Trenčiansky hrad je dobre zachovalou pevnosťou z 11. storočia. Nachádza sa na Považí v historickom jadre mesta Trenčín v nadmorskej výške 280m. Dodnes tvorí zo stredovekých ľudských stavieb na Považí azda najvýraznejšiu pamiatku. Samotnému mestu Trenčín absolútne dominuje. Hrad bol od nepamäti strážcom významných obchodných ciest, ktoré prepájali Uhorsko, Čechy, Moravu a Poľsko.
Trenčiansky hrad bol postavený na vápencovom brale a je národnou kultúrnou pamiatkou. Má preto naozaj bohatú históriu. Návštevníkovi, ktorý možno až tak netúži po spoznávaní dejín, ale skôr po zaujímavých cieľoch na výlet z pohľadu geografie krajiny, má rozhodne čo ponúknuť. Poloha a dominancia hradu nad okolitým krajom totiž z neho robia dokonalý vyhliadkový bod. Výhodou tejto vyhliadky je aj to, že je vrámci Slovenska relatívne dobre dostupná rôznymi druhmi dopravy a tak si sem môžete celkom jednoducho odskočiť. Ak ste tak ešte nestihli urobiť, vrele vám Trenčiansky hrad odporúčame. Samozrejme, vybrať sa sem je ideálne mimo hlavnej sezóny.
Ako sa dostať na Trenčiansky hrad?
Mesto Trenčín je veľmi dobre dostupné po diaľnici, ale aj železnicou a preto to je nie je až tak ďaleko zo žiadneho kúta krajiny (ak nepočítame krajný východ Slovenska). Rýchliky stoja priamo v meste pod hradom. Zo stanice sa teda pohodlne môžete vybrať priamo hore. My sme volili cestu autom.
Parkovanie
S parkovaním v historickom centre sme nepočítali a tak sme odstavili približne 15 minút pešo od stúpania na hrad. Miesto sme našli v uličkách mimo historického jadra. Takých miest tu je dostatok, stačí si len vybrať. V našom prípade šlo o rodinný výlet s menšími deťmi a veľmi sa nám osvedčilo, že sme im zobrali bicykle. Presun pod hrad nám to veľmi urýchlilo. Celý čas sme pritom šli po chodníku, takže sa nebolo traba obávať, že by autá ohrozili decká. V centre mesta už to bolo absolútne bez problémov, až pokým sme nezačali stúpať na hrad.
K hradu
Výstupová cesta viedla po hrubých dlažobných kockách strmo do kopca a tak sme bicykle museli deťom odniesť. Mimochodom výstup na hrad nájdete ľahko. Objekt hradu je výborne viditeľný a stačí ak bude smerovať k nemu naprieč historickým námestím. Na ňom si ešte pozrite Skákajúcu fontánu vodníka Valentína. Tá je rozhodne atraktívnou pre všetky deti. Pred, alebo po návšteve hradu sa v týchto miestach môžete občerstviť v niektorej z kaviarní. Ak by ste šli s deťmi, posnažte sa ich dostať do dobrej nálady, pretože výstup na hrad ich môže pekne otráviť. Zatiaľ, čo vám sa budú zdať historické uličky doslova malebné, vaši drobci to budú s najväčšou pravdepodobnosťou vnímať opačne. Našťastie v meste majú aj rôzne dobroty, samozrejme aj zmrzlinu, a tak ich môžete motivovať.
Výstup na hrad
Cesta na Trenčiansky hrad z historického jadra mesta je zrejmá. Vedie k nemu starobylá ulička, ktorá je veľmi pekne upravená, rovnako ako okolité staré domy. Miestami narazíte aj na červenú turistickú značku, ktorá ale nevedie až na hrad. Ide o Cestu hrdinov SNP, turistickú trasu, ktorá vedie naprieč celým Slovenskom. Výstup spomínanou uličkou je strmý, no nie príliš dlhý. Návštevníci s obmedzenou mobilitou, alebo deti, by tu mohli mať problémy. Ak si však doprajete pokojné tempo a niekoľko zastávok, istotne to zvládnete.
V niektorých domoch sme si všimli kaviarne. Predstavujú ďalšiu možnosť oddychu, no možno sú drahšie. Nepreverili sme to však. Zaujal nás jeden latino podnik, ktorý ponúkal možnosť mochita so sebou. Prečo nie? :)
Decká výstup k vstupnej bráne nakoniec zvládli s pár protestami. Pani predávajúca vstupenky nám ochotne postrážila bicykle, vďaka čomu sme neboli nútení ich trepať až do vyhliadkovej veže hradu. S úschovou bicyklov však automaticky nepočítajte. Mali sme tak trochu šťastie, že na hrade ešte neprepukla hlavná sezóna. Vtedy by asi takí ochotní neboli. Z tohto miesta nás čakal ešte ďalší výstup, no ten už bol zaujímavejší, pretože viedol vnútornými partiami hradu. Po prekročený vstupu sa totiž návštevník konečne dostáva za hradby.
