Ak by ste sa v radi vybrali na nejaké menej známe miesto na záhoráckej strane Malých Karpát, mali by sme tu pre vás jeden jeden veľmi vhodný tip na takýto výlet. Ide o zrúcaninu hradu nad obcou Kuchyňa. O tomto hrade tuší asi len málokto, azda len znalci malokarpatských pevností. Nevedie k nemu ani turistická značka, nezachovala sa o ňom dokonca ani žiadna písomná zmienka. Niečo málo informácií o histórii hradu je možné nájsť na internete. Navyše z neho ani veľa nezostalo, takže nepatrné zvyšky hradných múrov sa iba nenápadne skrývajú v lese. Hoci sa nachádzajú na výraznom kopci, hrad unikne vašej pozornosti. Nič už nenasvedčuje, že by sa v tejto oblasti niečo zaujímavé nachádzalo a všetku pozornosť návštevníkov a turistov na seba strháva neďaleká a populárna malokarpatská sedemstovka – Vysoká.

Pozostatky hradu Kuchyňa prekvapujú svojou záhadnosťou, rovnako tak ako jeho bezprostredné okolie. Na celom kopci, na ktorom bol postavený panuje absolútne tajomno až zvláštna mystika, živená najmä podivným porastom v podobe až rozprávkovo strašidelne tvarovaných stromov. Nachádzajú sa tu stromy rôzneho veku, zvláštne pokrútené, niektoré už mŕtve, zvalené na podivnom podklade z jemnej šotoliny miestami pomiešanej s materiálom z rozpadnutého hradu. I stromy spadnuté na zemi, nahlodané zubom času prešli premenou svojej štruktúry, ktorou získali neobvyklý vzhľad. Celý les tu vyzerá akoby formovaný nadprirzodzenou silou. Oplatí sa to vidieť. Výlet na hrad nad Kuchyňou je vhodný pre všetkých, ktorý radi objavujú históriu a neobvyklé, či záhadné miesta.

Miesto, kde stál hrad Kuchyňa.Miesto, kde stál hrad Kuchyňa. Pôvodné meno hradu sa zachovať nepodarilo a rovnako nám nie je známe ani meno tohto kopca.

Najvyšší bod kopca, kde stál hrad Kuchyňa.Najvyšší bod kopca, kde stál hrad Kuchyňa. Stála na ňom vyššia z dvoch hradných veží.

Ako sa dostať pod hrad a kde zaparkovať?

Pod Kuchynský hrad sa najpraktickejšie dostanete autom. Ideálne je priviezť sa až k horárni Vývrat, ktorá sa nachádza pod Vysokou. Začína sa tu výstup na túto sedemstovku. Na Vývrat vedie veľmi dobrá, hoci trochu úzka asfaltka na ktorú je potrebné odbočiť z hlavnej cesty medzi Kuchyňou a Rohožníkom. Odbočka je síce označená drevenou tabuľou s nápisom Vývrat, no poľahky ju prebehnete. Oplatí sa ísť preto pomalšie a všímať si odbočenie doprava za obcou Kuchyňa v smere na Rohožník. Nachádza sa pri ohrade, v ktorej sa často pasie hovädzí dobytok. Spoznáte ju i podľa dlhej aleje mladých stromov, ktoré boli vysadené popri asfaltke vedúcej na Vývrat. Ďalej postačí sledovať túto cestu, ktorá vás krátkou jazdou dovedie k horárni. Ako sme spomínali vyššie, asfaltka je úzka, no pri troche opatrnosti sa autá v protismere dokážu pohodlne obísť. Miestami sú tu vybudované rozšírenia, kde sa môžete vyhýbať protiidúcim vozidlám.

