Ruinami starobylých hradov bolo Slovensko priam nadmerne obdarené. Ak by sme mali vybrať nejaké z nich, ktoré kombinujú kúsok veľkolepej histórie, prírody, ale aj tajomna, určite by sme sem zaradili Čachtický hrad. Je navyše jednou z ruín, ktorú sa posledné roky podarilo zakonzervovať a veľmi zaujímavo sprístupniť.

Čachtický hrad sa nachádza takmer až na úplnom okraji Malých Karpát, až celkom na severe. Vďaka tomu je situovaný na krásnom mieste, nad neobvyklými borovicovými lesmi. Je to hrad z 13. storočia, ktorý je dodnes tak trochu prvoplánovo „predávaný“ ako sídlo „krvavej“ grófky Alžbety Báthory. Hrad však ponúka ďaleko viac ako len túto prastarú legendu.

Pohľad na hrad z hrebeňa Malých Karpát.Pohľad na hrad z hrebeňa Malých Karpát. Ruina Čachtického hradu sa nachádza vo veľmi fotogenickom prostredí.

Dostupnosť hradu a parkovanie

Čachtický hrad je dobre prístupnou atraktivitou. Do Čachtíc sa totiž dostanete bez problémov po hlavných dopravných tepnách, ako diaľnica, alebo železnica. V blízkosti sa totiž nachádza Nové Mesto nad Váhom, kam sa dostanete rýchlikom, autobusom, či autom. Odtiaľ to už je do Čachtíc naozaj na skok.

Podarilo sa vylepšiť prístup i pre rodiny s menšími deťmi, alebo menej mobilných návštevníkov. Neďaleko hradu je totiž v smere z Čachtíc vybudované platené parkovisko. Žiaľ autobus vás tu nevysadí. Vyviezť sa sem môžete jedine autom. Možnosť zaparkovať na tomto mieste je výhodná v tom, že si ušetríte celkom dlhé stúpanie po asfaltke z dediny. Ak by ste napríklad tlačili kočík s dieťaťom priamo z obce, dá sa to, ale nie je to nič príjemné. Kopec je strmý a v lete by sme to okrem iného aj z dôvodu ochrany zdravia detí veľmi neodporúčali. Cesta sa vie pekne rozpáliť a je navyše úzka, takže sa neustále budete musieť vyhýbať okoloidúcim autám, ktorých tu premáva najmä počas letnej sezóny naozaj neúrekom. To je tak trochu aj nevýhodou spojenou s vybudovaním horného parkoviska. Zdalo sa nám, že desiatky áut premávajú dedinčanom priamo pod oknami. Nuž všetko má svoje pre a proti.

Čo sa však sprístupnenia hradu týka, parkovisko naozaj pomohlo. Ak by ste sa chceli predsa len viac prejsť, môžete odstaviť dole v dedine. Parkovisko je napríklad aj pri miestnej pizzerii, v miestach, kde začína zelená značka smerom na hrad. Priamo tu sme si dali aj pizzu, no potom sme sa rozhodli vyviezť hore ako správni „paštikári“. Predsa len s malými deťmi je to jasná voľba. Ako sa ukázalo hodný kus cesty pešo nás čakal ešte aj od hornej parkovacej plochy. Z Čachtíc sa môžete na hrad vyviezť i bicyklom. Zjavne to mnohí návštevníci obľubujú, pretože cesta späť ponúka non-stop zjazd až z hradu.

Cesta v lesnej tôni.Cesta v lesnej tôni. Výstupová trasa k hradu sa nad parkoviskom vnára do príjemného lesa. To oceníte najmä počas horúcich dní.

Chodník pod hradom.Chodník pod hradom. Pár stoviek metrov pod hradom sa chodník mení na prašnú poľnú cestu.

Horné parkovisko

Parkovisko medzi Čachticami a hradom sa nachádza na zelenej turistickej značke, po ľavej strane cesty v smere výstupu. Ide prakticky len o rozšírenie cesty, tak aby tam zaparkovalo, čo najviac áut. V lete je tu horúco, auto si musíte zabezpečiť proti slnku, ak ho nechcete mať pri návrate absolútne rozpálené. V sezóne je parkovisko platené. Výhodou je, že cestou od neho je to na hrad asi len pol hodinku šliapania príjemnejším sklonom kopca, viac-menej v tieni lesa. Bez stromov sú len vrchné pasáže výstupu, tesne pod hradom. Keď asfaltka skončí, k hradu vedie niečo ako kvalitnejšia poľná cesta. Výstup tak nie je problematický a v podstate by sa dalo vyjsť až hore autom, ale za parkoviskom je značka zákaz vjazdu. Pozor teda na neoprávnený vjazd!

