Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Zaujímavým tipom na malokarpatský výstup by mohol byť vrchol Vápennej (752 m.n.m.). Vápenná, častokrát nazývaná aj ako Roštún je bradlovitý vrch v strednej časti západných Malých Karpát, blízko obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.

Aktívna turistika v oblastí Malých Karpát, či už v letnom, alebo aj zimnom období ponúka neobyčajne pekné zážitky. Takým je aj pohľad z vrchola Vápennej. Bez dlhých diskusií možno vyhlásiť, že patrí k najpodmanivejším v Malých Karpatoch, hoci na slovenské pomery sa jedná skôr o nižší kopec. Výhľad je zaujímavý najmä tým, že siaha až ďaleko k horizontu a pod nohami sa vám rozkladajú akoby nekonečné lesy, bez akejkoľvek civilizácie. Nevidno v nich totiž žiadnu obec, alebo stavbu. Pôsobí to dojmom pravej divočiny.

Vrchol Vápennej

Ako sa dostať na Vápennú?

Výstup na Vápennú (Roštún) možno začať v obci Sološnica, kam možno odporučiť dopravu autom, nakoľko autobusy sem premávajú v menej častých intervaloch. Z Bratislavy sa sem viete po diaľnici a ceste smerom na Rohožník dostať približne za 45min. Možnosťou je aj autobus do Sološnice. Väčšina spojov však končí v Rohožníku a tak je nutné prestúpiť. Autobusová doprava z východného smeru je riedka, preto by sme odporúčali voliť auto. Autom sa dá navyše dopraviť až na koniec obce v smere zelenej turistickej značky a tam i zaparkovať. Po zelenej turistickej značke, krátko po opustení dediny, dosiahneme červenú značku hlavného hrebeňa Malých Karpát, ktorá vedie priamo na vrchol Vápennej. Kúsok po vojdení do lesa, po miernom odbočení doľava sa nachádza prameň, ktorý môže byť zamrznutý. Preto je lepšie mať poruke termosku čaju. Ak by sme odbočili červenou značkou doprava, dostaneme sa na Malú Vápennú, z ktorej však nie sú zaujímavé výhľady. Trasa na vrchol Vápennej vedie po vnorení sa do lesa pomerne strmo nahor, po červenej značke. Dá sa však zvládnuť približne za hodinu. Samozrejme všetko záleží od podmienok a kondície. Cesta na vrchol je celá ukrytá v lese, o to krajšie je však nečakané odhalenie ďalekého výhľadu. Druhou, dlhšou možnosťou je vydať sa z dediny po žltej turistickej značke na začiatok Sološnickej doliny, kde sa dá pri smerovníku, na križovatke s červenou značkou i odstaviť auto. Ide o vyššie spomínanú červenú značku, s tým rozdielom, že stúpanie na vrchol je zo Sološnickej doliny a niečo dlhšie. Väčšina trasy na vrchol Vápennej je však pri oboch variantoch spoločná.

Les na VápennejLes na Vápennej. Vápenná je pokrytá pekným bukovým lesom.

Vrchol Vápennej je označený približne štvormetrovým stĺpom s malou vyhliadkovou plošinkou pre jednu až dve osoby, slovenským dvojkrížom a vlajkou. Nachádza sa tu i kamenná zememeračská kóta. Toto miesto je jedným z najkrajších v Malých Karpatoch. Podobne atraktívny je celý hrebeň Vápennej, ktorý pokračuje ďalej po červenej značke. Sú z neho prekásne výhľady, občas na hrane priepasti. Nečudo, že na tejto strane Vápennej kedysi vyhľadávali cvičné skaly horolezci. Lezenie tu už ale povolené nie je.

Ak teda dovolenkujete niekde v oblasti malokarpatkých vrcholov, prípadne si chcete na víkend niekam vybehnúť, Vápenna je ideálnym strávením voľného času. Výstup by mal zvládnuť priemerný turista a nemal by robiť problémy ani mladším, či starším vekovým kategóriam.

Výhľad z Vápennej na východVýhľad z Vápennej na východ. Z Vápennej dovidíte až na Zobor.

