Ak ste fanúšikmi geografie a bavia vás netradičné miesta, čo takto navštíviť všetky trojhraničné body na Slovensku? Jedná sa o takzvané trojštátia, alebo trojmedzia, kde ste v podstate naraz v troch štátoch súčasne. Samozrejme, nie vždy je to možné, najmä ak sa trojhraničný bod nachádza uprostred rieky.
Výhodou návštevy trojmedzí je aj to, že spoznáte menej známe a často okrajové kúty Slovenska. Dá sa tiež povedať, že ich návštevou doslova precestujete celú krajinu. Môžete tak spoznať mnoho zaujímavých miest po ceste.
Na Slovensku máme 5 trojštátí, medzi krajinami:
- Slovensko – Rakúsko – Maďarsko
- Slovensko – Rakúsko – Česko
- Slovensko – Česko – Poľsko
- Slovensko – Poľsko – Ukrajina
- Slovensko – Ukrajina – Maďarsko.
Z prírodného hľadiska je asi najzaujímavejší výlet na Kremenec, ktorý predstavuje hranicu medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou. Ak chcete byť viac v cvilizácii, tak potom hranica medzi Slovenskom, Českom a Poľskom je v tomto smere jasná voľba, keďže priamo na hraniciach sa nachádzajú 2 dedinky. „Najnudnejšie“ trojštátie nám prišlo medzi Slovenskom, Ukrajinou a Maďarskom. Nič zaujímavé sa tam totiž nenachádza.
Počas návštevy všetkých miest sa nám mimochodom nestalo, že by nás niekto kontroloval. Akurát v oblasti ukrajinskej hranice pri Novej Sedlici sme si všimli väčší výskyt policajných áut.
Slovensko – Rakúsko – Maďarsko
Trojhraničný bod medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom je dobre dostupná lokalita pre všetkých Bratislavčanov, keďže sa nachádza na území hlavného mesta. Dostať sa k trojštátiu je najpraktickejšie pešo, prípadne na bicykli. V prípade, že sem chcete prísť autom, tak najideálnejšie ho nechať niekde na štátnej hranici medzi Slovenskom a Maďarskom, teda ak to podmienky umožňujú. My sme napríklad nechali auto neďaleko hraničného priechodu Čunovo – Rajka, pri Action parku.
Prechádzka od Slovensko-Maďarských hraníc k trojhraničnému bodu je nenáročná. Trasa je vedená prevažne pomedzi slovensko-maďarské polia. Pravdepodobne tiež prejdete cez most ponad diaľnicu vedúcu do Maďarska. Ak máte času nazvyš, k trojštátiu sa môžete vydať z Čunova po červenej turistickej značke. V prípade, že sa sem vydáte na bicykli, jed dobré si naštudovať mapu, aby ste sa vedeli „vysomáriť“ zo spleti cezpoľných chodníčkov. Oficiálna cyklotrasa sem totiž nevedie.
Oblasť trojmedzia sa rozkladá uprostred polí. Je tu inštalovaných viacero zaujímavostí od rôznych sôch, cez pozostatky drôteného plota z čias studenej vojny, či napríklad trojuhoľníkový stolík s lavičkami. V oblasti tiež natrafíte na ceduľky s informáciou, že niekde neďaleko sa nachádza územie dropa veľkého, ktorý patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky na svete.
- GPS: 48.00669,17.16077
Slovensko – Rakúsko – Česko
Trojhraničný bod medzi Slovenskom, Rakúskom a Českom prakticky vymedzuje sútok riek Dyje a Morava. Ide o veľmi pekné miesto na výlet, pre tých, ktorí radi vyhľadávajú skôr nenáročné, pohodové prechádzky na osamelejších miestach.
Napriek tomu, že je táto lokalita hraničnou oblasťou troch štátov, vyznačuje sa veľmi pokojnou atmosférou a jedinečnou aluviálnou prírodou. Dokonca ani príroda tu nie je priveľmi naštrbená ľudskou činnosťou. Nenájdete tu takmer žiadnu zástavbu. Len zopár jedinečných rybárskych chatiek so sieťami visiacimi voľne nad hladinou spomínaných riek. Ich dvojfarebné vody sa tu zaujímavo miesia, pričom Dyje sa vlieva do Moravy, ktorá putuje ďalej na juh, až do Dunaja. Je to naozaj romantický kúsok prírody.
Príjemnú atmosféru tohto trojmedzia vhodne dopĺňa i kúsok umenia v podobe sochy od autora Ľuba Kristeka. Nachádza sa na slovenskom brehu a patrí do Kristkovej podyjskej glyptotéky. Tá je vo svojej podstate pokusom o galériu v prírode.
Prístup k tomuto trojštátiu je pomerne rýchly. Nachádza sa pri Moravskom Svätom Jáne smerom na západ. Odporúčame naštudovať si mapu, kým sa sem vyberiete. Až takmer k trojmedziu sa môžete priviezť autom. Najlepšie sa na miesto sútoku Dyje a Moravy dostanete bicyklom, alebo pešo. Okolité polia sú pretkané značenými cyklotrasami, ktoré vedú až priamo k sútoku Dyje a Moravy, takže si sem môžete naplánovať pekný, rôzne dlhý cyklovýlet. Využiť sa dá i kombinácia vlakovej dopravy a bicykla.
- GPS: 48.61656,16.94021
Slovensko – Česko – Poľsko
Atraktívny výlet môžete podstúpiť počas návštevy trojštátia na slovensko-česko-poľskej hranici. Tu máte v podstate niekoľko možností ako sa k trojmedziu vybrať. Z poľskej a českej strany sa sem dá prísť autom. Takže je to ideálna voľba pre všetkých, ktorým sa nechce moc chodiť. V prípade českej strany, trojhraničný bod sa nachádza v juhovýchodnej časti obce Hrčava. V Poľsku je to obec Jaworzynka, kde sa trojhraničný bod nachádza v jej najjužnejšej časti. V oboch prípadoch by ste sa mali s autom dostať pomerne blízko.
