Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Zaujímavým tipom na malokarpatský výstup by mohol byť vrchol Vápennej (752 m.n.m.). Je to totiž kultovka Malých Karpát. Vápenná, častokrát nazývaná aj ako Roštún je bradlovitý vrch v strednej časti západných Malých Karpát, blízko obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.

Aktívna turistika v oblastí Malých Karpát, či už v letnom, alebo aj zimnom období ponúka neobyčajne pekné zážitky. Takým je aj pohľad z vrchola Vápennej. Bez dlhých diskusií možno vyhlásiť, že patrí k najpodmanivejším v Malých Karpatoch, hoci na slovenské pomery sa jedná skôr o nižší kopec. Výhľad je zaujímavý najmä tým, že siaha až ďaleko k horizontu a pod nohami sa vám rozkladajú akoby nekonečné lesy, bez akejkoľvek civilizácie. Nevidno v nich totiž žiadnu obec, alebo stavbu. Pôsobí to dojmom pravej divočiny.

Vrchol Vápennej

Ako sa dostať pod Vápennú a kde zaparkovať?

Výstup na Vápennú (Roštún) možno začať v obci Sološnica, kam možno odporučiť dopravu autom, nakoľko autobusy sem premávajú v menej častých intervaloch. Z Bratislavy sa sem viete po diaľnici a ceste smerom na Rohožník dostať približne za 45min. Možnosťou je aj autobus do Sološnice. Väčšina spojov však končí v Rohožníku a tak je nutné prestúpiť. Autobusová doprava z východného smeru je riedka, preto by sme odporúčali voliť auto. Autom sa dá navyše dopraviť až na koniec obce v smere zelenej turistickej značky a tam i zaparkovať. Odstavné plochy sa nachádzajú priamo pri lese a kapacitu majú značne limitovanú. Určite nie sú stavané na nápor masového turizmu, ktorého sme v blízkosti Bratislavy svedkami najmä počas víkendov.

Ak by sa vám nepodarilo zaparkovať tu, dá sa z obce pokračovať po žltej značke do Sološnickej doliny. I tu je možné nájsť zopár miest. Zo žltej značky potom môžete odbočiť na červenú a pomerne výživným úvodným stúpaním sa neskôr napojíte na rovnakú trasu k vrcholu, ako pri vyššie opísanej možnosti.

Okrem toho sa dá parkovať i v obci samotnej, to už ale budete mať o čosi dlhší nástup pod samotný kopec. Na druhej strane, nejaká vyslovená tragédia to nie je a trasa sa vám zase až o toľko nepredĺži. Môže to byť nanajvýš 15 minút.

Výstupy na Vápennú však možno začať i celkom inde. Okrem výstupu z Plaveckého Podhradia, ktorý je krátší, no o to strmší sa na Vápennú možno dostať najrôznejšími kombináciami turistických značiek. Zväčša sú to však už dlhé túry. Na tento účel odporúčame pozrieť si jednotlivé možnosti v turistickej mape. V konečnom dôsledku sa všetky trasy končia na červenej značke, ktorá vás privedie na samotný vrchol Vápennej. Každopádne v širšom okolí Vápennej je krásna, lesná príroda a ani dlhšia túra istotne nesklame.

Výstup na Vápennú 

Výstup zo Sološnice

Po zelenej turistickej značke, krátko po opustení dediny, dosiahneme červenú značku hlavného hrebeňa Malých Karpát, ktorá vedie priamo na vrchol Vápennej. Kúsok po vojdení do druhej časti lesa, za väčšou lúkou, sa naľavo od značky nachádza prameň, ktorý môže byť zamrznutý, alebo naopak v lete vysušený, hoci inak má dobrú výdatnosť. Je však lepšie veľmi sa naň nespoliehať. Ak by sme odbočili červenou značkou doprava, dostaneme sa pod Malú Vápennú, na ktorú kedysi viedla značka až na hlavný vrchol Vápennej. Dnes tento výstup už povolený nie je. Tabuľky na stromoch navyše upozorňujú na 5. stupeň ochrany tunajšej prírody. Nie je to samoúčelné, keďže je snaha ochraňovať špecifickú vegetáciu rastúcu na vápencových skalách Vápennej.

