Rohožník nie je príliš výrazná obec z hľadiska turistiky. Táto obec, ležiaca v západnej časti Malých Karpát je skôr známa predovšetkým svojou cementárňou. Málo kto však vie, že sa tu nachádza niekoľko vodných plôch oddelených úzkym pásom zeme. Jedná sa o rašelinové rybníky v podobe menších rybníčkov, oddelených úzkym pásom zeme, medzi ktorými sa dá pohodlne chodiť.

Rohožnícke rybníky Rohožnícke rybníky. Ide o sústavu rybníkov, približne lichobežníkového tvaru. Sú od seba oddelené úzkym pásom zeme.

Miesto Rohožníckych rybníkov si žije pokojným životom a pravdepodobne tu nestretnete príliš veľa ľudí a turistov. Bežnejší sú skôr rybári, na ktorých narazíte častejšie. Špecifikom lokality sú kačky, ktorých je tú hojný počet. Na jar, v čase keď sa rodili mladé sme ich tu stretali doslova na každom rohu. Nájdete ich najmä na rybníkoch bližšie k obci.

Rohožnícke rybníky sú obľúbené skôr v rybárskych kruhoch, keďže sa jedná o rybársky revír. Rybárov tu stretnete všetkých vekových kategórií, posedávajúc na brehu vodnej hladiny. V miestnych vodách žijú hlavne kaprovité ryby. Okrem kaprov tu nájdete aj zubáče, šťuky či liene. Aspoň tak sa dá na internete dočítať.

Vzhľadom na to, že okolo rybníkov vedú chodníky, miesto môže byť dobrým tipom na prechádzku, prípadne si tu prísť zabehať. Približne v strede rybníkov je občerstvenie v podobe bufetu, ktoré sme však nevyskúšali. Vyzeralo tam byť dosť ľudoprázdno, hoci z času na čas sa z tade ozval nejaký hlas. Celkovo možno skonštatovať že, Rohožnícke rybníky nie sú bombastickou atrakciou, no môžu byť príjemným spestrením, alebo medzizastávkou, ak ste na potulkách kdesi v týchto končinách. Ako bonus, pri rybníkoch je značný kľud, čo nás vcelku potešilo.

Chodník pomedzi rybníkyChodník pomedzi rybníky. Rybníky sú od seba rozdelené úzkym pásom zeme.

Kačacia rodinkaKačacia rodinka. Takýchto rodiniek bolo na rybníkoch hneď niekoľko.

K rybníkom

Rybníky ležia v severozápadnej časti Rohožníka. Z časti sú teda ohraničené zástavbou, ale nič také, čo by malo rušiť radosť z prechádzky v tejto oblasti. Neďaleko rybníkov, v južnej časti preteká potok Rudavka, ktorý prechádza cez obec Rohožník a následne sa vlieva do rieky Rudava.

K Rašelinisku sa dá dostať bez väčších problémov. Prísť môžete autom, autobusom, či vlakom, keďže v obci je aj železničná stanica. V prípade že ste došli autom, môžete zaparkovať pri neďalekých bytovkách. S parkovaním by tu nemal byť príliš veľký problém. K rybníkom je to potom už len kúsok pešo.

K rybníkom sa dá prísť aj zo severu. Stačí ísť Rohožníkom po hlavnej ceste, ktorá vedie do Malaciek. Tesne pred koncom obce je pri zastávke akési parkovisko. Kúsok za ním je potom chodník, ktorý vás dovedie priamo k rybníkom.

Rohožnícke rybníky pri pohľade z miestneho sídliskaRohožnícke rybníky pri pohľade z miestneho sídliska. Rybníky sa nachádzajú na severozápade obce Rohožník.

Rybníky

Rašelinové rybníky majú lichobežníkový tvar a sú oddelené niekoľkometrovým úzkym pásom zeme, po ktorom sa dá prejsť. Ide o 4 väčšie vodné plochy a zopár priľahlých menších. Cestičku pomedzi rybníky pekne dopĺňa brezové stromoradie a stromy iného charakteru. Obzvlášť nás zaujal jeden menší strom, ktorý mal pekne zastrihanú korunu do tvaru gule. Z času na čas narazíte i na lavičku, čo je fajn, najmä ak chcete pri rybníkoch chvíľu rozjímať.

Istým spôsobom je prechádzka medzi vodnými plochami pekný zážitok, hoci rybníky nie sú príliš rozľahlé a tiež tu nečakajte nejaké gigantické highlighty. Medzi prvým a druhým rybníkom, smerom od obce je občerstvovacie zariadenie. Dá sa tu posedieť. Vždy keď sme tu boli, sme však skoro nikoho nevideli. Nával hostí tu bude zrejme skôr zriedkavá záležitosť. Pre deti tu bolo postavených zopár preliezok a pieskovisko.

Počas prechádzky sa vám budú naskytovať pekné pohľady na vodnú hladinu. Rybníky sú charakteristické akýmisi rašelinovými ostrovčekmi, na ktorých často rastie nejaký ten strom. Pri pohľade smerom na juhovýchod uvidíte v pozadí kopce Malých Karpát. Ďalšou dominantou výhľadov je aj kostolná veža či vrcholky budov neďalekej fabriky na výrobu cementu.

Milený stromčekMilený stromček. Zaujme už z protiľahlého brehu. Ktosi sa o neho zrejme s láskou stará :)

Výhľady smerom na KarpatyVýhľady smerom na Karpaty. Karpatské vrchy vidno zreteľne v pozadí rybníkov. Vidno aj miestnu cementáreň.

