Vrchhora (491 m n. m.) je horská lúka nad Klížskym Hradišťom (254 m n. m.) na severozápadnom okraji pohoria Tribeč. Na jej okraji sa nachádza zaujímavá ruina kostolíka a v súčasnosti už obnovená Kaplnka svätého Jána Nepomuckého. Toto miesto bolo obľúbeným cieľom pútnikov. Dnes si sem môžete spraviť peknú turistickú, či cykloturistickú ,,púť“.
Táborisko pri ruine kostolíka na Vrchhore.
Cieľ je to skutočne zaujímavý, či už z historického, alebo prírodného hľadiska. Na tejto lúke nájdete i prístrešok s lavičkami, stolom a ohniskom, takže si sem môžete spraviť celodenný výlet s priateľmi, či rodinou, ktorý spojíte s opekaním a táborením. Ruina tohto kostolíka i kaplnky sú tiež atraktívnymi objektami pre fotografov.
Ako sa dostať na Vrchhoru a kde zaparkovať?
Tribeč je pohorie celkom dobre dostupné vlakmi a autobusmi, takže sa do Klížskeho Hradišťa môžete vybrať kombináciou týchto druhov dopravy, alebo jednoducho autom. Cesta autom sem vedie množstvom dediniek, pričom niektoré sú doslova oddelené len tabuľami.
V uvedenej obci sme neboli, no malo by sa tam dať bez problémov zaparkovať, pretože tunajšie kopce sú celkovo málo navštevované. Z Klížskeho Podhradia na Vrchhoru ďalej vedie približne 4 km dlhý výstup. My sme sa na Vrchhoru dostali bicyklom počas nášho cykloprechodu Tribeča po červenej cyklotrase.
Z Vrchhory sme pokračovali zjazdom okolo vrchu Veľký Cerok do Brodzian a zdá sa, že táto modro značená cyklotrasa nie je príliš vhodná na výšľap na Vrchhoru. Radšej skúste modrú cyklotrasu cez Klížske Hradište. Po červenej cyklotrase od západu bol výstup strmý najmä počas posledného kilometra, tam sme trocha potlačili bicykle.
Na Vrchhore
Oblasť Vrchhory je križovatkou turistických a cykloturistických trás. Nachádza sa tu veľmi pekné, otvorené priestranstvo v podobe horskej lúky, obkolesené krásnym lesom. Z jednej strany lúky sa nachádza plot zvernice, kadiaľ vedie i modrá cyklotrasa. Rastú tu veľmi pekné pagaštany, ktoré sme mali to šťastie vidieť v jarnom rozkvete.
Na západnom okraji lúky stoja v bezprostrednej blízkosti ruiny kostolíka a kaplnka. V ich blízkosti sa tiež nachádza prístrešok s ohniskom. Údajne sa tu vyskytuje i slabší, neoznačený prameň vody, asi 200 m od prístrešku smerom na Michalov hrad. Neskúmali sme to bližšie, no mohlo by ísť o prameň potoka Drndava. Voda je teda slabým miestom tohto táboriska. Inak by sa tu dal táborením a opekaním stráviť celý deň, prípadne noc pod širákom.
Celkovo Vrchhora odľahlosťou od civilizácie a komercie pripomína odtieň lokality Katarínka v Malých Karpatoch. Tunajšia ruina je však ďaleko menšia ako pozostatky kostola a kláštora na Katarínke. Atmosféra je tu však krásne pokojná, vhodná na pustovnícke rozjímanie. Myšlienky vám bude odvievať vetrík vanúci z hôr :).
Križovatka značiek na Vrchhore.
Horská lúka na Vrchhore je zatiaľ bez bufetov, či inej infraštruktúry s výnimkou táboriska.
Pohľad na prístrešok na Vrchhore z červenej cyklotrasy. Ideálne miesto na nocľah, chýba tu len poriadny prameň.
Ruina pútnického Kostola sv. Michala
Kostol na Vrchhore je pôvodne renesančnou sakrálnou stavnou s predpokladom vzniku v druhej tretine 17. storočia. Bol pútnickym miestom. Neskôr tento kostol barokovo prestavali. Podobne je baroková i tunajšia kaplnka. Tá vznikla v prvej polovici 18. storočia. V súčasnosti sme ju našli zrekonštruovanú, v dobrej kondícii.
