Hrad Tematín 564m je stredovekou ruinou z 13. storočia, ktorej zvyšky dnes nájdete na Považí, presnejšie v pohorí Považký Inovec, nad obcami Hrádok, Lúka a Stará lehota. Hrad vyčnieva ponad okolité listnaté lesy a tak umožňuje ideálne využitie jeho niekdajšej pozorovacej a strážnej funkcie na účely turistického ruchu.
Hrad patrí k sústave hradov v Považskom Inovci ako sú Trenčiansky hrad, Topoľčiansky hrad a Beckov. V minulosti tieto hrady slúžili na kontrolu obchodných ciest vedúcich Považím a Ponitrím. Výstup na hrad Tematín určite nepatrí k tým najjednoduchším, no vyplatí sa podujať sa naň, či už pešo, alebo na bicykli. Hrad totiž ponúka nad očakávanie krásne výhľady na Považie a dá sa tu stráviť príjemný deň.
Ako sa dostať na hrad Tematín?
Ciest na hrad Tematín je viacero, no všeobecne je hrad vrámci Slovenska prijateľne dostupný, pretože sa nachádza neďaleko diaľnice D1 (z ktorej ho mimochodom dobre vidno) a taktiež sa do jeho blízkosti možno jednoducho dopraviť rýchlikmi po železničnej sieti. A hoc je dostupnosť z hľadiska transportu dobrá, treba počítať s tým, že na hrad budete musieť ísť minimálne hodinu-dve pešo (alebo na bicykli, pokiaľ ste si zvolili túto možnosť), v závislosti od toho kde ste zaparkovali, prípadne sa dopravili autobusom.
My sme volili cestu autom a zároveň jeden z tých kratších, no strmších variantov. Vybrali sme sa do dediny Hrádok, presnejšie k rázcestiu Hrádok, Dolina. Až sem sa dá totiž doviezť a auto zaparkovať. Je to výhodnejšie ako šliapať po asfaltke zo samotného Hrádku, čo je ešte značný kus nezáživnej trasy. Parkovisko v Hrádku, Doline nehľadajte. Stojí sa zväčša popri hlavnej ceste. Odtiaľto priamo na hrad vedie žltá turistická značka.
Za preskúmanie by stála trasa z lyžiarskeho strediska Bezovec, vedúca taktiež po modrej značke. Samotné stredisko totiž ponúka veľmi pekné scenérie. Jedná sa podľa mapy tiež o najrýchlejšiu možnosť, ako sa na hrad dostať. Výhodou trasy oproti tej z Hrádku - Doliny je, že nenastúpate toľko výškových metrov. Vzdialenostne sú na tom obe varianty podobne. My sme trasu z Hrádku, Doliny volili najmä preto, že nám bola viac po ruke. Do Bezovca by sme mali väčšiu zachádzku a vo všeobecnosti je Bezovec o čosi horšie dostupný autom.
Ďalšia prístupová možnosť ako sa dostať na hrad Tematín je výstup po modrej značke z obce Lúka. Ten je však podobne, ako priamo z Hrádku, pomerne dlhý, navyše dosť strmý. Ale ak vám nerobí dlhšia trasa s väčším prevýšením problém, pokojne môžete vyskúšať aj túto alternatívu.
Bicyklom na Tematín
Je známe, že Považský Inovec praje cykloturistike, najmä tej horskej a preto odporúčame poobzerať sa aj po tejto možnosti dopravy na hrad Tematín. Priamo z hrádku vedú značené cyklotrasy. Mali sme možnosť si ich obzrieť, pretože záverečná časť našej trasy bola spoločná. Vyzerá to tak, že cyklotrasy na tento hrad sú v podstate lesné cesty, v závere pokryté šotolinou. V najstrmšom úseku k hradu je trasa vedená po cikcakovitých serpentínach, takže zdatnejší cyklisti by mali na hrad bez problémov vyšliapať. Samozrejme sa potom môžu tešiť na dlhý zjazd z hradu.
Na cyklistov sme tu počas jednej z návštev hradu mali dokonca väčšie šťastie ako na peších turistov. Z toho usudzujeme že výstup na hrad na bicykli je medzi ľuďmi obľúbený. Oficiálne cyklocesty potom vedú z Hrádku, prípadne z rázcestia Dolina v Hrádku. V okolí hradu je viacero spevnených ciest, tak je veľmi pravdepodobné, že sa na bicykli k hradu dostanete aj z iných smerov.
