Zaujímavým tipom na malokarpatský výstup by mohol byť vrchol Vápennej (752 m.n.m.). Je to totiž kultovka Malých Karpát. Vápenná, častokrát nazývaná aj ako Roštún je bradlovitý vrch v strednej časti západných Malých Karpát, blízko obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.
Aktívna turistika v oblasti Malých Karpát, či už v letnom, alebo aj zimnom období ponúka neobyčajne pekné zážitky. Takým je aj pohľad z vrchola Vápennej. Bez dlhých diskusií možno vyhlásiť, že patrí k najpodmanivejším v Malých Karpatoch, hoci na slovenské pomery sa jedná skôr o nižší kopec. Výhľad je zaujímavý najmä tým, že siaha až ďaleko k horizontu a pod nohami sa vám rozkladajú akoby nekonečné lesy, bez akejkoľvek civilizácie. Nevidno v nich totiž žiadnu obec, alebo stavbu. Pôsobí to dojmom pravej divočiny.
Kedysi bolo možné prejsť celý hrebeň Vápennej po turistickej značke. Chodník totiž prebiehal takmer stále po jeho skalnatej hrane, poskytujúc tak nekončiace výhľady. Dnes táto túra už oficiálne možná nie je. Platí tu prísny stupeň ochrany. Oficiálne priechodná je len severovýchodná časť hrebeňa.
Ako sa dostať pod Vápennú a kde zaparkovať?
Výstup na Vápennú (Roštún) možno začať v obci Sološnica, kde odporúčame dopravu autom, nakoľko autobusy sem premávajú v menej častých intervaloch. Z Bratislavy sa sem viete po diaľnici a ceste smerom na Rohožník dostať približne za 45min. Možnosťou je aj autobus do Sološnice. Väčšina spojov však končí v Rohožníku a tak je nutné prestúpiť. Autobusová doprava z východného smeru je riedka, preto by sme odporúčali voliť práve auto. Autom sa dá navyše dopraviť až na koniec obce v smere zelenej turistickej značky a tam i zaparkovať. Odstavné plochy sa nachádzajú priamo pri lese a kapacitu majú značne limitovanú. Určite nie sú stavané na nápor masového turizmu, ktorého sme v blízkosti Bratislavy svedkami najmä počas víkendov.
Ak by sa vám nepodarilo zaparkovať tu, dá sa z obce pokračovať po žltej značke do Sološnickej doliny. I tu je možné nájsť zopár miest. Zo žltej značky potom môžete odbočiť na červenú a pomerne výživným úvodným stúpaním sa neskôr napojíte na rovnakú trasu k vrcholu, ako pri vyššie opísanej možnosti. Okrem toho sa dá parkovať i v obci samotnej, to už ale budete mať o čosi dlhší nástup pod samotný kopec. Na druhej strane, nejaká vyslovená tragédia to nie je a trasa sa vám zase až o toľko nepredĺži. Môže to byť nanajvýš 15 minút.
Výstupy na Vápennú však možno začať i celkom inde, napríklad z Plaveckého Podhradia. V tomto prípade stačí odparkovať auto v centrálnej časti obce a následne sa vybrať po žltej značke. Ak by ste si chceli spraviť okružný výlet cez Plavecký Hrad, Báborskú a Klokoč, zaparkovať môžete i pri lese pod Plaveckým hradom.
Okrem výstupu z Plaveckého Podhradia sa na Vápennú možno dostať najrôznejšími kombináciami turistických značiek. Zväčša sú to však už dlhé túry. Na tento účel odporúčame pozrieť si jednotlivé možnosti v turistickej mape. V konečnom dôsledku sa všetky trasy končia na červenej značke, ktorá vás privedie na samotný vrchol Vápennej. Každopádne v širšom okolí Vápennej je krásna, lesná príroda a ani dlhšia túra istotne nesklame.
