Medzi hradmi a zámkami na Slovensku asi len ťažko nájdete niečo romantickejšie ako Bojnický zámok. Bojnický zámok je historickou stavbou z 12. storočia, ktorá patrí k najpopulárnejším a najnavštevovanejším na Slovensku. Bojnický zámok nájdete nad Prievidzou, v kúpeľnom mestečku Bojnice. Stojí tu nad mestom obkolesený okolitými horskými hrebeňmi.

V tomto článku nebudeme rozoberať ani tak historické fakty týkajúce sa tohto architektonického skvostu, ako to, ako sme zámok zažili počas našich návštev. Najmä našej poslednej - letnej návštevy, keď sme tu boli na výlete s malými deťmi. Historických faktov je totiž mnoho, ale tie si nakoniec asi aj tak nezapamätáte. Čo však zostáva, je pocit, že i na slovenskom území máme stavby, na ktoré môžeme byť hrdí a ktoré pokojne môžeme celkom pyšne prezentovať i v zahraničí.

Skorá jar na Bojnickom zámkuSkorá jar na Bojnickom zámku. Steny zámku obopínajú popínavé rastliny.

Detail zámku.Detail zámku. Bojnický zámok sa vyznačuje množstvom vežičiek a veľkou členitosťou.

Ako sa dostať na zámok?

Najrýchlejšia cesta k Bojnickému zámku bude jednoznačne autom, samozrejme ak nebývate niekde v blízkosti. Lokalita Prievidze je totiž, akoby taký menší štát v štáte. Osídlené územie ukryté v okruhu okolitých hôr. Najrýchlejšia cesta sem vedie z Trenčína, alebo zo Žiaru nad Hronom. Napočudovanie tieto hlavné cestné ťahy sú v naozaj dobrom stave. Od severu je ešte možnosť dostať sa sem cez hory z Martina cez Nitrianske Pravno. Potom už postačí prekľučkovať Prievidzou smerom do Bojníc, kde si istotne všimnete navigačné tabule smerom k zámku a veľkým parkovacím plochám pri ňom.

Samotný príjazd k zámku je pomerne kontrastný. Rozprávkový vzhľad zámku, ktorý stojí pod horami, akoby na svahu kopca, je v protiklade v silno industriálnej krajine tunajšieho banského kraja. Ak prichádzate z Trenčína, od Novák, istotne si všimnete niekoľko kilometrov dlhé masívne potrubie priamo pri hlavnej ceste. Ak idete cez Partizánske a Zemianske Kostoľany, istotne vás prekvapí mohutná tepelná elektráreň, alebo obrovský závod na výrobu obuvi.

Parkovanie pri Bojnickom zámku

Prvé, naozaj rozľahlé parkovisko sa nachádza pod zámkom, plynulo naviazané na príjazdovú cestu. Na úvod nás tu víta búdka, kde je nutné zaplatiť vcelku vysoké parkovné, hoc je celodenné. Parkovisko je totiž nestrážené. Rozloha parkoviska dokumentuje, že je pripravené zvládať obrovský nápor návštevníkov. My sme sa sem vybrali zámerne cez pracovný týždeň, takže parkovisko bolo naopak takmer úplne prázdne.

Zaparkujeme pod stromom, v tieni, a vydáme sa k miestam, kde už vidíme pyšne sa týčiaci skvost v podobe doslova rozprávkového zámku. Krátko na to zistíme, že ďalšie platené parkovacie plochy sa rozkladajú ešte bližšie pri zámku. Parkovanie tu, alebo na prvom parkovisku však nepredstavuje podstatný rozdiel v dĺžke cesty od auta k pamiatke. Parkoviská, najmä to prvé - rozľahlé, je zjavne stavané na to, aby zvládli i nápor turistických autobusov.

Ak by ste sa sem vybrali na bicykloch, nevšimli sme si veľmi nejakú podporu stráženého parkovania pre vaše stroje. Cyklistov sme tu hádam ani nestretli. Možno je to iné počas dní voľna. No i tak nie je isté, kde by bolo najlepšie odparkovať bicykle. Asi by ste si ich museli vzájomne postrážiť.

Prístup k zámku od parkovísk je zároveň prístupom na tunajšie kúpalisko a populárnu ZOO. Každá z týchto atraktivít má pritom vlastný vstup a vstupné.

Parkovanie.Parkovanie. Platené, no nestrážené spodné parkovisko. Zámok už vykúka z pozadia.

Pohľad do vonkajších priestorov Bojnického zámkuPohľad do vonkajších priestorov Bojnického zámku. Takéto výhľady sa naskytnú, keď pôjdete k zámku smerom od kúpaliska.

