Symbolický cintorín – Pamätník nezvestným, alebo podľa veľkosti skôr minicintorín, sa nachádza v tajomnými lengendami opradenom pohorí Tribeč na západe Slovenska. Dominuje mu pomník z čierneho kameňa pokrytý pozlátenými bronzovými lístkami. Jeho autorom je Peter Mészároš.
Na tento pomníček môžete nečakane naraziť počas potuliek centrálnou časťou Tribeča, alebo sa sem vybrať cielene. Okrem zaujímavého umeleckého diela tak zároveň objavíte i nádherné, hlboké a záhadne pôsobiace lesy Tribeča.
Ako sa dostať k symbolickému cintorínu a kde zaparkovať?
Symbolický cintorín v Tribeči sa nachádza na severozápad od Mišovho vrchu, ktorý je dostupný po modrej turistickej značke. K cintorínu odbáča z uvedenej značky chodníček bez značenia. Stačí ním pokračovať do blízkosti horskej útulne Vlčica.
Značky i cyklotrasy sem ved z oboch strán hlavného hrebeňa Tribeča. Postačí teda, ak sa dopravíte do niektorej z najbližších obcí – Zlatno, Kovarce, či Solčany. Existuje tu dobré vlakové i autobusové spojenie.
Pokiaľ pôjdete autom, odparkovať v týchto obciach by nemal byť problém, nakoľko tieto končiny nepatria k masovo navštevovaným. Horskej cyklistike tu praje rozvinutá sieť cyklotrás, takže si k symbolickému cintorínu môžete spraviť zaujímavý výlet peknými lesmi.
My sme sa k nemu napríklad dostali z Nitry počas nášho cykloprechodu Tribečom. Výlet k cintorínu môžete spojiť napríklad aj s návštevou najvyššieho vrchu Tribeča, ktorým je Veľký Tribeč s nadmorskou výškou 829 m. n. m.
Popis symbolického cintorína – pamätníka nezvestným
Symbolický cintorín je magickým miestom v snáď nekonečných, hustých, tajuplných, legendami opradených lesoch pohoria Tribeč. O tunajších lesoch koluje niekoľko legiend, podľa ktorých sa tu bez stopy stratilo niekoľko osôb za záhadných okolností. Je o tom možné nájsť viacero článkov na internete.
Hlboké lesy Tribeča tvoria ideálnu kulisu pre tento v zásade jednoduchý pomník. Pomník má čosi z čara rituálnych obeliskov starých kultúr v divokej prírode. Prejaví sa to najmä, ak toto miesto objavíte neplánovane, ako sa to stalo aj nám počas cykloprechodu pohoria Tribeč.
Pomník bol vytvorený z ihlanovitého, čierneho kamenného monolitu, ktorý je nahrubo opracovaný. Vo výraznom kontraste s čiernou farbou kameň sú bronzové, pozlátené lístky, ktoré sú na ňom akoby mimovoľne rozsypané. Zlatou farbou sú na povrchu monolitu uvedené mená a roky straty jednotlivých osôb. V tesnej blízkosti pomníka je situovaných ešte niekoľko osamelých kameňov s menami obetí a ich zamestnaním súvisiacim s horami. Nájsť tu možno spomienku na lesníka, značkára i turistu.
Symbolický cintorín v Tribeči pod Medvedím vrchom je charakteristický svojím jednoduchým prevedením a tak nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Kamenný monolit je upevnený na betónovom základe, ktorý je schovaný pod zemou a lístím. Cintorín tak nenarúša vzhľad okolitého prostredia. Nie je ani ohradený, či špeciálne vyznačený.
Podľa samotného autora sa v tomto prípade snažil o maximálnu jednoduchosť prevedenia v súlade s prírodou bez zbytočných doplnkov. Pomníček má rešpektovať prírodné prostredie v ktorom je zasadený a pripomínať návštevníkom, ktorí sa tu objavia najmä pominuteľnosť bytia.
Kameň údajne vyjadruje tvrdosť, odolnosť, ako aj silu prírody Tribeča, ale zároveň sú na ňom badateľné stopy pôsobenia času vyjadrujúce, že všetko je pominuteľné. Padajúce zlaté lístky zase vyjadrujú krásu a zároveň krehkosť života.
Okoloidúcim má kameň pripomínať, že všetko, čo pokladáme za samozrejmé sa môže razom zmeniť. Pomník je umiestnený na ideálnom, nie úplne rýchlo dostupnom mieste v centrálnej časti Tribeča. Týmto spôsobom núti návštevníka prekonať pohodlnosť a preukázať i trochu námahy na túre, aby sa k nemu dostal. Odmenou je objavenie pokojného, tichého miesta bez komercie, kde sa dá krásne rozjímať za tichého šumenia lístia hlbokých tribečských lesov.
Máme za to, že týmto počinom Tribeč získal drobnú, no veľmi hodnotnú atraktivitu, ktorá je zároveň hodnotnou umeleckou spomienkou na tých, ktorých v horách postihlo nešťastie. Dúfame, že na tomto symbolickom minicintoríne už nebudú pribúdať nové mená a všetci sa z túr budú vracať naplnení krásnymi zážitkami spojenými s poznávaním aj takýchto miest. V Tribeči je ich totiž neúrekom.
Čo si zobrať na výlet?
Symbolický cintorín v Tribeči je dostupný po pohodlných turistických i cykloturistických chodníkoch. Vystačíte s bežnou turistickou výbavou. Pripravte sa, že tu nie sú žiadne prevádzky typu bufet a podobne. Oplatí sa mať preto v ruksaku nejakú poživeň.
Čo sa týka vody, tú si viete doplniť v neďalekom prameni pri útulni Vlčica. Prameň je výdatný a mal by tiecť i v suchých obdobiach. V blízkosti sa nachádza tiež Medvedia studnička. Pri spomínanej útulni je i možnosť si opekať na ohnisku.
Tí, ktorí sa sem vyberú na bicykloch by mali vyraziť ideálne na horskom bajku. Vybavení najmä prilbou. Niektoré zjazdy sú tu naozaj svižné a pád by mohol byť fatálny. Hodí sa mať poruke navigáciu s mapou aspoň v mobile. Symbolický cintorín tak bez problémov nájdete. Okolie je charakteristické prekrásnymi zmiešanými lesmi, takže si z tadeto môžete odniesť pekné zábery, na čo sa hodí pribaliť nejakú tú fototechniku.