S parkovaním je to na Vývrate pomerne zúfalé, keďže miesta je málo a na Vysokú obvykle smerujú davy. Zatiaľ je to však bezplatné. Nejaké parkovisko tu vybudované nebolo, a parkuje sa ako sa dá. Väčšina áut parkuje na spevnenej, štrkovej krajnici. Zdalo sa nám to relatívne bezpečné. Problémy môžu nastať, ak je krajnica rozbahnená, alebo ak napadne sneh. A taktiež, ak je áut už naozaj veľa. Vtedy sa môžete dostať až priďaleko od začiatku pešej túry na hrad, čo môže byť nepríjemné, ak si plánujete výlet s menšími deťmi, pre ktoré býva každý peší meter túry navyše kritický.

S parkovaním pod Kuchynským hradom je to teda tak, ako v poslednom čase takmer všade. Výhodnejšie je, ak prídete mimo kritických časov, ak sa dá. Ďalšou možnosťou je odparkovať v Kuchyni, odkiaľ vedie túra na Vývrat po značke. To ale musíte absolovať prechod cez lúky nad dedinou. Pre dospelého, aktívneho turistu, žiaden veľký problém, pre rodinky s deťmi už menšia komplikácia. Ak by ste šli na hrad pešo priamo z obce Kuchyňa, môžete sa sem taktiež dopraviť pravidelnými autobusovými spojmi, ktoré sú celkom časté aj cez víkendy.

Hrad Kuchyňa by mohol byť zaujímavým cieľom i pre cykloturistov, až na jeden kratší strmý úsek na začiatku stúpania na hrad. Tam by bolo potrebné bicykel vytlačiť, alebo vyniesť na chrbte a je to niečo pre zdatnejších. Výstup na hrad z tohto miesta netrvá dlho a tak sa môže skupina cyklistov prípadne aj vystriedať v strážení bicyklov. Prehliadka hradu nie je nadlho, v prípade, že si tu nechcete opekať, alebo vychutnávať pohodičku.

Parkovanie pri horárni Vývrat.Parkovanie pri horárni Vývrat. Túru na hrad Kuchyňa je najvhodnejšie začať odtiaľto, parkovanie je však len provizórne.

Rampa kúsok za Vývratom.Rampa kúsok za Vývratom. Za ňou sa cesta rozdeľuje. Na hrad Kuchyňa vedie odbočka doprava, na lesnú cestu.

Výstup na hrad Kuchyňa

Výstup na hrad nad Kuchyňou je ideálne začať pri horárni Vývrat. Nie je to dlhá cesta. Celý výstup môže trvať pol hodinku. Najskôr krátko pokračujeme po modrej značke smerujúcej na Vysokú, držíme sa asfatky. Značka sa zakrátko, pri lúke s novým prístreškom, vnorí do lesa. Postupujeme ďalej po asfalke, už bez turistického značenia. O chvíľku sa pri akomsi gazdovstve ocitneme pred závorou a zákaze vjazdu. Cesta sa za ňou vetví. Opúšťame asfaltku a vydáme sa lesnou cestou doprava, pod Vysokú.

Lesná cesta vedie popri potoku. Po približne 10 minútach šliapania si všimneme naľavo stojaci senník. Je to výrazná drevená stavba a zdalo sa nám, že by sa tu v čase nepohody dalo dobre prečkať nečas. Hrad Kuchyňa stojí na kopčeku, ktorý je nad spomínaným senníkom. Orientačne to je preto celkom jednoduché. Od senníka vidíte kam je potrebné vyjsť. Práve pri senníku si možno všimnúť na strome oranžové značenie v podobe šípky a veľkého písmena Z. Zjavne odkazuje na cestu k hradu nad Kuchyňou. Ukáže sa, že chodníček je naozaj dobre značený oranžovými šípkami a vyvedie vás až na hrad. Spočiatku je však riadne strmý a môžete mať problém sa udržať na nohách, ak nie ste zvyknutí na takto strmé svahy. Je to ťažšie i pre deti. No šesťročné dieťa by tento úvodný, strmý úsek malo zvládnuť. Zakrátko sa chodník výrazne zmierni a až k hradu vedie serpentínami mierneho sklonu. Behom pätnástich minút by ste mohli byť hore na hrade.