Kostol na Vrchore je síce menšou stavbou, no veľkosťou ďaleko prevyšuje susednú kaplnku. Zachovali sa z neho kompletné obvodové múry. Strecha chýba, podobne ako aj veža, ak tu vôbec nejaká bola. Bližšie k táborisku sa k oblohe stále vyníma jeden z murovaných štítov strechy.
Napriek rozpadu sú interiér i bezprostredné okolie kostolíka udržiavané s minimom napadanej sute. Výstražná tabuľka pri vstupe však varuje, že návšteva je na vlastné nebezpečenstvo. V kostole sme v oblasti presbytéria narazili na provizórny drevený oltár a mohutnú lipu. Možno sa tu občas koná provizórna bohoslužba. Kostol je inak celkom prázdny s bočnými otvormi, cez ktoré sa sem dá tiež dostať.
Ruina kostolíka na Vrchhore a rozkvitnuté pagaštany.
Interiér kostolíka na Vrchhore.
Provizórny oltár v presbytériu kostola na Vrchhore.
Časť obvodových múrov kostola na Vrchhore.
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, pochádzajúca z prvej polovice 18. storočia, sa nachádza hneď vedľa ruín kostola. Jej interiér je dodnes udržiavaný a slúži ako priestor na modlitby. Kaplnka, ktorá je dnes zapísaná ako Národná kultúrna pamiatka, prešla nedávno rekonštrukciou. Počas našej návštevy bola sprístupnená verejnosti a bolo možné do nej vstúpiť.
Kaplnka svätého Jána Nepomuckého na Vrchhore.
Socha svätého Jána Nepomuckého inštalovaná v múre kaplnky na Vrchhore.
Kaplnka svätého Jána Nepomuckého na Vrchhore je zrekonštruovaná.
Táborisko
Táborisko pri kostole na Vrchore je zrejme relatívne nové a komfortné i pre väčšiu partiu návštevníkov. Dobre poslúžia pod strechou skryté stoly s lavicami a priľahlé ohnisko. Miesta na prespatie pod širákom je tu neúrekom. Len si prineste zásobu vody, pretože s tou môže byť na tomto mieste problém.
Zaujímavosti v okolí
Keď už spomíname historické stavby, nemožno nespomenú existenciu pravekého hradiska na neďalekom Michalovom vrchu. V 10. - 12. storočí bolo prebudované na hrad, ktorý tu ako jeden z najväčších hradov na našom území v danej dobe, stál až do 14. storočia. Vrámci výletu na Vrchhoru sa tam môžete pozrieť asi kilometrovým výstupom po modrej značke.
Náročnosť a vybavenie na túru, resp. cyklotúru
Jazda ku kostolíku a kaplnke na vrchhore na bicykli po červenej cykloznačke od západu sa nám nezdala príliš ťažkou, hoci celkovo to nie je trasa pre ľudí bez kondície a tých, čo nezvyknú jazdiť v teréne po lesných cestách. S elektrobajkom by ste to však zrejme zvládli celkom ľahko. V každom prípade sa sem hodí prísť na horskom bicykli. Asi najľahšou variantou návštevy Vrchory bude turistický výstup po modrej značke z Klížskeho Podhradia.
Prevýšenie nie je mimoriadne a malo by ísť výstup po lesnej ceste. Túto trasu sme však neprešli, tak to žiaľ nevieme potvrdiť. Zjazd na bicykli cez Veľký Cerok smerom do Brodzian po modrej značke nie je úplne ľahký. Sčasti vedie po úzkom singletraili lesom. Pre milovníkov MTB to však bude radosť. Hodí sa tu poriadny horák s kotúčovými brzdami. Budete sa cítiť istejšie.
Orientačne by nemalo ísť o niečo náročného. Ide o zjavne navštevované miesto na viacerých značených trasách. Pripravte sa však, že tu budete musieť fungovať čisto z vlastných zásob. Ak radi fotíte, či točíte video, oplatí sa zobrať si sem navyše pár gramov v podobne fototechniky. Nebudete ľutovať. Obe stavby sú fotogenickými objektami najmä počas nástupu jednotlivých ročných období, predovšetkým jari a jesene.