Výstup na Vápennú zo Sološnice
Trasa zo Sološnice je najpraktickejšia a najrýchlejšia varianta výstupu na vrchol Vápennej. Trvá približne 1:00h – 1:30h, v závislosti od kondície. Existujú navyše viaceré kombinácie ako naň vystúpiť. Celý výstup prebieha lesom, ale nie je to žiadna strata času. Les je tu pekný, bukový, pokrytý obrovskými lánmi medvedieho cesnaku a v zime, za ideálnych podmienok, aj snehom. Najkrajší je však záver výstupu, keď znenazdajky vystúpite z lesa a pred vami sa otvoria prekrásne polkruhové výhľady ďaleko na juhovýchod i juhozápad.
Ak sa rozhodnete pre najrýchlejší výstup zo Sološnice, auto môžete zaparkovať na konci dediny. Odtiaľ pokračujete už priamo po zelenej značke (oficiálne začína na hlavnej ceste v Sološnici pri potravinách resp. miestnej krčme a autobusovej zastávke). Trasa začína príjemným chodníkom lesom, ktorým asi po piatich minútach prídete na pekné lúky pod Vápennou. Tu je situovaná aj tzv. „Božia muka“ - klasický modlitebný stĺpik. Je to príjemné miesto na zastávku. Odtiaľto vidno aj masív Vápennej.
Kúsok ďalej po zelenej značke sa vnoríte do lesa a naľavo od chodníka môžte nájsť „výdatný“ prameň. Problémom je že v lete vysychá a v zime môže byť zamrznutý, na čo je vhodné pamätať. Je preto lepšie sa naň veľmi nespoliehať. Krátko na to sa zelená značka napája na červenú, ktorá vedie priamo na vrchol Vápennej. Ak by ste ale odbočili červenou značkou doprava, na opačnú stranu dostanete sa pod Malú Vápennú, cez ktorú kedysi viedla značka až na hlavný vrchol Vápennej. Dnes tento výstup už povolený nie je. Tabuľky na stromoch navyše upozorňujú na 5. stupeň ochrany tunajšej prírody. Nie je to samoúčelné, keďže je snaha ochraňovať špecifickú vegetáciu rastúcu na vápencových skalách Vápennej. Pri červenej turistickej značke však nájdete aspoň menšiu vyhliadku s obstojnými výhľadmi. V minulosti sa mimochodom na skalných zrázoch Vápennej hojne liezlo. Dnes už však nie. Skala je veľmi rozrušená a drolivá. Ale späť k pôvodnej trase...
Trasa na vrchol Vápennej vedie po vnorení sa do lesa pomerne strmo nahor, po červenej značke. Dá sa však z tohto miesta zvládnuť približne za hodinu. Samozrejme všetko záleží od podmienok a kondície. Cesta na vrchol je celá ukrytá v lese, čo praje túram v horúcom období leta. Trasa predstavuje široký lesný chodník, tiahle stúpanie s tromi-štyrmi krátkymi, strmšími časťami. Príroda to zariadila tak, že tesne pod vrcholom, po vystúpení z hustého lesa vás za odmenu neminie nečakané odhalenie prekrásneho, ďalekého výhľadu. Ten je z plošiny na vrchole, na ktorú však treba vyliezť, kompletný, kruhový.
Druhou, no dlhšou možnosťou výstupu na Vápennú zo Sološnice je vydať sa z dediny po žltej turistickej značke na začiatok Sološnickej doliny, kde sa dá pri smerovníku, na križovatke s červenou značkou i odstaviť auto. Ide o vyššie spomínanú červenú značku, s tým rozdielom, že stúpanie na vrchol je zo Sološnickej doliny o niečo dlhšie a zo začiatku poriadne strmé. Väčšina trasy na vrchol Vápennej je však pri oboch variantoch spoločná. Počas tejto trasy prejdete aj popod Malú Vápennú s vyhliadkou, takže nebudete musieť odbáčať z trasy, ako v predchádzajúcom prípade, ak by ste sa sem chceli vybrať.
