Radimovské lipy predstavujú tak trochu nenápadné zoskupenie vzácnych stromov nad obcou Radimov, neďaleko Šaštína. Stromov tu je viacero. Niektoré sú napohľad mladé, iné naozaj staré, no oficiálne sú medzi chránené stromy zaradené štyri z týchto líp. Najstaršie dve majú okolo 200 rokov (2017), pričom tá najmohutnejšia má obvod kmeňa takmer 5,5m a tá najvyššia výšku slušných 16m. Stromy tvoria doplnkovú zeleň božej muky - klasického modlitebného kríža, umiestneného v miestnych poliach. Miesto má napočudovanie svojské čaro a istotne vás nenechá voči lipkám chladnými.

Radimovské lipy - pohľad od Radimova.Radimovské lipy - pohľad od Radimova. Takto sa javia lipy cestou z obce Radimov.

Ako sa dostať k lipám?

Radimovské lipy, ako už názov napovedá sa nachádzajú blízko obce Radimov. Konkrétne na juh od nej, v smere na známejší Šaštín. Lipy nájdete pri ľavom okraji cesty smerujúcej z Radimova do Unína. Ide o miesto blízko bodu na mapách označeného ako Holíčska hora. Tento bod najjednoduchšie spoznáte podľa Vysokého stožiaru, ktorý tu stojí. Lipy sa nachádzajú presne oproti nemu cez cestu. V podstate ide o najvyššie miesto stúpania z Radimova. Pod lipami je ukrytý kamenný kríž, klasická božia muka, známa z mnohých iných polí na Slovensku. Lipy sú dosť výrazné, takže ich istotne neminiete.

Výlet k lipám je ideálnym cieľom cykloturistiky, ktorou je táto oblasť Záhoria veľmi populárna. Svedčí o tom i fakt, že cyklocesta vedie priamo asfaltkou popri lipách. My sme sa sem vybrali autom s menšími deťmi vrámci krátkeho večerného výletu. Presne na takýto typ akcií sa návšteva líp hodí. Pod lipami ľahko zaparkujete na priľahlej poľnej ceste.

Príjazd k lipám.Príjazd k lipám. Radimovské lipy rastú na pravej strane cesty v smere do Radimova.

Vysielač pri lipách.Vysielač pri lipách. Podľa tohto vysielača priamo pri ceste, bezpečne spoznáte, že ste na správnom mieste.

Pohľad na skupinu Radimovských líp.Pohľad na skupinu Radimovských líp. Lipy z opačnej strany cesty smerujúcej do Radimova.

Pod lipami

Radimovské lipy sú typickou lokálnou atraktivitou, o ktorej ste zrejme nepočuli. Nájdete ju len pri podrobnejšom študovaní máp. Prípadne zoznamov chránených stromov. Môže sa stať, že na ňu naďabíte i počas vašej cyklotúry v tejto oblasti. Cyklocesta prechádza okolo líp a na jednej z nich je i cykloznačka. Ak by ste šli autom, lipy si zrejme ani nevšimnete a prefrčíte okolo nich. Tak ako to s obľubou robia miestni motorkári. Ak sa však na mieste zastavíte, spoznáte jeho skryté čaro.

My sme sa pri lipách zastavili navečer, kedy slnko osvetľovalo krajinu poslednými lúčmi. Lipy sa nachádzajú na jednom z najvyšších bodov v okolí a tak je odtiaľto ďaleký výhľad najmä na šíre polia. Tie charakterizujú kraj všade navôkol. Od líp je na to pekný pohľad. Dá sa tu len tak posedieť a pozorovať ďaleký horizont. Dalo by sa povedať, že ide o výborné miesto na rozjímanie. Sem tam síce po priľahlej ceste preletí motorka, najmä v lete, ale inak je tu absolútny pokoj. Akoby ste sediac pod stromami nasávali ich storočnú múdrosť.