Parkovanie.Parkovanie. Ideálne je, ak auto odstavíte na hornom parkovisku neďaleko samotného hradu. Cestou si ušetríte nepríjemné stúpanie po asfaltke a navyše neprídete ani o žiadne zaujímavosti.

Ostatné prístupy

Okrem týchto možností, z ktorých je cesta z Čachtíc asi najfrekventovanejšia, sa na hrad môžete dostať aj z iných svetových strán. Prístup však už bude komplikovanejší. Záleží od vás, na aký typ prechádzky máte chuť, pretože i ostatné možnosti sú rozhodne pútavé.

Vrelo môžeme odporučiť napríklad prístup na hrad cez výborný vyhliadkový kopec - Veľký Plešivec. Na ten sa dostanete po hrebeni Malých Karpát z obcí Hrachovište, alebo Šípkové. Sú to však už dlhšie trasy, ktoré v kombinácii s návštevou Čachtického hradu predstavujú veľmi peknú jednodňovku.

Takisto sa na hrad môžete vybrať z milej podkarpatskej dedinky Višňové, alebo z Nového Mesta nad Váhom. Tieto trasy sú značené turistické chodníky. Možnou alternatívou je i využitie vlakového spojenia z Nového Mesta do Višňového resp. zo Starej Turej do Čachtíc. Trasa dolinou popri potoku Jablonka je údajne nádherná. Túto možnosť vyskúšanú nemáme, no môžeme potvrdiť, že pri pohľade z hradu sme túto vlakovú trať videli. Naozaj romanticky sa kľukatí popod Malé Karpaty.

Turistické možnosti.Turistické možnosti. Z oblasti Čachtického hradu sa môžete vydať na viaceré smery.

Návšteva Čachtického hradu

My sme sa na hrad vybrali zo spomínaného horného parkoviska nad Čachticami a dobre sme urobili. Bol naozaj horúci deň a ušetrili sme si veľký výšľap. Veľký najmä ak zoberieme do úvahy, že sme brali aj malé deti. Na parkovisku sa nám nepodarilo zastaviť pod stromami, tak bolo isté, že auto sa nám riadne vyhreje. Škoda, že pri parkovisku nie je žiadne WC. Potreba sa tak zjavne rieši v najbližších kríkov. Trochu to klaje oči na úvod výletu k historickému skvostu. Návštevnosť musí byť po zrekonštruovaní hradu naozaj vysoká, pretože parkovisko je plné áut a návštevníkov je mnoho. Z tohto pohľadu by sa hodilo nainštalovať aspoň prenosné WC. Pre poriadok vecí, je nutné uviesť poľahčujúcu okolnosť, že WC nájdete hore pri vstupe do hradu.

Naša trasa začína mierne stúpajúcou asfaltkou cez les, až kým z neho vyjdeme a otvoria sa nám prvé výhľady. To už kráčame, po prašnom, no širokom chodníku. Stúpanie je stále príjemné. Tu dakde, stretneme predajcu kníh o hrade a jeho záhadách, v ktorých sa údajne dozvieme „celú pravdu“, ktorú nám na hrade sprievodcovia istotne nepovedia. Nuž ideme si hrad preskúmať a spraviť si vlastný názor.

Kníh a dokonca filmov o Čachtickom hrade je hneď niekoľko a nám sa zdá najpravdepodobnejšie, že legenda o krvavej grófke bude asi nadmerne nafúknutá a pravda o jej príbehu bude najskôr, ako to už býva zvykom, kdesi uprostred jednotlivých vyhranených názorov. Jedno spektrum názorov tvrdí, že Alžbeta Báthory bola masovým vrahom mladých dievčat a druhé, že skôr šlo o snahu očierniť ju a pozbaviť veľkých majetkov.