Detaily k výstupu zo Sološnice

Výstup zo Sološnice je najrýchlejšou možnosťou dosiahnutia vrchola Vápennej. Trvá približne 45min až hodinu. Existujú však viaceré kombinácie ako naň vystúpiť. Značená trasa vedie aj zo susednej obce - Plaveckého Podhradia. Táto trasa je však pomerne strmá. Ďalší prístup predstavuje červeno značená trasa v smere hlavného hrebeňa Malých Karpát. Možností ako sa na ňu napojiť je mnoho. Pomerne dlhú túru k vrcholu predstavuje prístup po chodníkoch z juhu, z Častej.

Trasa na Vápennú

Ak sa rozhodnete pre najrýchlejší výstup zo Sološnice, auto môžete zaparkovať na konci dediny. Odtiaľ pokračujete už priamo po zelenej značke (oficiálne začína na hlavnej ceste v Sološnici pri potravinách resp. miestnej krčme a autobusovej zastávke). Trasa začína príjemným chodníkom lesom, ktorým asi po piatich minútach prídete na pekné lúky pod Vápennou. Tu je situovaná aj tzv. ,,božia muka" - klasický modlitebný stĺpik. Je to príjemné miesto na zastávku. Odtiaľto vidno aj masív Vápennej.

Začiatok turistického chodníka.Začiatok turistického chodníka. Výstup je spočiatku pohodlný, neskôr sa zmení na dlhé, strmejšie stúpanie.

Kúsok ďalej po zelenej značke sa vnoríte do lesa a naľavo od chodníka môžte pohľadať výdatný prameň. Problémom je že v lete vysychá a v zime môže byť zamrznutý, na čo je vhodné pamätať. Krátko na to sa zelená značka napája na červenú keď sa ňou vydáte smerom na Bratislavu, tak po krátkom stúpaní prídete na vrchol Malá Vápenná. Je to približne desaťminútová zachádzka, ale stojí za námahu. Smerom doľava od Malej Vápennej sa nachádza neznačený chodníček vedúci popod skalné zrázy Vápennej, na ktorých sa kedysi hojne liezlo. Dnes už však nie. Skala je veľmi rozrušená a drolivá.

PrameňPrameň. V úvode stúpania je tento prameň. Počas sucha však intenzita vytekajúcej vody zoslabne a niekedy netečie vôbec.

Výstup na vrchol prebieha po červenej značke, je tiahly s troma výraznejšími, strmými úsekmi. Celý výstup prebieha lesom, ale nie je to žiadna strata času. Les je tu pekný, bukový, pokrytý obrovskými lánmi medvedieho cesnaku a v zime snehom. Najkrajší je však záver výstupu, keď znenazdajky vystúpite z lesa a pred vami sa otvoria prekrásne polkruhové výhľady ďaleko na východ.

Odporúčame prejsť si i samotný hrebeň Vápennej po červenej značke. Je skalnatý a chodník prebieha takmer stále po jeho hrane, poskytujúc tak stále výhľady. Hrebeň Vápennej končí na Mesačnej lúke kde sa nachádza ďalší prameň. Hoci voda z neho tečie veľmi pomaly, zvyčajne nevysychá. Tu si môžete odpočinúť v tieni stromov.

Výhľad na hrebeň Malých KarpátVýhľad na hrebeň Malých Karpát. V pozadí si možno všimnúť vrchol Vysokej.

Ak by ste na Vápennú stúpali počas prechodu hrebeňa Malých Karpát, dostanete sa naň po červenej značke. Výstup je buď zo Sološnickej doliny, alebo smerom od Zárub. Od Sološnickej doliny je nutné prekonať výrazné stúpanie, ktoré začína na asfaltke vedúcej do Sološnice. Od Zárub je trasa o niečo miernejšia avšak, aby ste sa dostali na vrchol Vápennej je nutné prekonať celý hrebeň Vápennej, čo trvá približne 20-30min.

