Kaštieľ v Brodzanoch sa nachádza v podhorí Tribeča a bol postavený v 14. storočí. Pôvodne bol jednoduchou kúriou, no neskôr, v druhej polovici 17. storočia ho prestavali na renesančný kaštieľ. Najznámejším vlastníkom tohto kaštieľa bol Gustav Friesenhof – rakúsky diplomat. K zaujímavostiam patrí, že tu žil i jeho syn, ktorý neskôr spolufinancoval založenie Matice Slovenskej.

Kaštieľ v Brodzanoch.Kaštieľ v Brodzanoch.

Tento pekný kaštieľ s ešte krajším parkom, by sme radi odporučili ako tip na nenáročný výlet. V objekte kaštieľa v súčasnosti sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina, ktoré si môžete prezrieť. Kašieľ s Brodzianskym parkom ponúka tiež široké možnosti pre tých, čo radi fotia.

Ako sa dostať ku kaštieľu a kde zaparkovať?

Brodzany sú dobre dostupné kombináciou vlakovej a autobusovej dopravy. Uvedená obec susedí s Partizánskym, kam jazdia i rýchliky. Samozrejme môžete prísť autom, pričom si tu ľahko nájdete miesto na zaparkovanie.

Obec nečelí masám turistov, podobne ako väčšina Tribeča a jeho okolie. Sú to v tomto smere všetko veľmi príjemné lokality. Ak nemáte radi davy, no páčia sa vám historické pamiatky a nenáročné prechádzky mohli by ste si tu preto prísť na svoje.

Fajn je i možnosť prísť sem po cyklotrasách na bicykli. My sme do obce zišli z lesov Tribeča po modrej cyklotrase v rámci záveru nášho cykloprechodu týmto pohorím. Okolitá oblasť a kaštieľ ako ciel výjazdu by však mohli byť zaujímavé i pre cestných cyklistov.

Výhodná je i možnosť čiastočnej dopravy bicykla vlakom napríklad do Partizánskeho. Samotný kaštieľ a park sú ohradené plotom, v ktorom nájdete otvorené brány z dvoch strán, ktorými sa dá vstúpiť dovnútra.

Objekt kaštieľa a park v Brodzanoch

Kaštieľ v Brodzanoch je veľmi peknou historickou stavbou, ktorá mala navyše to šťastie, že sa ju podarilo zachovať v plnej kráse. V neďalekých obciach je viacero podobných stavieb, takže región je historicky bohatý. Nie každej pamiatke sa však dostalo takejto opatery.

V Brodzanoch môžete vidieť, ako by záchrana pamiatok mohla v ideálnom prípade vyzerať. Nie je neobvyklé, že kaštiele susedia s priľahlým parkom. Brodziansky park patrí k tým najkrajším na Slovensku. Celkom nás prekvapilo, že sme na niečo podobné narazili v tak malej dedinke.

Múzeum v kaštieli sme si neprezreli, no povozili sme sa práve v parku. Páčil sa nám tunajší kanál s vodným rastlinstvom premostený viacerými drevenými lávkami so zábradlím. Vidno z nich na kaštieľ, ale aj na krásne stromy.

Špeciálne sa nám páčila tamojšia stará, smutná vŕba, ktorá je zároveň poriadne vysoká. V parku panoval pokoj, takže sa tu dá v kľude poprechádzať, posedieť. Určite sa tu i dobre kočíkuje.

Vodná plocha v Brodzianskom parku a pohľad na spodné partie smutnej vŕby, ktorá nás očarila svojim majestátom.Vodná plocha v Brodzianskom parku a pohľad na spodné partie smutnej vŕby, ktorá nás očarila svojim majestátom.

Jedna z drevených lávok v Brodzianskom parku.Jedna z drevených lávok v Brodzianskom parku.

Vodné rastlinstvo v Brodzianskom parku. V pozadí kaštieľ v Brodzanoch.Vodné rastlinstvo v Brodzianskom parku. V pozadí kaštieľ v Brodzanoch.

Kaštieľ a park v Brodzanoch je fajn zastávka počas cyklovýletu.Kaštieľ a park v Brodzanoch je fajn zastávka počas cyklovýletu.

Čo si zobrať so sebou?

Návšteva kaštieľa a parku v Brodzanoch patrí medzi pohodové výlety, vhodné ako ľahká prechádzka, kde nepotrebujete žiadnu špeciálnu turistickú výbavu. Páčiť by sa tu mohlo azda každej vekovej kategórii. Ak by ste však mali záujem a čas, odporúčame si spraviť túru k ruine kostola a Kaplnke sv. Jána Nepomuckého na Vrchhore. Tam už využijete bežnú turistickú výstroj, vrátane výbavičky na opekanie a táborenie. Ak by ste sem šli ako my, na bicykloch cez Tribeč, využijete horský bicykel. No a nezabudnite si niečo na fotenie. Pekných scenérií je v okolí kaštieľa neúrekom.

  • Mapa:
  • GPS: 48.608440, 18.343692