V západnej časti rybníkov sme našli obhryzené stromy, takže je pravdepodobné že sa v týchto miestach môže vyskytovať bobor. Čo je v týchto kútoch Slovenska vcelku bežná vec. Rybníky celkovo prekypujú životom. Okrem kačiek a iného druhu vtáctva z vody z času na čas vyskočí ryba.

Miesto pravdepodobne nie je moc ideálne na kúpanie. Kúpať sme tu nevideli nikoho, hoci bol aj horúci letný deň. Typickejšia ja skôr prítomnosť rybárov. Stretli sme ich tu vcelku dosť, ako posedávali pri brehoch rybníkov. Niektorí vyzerali dosť prekvapene, keď videli že si tu robíme fotky. Zrejme tu na turistov moc zvyknutí nie sú. Najprekvapenejší bol ale jeden mladý rybár, ktorého sme omylom vystrašili, keď robil malú potrebu. Tak sme sa tvárili, že sa pozeráme iným smerom a on sa tváril, že pozerá tiež iným smerom :D

Bobria prácaBobria práca. Obhryzených stromov je v oblasti rybníkov viacero. Na tento sme narazili priamo vedľa cesty.

Zátišie s pekným výhľadom na rybník.Zátišie s pekným výhľadom na rybník. Taká menšia romantika

Vlastné skúsenosti

Na lokalitu rybníkov v Rohožníku sa nám viažu neutrálne spomienky. Nedá sa povedať že by niečim príliš zaujali, alebo sklamali. Vždy keď sme tu boli, spravili sme si mini prechádzku, občas si sadli na lavičku a išli ďalej. Z lokality nás najviac zaujal stredný rybník, pri občerstvení. Tam bolo aj najviac „živo“. Tak isto pár metrová promenáda s brezovým stromoradím pomedzi rybníky je pekné miesto.

Z nejakých zážitkov možno spomenúť napríklad kačky, ktoré nám spríjemňovali prechádzku pri rybníkoch. Je ich tu pomerne dosť, hlavne keď sa rodia mladé. Často sa hašteria, naháňajú, či len tak flegmaticky postávajú na brehu, alebo sa vyvaľujú v tráve. Ak máte so sebou deti, alebo hyperaktívneho psa, isto si prídu na svoje. Aspoň teda stretli sme tu pani s malým, kabelkovým psíkom, ktorá nám spomínala, že jej maznáčik je vždy vo vytržení z naháňania kačiek :)

Prechádzka brezovou "alejou"Prechádzka brezovou "alejou" Veľmi príjemné miesto medzi krajným a stredným rybníkom

Kačky na úteku..Kačky na úteku.. Z fotografie to nie je vidieť, ale v pätách im bol asi 15cm vysoký pes. Teda psíček :)

Kačky si v pohode posedávajú na nábreží a občas aj pri ceste. Niektoré si už zvykli na ľudí a preto niesu extrémne plaché. Ak máte záľubu v kŕmení kačiek, môžete vyskúšať práve rašeliniskové rybníky v Rohožníku. Keď sme tu boli na jar, narazili sme na kačacie páry s malými kačičkami, čo bolo veľmi roztomilé. Počas našej letnej a jesennej návštevy bolo kačiek pomenej. Aj preto pôsobila lokalita o čosi mdlejšie.

Okrem kačiek možno spomenúť ešte mŕtvu rybu, na ktorú sa viažu naše spomienky. Chytila sa do oplotenia, pri miestnom občerstvení. Dosť zapáchala. Zaujímavý bol tiež pohľad na dámy v strednom veku, ktoré si sem prišli zacvičiť aj s turistickými paličkami. Cvičili energicky a s plnou vážnosťou. No a ešte tu kamarát skoro zomrel, keď sa porezal o steblo trávy. Chudák skoro vykrvácal po ceste k autu. Tak sme konečne mohli využiť autolekárničku s prešlou zárukou a paprčku mu obviazali. Prežil to nakoniec v zdraví, bez psychickej ujmy :)

Alternatívne umenie z kamenia, trávy a rôznych kvietkovAlternatívne umenie z kamenia, trávy a rôznych kvietkov. Umenie si len tak ležalo na ceste. Veľmi pekné. Kto vie, čo by to mohlo symbolizovať?

Na vychádzke sme našli lúčku s množstvom takýchto húbNa vychádzke sme našli lúčku s množstvom takýchto húb. Že by sa im pri rybníkoch tak darilo?

Zaujímavosti v okolí

  • Ílovisko Konopiská – bývala ťažobná jama, ktorá bola postupne revitalizovaná a premenená na súkromnú prírodnú rezerváciu.
  • Vodná nádrž Vývrat – neveľká vodná nádrž a chatová oblasť neďaleko Rohožníka.
  • Kuchyňa a Bobria hrádza – ďalšia z vodných nádrží v blízkom okolí. Táto je špecifická tým, že tu bol vybudovaný drevený chodník ponad vodnú hladinu. Vybudovaný tu bol aj náučný chodník.
  • Tri kríže nad Pernekom – zaujímavé miesto s výhľadom na Borskú nížinu. Nájdete tu okrem krížov aj provizórnu kaplnku, ohnisko a jaskynku s cirkevnými predmetmi.
  • Plavecký hrad – hrad nad Plaveckým podhradím. Veľmi dobre dostupný. Zo zrúcaniny sú pekné výhľady na Borskú nížinu
  • Malacky – mestečko neďaleko Rohožníka s viacerými zaujímavosťami
  • Vápenná a Vysoká – veľmi pekné 700vky v Malých Karpatoch

Kačací ranný strečingKačací ranný strečing. Cvičme v rytme na brehu rybníkov

Fotografie z Rohožníckych rybníkov