Zanedlho nás už víta vchod do hradu, tvorený klenbovitou bránou. V týchto miestach sú dnes vybudované toalety a hneď pri nich infotabule. Ak vojdete bránou čaká vás ešte jeden úsek mierne do kopca, až sa dostanete k ďalšej bráne. Za ňou už sa nachádza pokladňa. Hrad bol skultúrnený a vôbec nie je od veci vyberať symbolické vstupné. Hlavne ak je hrad sprístupnený zaujímavou formou, ako je tomu práve tu. Kúsok za vstupom sa nachádza rozľahlejšia plocha obohnaná múrmi. Napravo je situovaná miestnosť, v ktorej bola zriadená expozícia s množstvom infotabúľ, ktoré vôbec nie sú nudné. Práve naopak. Ak sa začítate, zistíte, že informácie sú pútavé. V miestnosti je umiestnený taktiež pult, kde si možno zakúpiť suveníry ale aj víno.

Všimli sme si, že v miestach v oblasti pokladnice začínajú i prehliadky hradu so sprievodcom. Nevyužili sme ponúkanú možnosť, pretože deti nás súrili prejsť si hrad čo najrýchlejšie.

Hradby.Hradby. Takto vás privíta Čachtický hrad.

Verejné WC.Verejné WC. Pri vstupe do hradu sú takéto toalety. Nevyskúšali sme ich však.

Výstup do najvyššie položených častí hradu.Výstup do najvyššie položených častí hradu. Popri trase boli osadené lavičky.

Kryté priestory.Kryté priestory. V miestnosti prekrytej strechou sa podarilo zriadiť expozíciu.

Vrcholová časť hradu.Vrcholová časť hradu. Jednotlivé múry sú riadne spevnené a zakonzervované.

Vyhliadková terasa.Vyhliadková terasa. Z tejto plošiny je výborný výhľad na ďaleký horizont.

Výhľady z hradu

Najzaujímavejšie časti Čachtického hradu sa postupne otvárajú ako budete stúpať chodníkom nahor. Zakonzervovaný hrad pôsobí bezpečne. Netreba sa obávať, že na vás spadne uvoľnený kameň z hradného múra. Zdá sa, že konzervácia pritiahla nových návštevníkov. Mnoho z tých, ktorých stretávame sú z Čiech. Z vrchných partií sa otvárajú ďaleké výhľady na krajiny pod hradom. Idylický je výhľad na Višňové s priľahlou železničnou traťou až po ďaleký obzor. Z opačnej časti vrchnej plošiny hradu dovidíte na časti hrebeňa Malých Karpát a na Považský Inovec. Vo vrchnej časti hradu sa možno poprechádzať po niekdajších miestnostiach. Dnes sú tu zakonzervované časti doplnené drevenými trámami. Z každej časti je iný výhľad.

Výhľad z Čachtického hradu.Výhľad z Čachtického hradu. Uvidíte dedinku Višňové a Myjavské kopanice.

Výhľad na severozápad.Výhľad na severozápad. Táto časť Malých Karpát je charakteristická jedinečnými borovicovými lesmi.

Pohľad na juhozápad.Pohľad na juhozápad. Hrad sa nachádza v krásnom prostredí neobvyklých borovicových lesov.

Okolie Čachtického hradu

Najfotogenickejšie pohľady na hrad a okolie ponúka hlavný hrebeň Malých Karpát v smere na Veľký Plešivec. Dá sa sem jednoducho vyštverať, ak sa vydáte od vstupnej brány smerom hore na hrebeň. Z týchto miest si istotne odnesiete pekné fotky Čachtického hradu, ale môžete si tu i príjemne posedieť. Pohľad do doliny v smere na Višňové je čarovný.

Výhľad na dedinku Višňové.Výhľad na dedinku Višňové. Dolu sa kľukatí romantická železnička do Nového Mesta nad Váhom.

Lúka s ohniskom

Cestou späť z hradu ešte na pravej strane prístupovej cesty objavujeme rozľahlú lúku, ktorá by mohla byť vhodným miestom na prípadné prespatie. Objavili sme tu i ohnisko. Priestranstvo bolo pokosené a rozľahlé. Na sedenie bolo možné využiť improvizované lavičky vyrobené z pňov stromov.