Trasa na vrchol Vápennej vedie po vnorení sa do lesa pomerne strmo nahor, po červenej značke. Dá sa však zvládnuť približne za hodinu. Samozrejme všetko záleží od podmienok a kondície. Cesta na vrchol je celá ukrytá v lese, čo praje túram v horúcom období leta. Trasa predstavuje široký lesný chodník, tiahle stúpanie s tromi-štyrmi krátkymi, strmšími časťami. Príroda to zariadila tak, že po vystúpení z hustého lesa vás za odmenu neminie nečakané odhalenie prekrásneho, ďalekého výhľadu. Ten je z plošiny na vrchole, na ktorú však treba vyliezť, kompletný, kruhový.

Druhou, dlhšou možnosťou je vydať sa z dediny po žltej turistickej značke na začiatok Sološnickej doliny, kde sa dá pri smerovníku, na križovatke s červenou značkou i odstaviť auto. Ide o vyššie spomínanú červenú značku, s tým rozdielom, že stúpanie na vrchol je zo Sološnickej doliny o niečo dlhšie a zo začiatku poriadne strmé. Väčšina trasy na vrchol Vápennej je však pri oboch variantoch spoločná.

Les na VápennejLes na Vápennej. Vápenná je pokrytá pekným bukovým lesom.

Detaily k výstupu zo Sološnice

Výstup zo Sološnice je najrýchlejšou možnosťou dosiahnutia vrchola Vápennej. Trvá približne 45min až hodinu. Existujú však viaceré kombinácie ako naň vystúpiť. Značená trasa vedie aj zo susednej obce - Plaveckého Podhradia. Táto trasa je však pomerne strmá. Ďalší prístup predstavuje červeno značená trasa v smere hlavného hrebeňa Malých Karpát. Možností ako sa na ňu napojiť je mnoho. Pomerne dlhú túru k vrcholu predstavuje prístup po chodníkoch z juhu, z Častej.

Trasa na Vápennú

Ak sa rozhodnete pre najrýchlejší výstup zo Sološnice, auto môžete zaparkovať na konci dediny. Odtiaľ pokračujete už priamo po zelenej značke (oficiálne začína na hlavnej ceste v Sološnici pri potravinách resp. miestnej krčme a autobusovej zastávke). Trasa začína príjemným chodníkom lesom, ktorým asi po piatich minútach prídete na pekné lúky pod Vápennou. Tu je situovaná aj tzv. ,,božia muka" - klasický modlitebný stĺpik. Je to príjemné miesto na zastávku. Odtiaľto vidno aj masív Vápennej.

Začiatok turistického chodníka.Začiatok turistického chodníka. Výstup je spočiatku pohodlný, neskôr sa zmení na dlhé, strmejšie stúpanie.

Kúsok ďalej po zelenej značke sa vnoríte do lesa a naľavo od chodníka môžte pohľadať výdatný prameň. Problémom je že v lete vysychá a v zime môže byť zamrznutý, na čo je vhodné pamätať. Krátko na to sa zelená značka napája na červenú keď sa ňou vydáte smerom na Bratislavu, tak po krátkom stúpaní prídete na vrchol Malá Vápenná. Je to približne desaťminútová zachádzka, ale stojí za námahu. Smerom doľava od Malej Vápennej sa nachádza neznačený chodníček vedúci popod skalné zrázy Vápennej, na ktorých sa kedysi hojne liezlo. Dnes už však nie. Skala je veľmi rozrušená a drolivá.

PrameňPrameň. V úvode stúpania je tento prameň. Počas sucha však intenzita vytekajúcej vody zoslabne a niekedy netečie vôbec.

Výstup na vrchol prebieha po červenej značke, je tiahly s troma výraznejšími, strmými úsekmi. Celý výstup prebieha lesom, ale nie je to žiadna strata času. Les je tu pekný, bukový, pokrytý obrovskými lánmi medvedieho cesnaku a v zime snehom. Najkrajší je však záver výstupu, keď znenazdajky vystúpite z lesa a pred vami sa otvoria prekrásne polkruhové výhľady ďaleko na východ.

Odporúčame prejsť si i samotný hrebeň Vápennej po červenej značke. Je skalnatý a chodník prebieha takmer stále po jeho hrane, poskytujúc tak stále výhľady. Hrebeň Vápennej končí na Mesačnej lúke kde sa nachádza ďalší prameň. Hoci voda z neho tečie veľmi pomaly, zvyčajne nevysychá. Tu si môžete odpočinúť v tieni stromov.

Výhľad na hrebeň Malých KarpátVýhľad na hrebeň Malých Karpát. V pozadí si možno všimnúť vrchol Vysokej.

