Prastarý kostol pri obci Kopčany na Záhorí, je pamiatkou, ktorá má všetko podstatné, až na to, že sa o nej takmer nevie. Má všetky atribúty prvotriednej atrakcie. Leží v peknej, rovinatej krajinke, v ktorej spolu s priľahlým, starým stromom dominuje okoliu. Stavba je citlivo zreštaurovaná a v jej blízkosti nie sú žiadne nadbytočné ,,gýče".
Kostol sv. Margity Antiochijskej. Kostol a strom. Oba objekty sú výrazné a vytvárajú ideálnu dvojicu. Čo poviete?
Je zachovaná tak, ako tu stála celé stáročia. Dokonca tu nenájdete ani asfaltové parkovisko, ktoré by miestu násilne vtislo nežiadúci kontrast. Samotný kostol evokuje kostolík nad obcou Dražovce pri Nitre. Napokon taktiež pochádza z obdobia Veľkej Moravy a radí sa tak k najstarším sakrálnym stavbám na našom území. Jeho výstavba sa datuje do 9-10. storočia.
Stavba z predrománskej doby. Výstavba kostolíka sa datuje do 9-10. storočia.
Ku kostolu
Ku kostolu sv. Margity Antiochijskej sa dostanete priamo z obce Kopčany po asfaltovej ceste a čisto poľnej ceste. Z hlavnej cesty, vedúcej obcou v smere na Holíč, je takmer na jej konci potrebné odbočiť doľava. Odbočka je označená smerovníkom. odkazujúcim na pamiatku. Ak by ste prichádzali z Holíča, smerovník z tejto strany chýba.
Predný pohľad. V rovinatej krajine kostol skvele vynikne.
Krátko po odbočení sa dostanete do kopčianskych polí, kde už zdiaľky vidno objekt kostola. Nachádza sa po ľavici. Cestou ku kostolíku ešte budete míňať ruinu niekdajšej hájovne tzv. Kačenárne. Jedná sa taktiež o pôsobivý historický objekt, ktorý je však značne schátraný. K objektu kostola sa dá prísť poľnou cestou aj priamo autom. Žiadne zákazy v tomto smere sme nezaznamenali. O to viac nás prekvapila jeho opustenosť.
Kostol sv. Margity Antiochijskej a strom. Neďaleko tohto objektu, presne v smere pohľadu na fotku sa nachádza ruina Kačenárne, ktorá slúžila na odchyt divých kačíc.
Pri kostolíku
Kostolík sv. Margity Antiochijskej je veľmi fotogenickou stavbou. Jedná sa o stavbu predrománskej doby a časov Veľkej Moravy. Tieto stavby pôsobia všeobecne veľmi útulne a jedinečne. Kostol bol prestavovaný, ako je to u takýchto pamiatok bežné a ovplyvnila ho gotická úprava v 13. storočí.
Jedinečné miesto pre bohoslužby. Kostol slúžil, kým sa v obci nepostavil nový. Tamojší veriaci to tak majú oveľa bližšie na bohoslužbu.
Z architektonického hľadiska, hoci len ako amatérov, nás zaujali predovšetkým veľmi pekné okná. Zaujímavosťou je, že bočné múry sú pôvodné. Bohoslužby sa tu vykonávali do 18. storočia, až do doby postavenia kostola priamo v Kopčanoch. Samotný kostol je uzavretý, dnes sa v ňom ojedinele slúžia omše k jeho patrónke.
Detail okien. Okná kostola predstavujú jeden z najzaujímavejších architektonických prvkov tejto stavby.
Keď sme sa sem vybrali mali sme zrejme šťastie na ľudoprázdne okolie. Avšak vyzerá to, že tento kraj je turistami zabudnutý a návštevnosť pamiatky žalostne nízka. V prípade, že radi rozjímate v prírode, je to ideálne miesto plné pokoja, rovnako ako aj výborný cieľ na jednodňový výlet. Celkovo sa nám kraj javil ideálny pre poznávaciu cykloturistiku a tento objekt je možné odporučiť zaradiť do plánovanej trasy.
Detail prednej časti. Kostolík je uzatvorený, slúžia sa tu však občasné omše.
Ďalšie atraktivity v okolí
- Zámok v Holíči
- Prístav na rieke Morave v obci Gbely
- Ruiny bývalej hájovne - Kačenárne
Kostolík - bočný pohľad. V strede fotky, úplne vpravo si možno všimnúť drobnú obdĺžnikovú ruinu Kačenárne.
Fotografie z návštevy kostolíka