Čo je v tejto časti výstupu naozaj zaujímavé, sú stromy všade naokolo. Formované špecifickými poveternostnými podmienkami, sa kadejako krčia a krútia. Majú podivný vzrast. Okolité šedivé podložie, tvorené šotolinou a zimné stromy bez listov, v návštevníkovi týchto miest vyvolávajú veľmi zvláštnu náladu. Nepodobá sa to tu veľmi na bežné malokarpatské podmienky. Podaktoré stromy už sú úplne vyschnuté, no iné sa zrejme zvyknú na jar zazelenieť. Vyzerá to tak, že toto miesto bude pekné i na jar. Podobné stromy sú všade naokolo a ako sa o chvíľu ukáže i na samotnom hrade.

Lesná cesta vedúca pod hrad Kuchyňa.Lesná cesta vedúca pod hrad Kuchyňa. Cesta ja pokrytá drobnou šotolinou.

Označenie výstupu na hrad Kuchyňa.Označenie výstupu na hrad Kuchyňa. Od senníka je trasa dobre značená oranžovými šípkami na stromoch.

Vzhľad vegetácie na hradnom kopci.Vzhľad vegetácie na hradnom kopci. Hrad Kuchyňa je obkolesený jedinečne tvarovanými stromami.

Z výstupu na hrad Kuchyňa.Z výstupu na hrad Kuchyňa. O trasu sa zjavne niekto stará. Popadané stromy boli prepílené a výstupový chodník kvalitne preznačený.

Sklon výstupu na hrad Kuchyňa sa čoskoro zmierni.Sklon výstupu na hrad Kuchyňa sa čoskoro zmierni. Postupne prejde do mierne stúpajúcich serpentín.

Staré, vysušené stromy na hradnom vrchu nad Kuchyňou.Staré, vysušené stromy na hradnom vrchu nad Kuchyňou. Aj tie si uchovávajú mimoriadne zaujímavý vzhľad.

Podivný strážcovia hradu Kuchyňa.Podivný strážcovia hradu Kuchyňa. Stromy vytvarovali tunajšie poveternostné podmienky do neobvyklých, prikrčených a pokrútených tvarov.

Na vrchu hradného kopca.Na vrchu hradného kopca. Záver výstupu na hrad Kuchyňa.

Ako to vyzerá na hrade Kuchyňa?

Hrad Kuchyňa bol postavený na vrchole kopca, ktorého meno nám nie je známe. Vrchol má podlhovastý tvar. Je to čosi ako dlhší oblý hrebeň, ktorý poskytol dostatok miesta na vybudovanie zrejme dvoch veží a dvoch valov opevnenia. Aspoň tak to vyzerá podľa dostupných zvyškov hradných múrov. Medzi niekdajšími vežami je čosi ako rozsiahla priehlbina. Mohol to byť vstup do hradu, pretože sklon svahu je v tomto mieste najmenší. Alebo tu bola ešte iná stavba, ktorá kompletne zanikla. Nie sú o tom žiadne informácie, takže je pomerne zložité dopátrať sa faktov. Vrchol kopca nám vzhľadom veľmi pripomínal miesto, na ktorom bol postavený ďalší malokarpatský hrad - Dračí hrádok. S tým rozdielom, že tento kopec je pokrytý jedinečne tvarovanými stromami, či zvyškami starých stromov. Okrem toho bolo takmer všetko potiahnuté vrstvou pekného, zeleného machu.

