Bulkovec je menšia vodná plocha na Záhorí pri Borskom Mikuláš. Je to rybník, nachádzajúci sa v rozsiahlych borovicových lesoch, ktorými je táto oblasť veľmi dobre známa. K rybníku nevedú turistické značené trasy, ale príjemné lesné cesty, ktoré umožňujú bezproblémový prístup pešo, alebo bicyklom. Terén je rovinatý a tak sa sem môžete vydať na peknú prechádzku spojenú napríklad s hubárčením, alebo len tak na piknik pri jazere. Okrem toho ide o rybársky revír s chovom kaprových rýb.

Rybníček Bulkovec v celej svojej kráseRybníček Bulkovec v celej svojej kráse. Pokojná atmosféra pri rybníku z neho robí ideálny cieľ na nenáročný výletík.

Ako sa dostať k Bulkovcu?

K rybníku sa najrýchlejšie dostanete po lesnej ceste, ktorá  vedie z križovatky ulíc Pri struhe a Lesná. Cesta lesom smeruje k rozkošnej horárni, ktorá sa nachádza priamo pri rybníčku. Z tejto hlavnej lesnej cesty, je však potrebné odbočiť doprava. Odporúčame vziať si so sebou mobil, či inú navigáciu s GPS a vhodnou mapou. Tak sa najrýchlejšie napojíte na správnu trasu. Trasu si môžete dopredu naštudovať napríklad aj cez googlemaps, kde je zaznamenaná lokalita rybníka i horárne. Čo sa týka samotného pohybu po lesnej ceste, nepredstavuje žiadny zložitý orientačný problém. Cesta je vysypaná štrkom a chodia po nej i osobné autá. Zrejme je nutné mať povolenia na vjazd do lesa.

Pešo a bicyklom sa z dediny k Bulkovcu dostanete veľmi rýchlo. Pešo to môže byť približne 20-minútová prechádzka. K dispozícii sú tiež ďalšie prístupy vedúce naprieč lesom z rôznych častí Borského Mikuláša, no v tomto prípade je ideálne použiť navigáciu. Samotný borovicový les je príjemný na chôdzu. Nie sú v ňom žiadne nepríjemné kríky, malinčie a podobne. Pôjdete po krásnom, lesnom machu, ktorý vyzerá ako nekonečný, zelený koberec. Takúto prechádzku môžeme len a len odporučiť.

Ak pôjdete k Bulkovcu po odporučenej lesnej ceste, je potrebné z nej zahnúť doprava k horárni a rybníku. Po niekoľkých desiatkach metrov ste pri objekte, pri ktorom sa nachádza i samotná vodná nádrž.

Cesta k BulkovcuCesta k Bulkovcu. Môžete ju absolvovať na bicykli, alebo pešo.

Lesná cesta z Borského MikulášaLesná cesta z Borského Mikuláša. Táto cesta vás dovedie k rybníčku bez väčších orientačných problémov.

Na Bulkovci

Bulkovec je vlastne malou priehradou, ktorej hrádza je pravdepodobne prvé, čo si všimnete. Tvorí ju drevený mostík s kovovým zábradlím. Pod ním odteká voda z nádrže, vytvárajúc tak menší potôčik.

Prvé, čo vás pri príchode k nádrži zaujme sú objekty horárne. Ide o veľmi pekné stavby, ktoré do okolitého prostredia perfektne zapadajú. Horáreň i vodná nádrž sú dokonalom súlade s okolitým lesom. Vytvárajú tak veľmi príjemnú lokalitu, z ktorej sála pokoj. Pokojná je hladina Bulkovca a pokojné je i okolie. Príjemný, udržiavaný, trávnatý breh, na ktorý sa tu i tam snažia vyliezť kačky. Najmä, ak si všimnú, že si tu robíte piknik.

Na trávniku, na brehu Bulkovca sa veľmi dobre posedáva a leňoší. My sme si tu dopriali pohodové popoludňajšie občerstvenie. Lokalita je vhodná na návštevu počas všetkých ročných období, ale špeciálne dobre sa tu piknikuje, keď je jarné počasie.

Kúpanie v nádrži je možné, ale voda vám pravdepodobne nepríde vábna. Je tmavá a ktovie, čo je na dne. Oveľa príjemnejšie je posedieť si na brehu. Ani miestni sa sem nechodievajú kúpať.

Bulkovec je možné prejsť si dookola pešo. Keďže ide o menší výlet, odporúčame spojiť návštevu nádrže s ďalšími lokálnymi atraktivitam nachádzajúcimi sa priamo v Borskom Mikuláši, alebo v blízkom okolí.

Brehy Bulkovca sú ideálne na posedenieBrehy Bulkovca sú ideálne na posedenie. Rybníček sa dá kompletne pešo obísť.

Horáreň pri BulkovciHoráreň pri Bulkovci. Pohľad od rybníka.

Čln pri BulkovciČln pri Bulkovci. Na fotke je badateľná príjazdová cesta k rybníku.

Čo si pozrieť v okolí

  • Rodný dom Jána Hollého - nájdete ho v Borskom Mikuláši pri hlavnej ceste, takmer oproti kostolu, prehliadku si treba objednať na obecnom úrade, je veľmi zaujímavá
  • Ságelská studnička - romanticka studnička, pri ktorej sa dobre oddychuje
  • Kaplnka sv. Márie Magdalény - pútnicke miesto pri Bílkovych Humencoch
  • Bazilika Sedembolestnej Panny Márie - slávna slovenská bazilika v Šaštíne, musíte ju vidieť aspoň raz:)
  • Habáni - pozostatky historickej habánskej obce pri Bílkovych Humencoch

Piknik na brehu BulkovcaPiknik na brehu Bulkovca. Bulkovec je veľmi príjemnou lokalitou, kde istotne nestretnete masy ľudí.

Fotografie z rybníčka Bulkovec