Výstup na Vápennú z Plaveckého Podhradia
Z Plaveckého Podhradia vedú na Vápennú dve oficiálne trasy. Jedna po žltej a ďalšia po kombinácii modrej a červenej turistickej značky. Ak vám záleží na rýchlosti, vyberte sa žltou značkou, ktorá v princípe vedie priamo na vrchol Vápennej. Táto trasa je však pomerne strmá. Z centra obce sa dá zvládnuť za 1:45h.
Zaujímavejší nám ale príde druhý variant, ktorý predstavuje už slušnú poldennú ba dokonca až celodennú túru. Výhodou je, že ho môžete absolvovať aj ako okruh, teda nemusíte sa vracať naspäť po tej istej trase. Jedná sa o trasu Plavecký hrad – Báborská – Amonova lúka – Klokoč – -Sedlo Uhliská - Mesačná lúka – Vápenná – Plavecké Podhradie. Z nášho pohľadu sa jedná o jednu z najzaujímavejších turistických trás, ktorú v Malých Karpatoch môžete absolvovať. Dĺžka trasy je približne 15 km a zvládnuť sa dá za približne 5 hodín. Vzhľadom na to, že po ceste je viacero atrakcií, pripočítajte nejakú tu hodinku navyše. Trasa je určená turistom s lepšou kondíciou, prípadne pre staršie deti.
Tešiť sa môžete na zaujímavostí typu Plavecký hrad, skaly Báborskej s výhľadmi na Plavecké Podhradie, Klokoč – nádherný lúčny, výhľadový vrchol. Po ceste sa môžete zastaviť na opekačku na Amonovej lúke. Ak máte dobrý zrak, tak narazíte i na nejakú tu jaskyňu. Celé toto zavŕšite výstupom na Vápennú. Trasa je vo všeobecnosti dobre schodná, so svahom najstrmším v záverečnej časti počas zostupu.
Alternatívne trasy
Ďalšie prístupy na vrchol Vápennej predstavuje červeno značená trasa v smere hlavného hrebeňa Malých Karpát. Možností ako sa na ňu napojiť je mnoho. Pomerne dlhú túru k vrcholu predstavuje prístup po chodníkoch z juhu, z Častej. Prípadne z obce Doľany. Trasu si môžete nakombinovať dokonca aj zo Zochovej chaty. V týchto prípadoch sa však jedná o poldenné až celodenné výlety, v závislosti od toho, či sa chcete vracať naspäť do východiskovej lokality. Prejdete tak celé Malé Karpaty z východu na západ. Ideálne je preto, aby ste sa nemuseli vracať späť, využiť autobusovú dopravu.
Ak by ste na Vápennú stúpali počas prechodu hrebeňa Malých Karpát, dostanete sa naň po červenej značke. Výstup je buď zo Sološnickej doliny, alebo smerom od Zárub. Od Sološnickej doliny je nutné prekonať výrazné stúpanie, ktoré začína na asfaltke vedúcej do Sološnice. Od Zárub je trasa o niečo miernejšia avšak, aby ste sa dostali na vrchol Vápennej je nutné prekonať celý hrebeň Vápennej, čo trvá približne 20-30min. Hrebeň Vápennej končí, resp. začína na Mesačnej lúke kde sa nachádza prameň. Hoci voda z neho tečie veľmi pomaly, zvyčajne nevysychá. Tu si môžete odpočinúť v tieni stromov.
Na vrchole Vápennej
Vrchol Vápennej je osadený približne štvormetrovou rozhľadňou s malou vyhliadkovou plošinkou pre jednu až tri osoby, slovenským dvojkrížom a vlajkou. Nachádza sa tu i kamenná zememeračská kóta.
Nielen vrcholový bod je jedným z najkrajších v Malých Karpatoch. Podobne atraktívny je celý hrebeň Vápennej, ktorý pokračuje ďalej po červenej značke. Sú z neho prekrásne výhľady, občas na hrane priepasti. Tento chodník je však vyžaduje celkom dobrú obratnosť. Je úzky, v lete obkolesený hustou žihľavou, a plný skrytých skál, do ktorých poľahky zakopnete.