Výstup na hrad Tematín z Hrádku, Doliny
Auto sme odstavili pod veľkým Orechom v Hrádku, Doline, s nadmorskou výškou približne 260m. Ide o miesto neďaleko Piešťan. Takéto, bližšie položené ciele na kopcoch, ako je aj hrad Tematín radi zdolávame behom a tak už krátko po štarte bežíme žltou značkou krížom cez prvú lúku za dedinou. Niekoľko domčekov spolu s rozľahlými kopaničiarskymi lúkami a protiľahlým hrebeňom Siroňa a Holubacieho vrchu rozhodne stoja za pohľad.
Spočiatku, po hľadaní správneho smeru cez lúku, budete výškové metre naberať naozaj rýchlo. Vďaka tomu sa vám čoskoro otvorí pekný pohľad na Hrádockú dolinu. Za lúkou vás pohltí hustý les s užším chodníčkom. Tu možno niektorí začnú nadávať, že sa na výstup podujali, pretože trasa je strmá. Nám sa ale tento úsek lesom veľmi páčil. Nájdu sa tu veľké listnaté a ihličnaté stromy, ktoré krásne voňajú. Na tých, ktorí tento úsek musia pretrpieť sa vyplatí nevzdať to a počkať si na samotné výhľady z hradu Tematín. Tie naozaj stoja za vynaloženú námahu. Každopádne, hneď v úvode trasy sa pripravte na strmé stúpanie v úseku zhruba 1 kilometer.
Po strmšej prvej časti lúkou a lesom sa dostávame na vrstevnicu v podobe širokej lesnej cesty. Tu nájdete jeden senník a neďaleko v medzi akúsi hobitu dieru prehradenú drevenými latami. Čo je vo vnútri nej netušíme.
Beh je v týchto miestach ľahký a onedlho sa dostávame k napojeniu cyklotrasy z hrádku na žltú značku. Tu sa koncentrujú i turisti. Zdá sa, že prišli cyklotrasou priamo z Hrádku, čo bude zrejme príjemnejšia a menej strmá trasa ako po žltej značke. Šlo tadiaľto totiž viacero rodín s deťmi, pre ktoré by výstup spomínanou strminou nebol dvakrát príjemný.
Záverečné serpentíny k ruine hradu majú mierny sklon, čo trasu predlžuje, no zároveň umožňuje výstup pre širšiu škálu turistov, vrátane umožnenie výstupu až hore aj pre cyklistov. Tento úsek je tiež strmší no bol behateľný a tak sme sa na hrade ocitli celkom rýchlo.
Tesne pod hradom je ešte križovatka žltej a modrej značky. Až hore, na hrad, vedie modrá. Trasa z Hrádku, Doliny, po žltej značke bola až na úvodnú lúčku čo sa týka výhľadov skromná až nezaujímavá. Prakticky stále viedla lesom. Výhodou bola menšia vzdialenosť z tohto smeru, ak neberieme do úvahy úvodný strmák.
Výstup na Tematín z Hrádku, Doliny zaberie odhadom 1:30 minút. S dobrou kondičkou sa sem dostanete rýchlejšie. S horšou kodinčkou naopak budete dlhšie rozdýchavať úvodné stúpanie. Túto trasu by sme veľmi neodporúčali rodinám s deťmi, alebo telesne menej zdatným turistom. Kočík tu kvôli úvodnej pasáži zrejme nevytlačíte (ak nie ste extrémne maskulinný typ jedinca). Pre všetkých ostatných by táto trasa nemala predstavovať výraznejší problém.
Na hrade
Hrad Tematín nás príjemne prekvapil svojou upravenosťou. Ide síce o ruinu v pravom slova zmysle, no našťastie tu zasiahla ruka dobrovoľníkov, ktorí hrad upratali a zakonzervovali. Dokonca tu funguje malý bufetík. Už prístupová cesta k hradu je upravená, s niekoľkými výhľadmi a neskôr, už pod hradbami nájdete i prístrešok a dokonca latrínu, či niekoľko jednoduchých ohnísk. Hradby sa zdajú byť aspoň čiastočne zbavené voľných kameňov, čo znižuje riziko úrazu najmä počas veterného počasia. Nebezpečné cestičky sú opatrené výstrahou.