Z hradu v súčasnosti badať už len zopár prízemných častí múrov. Dobre viditeľný je štvorcový pôdorys zrejme vyššej z veží. Tie sa nachádzajú na akomsi návrší, ktorá vyčnieva nad vrcholový hrebeň. Tvorí v podstate najvyšší bod kopca. Je trochu ťažšie sa tam dostať, pretože tam vedie len strmý chodník. Podklad tiež nie je najstabilnejší. Je tvorený nestabilnými kamienkami. Všetko to môže byť po dažďoch poriadne šmykľavé. Je to len krátky úsek. Hore sa potom nachádza trochu väčšia rovná plocha, kde bola vybudovaná i veža. Na tomto priestranstve bol vybudovaný akýsi dočasný drevený prístrešok z haluzí a našlo sa i provizórne ohnisko. V štvorcovom priestore veže sa dalo ukryť pred silnejším vetrom, ktorý tu fúkal počas našej návštevy.

Pod zvyškami sme si všimli výrazné valy v teréne. Vyzeralo to, že v minulosti tu boli dve línie múrov, prípadne nejaký iný typ terénnej prekážky, ktorá hrad obkolesovala. Chcelo by to archeologický prieskum, ktorý by zaiste odkryl mnoho zaujímavého, čo by nám pomohlo objasniť tajomnú minulosť tohto hradu.

Zvalený prastarý strom na hrade Kuchyňa.Zvalený prastarý strom na hrade Kuchyňa. Hradné múry už rozložili roky, strom čaká podobný osud.

Ďalší z najstarších obyvateľov hradu Kuchyňa.Ďalší z najstarších obyvateľov hradu Kuchyňa. Stromy tu hore sa dajú obdivovať snáď aj hodiny.

Ak ste dakedy hľadali Tolkienovych entov, na hrade Kuchyňa určite nejakí žili.Ak ste dakedy hľadali Tolkienovych entov, na hrade Kuchyňa určite nejakí žili. Niektoré stromy pripomínajú tieto rozprávkové bytosti.

Posledný strážca hradu Kuchyňa.Posledný strážca hradu Kuchyňa. Atmosféru okolia dotvára všadeprítomný mach.

Základy hlavnej veže hradu Kuchyňa.Základy hlavnej veže hradu Kuchyňa. Predstavujú posledne zvyšky tejto pevnosti, o ktorej je dostupných len minimum informácií a chýba akákoľvek písomná zmienka.

Kúsok kedysi mohutného obranného múra hradu Kuchyňa.Kúsok kedysi mohutného obranného múra hradu Kuchyňa. Tomuto hradu sa vôbec nevenovala pozornosť a podobne ako mnoho iných na Slovensku úplne schátral.

Zvyšky muriva hradu Kuchyňa.Zvyšky muriva hradu Kuchyňa. Mnoho stavebného materiálu sa doslova rozkotúľalo dolu hradným kopcom.

Súvislejší úsek muriva hradu Kuchyňa.Súvislejší úsek muriva hradu Kuchyňa. V priestore sú viditeľné základy dvoch veľkých obranných valov.

Dve výrazné vlny v teréne hradného vrchu.Dve výrazné vlny v teréne hradného vrchu. Predpokladá sa, že hrad Kuchyňa obkolesovali dva valy.

Pohľad z miest hlavnej hradnej veže hradu Kuchyňa.Pohľad z miest hlavnej hradnej veže hradu Kuchyňa. V teréne zreteľne vidno základy valov.

Zbytok hlavnej hradnej veže.Zbytok hlavnej hradnej veže. Hrad Kuchyňa mal zrejme dve samostatne stojace veže.

Výrazná priehlbina na vrchu hradného kopca.Výrazná priehlbina na vrchu hradného kopca. Existujú dohady, že tu mohla byť situovaná ďalšia stavba. Nám sa z terénnych pomerov zdalo, že tu mohol byť i vchod do hradu.

Pokračovanie "značeného" chodníčka od hradu Kuchyňa.Pokračovanie "značeného" chodníčka od hradu Kuchyňa. Boli sme sa ním prejsť. Končí v miestach pod Vysokou.

Skala za hradom Kuchyňa.Skala za hradom Kuchyňa. Nájdete tu rôzne zaujímavosti z ríše živej i neživej prírody.