Prístup k zámku.Prístup k zámku. Z parkoviska sa dostanete k zámku touto cestičkou.

Vstupná brána.Vstupná brána. Tadiaľto sa dostanete až priamo k hlavnému vchodu do zámku.

Pri Bojnickom zámku

Prehliadka zámku, i keď „zatiaľ“ bezplatná začína v podstate už na hranici vyššie položeného parkoviska. Chvíľku nám trvá kým pochopíme, že ZOO, kúpalisko a zámok majú samostatné vstupy. Inštruuje nás ochotná pokladníčka pri vstupe do ZOO. Tu vysvitne že pozrieť si celý areál, vrátane kúpania na kúpalisku je akcia na menšiu dovolenku. Pokojne na dva-tri dni i viac. Ak si to chcete vychutnať.

Hneď na úvod sa stretávame s množstvom bežných znakov megapopulárnej atraktivity. Všade sú stánky s jednoduchým občerstvením typu langoš a podobne, alebo stánky, kde si môžete zakúpiť naozaj kadečo. Vrtule pre deti, jednoduché suveníry a podobne. Nič z toho nás však veľmi nezaujíma pretože sme hlavne dosť vyhladnutí.

Reštaurácia pri parkovisku je zatvorená a tak sme radi, keď nájdeme inú priamo pred vstupom do areálu zámku. Samotná úvodná cesta k zámku od parkoviska je príjemná. Takmer celý čas máme výhľad na zámok a jeho vodnú priekopu, alebo ako správne nazvať túto vodnú plochu, neustále dopĺňanú tečúcou vodou.

Usadíme sa v reštaurácii, ktorá sídli na dvorčeku, kde si možno zakúpiť ďalšie suveníry. Jedlo je masovejšieho charakteru, znepríjemňujú nám ho osy a celkom vysoké ceny. Upokojení jedlom sa vyberieme do zámku.

Do zámku sa dá dostať i prejdením dvoru s reštauráciou, alebo vstupnou bránou, nachádzajúcou sa v závere cesty, ktorou sme prišli od parkoviska. Obe trasy sa spájajú pri veľkej fontáne, od ktorej už je zrejmá hlavná brána zámku. Radi by sme šli na prehliadku, ale po peniazoch utratených za jedlo a parkovné je cena za vstup pre štvorčlennú rodinu znova na pováženie.

Vodná priekopa.Vodná priekopa. Zámok obkolesuje táto vodná priekopa. Je neustále dopĺňaná tečúcou vodou.

Vstup do zámku.Vstup do zámku. Za touto fontánou už nájdete hlavnú vstupnú bránu.

Prehliadka zámku

Nakoniec sme sa však rozhodli, že sa buchneme po vrecku a prehliadku si zaplatíme. A veru, neľutovali sme! Je naozaj na čo pozerať. Ešte predtým ako sa nás ujme sprievodkyňa, zvedavo pozorujeme privolaných hasičov, ktorí dostali za úlohu zničiť hniezdo otravných ôs. Tí ale počkajú na to, kým sa turisti zašijú do zámku.

Na doplnenie ešte malá drobnosť. Kto by si chcel interiér zámku zvečniť na fotkách, je potrebné si zaplatiť menšiu sumu navyše. Foťák si potom označíte nálepkou a môžete smelo fotiť. Zámok je zvonku vskutku nádherný. Je to výsledok viacerých dobových rekonštrukcií. Síce jeho vzhľad nemusí vyhovovať vkusu úplne každého, ale jednoznačne ide zrejme aj v rámci Európy o ojedinelý skvost.

Nádvorie.Nádvorie. Tu sa začala naša prehliadka zámku.

Veže.Veže. Bojnický zámok ich má mnoho. Jedna z nich je vybavená zaujímavými chrličmi.

Interiér

Za vonkajším vzhľadom vôbec nezaostáva interiér, ako sa ukáže počas prehliadky. Práve naopak. Vnútorné priestory sú dôkazom majstrovstva vtedajších umelcov a remeselníkov. Zdalo sa nám až neuveriteľné, že v tých dobách boli ľudia natoľko zruční a tvoriví.

Fascinovali nás najmä rôzne detailné rezbárske práce. Prekrásne jemné detaily na drevenom nábytku, stropoch, alebo inom vybavení zámku. Nečudo, že sa tu konajú svadby, alebo natáčajú rozprávky pre deti, ako napríklad spracovanie témy šípkovej Ruženky, či veľmi úspešný seriál pre mládež zo socialistických čias s názvom Safari. Na svoju dobu išlo doslova o kultovku.