Pod hradbami vás očakáva prvý výraznejší výhľad z trávnatej lúčky, na ktorej je postavený kríž. Naokolo sú vyššie stromy a tak výhľad je len obmedzený. Za lepším výhľadom je potrebné vyštverať sa až do najvyšších partií hradu. Vstup do hradu predstavuje výrazná brána, za ktorou sa nachádza niečo ako priestrannejšie nádvorie, ktorého súčasťou je i spomínaný bufet. Zdá sa, že ten je otvorený iba občasne. Na hrade Tematín sme boli 2x a otvorený bol len v jednom prípade. Z tohto miesta sa pokračuje chodníkom ďalej. Udržiavanie hradu môžete podporiť dobrovoľným vstupným.
Niekdajší interiér hradu je zaujímavý, no nepredstavuje nič, čo by ste nevideli už predtým na ďalších podobných ruinách. Čo stojí za zmienku je práve upravenosť, takže sa nemusíte doslova báť o život. Po hrade sa veľmi dobre pohybuje a určite si tu nemusíte dávať pozor na každý jeden krok, ako je tomu na niektorých iných hradoch. Výlet na hrad Tematín je vďaka tomu vhodnejší, na rozdiel od iných zvyškov pevností, aj s deťmi.
Na hrade nás ešte zaujala hradná útulňa. Tá zrejme slúži ako núdzové útočisko pre počestných-pocestných. Pri jednej z našich návštev ale bola uzatvorená s oznamom, že tam aktuálne „nocujú“ zamestnanci, čo pracujú na hrade. Ak je hradná útulňa otvorená, dá sa pokojne použiť. Ak je uzavretá, podľa oznamu by ste ju nemali vylamovať, pretože tam nájdete len smradľavé monterky a spacáky zamestnancov hradu :).
Výhľady z hradu Tematín - jedny z najlepších na Považí
Výhľady z hradu sú obmedzené, približne 180 stupňové, no o to krajšie. Vďaka polohe v 564m, patrí medzi hrad Tematín medzi tie vyššie položené hrady Slovenska. Vraví sa, že z hradu je vidno až na Beckov a Trenčiansky hrad, vďaka čomu, mohli tieto pevnosti spolu v minulosti komunikovať prostredníctvom svetelných znamení.
Výhľadu z Tematína dominuje Považie, no za dobrej viditeľnosti vidno i také objekty ako Bratislavský hrad, Štefánikovu mohylu na Bradle, vrch Veľký Plešivec, alebo bratislavský Kamzík s televíznou vežou, či časti Podunajskej nížiny a Malých Karpát a množstvo ďalšieho.
Špeciálne podmanivý je výhľad z drevenej lavičky, postavenej na vonkajšej strane hradieb, ktorá pomáha navodiť atmosféru romantiky. Lavička na Tematíne je teda niečo pre zamilované páriky. Môžu sem podniknúť neobvyklé rande.:) Každopádne myslite na opatrnosť, pretože pod lavičkou je strmý zráz bez akejkoľvek zábrany. Je to taký menší nedostatok v bezpečnosti tejto ruiny. Výhľad z lavičky vďaka tomu síce pôsobí krásne otvorene, bez akejkoľvek prekážky, no v prípade pádu by boli dôsledky fatálne. Pri troche obozretnosti by sa však nemalo nič zlé prihodiť. Ako super doplnok hodnotíme opierku na nohy, ktorú sme radi využili a trocha sa tu ponaťahovali.
Z lavičky krásne vidno ako nížina v okolí Váhu prechádza do svahov Považského Inovca. Vďaka tomu, akoby sa pozorovateľ na hrade nachádzal vo väčšej výške, v centre akéhosi prírodného amfiteátra, tvoreného kopcami pokrytými listnatými lesmi, s nížinou pri nohách.
Okrem výhľadu z lavičky sa môžete pokochať aj pohľadom na horizont z hlavnej hradnej veže. Tento pohľad je už z vnútornej strany hradieb. Až hore na vežu nie je možné vystúpiť, no po schodíkoch sa dostanete na plošinku v jej spodnej časti. Výhľady sú podobné tým z lavičky, no neprecítite pri nich tú hĺbku pod vašimi nohami.