Výhľady

Výhľady z hradu Kuchyňa sú slabé. Očarí vás skôr zvláštna atmosféra tohto miesta. Výhľady sú totiž okrem lesa doslova zatarasené masívom Vysokej, ktorá je situovaná východne od hradu. Na severovýchode sa týči kopec Bučková 545m. Južným smerom zakrýva výhľad les a masív Prístodolku 596 a hrebeň smerujúci k Vysokej. Najlepšie výhľady preto zostávajú smerom na Borskú nížinu. Tie museli byť v minulosti výborné z vrchola veže. Môže byť, že sa znovu raz otvoria, no dnes ich narúšajú kmene stromov.

Na chodníku k hradu Kuchyňa.Na chodníku k hradu Kuchyňa. V pozadí sedemstovka Vysoká, ktorá je hlavným turistickým cieľom tejto oblasti Malých Karpát.

Výhľady z hradu Kuchyňa.Výhľady z hradu Kuchyňa. V súčasnosti sú značne obmedzené v dôsledku lesa všade naokolo.

Pohľad z hradného vrchu smerom k juhovýchodu.Pohľad z hradného vrchu smerom k juhovýchodu. Na obzore sa týči hrebeň vedúci k Vysokej.

Náročnosť

Túra na hrad Kuchyňa sa nám zdala byť vhodná pre všetky výkonnostné kategórie, snáď len s výnimkou ľudí, ktorí majú problémy so strmším terénom, povedzme v prípade problémov s kĺbami. Takéto strmé úseky boli asi dva. Najskôr v spodnej časti výstupu a neskôr krátky úsek do oblasti vyššie položenej veže hradu. Tieto úseky sú nepríjemné hlavne pri schádzaní. Mohlo by ich vyriešiť použitie turistických paličiek. Výstup je inak časovo krátky. Je to skôr taká prechádzka od horárne Vývrat, ktorú zvládnete maximálne za 30-45 minút. Je to trasa vhodná aj na výlet s malými deťmi, ktoré by ste niesli v nejakom type nosiča. Dá sa robiť dostatok prestávok. Kočíkom by ste pohodlne došli až pod hrad, k vyššie spomínanému senníku, kde už nasleduje strmý terén. Rodičia by sa prípadne mohli vystriedať v strážení a pozrieť si hrad týmto spôsobom.

Prvé metre na hradný kopec.Prvé metre na hradný kopec. Výstup na hrad Kuchyňa je najskôr dosť strmý. No takýto terén má len pár desiatok metrov.

Otváracie hodiny, vstupné

Hrad Kuchyňa je celoročne prístupný a návšteva je bezplatná. Zatiaľ nie je spoplatnené ani parkovanie v obci Kuchyňa, alebo pri horárni Vývrat.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Návšteva tohto hradu je vhodná na krátky výlet, no kto by tu chcel prespať, núdzovo by to šlo aj priamo v miestach na vrchole hradného kopca. Nachádzajú sa tu dve ploché miesta s dostatkom miesta, kde sme si všimli i klasické ohniská obložené kameňmi. Núdzové útočisko by mohol poskytnúť i senník pod hradom. Cestou na hrad sme si všimli pri závore jedno miesto pri potoku, kde bolo vybudované ohnisko, no takisto tabuľku zakazujúcu kladenie ohňa. Nový prístrešok sa nachádza na väčšej lúke pri modrej značke, rovno pri Vývrate. Premeň sme si cestou nevšimli žiaden. Pribaľte si preto čosi na pitie.

Lúka s prístreškom na Vývrate.Lúka s prístreškom na Vývrate. Pri výstupe na hrad Kuchyňa ju budete mať po pravej ruke.

Senník pod hradom Kuchyňa.Senník pod hradom Kuchyňa. Nachádza sa naľavo od prístupovej cesty pod hradom, ktorá vedie z Vývratu. Pri senníku začína strmý výstup k hradu.

Drevená stavba na hrade Kuchyňa.Drevená stavba na hrade Kuchyňa. Deti sa tu môžu zahrať aj v takomto príbytku.

