trase), prípadne sa tu zastaví a pokochá sa výhľadmi. Hrad Ostrý Kameň majú v obľube rodičia s malými deťmi. Rodiniek s deťmi sme tu stretli dosť, niektorí tu dokonca opekali špekáčky :) Niet sa čomu čudovať, hrad je totiž veľmi dobre dostupný, hlavne ak idete od vodnej nádrže Buková. Autá sme videli dokonca parkovať priamo pod Ostrým Kameňom, keďže tade vedie asfaltka. Či je sem však povolený vstup autom je otázne.
Prehliadka Ostrého Kameňa Vám nezaberie veľa času. Ak ste sem prišli až zo Smoleníc cez Záruby, pravdepodobne sa tu zdržíte dlhšie. Okrem oddychu si tu môžete dopriať aj príjemný tieň, ktorý v čase letných horúčav je na nezaplatenie. Škoda len že na mieste nie je moc lavičiek na ktoré by ste si mohli sadnúť. Našli sme tu však odpadkový kôš, čo hodnotíme ako veľké pozitívum. Na hrade nájdete aj nejaké to ohnisko.
Z dejín hradu
Dohady o vzniku hradu Ostrý Kameň sa rôznia. Hrad Ostrý bol postavený pravdepodobne v 13. storočí hoci prvé písomné správy pochádzajú až z roku 1363. Jediným náznakom staršieho veku je zmienka v rakúskej klosterneuberskej kronike z roku 1273. Niektoré stavebné prvky jadra a nárožia skôr naznačujú že by mohol byť postavený okolo roku 1300 a predhradie bolo postavené o niečo neskôr.
Hlavným účelom výstavby hradu spolu s hradom Korlátka bolo stráženie priechodu medzi Trstínom a Prievalmi. Týmito miestami totiž prechádzala tzv. Česká cesta, veľmi významná spojnica medzi Českým a Uhorským kráľovstvom. Posádka ktorá sídlila na hrade mala vynikajúcu polohu s výhľadom nielen na samotný priesmyk ale aj na celé Záhorie a Borskú nížinu.
Hoci bol hrad Ostrý Kameň vybudovaný ako pohraničná pevnosť, neskôr sa stal sídlom rozsiahleho panstva do ktorého patrila veľká časť Záhoria. Hrad v priebehu stáročí vlastnilo viacero feudálnych rodín a panovníkov.
Začiatkom 18. storočia (1704) sa tu odohrala bitka počas kuruckých vojen, počas ktorej bol hrad pravdepodobne poškodený. Došlo aj k zmene obchodnej trasy a Česká cesta viedla cez Bratislavu. Aj z toho dôvodu hrad stratil svoju funkciu. Koncom 18. storočia získali hrad Pálffyovci, ktorí preniesli sídlo panstva z hradu Ostrý Kameň do mestečka Moravský Svätý Ján. Od toho času začal hrad postupne chátrať a rozpadať sa.
Exteriér hradu
Hrad Ostrý Kameň bol postavený v gotickom štýle. Z počiatku sa hrad skladal len z obytného paláca a strážnej veže. V 15. storočí boli budovy postupne rozširované. V 16. storočí sa pristavilo predhradie, ktoré slúžilo hlavne na hospodárske účely. Hrad bol ďalej doplnený o kaplnku. Priestor hradu ohraničovali hradné múry s viacerými baštami. Hrad mal vybudovanú aj vysunutú pozorovaciu vežu na hrebeni z ktorej bolo vidieť na iné hrady v okolí – Plavecký hrad, Korlátko a Branč.
V súčasnosti je z hradu len zrúcanina, ktorá zarastá lesom. Preto je hrad ťažšie pozorovateľný z väčšej vzdialenosti. Síce je vybudovaný na exponovanom mieste s dobrou viditeľnosťou, jeho lesk a sláva sa v priebehu času dávno stratila v područí prírody. Z pôvodných budov sa dodnes zachoval len zlomok. Vidieť ostali len niektoré opevnené múry a zbytky hradných stien, ktoré sú roztrúsené po lese. Z pôvodných architektonických prvkov sa zachovali niektoré strieľne, bočné ostenie a renesančná zdvojená konzola.
Čo si pozrieť v okolí?
- Vodná nádrž Buková – neďaleká vodná nádrž, na ktorú je z hradu pekný výhľad. Kúpanie v nej je však otázne, keďže sa o ňu momentálne nikto nestará.
- Smolenický Zámok – zámok v Smoleniciach s priľahlým parkom pôsobí veľmi pekne až rozprávkovo. Zámok slúži pre účely Slovenskej akadémie vied
- Záruby - najvyšší vrchol Malých Karpát, odporúčame navštíviť!
- Občasný vodopád – vodopád neďaleko Smoleníc. Jediný vodopád v Malých Karpatoch. Bohužiaľ „funguje“ len v čase dažďov a keď sa topí sneh. Aj preto nesie názov „Občasný vodopád“
- Jaskyňa Driny – jediná prístupná jaskyňa na Západnom Slovensku. Nájdete ju kúsok od Smoleníc.
- Čertov žľab - miesto nachádzajúce sa na zelenej turistickej značke pri výstupe na Záruby. Jedná sa o výrazný tesný žľab, ktorý je príjemným spestrením monotónnej časti pochodu lesom.
- Madona v skale pri Občasnom vodopáde - keď sa vydáte zo Smoleníc po modrej značke smerom na Záruby, tento zaujímavý objekt zbadáte po vašej ľavici, tesne pred miestom označeným v teréne ako Vlčiareň
- Pizzeria Havran - pizza pečená na dreve, baby friendly reštaurácia ktorú nájdete pri autobusovej zastávke v Smoleniciach
- Havrania skala - skalný masív, súčasť hrebeňa Zárub, známe ako dobrý vyhliadkový bod a lokalita vhodná na lezenie s viacerými odistenými cestami