Na strmej južnej strane Vápennej, ktorú vidno z vrcholu, kedysi vyhľadávali cvičné skaly horolezci. Lezenie tu už ale povolené nie je. Skala je tiež značne rozlámaná a tak hrozia padajúce kamene, ktorých je pod touto stenou neúrekom.
Vápenná je v podstate akési vyčnievajúce bradlo zo zalesneného terénu Malých Karpát, ktoré sa skladá z vápencov a dolomitov. Vrchol je teda kamenistý. Pozor si preto dávajte pri zhoršenom počasí, aby ste sa niekde nešmykli. Keďže sa jedná o exponovanú časť pohoria, tak býva zvykom že tu občas dobre fúka. V lete si tiež dávajte pozor na pŕhľavu, pretože v okolí Vápennej a na hrebeni sa jej nachádza požehnane. Čiže ak ste sem došli v kraťasoch máte jednoducho smolu. Avšak nezúfajte, ľudová múdrosť vraví, že popŕhlenie žihľavou je zdravé :) Údajne to pomáha liečiť reumu.
Na vrchole poslednú dobu postupne pribúda návštevníkov. V rámci Malých Karpát je to určite jedno z tých navštevovanejších miest. Stretnete tu teda nejedného turistu a preto je občas pri rozhľadni doslova pretlak. Keď však pár minút počkáte, dôjde rada aj na vás a môžete si na ňu vyjsť. Počas čakania sa môžete napríklad zapísať do návštevnej knihy, alebo zbehnúť do menšieho závetria v lese tesne pod vrcholom smerom na východ.
Výhľady z Vápennej
Vápenná je veľmi pekný vyhliadkový vrch v oblasti Malých Karpát, najmä čo sa výhľadov týka. V porovnaní s inými slovenskými horami majú totiž Malé Karpaty tú nevýhodu, že ich hrebeň je hojne zalesnený. V prípade Vápennej je tomu však inak. Hneď ako vyjdete z lesa pod vrcholom, môžete sa tešiť na nádherný pohľad na okolitú krajinu. Uvidíte ďalšie malokarpatské perly v podobe Vysokej a Veľkého Petrklína. Ak teda dovolenkujete niekde v oblasti tohto pohoria, prípadne si chcete na víkend niekam vybehnúť, Vápenná je ideálnym strávením voľného času so zárukou skvelých výhľadov v prípade priaznivého počasia.
Najlepšie výhľady ponúka rozhľadňa na vrchole Vápennej. Na hrebeni je však niekoľko ďalších miest, z ktorých sú vynikajúce polkruhové výhľady. Nie je preto nutné sa tlačiť na maličkú rozhľadňu. Jedinou nevýhodou je, že budete ochudobnený výhľadmi smerom na rovinatú Borskú nížinu. Ak však chcete mať výhľady kompletné, na rozhľadňu si vylezte.
Na vrcholovú plošinku (pri troške skromnosti sa tu pomestia aj traja ľudia) sa lezie nie celkom príjemným kovovým rebríkom. No po jeho zdolaní budete mať možnosť vychutnávať dokonalé kruhové výhľady do diaľav. Môžete sa z nej pekne popozerať na všetky svetové strany. Uvidíte napríklad celú východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Podunajskou pahorkatinou. Uvidíte aj na Borskú nížinu a Považský Inovec, ak je dobrá viditeľnosť tak dokonca až na a Tríbeč a množstvo malokarpatských vrcholov.
Výstup na Vápennú v zime
Výstup na Vápennú v zime odporúčame každému fanúšikovi zimnej turistiky. Vrchol Vápennej v tomto smere ponúka naozaj rozprávkové zimné scenérie. Stromy na vrchole sú zvyčajne pocukrované snehom, prípadne namrznuté, čo pôsobí opticky veľmi zaujímavo. Dobrou správou je, že na vrchole sa drží sneh o niečo dlhšie ako pod Malými Karpatmi. Vrchol môže byť zasnežený, napriek tomu, že v okolitých nížinách nenájdete ani stopy snehu. Ak máte radi sneh, tak Vápenná vás v tomto smere pravdepodobne nesklame (aj keď posledné roky bývajú zimy na západnom Sloevnsku dosť biedne).