Výhľady z hradu Tematín sú orientované juhozápadným smerom a tak budete musieť počítať s tým, že cez deň vám „kochanie sa“ okolitou krajinou bude znepríjemňovať protisvetlo. Za teplého, dusného počasia sa môže vytvárať opar, ktorý s protisvetlom značne znižujú zážitok z výhľadov. Ak si teda chcete výhľady užiť naplno príďte doobeda, prípadne na podvečer. Vtedy tu môžete príjemne zrelaxovať napríklad pri malebnom západe slnka.
Čo ešte podniknúť na hrade Tematín?
Okrem hlavných magnetov hradu Tematín, ktorými sú rozhodne výhľady a kus histórie, si môžete tento cieľ vybrať i z dôvodu zaujímavej opekačky. Dá sa tu opekať priamo na hrade Je tu totiž ohnisko a okolo niekoľko lavičiek. Je však možné, že miesto bude obsadené. V takom prípade môžete skúsiť nejaké ohnisko pred hradom. Okrem toho by tu mohol byť problém s vodou a tak si jej pribaľte dostatok. Žiaden prameň sme si tu totiž nevšimli. V tomto prípade môže prísť vhod hradný bufet, ak bude otvorený.
Celkom zaujímavé by tu bolo stráviť noc pozorovaním hviezdnej oblohy, no v tom prípade majte na pamäti, že podľa povesti hradné múry obchádza posledný pán Mikuláš Berčéni so svojim psom Iskrom.
Posedenie pod hradom
V južnej časti, pred hradom sa rozprestiera príjemná lúčka s altánkom na posedenie. Nájdete tu tiež drevený kríž. Pokiaľ je na hrade viac ľudí a chcete si oddýchnuť, tak sa tu bez problémov dá rozložiť a spraviť si piknik. Je tu i niekoľko ohnísk, takže ak ste si prišli na hrad opekať, môžete sa usalašiť na lúke pri ohnisku.
Stručná história hradu Tematín
História Tematína siaha do 13. storočia. Ako mnoho obranných stavieb na Váhu spadala pod panstvo Matúša Čáka, za ktorého éry tu bola vybudovaná výrazná veža. Hrad vlastnilo viacero panovníkov, no najdlhšie tu boli prítomní Thurzovci. Po nich vlastnili hrad Tematín moravskí šľachtici Rottalovci. Neskôr sa majitelia znovu vo vyššej miere striedali. Posledná zmienka o hrade pochádza zo začiatku 18. storočia, kedy bol údajne opustený, bez stráže a vyplienený.
Tip na výlet a atraktivity v okolí
- Lyžiarske stredisko Bezovec a vrch Bezovec - nekomerčné lyžiarske stredisko, ponúka pekné výhľady až na Veľkú Javorinu a možno i zaujímavú lyžovačku :)
- Rozhľadňa na vrchu Marhát - drevená rozhľadňa na v minulosti strategicky významnom vrchole
- Topoľčiansky hrad - pekne upravená a dobre dostupná ruina hradu v Považskom Inovci
- Rozhľadňa na vrchu Panská Javorina - Panská Javorina je skvelý vyhliadkový vrchol a ponúka možnosti kratších, i dlhších výletov na jej vrchol
- Rotunda sv. Juraja pod Marhátom - tento prastarý kostolík pod Marhátom musíte vidieť, ideálne na výlet rodín s deťmi, pri kostolíku sa nachádza Národná kultúrna pamiatka Súsošie Golgoty
- Visiace skaly - dobré vyhliadkové miesto neďaleko Marhátu
- Vodná nádrž Sĺňava - ponúka výlety loďou, vodné lyžovanie na vleku, možnosti na rybolov a cyklistiku okolo nádrže
- Piešťany - svetoznáme kúpeľné mestečko
- Hrad Beckov – veľmi populárna ruina hradu na výraznom brale ponúka okrem histórie i možnosti lezenia
- Rakovský náučný chodník - bol vybudovaný na tiahlom kopci pri obci Kočovce, ponúka zaujímavé výhľady a spestrenie niektorého výletu do oblasti Považia