Možnosti prehliadky a vstupné
Trenčiansky hrad je rozsiahlou pevnosťou a správcovia sa rozhodli rozdeliť jeho prehliadku na viac variantov. Podľa toho, ktorý si vyberiete, bude aj výška vstupného. Rôzne časti hradu sú prístupné iba do určitej hodiny.
V zásade sú na výber tri varianty. Variant A - zahŕňa prehliadku dolného nádvoria, kasárne, hladomorne a Matúšovej veže. Je bez sprievodcu. Variant B ponúka okrem častí spomínaných pri variante A navyše prehliadku Ľudovítovho a Barborinho paláca, Lapidária a Rotundy. Tento variant zahŕňa sprievodcovskú službu. Samostatným variantom je prehliadka čisto dolného nádvoria.
Odporúčame vyhľadať si na internete podrobné informácie o týchto možnostiach a aktuálnych cenách, aby ste si výlet vedeli vopred lepšie naplánovať. Môže sa totiž stať, že niektorá časť hradu, ktorú by ste si radi pozreli, už v danú hodinu nebude prístupná. My sme si stihli pozrieť dolné nádvorie, hladomorňu a Matúšovú vežu, čo nám po absolvovanom výstupe na hrad s deťmi absolútne postačovalo.
Na Trenčianskom hrade
Trenčiansky hrad je veľmi príjemne upravený hrad. Je fajn, že sa ho podarilo zachovať. Od vstupnej brány sme museli ešte nastúpať zopár metrov, aby sme sa dostali na dolné nádvorie. Z neho je prvý poriadny výhľad na Trenčín a okolie rieky Váh. Už tu sme vedeli, že sa vyplatilo zaplatiť vstupné a podujať sa na strastiplný výstup na hrad s deťmi. Aj keby ste nestúpali ďalej, výstup aspoň do tejto časti hradu stojí za námahu.
Dovolíme si menšiu poznámku ohľadne toaliet. Tie sa totiž nachádzajú práve tu. Máte teda možnosť odľahčiť sa pred ďalším stúpaním. To je o niečo miernejšie ako doteraz a vedie zaujímavejším prostredím samotného hradu. V tejto časti hradu sme si ešte pozreli hladomorňu, ktorá v nás ale nezanechala nejaké výraznejšie spomienky.
Čím vyššie sme stúpali, tým sa Trenčiansky hrad javil príťažlivejším. Šlo najmä o čoraz lepšie výhľady, ale aj stavebne zaujímavé partie hradu. Našu pozornosť pritiahli rôzne drevené lávky, ktorými je objekt hradu sprístupnený a dá sa z nich dobre fotiť. Napokon sme sa konečne dostali pod vytúženú Matúšovu vežu. Je to hlavná veža Trenčianskeho hradu, podľa ktorej ho spoznáte už zďaleka. Aby ste sa do nej dostali, je potrebné prekonať ešte niekoľkok desiatok schodov. Nepočítali sme ich, no bolo ich naozaj neúrekom. Napočudovanie, výstup do veže po týchto schodíkoch už deti bavil. Menej príjemné by to asi bolo, ak by bol čas plný návštevníkov.
Schody vo veži sú úzke a bolo by nutné sa komplikovane vyhýbať. Výstup sem by taktiež nemusel byť príjemný ľuďom, ktorí majú ťažkosti s pohybovým aparátom. Ak by šlo vyslovene o osobu na vozíčku, tak prístup do veže je celkom nemožný. Schodov je množstvo a chodby vo veži sú široké maximálne na telo jednej osoby.
Výhľad a vietor na Matúšovej veži
Po vstúpení do veže, nás privítalo čosi ako stroho zariadená sieň, kde možno prebiehali jednania panstva. Šlo o pekne zariadený priestor s krásnymi výhľadmi. Musela to byť radosť tu rokovať. Tu sme si naplno uvedomili, že sa nachádzame na pravej pevnosti. Strohosť zariadenia a expozícií bola napríklad oproti takému Bojnickému zámku extrémne výrazná. Vybavenie interiéru v obytných častiach, v spomínaných palácoch, je možno bohatšie. Tieto sme si však nemali možnosť prezrieť. Hneď v tejto časti veže sme si však všimli burácajúci vietor.
Z uvedeného vstupného priestoru do veže sa množstvom schodov v úzkej, strmej chodbe, širokej na jedného chlapa dostanete až do vyhliadkových, v minulosti zrejme pozorovacích, častí veže. Tie sú prekryté strechou. My sme tu vystihli poriadny vietor. Až taký, že sa deti báli a bolo im to nepríjemné. Celkovo môže byť návšteva veže nepríjemná, ak je tu mnoho turistov. Musí ísť o poriadnu masovku. Preto, ak máte možnosť, vybehnite si sem mimo letných prázdnin.