Prehliadka sa odvíja po jednotlivých poschodiach, až sa po masívnych kamenných schodoch dostanete do najvyšších častí zámku, aby ste potom znenazdajky vstúpili do podzemných častí základov stavby. Zámok bol postavený na travertínovom podloží a nachádza sa pod ním jaskyňa s jazierkom. To všetko si počas prehliadky prezriete.

Interiér zámku napovie veľa o svojich pánoch. Tí ho vybavili vkusným luxusom, v mnohých prípadoch i predmetmi nakúpenými v zahraničí.

K najzaujímavejším miestam prehliadky patrila izba zobrazujúca sedem smrteľných hriechov, či miestnosť s troma drevenými psami, z ktorých každý symbolizoval istú ľudskú povahu a tak ten, ktorý sa vám páčil najviac, zodpovedal vašim vlastnostiam. V pamäti nám utkvela i hlbokánska zámocká studňa, rytierska miestnosť a veža s výhľadom na šíre okolie. Prekrásne boli i niektoré honosne vyzdobené stropy. Jeden z nich z množstvom anjelských tvárí. Predstavoval skutočné remeselné majstrovstvo.

V zámku sme si pozreli i viacero umeleckých diel v podobe malieb. Vo viacerých miestnostiach sa nachádzali veľmi pekné kachle. V niektorých prípadoch, napríklad v tzv. hráčskej miestnosti sa do kachiel prikladalo zo susednej miestnosti, aby nebolo panstvo pri hrách rušené.

V spodných častiach hradu sa nachádzala miestnosť s honosnými hrobkami. Dozvieme sa, že množstvo tunajších cenností bolo rozpredaných. No napriek tomu ich tu stále veľa nájdete a samotný zámok je celkovo v špičkovom stave. Dôvodom je údajne fakt, že tadiaľto neprechádzal vojnový front a neskôr stavbu prevzal pod svoj patronát Tomáš Baťa, ktorý sa oň dobre postaral.

Pri pohľade na niektoré stropy v Bojnickom zámku sme skutočne žasli nad šikovnosťou vtedajších majstrov. Pri pohľade na niektoré stropy v Bojnickom zámku sme skutočne žasli nad šikovnosťou vtedajších majstrov. Dnes by ste si takýto strop možno vytlačili na 3D tlačiarni, no v tých časoch išlo o prejav geniality ľudských schopností.

Sedem smrteľných hriechov.Sedem smrteľných hriechov. V tejto miestnosti ich predstavujú zvery vyrezané do dreva a jedna posteľ, ktorú na fotke nevidno.

Vstup do travertínovej jaskyne pod zámkom.Vstup do travertínovej jaskyne pod zámkom. Jaskyňa prepožičiava Bojnickému zámku auru tajomna.

Posedenie na panský spôsob.Posedenie na panský spôsob. Nuž vedeli by sme si predstaviť rokovanie v takomto štýle.

Zhrnutie

Prehliadka zámku nám trvala približne hodinku a bolo rozhodne na čo pozerať. Prežijú to i menšie deti, ktoré tu možno ešte všetkému neporozumenjú. Tie naše sa snažili všetko obchytať. I v prípade, že nevyhľadávate históriu, myslíme si, že Bojnický zámok vás v tomto smere osloví. Možno tu nájdete aj inšpirácie pre váš domáci interiér.:) Vnútro totiž návštevníka rozhodne očarí. Je v ňom badateľné množstvo architektonického umu a zmyslu pre detail. Mnoho z nich osobne navrhol jeho posledný majiteľ Ján Pálfi.

K samotnému zámku možno ešte jedna vtipná minipoznámka, ktorú utrúsil istý pán na vonkajšej trase. Zdalo sa mu totiž, že zámok je tak rozsiahly, že ak sa panovník s manželkou pohádali, vôbec nemali problém sa každý uchýliť do svojho útočiska. Na zámku mali totiž na výber nespočetné množstvo komnát.

Vstupná brána.Vstupná brána. Hneď za bránou sa platí vstupné.

 

Lipa Kráľa Mateja, zámocký park a stánky so zmrzlinou

Pred hlavným vstupom na nádvorie Bojnického zámku sa nachádza množstvo stánkov s točenou zmrzlinou. Pripravte sa preto, ak ste s deťmi, že ju budete musieť kúpiť. Na výber je nespočetné množstvo chuťových kombinácií. Priamo pri stánkoch sa nachádza trávnaté priestranstvo s obrovskou, prastarou lipou. Je to Lipa Kráľa Mateja. Údajne sa jedná o najstaršiu lipu na Ponitrí a zrejme i na území Slovenska. Jej vek je viac ako 700 rokov.