Lipy sú na pohľad majestátne a jedna z nich výrazne vyčnieva obvodom kmeňa i stupňom bútľavosti. Táto takmer dvestoročná lipa má obvod cez päť metrov a pokúšali sme sa ju oblapiť, no štyria ľudia na túto úlohu nepostačovali. Ale aspoň sa tu dá zabaviť. Spomínaná lipka má na vrchole dutého kmeňa umiestnenú plošinku vyrobenú z dosák, no vyliezť sa na ňu dá len s ťažkosťami. Zrejme slúži na zabránenie vniknutiu väčšieho množstva vody do bútľavého kmeňa, aby sa obmedzila rýchlosť práchnivenia. Iná z líp je zase zaujme svojou výškou a šírkou koruny. Je veľmi vysoká, odhadom 15m. Tým, že lipky sú azda najvýraznejšími stromami v šírom poli, tvoria veľmi fotogenický celok. Istotne sú zaujímavé, keď sa ich vzhľad mení spolu so zmenou ročného obdobia.

Všetky lipy rastú na malej, trávnatej lúčke a uprostred nich je situovaná božia muka - klasický kríž, akých sú v slovenských poliach stovky. Kríž má žiaľ rozmlátenú tabuľu a tak sme sa nedočítali, čo presne na nej bolo napísané.

Radimovské lipy by sme odporúčali zahrnúť ako cieľ, keď prechádzate viaceré atraktivity v okolí. Ideálne na bicykli. Vhodné je ich navštíviť aj keď máte pomenej času na dlhší výlet a nachádzate sa v blízkosti Holíča, alebo ak radi fotíte.

Sakrálny objekt pod lipami.Sakrálny objekt pod lipami. Lipy sú vysadené v okolí tohto kríža.

Najväčšia lipa.Najväčšia lipa. Táto lipa má vek takmer 200 rokov a kmeň s obvodom cez 5m. Pôsobivé.

Relax pod lipami.Relax pod lipami. Pod Radimovskými lipami si môžete oddýchnuť od jazdy autom a zacvičiť si.

Plošinka.Plošinka. Na najväčšej lipe je upevnená táto drevená plošina. Vyliezť na ňu nie je jednoduché.

Bútľavina.Bútľavina. Najväčšia lipa je dutá. Môžete sa jej posťažovať.:)

Ďalšie atraktivity v okolí

  • Radimov - obec s vinárskou tradíciou, poriadajú sa tu dni otvorených pivníc
  • Vodná nádrž Petrova Ves - vodná nádrž tradičného typu, vhodná najmä ako cieľ prechádzky, alebo na rybárčenie
  • Budkovianske rybníky - menej známa vodná nádrž pri Radimove, je zaujímavá najmä veľkým množstvom vodného vtáctva
  • Zámok, mlyn a pohanské menhiry v Holíči - v Holíči máte všetky atraktivity pokope a rýchlo dostupné
  • Historické mesto Skalica - jedno z najkrajších slovenských historických miest s populárnou rotundou
  • Adamovské jazerá s rozhľadňou - dobré miesto na kúpanie, prechádzku a pozorovanie vodného vtáctva
  • Petrochemické múzeum Gbely
  • Ságelská studnička, rodný dom J. Hollého - lokálne miniatraktivity v Borskom Mikuláši
  • Bazilika Sedembolestnej Panny Márie - jedna z najznámejších slovenských pamiatok a významné pútnické miesto v Šaštíne
  • Gazárka - klasická rekreácia na slovenský spôsob, vodnú nádrž nájdete pri Šaštíne
  • Kaplnka sv. Márie Magdalény - túto sakrálnu stavbu nájdete medzi Borským Mikulášom a Šajdíkovými Humencami
  • Kostolík sv. Margity Antiochijskej a ruina kačenárne pri Kopčanoch

Západ slnka pri lipách.Západ slnka pri lipách. Pri lipách sa dá dobre sledovať i západ slnka.

Fotografie Radimovských líp