Výhľadové časti veže taktiež neponúkajú mnoho miesta pre nápor návštevníkov. O to viac sme ocenili, že sme tu mohli byť takmer celkom sami. Výhľady z Trenčianskeho hradu sú úchvatné. Akoby ste mali na dlani celé Považie. Prvé si všimnete mesto Trenčín so štadiónom s charakteristickými reflektormi v tvare obrovských lízatiek, železničnú trať, diaľnicu D1 a rieku Váh s Kočkovským kanálom.
Do tejto scenérie krásne vstupujú kopce Bielych Karpát a Strážovských vrchov. Skutočne ideálne miesto na stavbu pevnosti. Výhľad je kruhový a zdá sa, že na Považí ho ťažko prekoná iný výhľad z ľudskej stavby. Za nás teda v tomto smere rozhodne veľké plus. Škoda, že prístup do veže nie je možný počas západu slnka. Fotky z týchto miest by boli v tom čase zaiste prekrásne.
Občerstvenie na hrade
Priamo na hrade sme si nevšimli špecifické možnosti občerstvenia. Ak by ste nutne potrebovali doplniť vodu, bolo by to možné azda na WC. Odporúčame však zobrať si vlastné zásoby. Kúsok pod vstupnou bránou sme si taktiež všimli menší podnik, ponúkajúci jedlo s pekným výhľadom na mesto.
Z hradu sa rýchlo dostanete do centra mesta, kde už je stravovacích možností viacero. Počas sezóny však i tu môžete naraziť na preplnenosť jednotlivých reštaurácií. Prípadnú preplnenosť však môže čiastočne vyvážiť fakt, že námestie v historickom centre bolo nedávno (2018) kompletne renovované. Posedenie na niektorej z vonkajších terás je preto naozaj príjemné.
Záver
Trenčiansky hrad si nás jednoznačne získal skvelými výhľadmi. Expozície v priestoroch hradu sú zrejme skromnejšie ako v iných pamiatkach Slovenska, no nemali sme možnosti ich celkom preskúmať. Výstup na hrad je tak trochu lopota, no netrvá príliš dlho. Za odmenu si budete môcť pozrieť obrovskú časť Považia i samotné mesto Trenčín.
Stručná história Trenčianskeho hradu
Jednou z prvých vecí, ktoré vás v škole o Trenčianskokm hrade naučia, je historicky významný nápis svedčiaci o prítomnosti rímskych vojsk v týchto končinách. Nápis svedčí o výhre druhej rímskej légie nad germánmi pri Laugaríciu v roku 179 n.l.. Ako to už býva obvyklé, pôvodne na mieste hradu stálo hradisko. Z deviateho storočia bolo zdokumentované veľkomoravská rotunda so štyrmi apsidami.
Čo sa týka histórie hradu, najvýznamnejším pánom bol tzv. Pán Váhu a Tatier - Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa významne pričinil o premeny hradu. Dominantnou prístavbou z obdobia jeho panovania je Matúšova veža. Koncom 15. storočia bol majiteľom hradu Štefan Zápoľský, ktorý hrad významne prebudoval. Vďaka jeho činnosti sa Trenčiansky hrad stal jedným z najväčších hradov Európy. Hrad sa neskôr podarilo zakonzervovať a zrekonštruovať, vďaka čomu môžeme i v súčasnosti ochutnať aspoň kúsok jeho niekdajšej slávy a významnosti.
Tip na výlet a atraktivity v okolí
- Pamätník 69. umučených na Brezine - pamätník bol vybudovaný na počesť obetiam SNP, ktoré tu popravili nemecké vojská počas 2. svetovej vojny
- Hrad Tematín - relatívne dobre zakonzervovaná ruina hradu ponúka hodnotný cieľ na výlet a skvelé výhľady
- Hrad Beckov - ruina hradu na Považí s horolezecky príťažlivým vápencovým bralom
- Strážov - jeden z vysoko cenených vyhliadkových bodov Slovenska
- Kľak - vyhliadková klasika slovenských hôr, súčasť Lúčasnkej Malej Fatry nad Fačkovským sedlom
- Fačkovské sedlo - lyžiarske stredisko
- Čičmany - miestne drevenice s klasickými bielymi ornamentami patria k najznámejším pamiatkam Slovenska, k obci taktiež prislúcha lyžiarske stredisko
- Veľký Inovec - najvyšší bod pohoria Považský Inovec s rozhľadňou na vrchole
- Festival Pohoda - najpopulárnejší letný hudobný festival Slovenska
- Skalka pri Trenčíne - pekné miesto na výlet, dá sa tu zaliezť na vápencových skalách a pookriať na brehu Váhu
- Kláštor na Skalke - ruina starobylého benediktínskeho kláštora