Čo sa týka Slovenska, tak pre návštevu trojštátia budete musieť podstúpiť kratšiu túru z obce Čierne, kde môžete nechať zaparkované auto, napríklad neďaleko miestneho kostola. Následne sa treba vybrať po modrej turistickej značke. Úvodná časť výletu nie je moc vábna, pretože trasa vedie prevažne asfaltkou. Zaujímavosťou na ceste však bude most Valy, okolo ktorého budete prechádzať. Je to skutočná megastavba, keďže v niektorých miestach dosahuje výšku až 84 m. Druhá časť trasy potom prechádza lesom, až následne prídete k samotnému bodu.
Paradoxom tohto trojštátia je to, že tu nájdete štyri trojhraničné body. Dva sa nachádzajú na česko-poľskej hranici a tretí potom na slovenskej strane. Štvrtý trojhraničný bod sa nachádza uprostred potoka, ktorý tade preteká. Potok leží uprostred niekoľko metrov vysokého koryta. Našťastie sa dá bez problémov prejsť z jednej strany na druhú. A to dokonca aj v šľapkách :). Ak ste už tu, určite navštívte obidve strany. Nedávno tu bol dokonca vybudovaný most, takže zo Slovenska sa do Česka a Poľska dostanete bez väčšej námahy.
Na slovenskej i česko-poľskej strane narazíte na klasický trojhraničný obelisk. Súčasťou je i menší altánok na oboch stranách. Pokojne sa tu preto môžete skryť pred nezmarmi počasia, prípadne si tu spraviť prestávku a niečo si zajesť. Súčasťou altánkov sú lavičky i stolík, takže by to nemal byť problém. Na poľskej strane natrafíte i na detské ihrisko.
Mimochodom ako tip na výlet odporúčame spraviť si okruh cez všetky obce, kde sa trojhraničné body nachádzajú. My sme tak spravili. Našim cieľom totiž bolo dať si v každej obci pivo. Teoreticky by vám ho mohli predať, i keď budete mať len eurá. Aspoň teda, my sme s tým problém nemali.
- GPS: 49.51715,18.85091
Slovensko – Poľsko – Ukrajina
Asi najväčšou výzvou s pomedzi všetkých trojhraničných bodov Slovenska je práve ten medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou. Jeho prístupnosť je značne limitovaná. V podstate jediné praktické miesto, z ktorého sa sem môžete vydať je Nová Sedlica, čo je najodľahlejšia obec na Slovensku. Tu skutočne končia všetky cesty :). Ak sa do Novej Sedlice vyberiete autom, čo je určite asi najlepší spôsob ako sa sem dostať, môžete zaparkovať na samom konci obce, priamo na turistickej značke. Je tu niekoľko parkovacích miest.
Samotný výlet k trojhraničnému bodu, ktorý sa nachádza na vrchole Kremenec, resp. presnejšie kúsok pod ním, zaberie zhruba 3-4 hodiny času. Ak zarátame cestu späť, jedná sa o slušnú poldňovú a pokojne i celodennú túru. Výlet však stoji za to. Väčšinu času strávite turistkou uprostred pôvodného pralesa. Podobných miest na Slovensku veru nenájdete. A hoci sa prales na trase vizuálne príliš nelíši od mnohých klasických slovenských lesov, prechádzka ním má svoje špecifické čaro. Z hľadiska náročnosti výstupu, treba sa pripraviť v princípe na neustále stúpanie, ktoré je najviac intenzívne v závere trasy.
Na trojmedzí potom narazíte na žulový monolit. Z miesta výhľady nie sú, leda že by ste ďalej pokračovali po hrebeni cez Kremenec smerom na Wielku Rawku. Je tu však viacero odlesnených miest, kde si viete sadnúť a príjemne relaxovať uprostred prírody. Miesto je prekvapivo populárne, najmä medzi Poliakmi, paradoxne sme tu stretli i veľa Čechov.
- GPS: 49.08799,22.56570
Slovensko – Ukrajina – Maďarsko
Trojhraničný bod medzi Slovenskom Ukrajinou a Maďarskom je skutočná „alternatíva“ v rámci turistiky na Slovensku, najmä vďaka svojej odľahlosti. Paradoxne, lokalita je veľmi dobre dostupná z asfaltky, ktorá vedie z Malých Trakan smerom k trojštátiu. Autom sa síce priamo k nemu nedostanete, no môžete ho nechať neďaleko miestnej „pláže“ na rieke Tisa. Ak chcete, dá sa tu i okúpať. Z tade je to k trojhraničnému bodu asi 15-20 minút chôdze. Trasa je rovinatá, vedená po asfaltke a neskôr po lesnej a poľnej ceste. Ide o nenáročnú záležitosť. Najväčším nepriateľom je otravný hmyz, na ktorý tu pravdepodobne narazíte.
Posledná časť trasy vedie okrajom lesa, po poli, kde si môžete všimnúť množstvo kamier. Na kamery v podstate narazíte všade, vrátane samotného trojštátia. Odporúčame sa preto príliš nemračiť :).
Samotný trojhraničný bod v princípe ničím nezaujme. Nájdete tu kamenný monolit so slovenským štátnym znakom a zopár ďalších hraničných stĺpov. Môžete sa tiež prejsť ku brehu rieky Tisa a pozrieť si protiľahlý breh v Maďarsku. Most tu však nečakajte.
- GPS: 48.40337,22.15521