Táborisko.Táborisko. Kúsok pod hradom, napravo od zostupovej cesty do Čachtíc nájdete túto lúku s ohniskom, ideálnu na táborenie.

Stručné dejiny

Čachtický hrad bol postavený v období 13. storočia. Zakladateľom hradu bol pravdepodobne Kazimír Hunt - Poznan a medzi prvých majiteľov patrili Peter a Pongrác Hunt - Poznanovci. Neskôr napríklad Ctibor zo Ctiboríc, či Matúš Čák a slávna Alžbeta Báthory. Hrad patril medzi významné články západnej ochrany hraníc Uhorska. I dnes je zjavné, že poloha na hrebeni Malých Karpát mu umožňovala dobre kontrolovať územie pod týmto pohorím, či cesty medzi Moravou, Myjavou a Považím. Začiatkom 18. storočia dobyli hrad vojská Františka II. Rákoczyho a odvtedy začal jeho rozklad. K hradu pribudol v 16. storočí hradný kaštieľ, ktorý však vyhorel.

Expozícia.Expozícia. Na Čachtickom hrade bola vybudovaná naozaj pútavá expozícia. Poväčšine ide o infotabule s množstvom zaujímavých faktov. Nenudili sme sa.

Erb Báthoriovcov a Alžbeta Báthory

Na hrade sme sa dozvedeli, že tento erb je charakteristický troma dračími zubmi. Išlo o symbol víťazstva jedného z predkov tohto rodu - o zabitie draka. V tejto súvislosti sa spomína i tzv. Dračí rád, ktorý bol založený v roku 1408 Žigmundom Luxemburským. Išlo o rád združujúci významných rytierov. Patrili sem napr. Ctibor zo Ctiboríc, či Štefan Báthory I.

Hrad preslávila najmä legenda o tzv. krvavej grófke Alžbete Báthory, ktorá aby dosiahla večnú mladosť sa údajne kúpala v krvi mladých dievčat, ktoré sama zavraždila. Nakoniec bola odsúdená na smrť, no dodnes nie je isté, kde je pochovaná, čo ešte viac posilňuje opar nevysvetliteľnej záhady.

Bátoriovský erb.Bátoriovský erb. Expozícia na hrade vám odhalí i tajomstvo erbu rody Báthory.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Čachtické podzemie - spleť tajných, podzmených chodieb, ktoré si dnes možno prejsť so sprievodcom
  • Veľký Plešivec - skvelý vyhliadkový bod na hrebeni Malých Karpát
  • Mlyn v Hradišti pod Vrátnom - historická budova mlyna, nachádza sa priamo pri hlavnej ceste z Brezovej pod Bradlom
  • Štefánikova mohyla na vrchu Bradlo - nad Brezovou pod Bradlom sa nachádza mohyla, kde je pochovaný M.R. Štefánik
  • Košariská - rodné miesto M.R. Štefánika so súvisiacim múzeom, kde nájdete i pamätnú izbu významného architekta. Dušana Jurkoviča
  • Veľká Javorina - významný vrchol Bielych Karpát
  • Rozhľadňa Veľký Lopeník - vyhliadková veža s mimoriadne dobrými výhľadmi na všetky svetové strany
  • Piešťany - populárne kúpeľné mesto
  • Rozhľadňa Marhát - rozhľadňa v najjužnejšej časti Považského Inovca
  • Hrad Tematín - ruina hradu v Považskom Inovci
  • Lyžiarske stredisko Bezovec - centrum pre nenáročnú lyžovačku
  • Hrad Branč – zrúcanina hradu, smerom na Senicu, pri obci Podbranč
  • Rozhľadňa Lipky – rozhľadňa uprostred malebných políčok, nad obcou Unín
  • Šikmá veža vo Vrbovom - zaujímavá stavba veže, ktorá sa v dôsledku slabšieho podložia mierne naklonila
  • Obec Haluzice – nájdete tu viacero zaujímavostí, napríklad prastarý kostolík, rozhľadňu, či tiesňavu

Pohľady z najvyššej časti hradu.Pohľady z najvyššej časti hradu. Na hrade sa dokážete vyštverať dosť vysoko a preto si môžete užiť rôznorodé pohľady na jednotlivé časti ruín i okolitú krajinu.

Fotografie z Čachtického hradu