Vrchná plošina hradu Kuchyňa.Vrchná plošina hradu Kuchyňa. Kedysi tu stála hlavná hradná veža. V súčasnosti je to miesto vhodné na posedenie po výstupe.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Kuchynský hrad sme navštívili v čase končiacej zimy. Všetko bolo dosť šedivé, no mystický les na hradnom kopci bol zaujímavý tak či tak. Pekné by to tu mohlo byť na jar, keď tieto zvláštne stromy, miestami vyzerajúce ako nejaká forma bonsajov začnú rozvíjať listy, alebo v čase keď na nich rozkvitne zimná inovať.

Les v okolí hradu Kuchyňa v prvý jarný deň roku 2021.Les v okolí hradu Kuchyňa v prvý jarný deň roku 2021. Na jar, keď stromy opäť ozelenejú, sa hradný vrch predvedie znova iným dojmom.

Zaujímavosti o Kuchynskom hrade

Najzaujímavejším faktom z histórie hradu je, že o ňom neexistujú žiadne písomné zmienky. Možno aj existujú, no objaviť sa ich nepodarilo. To je dosť veľká rarita pri malokarpatských hradoch, o ktorých minulosti toho vieme pomerne dosť. Nie je teda známy ani pôvodný názov hradu. Jeho vznik spadá do 14. storočia a podľa dostupných faktov ho dali vybudovať pezinskí a svätojurskí grófi. Tí neskôr vymreli a hrad spustol. Toto územie sa začlenilo pod oblasť patriacu pod správu Plaveckého hradu.

Zaujímavá príroda na hrade Kuchyňa.Zaujímavá príroda na hrade Kuchyňa. Všetka história tohto miesta odpočíva pod zeleným, jemným machom, ktorý stráži tunajšie tajomstvá.

Parazitické huby na hrade Kuchyňa.Parazitické huby na hrade Kuchyňa. Dosahujú obrovitých rozmerov.

Pozoruhodná štruktúra kmeňa stromu na hrade Kuchyňa.Pozoruhodná štruktúra kmeňa stromu na hrade Kuchyňa. Nájdu sa tu i takéto zvláštnosti.

Legendy

K legendám hradu patrí príbeh o dvoch zúfalých obrancoch, ktorí vzdorovali obrovskej presile Turkov. Keď už im došla munícia, v takmer úplnej bezradnosti nabil jeden z obrancov svoj prak podkovou zo spodku svojej čižmy. Trafil ním jedného z Turkov rovno do tváre takým spôsobom, že ho pripravil o život. Ostatným to na výstrahu stačilo a bez ďalšieho boja utiekli.

Strážcovia hradu Kuchyňa.Strážcovia hradu Kuchyňa. Zbrojnošov vystriedali takéto ozruty.

Strašidelný les v okolí hradu Kuchyňa.Strašidelný les v okolí hradu Kuchyňa. Pri troche bujnej predstavivosti sa návštevník dostáva do rozprávky.

Chodníkom ďalej od hradu Kuchyňa smerom k Vysokej.Chodníkom ďalej od hradu Kuchyňa smerom k Vysokej. Na Vysokú odtiaľto nevedie žiadna turistická značka.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Vysoká - druhá najvyššia malokarpatská sedemstovka
  • Štôlne v Modranskej doline - opustené banské diela Köberling I. a II.
  • Veľký Petrklín - kopec s peknými výhľadmi na Vysokú a Vápennú ako aj šíre okolie
  • Čertov kopec - štvrtá najvyššia malokarpatská sedemstovka
  • Čermákova lúka - príjemné miesto na opekanie, relax v prírode a nenáročné výlety pre všetkých
  • Bobria hrádza – náučný chodník na brehu vodnej nádrže Kuchyňa
  • Horný vrch – kopec neďaleko turistického chodníka so zaujímavými výhľadmi na Vysokú
  • Taricové skaly – menší skalný hrebeň s peknými výhľadmi

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.