Na Vápennej

Vápenná je v podstate akési vyčnievajúce bradlo zo zalesneného terénu Malých Karpát, ktoré sa skladá z vápencov a dolomitov. Vrchol je teda kamenistý. Pozor si preto dávajte pri zhoršenom počasí, aby ste sa niekde nešmykli. Keďže sa jedná o exponovanú časť pohoria, tak býva zvykom že tu občas dobre fúka. V lete si tiež dávajte pozor na pŕhľavu, pretože v okolí Vápennej a na hrebeni sa jej nachádza požehnane. Čiže ak ste sem došli v kraťasoch máte jednoducho smolu. Avšak nezúfajte, ľudová múdrosť vraví, že popŕhlenie žihľavou je zdravé :)

Vápenná je veľmi pekný vrch v Malých Karpatoch, najmä čo sa výhľadov týka. V porovnaní so Slovenskými veľhorami majú totiž Malé Karpaty tú nevýhodu, že ich hrebeň je vcelku dosť zalesnený. V prípade Vápennej je tomu však inak. Hneď ako vyjdete z lesa pred vrcholom, môžete sa tešiť na nádherný pohľad na okolitú krajinu.

Hrebeň VápennejHrebeň Vápennej. Vrele možno odporučiť i prechod pekného, skalnatého hrebeňa Vápennej. Prechod trvá približne 20 minút a sú z neho takmer neustále výhľady.

Okrem výhľadov tu nájdete aj menšiu rozhľadňu na ktorú môžete vyliezť. Rozhľadňa nad ktorou sa týči slovenský dvojkríž a veje národná vlajka je neveľká, avšak pri troške skromnosti sa na ňu pomestia aj traja ľudia. Z rozhľadne sa môžete pekne popozerať na viaceré svetové strany. Uvidíte tak napríklad celú východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Poddunajskou pahorkatinou. Uvidíte aj na Borskú nížinu a Považský Inovec, ak je dobrá viditeľnosť tak dokonca až na a Tríbeč.

Na vrchole síce nenájdete také množstvo turistov, ako je to v iných komerčnejších pohoriach, miesto je však pomerne známe, takže v rámci Malých Karpát je to určite jedno z tých navštevovanejších miest. Stretnete tu teda nejedného turistu a preto je občas pretlak pri rozhľadni. Keď však pár minút počkáte dôjde rada aj na vás a môžete si na ňu vyjsť. Počas čakania sa môžete napríklad zapísať do návštevnej knihy.

Nočné výhľady z VápennejNočné výhľady z Vápennej. Aj takéto divadlo prírody môžete zažiť na Vápennej.

Národná prírodná rezervácia Roštún

Vápenná je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún. V konečnom dôsledku Roštún je aj alternatívny názov vrcholu. Rezervácia bola založená v roku 1953 a neskôr novelizovaná v roku 1988. Predmetom ochrany prírody v Roštúne sú najmä krasové javy, zachované lesné spoločenstvá a rôzne druhy organizmov. V národnej prírodnej rezervácii Roštún platí 5.stupeň ochrany prírody, preto nie všetky činnosti sú na tomto území povolené.

Čo si pozrieť v okolí?

 • Jaskyňa Haviareň - kúsok pod vrcholom Vápennej nájdete vchod do tejto jaskyne, toto miesto je pri žltej značke, vchod je uzavretý a jaskyňa nie je verejnosti prístupná
 • Čertova dolina - atraktívna dolina pod Vápennou
 • Plavecký hrad - impozantná ruina s impozantými výhľadmi nad Plaveckým Podhradím
 • Sklená huta - pekná lúka, kde kedysi stála skláreň
 • Vysoká - druhá najvyššia sedemstovka v Malých Karpatoch
 • Mesačná lúka - lúčka s prameňom pitnej vody, ktorý však s príchodom sucha výrazne slabne
 • Veľký Petrklín - výborný výhľadový kopec s neobvyklými výhľadmi na Vápennú a Vysokú, vedie k nemu pomerne strmý výstup
 • Rohožnícke rybníky - pomenej známa vodná plocha
 • Konopiská - bývalá ťažobná jama
 • Tri Kríže - pútnické miesto nad Pernekom s perfektným výhľadom a zaujímavou jaskynkou
 • Bobria hrádza Kuchyňa - vysutá lávka nad vodnou hladinou tunajšej vodnej nádrže
 • Vodná nádrž Lozorno - veľmi príjemná lokalita priehrady, plná pokoja

Fotografie z Vápennej