Ak by ste na Vápennú stúpali počas prechodu hrebeňa Malých Karpát, dostanete sa naň po červenej značke. Výstup je buď zo Sološnickej doliny, alebo smerom od Zárub. Od Sološnickej doliny je nutné prekonať výrazné stúpanie, ktoré začína na asfaltke vedúcej do Sološnice. Od Zárub je trasa o niečo miernejšia avšak, aby ste sa dostali na vrchol Vápennej je nutné prekonať celý hrebeň Vápennej, čo trvá približne 20-30min.

Na vrchole Vápennej a výhľady

Vápenná je veľmi pekný vyhliadkový vrch v oblasti Malých Karpát, najmä čo sa výhľadov týka. V porovnaní s inými slovenskými horami majú totiž Malé Karpaty tú nevýhodu, že ich hrebeň je hojne zalesnený. V prípade Vápennej je tomu však inak. Hneď ako vyjdete z lesa pod vrcholom, môžete sa tešiť na nádherný pohľad na okolitú krajinu. Uvidíde ďalšie malokarpatské perly v podobe Vysokej a Veľkého Petrklína. Ak teda dovolenkujete niekde v oblasti tohto pohoria, prípadne si chcete na víkend niekam vybehnúť, Vápenna je ideálnym strávením voľného času so zárukou skvelých výhľadov v prípade priaznivého počasia.

Vrchol Vápennej je označený približne štvormetrovým stĺpom s malou vyhliadkovou plošinkou pre jednu až dve osoby, slovenským dvojkrížom a vlajkou. Nachádza sa tu i kamenná zememeračská kóta. Na vrcholovú plošinku sa lezie nie celkom príjemným kovovým rebríkom. No po jeho zdolaní budete mať možnosť vychutnávať dokonalé kruhové výhľady do diaľav. Pri troške skromnosti sa na túto minirozhľadňu pomestia aj traja ľudia. Môžete sa z nej pekne popozerať na všetky svetové strany. Uvidíte napríklad celú východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Podunajskou pahorkatinou. Uvidíte aj na Borskú nížinu a Považský Inovec, ak je dobrá viditeľnosť tak dokonca až na a Tríbeč a množstvo malokarpatských vrcholov.

Nielen vrcholový bod je jedným z najkrajších v Malých Karpatoch. Podobne atraktívny je celý hrebeň Vápennej, ktorý pokračuje ďalej po červenej značke. Sú z neho prekásne výhľady, občas na hrane priepasti. Tento chodník je však vyžaduje celkom dobrú obratnosť. Je úzky, v lete obkolesený hustou žihľavou, a plný skrytých skál, do ktorých poľahky zakopnete. Na strmej južnej strane Vápennej, ktorú vidno z vrcholu, kedysi vyhľadávali cvičné skaly horolezci. Lezenie tu už ale povolené nie je. Skala je tiež značne rozlámaná a tak hrozia padajúce kamene, ktorých je pod touto stenou neúrekom.

Výhľad z Vápennej na východVýhľad z Vápennej na východ. Z Vápennej dovidíte až na Zobor.

Vápenná je v podstate akési vyčnievajúce bradlo zo zalesneného terénu Malých Karpát, ktoré sa skladá z vápencov a dolomitov. Vrchol je teda kamenistý. Pozor si preto dávajte pri zhoršenom počasí, aby ste sa niekde nešmykli. Keďže sa jedná o exponovanú časť pohoria, tak býva zvykom že tu občas dobre fúka. V lete si tiež dávajte pozor na pŕhľavu, pretože v okolí Vápennej a na hrebeni sa jej nachádza požehnane. Čiže ak ste sem došli v kraťasoch máte jednoducho smolu. Avšak nezúfajte, ľudová múdrosť vraví, že popŕhlenie žihľavou je zdravé :) Údajne to pomáha liečiť reumu.

Hrebeň VápennejHrebeň Vápennej. Vrele možno odporučiť i prechod pekného, skalnatého hrebeňa Vápennej. Prechod trvá približne 20 minút a sú z neho takmer neustále výhľady.

Na vrchole síce nenájdete také množstvo turistov, ako je to v iných komerčnejších pohoriach, miesto je však pomerne známe, takže v rámci Malých Karpát je to určite jedno z tých navštevovanejších miest. Stretnete tu teda nejedného turistu a preto je občas pri rozhľadni doslova pretlak. Keď však pár minút počkáte, dôjde rada aj na vás a môžete si na ňu vyjsť. Počas čakania sa môžete napríklad zapísať do návštevnej knihy, alebo zbehnúť do menšieho závetria v lese tesne pod vrcholom smerom na východ.

Nočné výhľady z VápennejNočné výhľady z Vápennej. Aj takéto divadlo prírody môžete zažiť na Vápennej.