Zimné výhľady z Vápennej sú špičkové, musíte však mať šťastie na dobré počasie. Na najvyšších malokarpatských vrcholoch je totiž počasie vrtkavé a tak je na mieste trocha plánovania. Nám sa neraz stalo, že sme na vrchole zažili hustú hmlu s takmer žiadnymi výhľadmi. Okrem iného tu zvykne dosť fúkať, aj keď je napríklad v podhorí Malých Karpát úplné bezvetrie. V zime je to obzvlášť nepríjemné.
Všetkých introvertov zaiste poteší, že v zime tu nezvykne byť až taký pretlak ľudí. Za iných okolností je totiž vrchol doslova obsypaný turistami. Ak sa sem chystáte s deťmi, tak v princípe platí, že pokiaľ zvládnu výstup mimo zimnej sezóny, mali by ju zvládnuť aj počas zimy, pokiaľ je cesta prešliapaná. Nezabudnite ich ale poriadne obliecť.
Zimná túra zo Sološnice na Vápennú nám prišla dobre priechodná, bez obtiažnejších technických pasáží, maximálne bolo občas potrebné preliezť vyvrátený strom. Chodník na vrchol zvykne byť vyšliapaný, keďže sa jedná o populárny malokarpatský vrchol. S navigáciou v zasneženom teréne by preto nemal byť problém. Na zasneženom chodníku sa ale môže dobre šmýkať, hlavne ak je námraza. Zväčša sa to však dá obísť napríklad okrajom chodníka. V prípade potreby, si môžete pribaliť turistické palice, prípadne protišmykové návleky na obuv.
Náročnosť výstupu
Vápenná je na malokarpatské pomery stredne náročný vrchol, v celoslovenskom merítku ide o menej náročný vrchol. Teda ak sa bavíme o výstupe zo Sološnice. Pripravte sa ale na to, že vrchol vám nič nedá zadarmo, keďže od obce budete neustále stúpať do kopca. Našťastie technických úsekov je minimum, pozor si akurát treba dávať na vrchole, ak chcete preskúmať hrebeň Vápennej. Chodník je v týchto miestach užší, navyše v strmšom svahu.
Vrchol Vápennej by mali zvládnuť deti aj dôchodcovia, ktorý nemajú problém s pohybovým aparátom. Takže dá sa skonštatovať, že Vápenná je vrchol pre celú rodinu. Jedine kedy sem neodporúčame ísť je za zhoršeného počasia, prípadne počas búrky. Vrchol je totiž exponovaný a horšie sa tu dá chrániť pred vetrom a dažďom. Rozmočený a zablatený terén počas výstupu tiež nie je bohviečo. Občas sa stane, ak je pŕhľva príliš bujná, že sa nevyhnete zakopnutiu o vyčnievajúci kameň. To ale k turistike nerozlučne patrí.
Čo sa týka náročnosti výstupu z Plaveckého Podhradia, tak v prípade výstupu po žltej značke sa jedná o trochu ťažší výstup ako je tomu v prípade výstupu zo Sološnice. Výstup cez Plavecký hrad, Báborskú a Klokoč je už dosť náročný, hlavne kvôli prekonanej vzdialenosti. Trasa je vhodná skôr pre turistov s kondíciou a akčné, resp. staršie deti.
Výstup s deťmi
Výstup s deťmi na Vápennú zo Sološnice patrí k často vyhľadávaným cieľom v širšom okolí Bratislavy. Ak majú deti dobrú náladu, mali by to zvládnuť bez väčších problémov. Konkrétne výstup po zelenej a červenej značke. Je vhodný na ďalšie, náročnejšie, poznávanie Malých Karpát. Ak by sa aj nešťastnou náhodou niečo nepríjemné prihodilo, tento kopec je blízko dediny a dá sa z neho s deťmi pomerne rýchlo vrátiť. V opačnom prípade, ak je všetko v poriadku, deti si síce budú musieť poctivo zašlapať, no zvládnuť by to po vlastných mali aj 5-6 ročné deti (máme s tým vlastné skúsenosti). Odmenou sú potom výhľady z vrcholu.
