Keď cestujete po diaľnici smerom na Žilinu sotva si ho všimnete. Nenápadný a pritom rozkošný, stojí tento kostolík nad dolinou okolo Váhu. Reč je o neskororománskej stavbe nachádzajúcej sa na vyvýšenom poli pri obci Haluzice v oblasti bošáckych kopaníc. Fakt, že sa nachádza v tomto prostredí, je dôkazom, že pôjde o mimoriadne sympatickú lokalitu. Nakoniec, vidno to aj s fotografií, ktoré vám v článku prinášame.

Haluzický kostolík od severuHaluzický kostolík od severu. Táto stavba je jednou z najzaujímavejších ruín na Slovensku. Pripomína kostolík v Dražovciach pri Nitre.

Tento kostolík sa nachádza v oblasti, ktorú zjavne málokto navštevuje. Je to škoda, ale aj výhoda zároveň. Počas výletu sem, nebudete rušení masami turistov a lokalitu si môžete v pokoji vychutnať. Táto atraktivita stojí akoby bokom od hlavného záujmu. Predsalen kúsok opodiaľ, na druhom brehu Váhu sa nachádza ruina hradu Beckov a Trenčiansky hrad. Tieto sú prvé výrazné objekty, ktoré upútajú váš zrak pri pohľade od kostolíka v Haluziciach. Celkovo výhľad je odtiaľto malebný. Vidno veľký kus Považia s protiľahlým pohorím Vtáčnik. Celá táto kopaničiarska oblasť leží medzi uvedeným pohorím a Bielymi a Malými Karpatmi na jej okrajoch.

Lúky smerom k HaluziciamLúky smerom k Haluziciam. Kopanice sú špecifickým kúskom krajiny.

Kostol sem veľmi dobre ,,pasuje" a možno povedať, že ide o jednu z najkrajších ruín na Slovensku vôbec. Veľmi sa ponáša na románsky kostolík pri Dražovciach. Nemusíte byť milovníci histórie, ale toto tu, je jednoducho pekný kus, málo zmenenej krajiny, doplnený takými ,,lahôdkami", ako tento kostol.

Ruina kostolíka od juhuRuina kostolíka od juhu. Objekt kostola sa nachádza na udržiavanom pozemku.

Ruina kostola pri Haluziciach je v súčasnosti rekonštruovaná resp. zakonzervovaná t.j. prebehli práce zabraňujúce ďalšiemu rozpadávaniu sa objektu. Areál je vyčistený a stavba zabezpečená z hľadiska ochrany návštevníkov. Môžete byť pokojní, žiaden rozvyklaný kameň by vám tu z múra na hlavu nemal padnúť.

Dnes si tu okrem výhľadu môžete vypočuť i hudobné koncerty historického charakteru. V areáli kostolíka sa nachádza i murovaná vyhliadková veža.

Haluzický kostolíkHaluzický kostolík. V súčasnosti je pamiatka zakonzervovaná.

Ako sa tam dostať?

Do Haluzíc sa dostanete z Nového Mesta nad Váhom a Trenčianskych Bohuslavíc. Prístupov je však viacero. My sme vydali pešo z chaty pri Melčiciach pešo po poľných cestách. Prístup je aj z obce Štvrtok. Stavba sa nachádza na trávnatom pozemku a je obohnaná kamenným múrom. Disponuje polkruhovou apsidou. Prístup je voľný a bezplatný. V súčasnosti patrí Rímskokatolícekj cirkvi.

Ovocné stromyOvocné stromy. V okolí Bošácej a Haluzíc sa nachádzajú vzácne, staré ovocné stromy.

Z histórie haluzického kostolíka

Kostol bol postavený na začiatku 13. storočia a tomu zodpovedá aj jeho jednoduchý vzhľad. V jednoduchosti je krása a to dvojnásobne platí i pre tento objekt. Pôvodne bol súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho.

Haluzický kostolík, ako tomu býva, prešiel postupom času viacerými stavebnými zmenami. Napríklad zväčšením okien a výrazným predĺžením lode. Takéto úpravy mu dodali gotické prvky. Kostolík bol využívaný striedavo protestantmi i katolíkmi, až pre pokročilý stav rozpadu cirkevná vrchnosť jeho používanie ukončila. Stalo sa to začiatkom 19. storočia. K prvým rekonštrukciám došlo až v druhej polovici 20. storočia.

VežaVeža. Vedľa kostola sa nachádza aj murovaná veža.

Zaujímavosti v okolí

  • Haluzická tiesňava (predstavuje zaujímavý 1km dlhý kaňon vytvorený Haluzickým potokom, šírku má 200m a hĺbku 50m, jej rýchle rozširovanie ohrozuje i ruinu Haluzického kostolíka a okolité stavby)
  • Obec Bošáca a priľahlé kopanice (zaujmú obrovskými lúkami a množstvom ovocných stromov)

Okolie Haluzického kostolíkaOkolie Haluzického kostolíka. V blízkom susedstve kostola sa nachádza pod lipou tento objekt.

Fotografie kostolíka v Haluziciach