Výstup s deťmi

Výstup s deťmi na Vápennú patrí často vyhľadávaným cieľom v širšom okolí Bratislavy. Ak majú deti dobrú náladu, mali by ho zvládnuť bez väčších problémov. Konkrétne ten zo Sološnice po zelenej a červenej značke. Je vhodný na ďalšie poznávanie Malých Karpát. Ak by sa aj neštastnou náhodou niečo nepríjemné prihodilo, tento kopec je blízko dediny a dá sa z neho s deťmi pomerne rýchlo vrátiť. V opačnom prípade, ak je všetko v poriadku, deti si síce budú musieť poctivo zašlapať, no zvládnuť by to po vlastných mali aj 5-6 ročné deti. Odmenou sú potom výhľady z vrcholu.

Na Vápennú môžete menšie deti vyniesť i v nosiči, no pripravte sa najmä na to, že môže byť nepríjemné schádzať niektoré strmšie úseky s takýmto bremenom na chrbte. V takom prípade by mohli byť dobrou pomôckou turistické paličky. Ak by ste sem deti brali v chladnejšom období, pripravte sa na silnejší vietor na vrchole, ktorý tu nie je uplne zriedkavý. Vezmite i rezervné rukavice a ponožky. Môžu sa hodiť. Deti sa totiž so snehom radi pohrajú a rukavice sa im premočia. Prístrešok na ukrytie pred nepohodou na tejto trase nečakajte a špeciálne s deťmi si zoberte patričné vybavenie a samozrejme občerstvenie.:)

Možnosti táborenia a opekania na Vápennej

Hoci je vrchol Vápennej vrámci Malých Karpát dosť populárny, prístrešky, alebo oficiálne táboriská tu nenájdete. Ohnisko sa nachádza tesne pod vrcholom, priamo pri červeno značenom turistickom chodníku, ktorý vedie na východ od vrcholu smerom k Mesačnej lúke. Táto lúka je zároveň jedným z najromantickejšich miest v oblasti tohto kopca. Práve na nej sa dá núdzovo prenocovať, a je tu aj prameň slabšej výdatnosti, ktorý ale zväčša tečie a dá sa využiť na doplnenie tekutín. Taktiež sa tu dá nájsť provizórne ohnisko. Okrem tejto lúčky sa pod Vápennou, na jej severnej strane, nachádzajú rozľahlé lúky. Z jednej z nich, tesne pred vstupm do Čertovej doliny, zvyknú štartovať paraglideri. Zrejme tí si tu vybudovali i jednoduché táborisko. Nachádza sa na vrchnej strane lúky, pod lesom. Núdzovo sa dá prespať i tam.

Národná prírodná rezervácia Roštún

Vápenná je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún. V konečnom dôsledku Roštún je aj alternatívny názov vrcholu. Rezervácia bola založená v roku 1953 a neskôr novelizovaná v roku 1988. Predmetom ochrany prírody v Roštúne sú najmä krasové javy, zachované lesné spoločenstvá a rôzne druhy organizmov. V národnej prírodnej rezervácii Roštún platí 5.stupeň ochrany prírody, preto nie všetky činnosti sú na tomto území povolené.

Čo si pozrieť v okolí?

 • Jaskyňa Haviareň - kúsok pod vrcholom Vápennej nájdete vchod do tejto jaskyne, toto miesto je pri žltej značke, vchod je uzavretý a jaskyňa nie je verejnosti prístupná
 • Čertova dolina - atraktívna dolina pod Vápennou
 • Plavecký hrad - impozantná ruina s impozantými výhľadmi nad Plaveckým Podhradím
 • Sklená huta - pekná lúka, kde kedysi stála skláreň
 • Vysoká - druhá najvyššia sedemstovka v Malých Karpatoch
 • Mesačná lúka - lúčka s prameňom pitnej vody, ktorý však s príchodom sucha výrazne slabne
 • Veľký Petrklín - výborný výhľadový kopec s neobvyklými výhľadmi na Vápennú a Vysokú, vedie k nemu pomerne strmý výstup
 • Rohožnícke rybníky - pomenej známa vodná plocha
 • Konopiská - bývalá ťažobná jama
 • Tri Kríže - pútnické miesto nad Pernekom s perfektným výhľadom a zaujímavou jaskynkou
 • Bobria hrádza Kuchyňa - vysutá lávka nad vodnou hladinou tunajšej vodnej nádrže
 • Vodná nádrž Lozorno - veľmi príjemná lokalita priehrady, plná pokoja

Fotografie z Vápennej