Na Vápennú môžete menšie deti vyniesť i v nosiči, no pripravte sa najmä na to, že môže byť nepríjemné schádzať niektoré strmšie úseky s takýmto bremenom na chrbte. V takom prípade by mohli byť dobrou pomôckou turistické paličky. Ak by ste sem deti brali v chladnejšom období, pripravte sa na silnejší vietor na vrchole, ktorý tu často zažijete. Vezmite i rezervné rukavice a ponožky. Môžu sa hodiť. Deti sa totiž so snehom radi pohrajú a rukavice sa im premočia. Prístrešok na ukrytie pred nepohodou na tejto trase nečakajte a špeciálne s deťmi si zoberte patričné vybavenie a samozrejme občerstvenie :).
Možnosti táborenia a opekania na Vápennej
Hoci je vrchol Vápennej vrámci Malých Karpát dosť populárny, prístrešky, alebo oficiálne táboriská tu nenájdete. Ohnisko sa nachádza tesne pod vrcholom, priamo pri červeno značenom turistickom chodníku, ktorý vedie na východ od vrcholu smerom k Mesačnej lúke. Táto lúka je zároveň jedným z najromantickejšich miest v oblasti tohto kopca. Práve na nej sa dá núdzovo prenocovať, a je tu aj prameň slabšej výdatnosti, ktorý ale zväčša tečie a dá sa využiť na doplnenie tekutín. Taktiež sa tu dá nájsť provizórne ohnisko.
Okrem tejto lúčky sa pod Vápennou, na jej severnej strane, nachádzajú rozľahlé lúky. Z jednej z nich, tesne pred vstupm do Čertovej doliny, zvyknú štartovať paraglideri. Zrejme tí si tu vybudovali i jednoduché táborisko. Nachádza sa na vrchnej strane lúky, pod lesom. Núdzovo sa dá prespať i tam. Ďalšou z možností je Amonova lúka, kde je prameň, prístrešok a ohnisko. Narazíte na ňu, počas výstupu po modro/červenej značke z Plaveckého Podhradia.
Národná prírodná rezervácia Roštún
Vápenná je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún. V konečnom dôsledku Roštún je aj alternatívny názov vrcholu. Rezervácia bola založená v roku 1953 a neskôr novelizovaná v roku 1988. Predmetom ochrany prírody v Roštúne sú najmä krasové javy, zachované lesné spoločenstvá a rôzne druhy organizmov. V národnej prírodnej rezervácii Roštún platí 5.stupeň ochrany prírody, preto nie všetky činnosti sú na tomto území povolené.
Čo si pozrieť v okolí?
- Jaskyňa Haviareň - kúsok pod vrcholom Vápennej nájdete vchod do tejto jaskyne, toto miesto je pri žltej značke, vchod je uzavretý a jaskyňa nie je verejnosti prístupná
- Čertova dolina - atraktívna dolina pod Vápennou
- Plavecký hrad - impozantná ruina s impozantými výhľadmi nad Plaveckým Podhradím
- Sklená huta - pekná lúka, kde kedysi stála skláreň
- Vysoká - druhá najvyššia sedemstovka v Malých Karpatoch
- Mesačná lúka - lúčka s prameňom pitnej vody, ktorý však s príchodom sucha výrazne slabne
- Veľký Petrklín - výborný výhľadový kopec s neobvyklými výhľadmi na Vápennú a Vysokú, vedie k nemu pomerne strmý výstup
- Rohožnícke rybníky - pomenej známa vodná plocha
- Konopiská - bývalá ťažobná jama
- Tri Kríže - pútnické miesto nad Pernekom s perfektným výhľadom a zaujímavou jaskynkou
- Bobria hrádza Kuchyňa - vysutá lávka nad vodnou hladinou tunajšej vodnej nádrže
- Vodná nádrž Lozorno - veľmi príjemná lokalita priehrady, plná pokoja
Informácie o článku
- Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
- Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.