V súčasnosti (2017), má obvod kmeňa 12,5m. Lipa je chránená, pretože ide o pamiatkovo a botanicky vzácnu drevinu. Samotný kráľ Matej podľa legiend pod lipou organizoval snemy. Je až neuveriteľné, že strom je stále krásne zelený a plný života.

V blízkom okolí sa rozprestiera zámocký park. Je rozmiestnený na svahu a tiahne sa až k parkovisku. Odpočinúť si tu môžete v tieni pekných stromov. Viacerí návštevníci si nenechali ujsť menšiu, vežovitú stavbu uprostred umelého jazierka v parku. Tá je prístupná po mostíku. Všetko je to samozrejme veľmi romantické. Niečo pre zamilované páriky, ideálne na fotenie selfíčok. Na mostíku bolo zavesených viacero zámkov priateľstva. Veru, toto miesto má svoje čaro. Nečudo, že sa tu koná množstvo svadieb.

Lipa kráľa Mateja.Lipa kráľa Mateja. Tento viac ako 700 rokov starý strom sa stále živo zelená.

Zámocký parčík.Zámocký parčík. Táto stavba uprostred jazierka je ideálna na romantické selfíčka.

Prechádzka parkom.Prechádzka parkom. V lete príde vhod, že sa môžete schovať do parku.

Stánky s občerstvením.Stánky s občerstvením. V areáli zámku sa nachádza veľa stánkov, kde si môžete kúpiť napríklad zmrzlinu, či klasický langoš.

Pár riadkov o histórii zámku

Bojnický zámok vznikol okolo roku 1113 na mieste niekdajšieho hradiska a neskôr hradu postaveného z dreva. Poznanovci ho v 13. storočí prebudovali na kamennú, gotickú stavbu. K najvýznamnejším a najslávnejším majiteľom hradu patrili Matúš Čák Trenčiansky a Turzovci, ktorí sa zaslúžili o jeho prebudovanie do súčasnej renesančnej podoby. V týchto časoch sa stavba najviac priblížila súčasnej forme s viacerými vyššími objektami a nádvorím. V 17. storočí Pálfiovci vtisli pamiatke barokový ráz. Napokon, v 19. storočí došlo k prebudovaniu na romantický zámok. Zaslúžil sa o to Ján František Pálfi - posledný šľachtic, ktorý stavbu vlastnil. Od roku 1939 zámok vlastnila firma T. Baťu a neskôr znova prešiel do rúk štátu.

V súčasnosti tu sídli múzeum Slovenského národného múzea a na zámku sa koná celoročne viacero akcií. Okrem iného denné i nočné prehliadky. Romantické duše istotne zaujme Valentín na zámku. K populárnym patrí i tzv. Noc strašidiel. Žiaľ, neodporúča sa na ňom účasť deťom. Pre ne je pripravená akcia Medzinárodný deň detí na zámku, alebo divadelný festival Rozprávkový zámok, či Mikuláš a Vianoce na zámku. Všimli sme si tiež, že svoje vystúpenia na zámku majú i sokoliari.

Hrobka grófa PálffyhoHrobka grófa Pálffyho. Panstvo si na luxus zjavne potrpelo i po smrti.

Čo si pozrieť v okolí?

  • ZOO Bojnice - jedna z najvýznamnejších ZOO v rámci Slovenska, nachádza sa priamo pri Bojnickom zámku
  • Kúpalisko Bojnice - od Bojnického zámku je doslova na skok, nachádza sa v rovnakom areáli
  • Rokoš - zaujímavý tisícmetrový vrchol nad Nitrianskym Rudnom
  • Vodná nádrž Nitrianske Rudno - lokálne centrum rekreácie pri vode
  • Buchlov - jeden z najzaujímavejších vyhliadkových bodov v lokalite Partizánskeho
  • Veľký Grič - vrchol vo Vtáčniku populárny pre zimné lezenie
  • Kľak – populárny vrchol nad Fačkovským sedlom
  • Vtáčnik - turisticky atraktívny vrchol v rovnomennom pohorí
  • Tepelná elektráreň Zemianske Kostoľany - zaujímavý priemyselný monument
  • Výroba obuvi Partizánske - obrovská továreň stojí za pozretie, je to jeden z hlavných monumentov tunajšej priemyselnej výroby

Zámok.Zámok. Romantika, čo poviete?

Fotografie z Bojnického zámku