Vápeč s výškou 955 m n. m. sa nachádza v Strážovských vrchoch. Vrchol charakterizuje výrazná skalná špička, podľa ktorej ho ľahko spoznáte už z diaľky. Vápeč zďaleka nepatrí k najvyšším na Slovensku, no vďaka svojej polohe, v jednom z najfotogenickejších pohorí krajiny, patrí k veľmi obľúbeným.

Predurčuje ho k tomu nezalesnený, skalnatý vrchol, ktorý poskytuje nádherné kruhové výhľady do diaľav. Tie sú najkrajšie na jeseň, keď sa celý kraj plný lesov a pasienkov sfarbí do tých pravých odtieňov. Na vrchol vedie strmý výstup, netrvá však extrémne dlho a tak sú top výhľady pomerne dobre dostupné. Okrem toho, ak máte auto, tak sa pod Vápeč nemusíte nijako komplikovane dopravovať.

Vzdušne výhľady z Vápeča.Vzdušne výhľady z Vápeča. Výhľady patria medzi najkrajšie v Strážovských vrchoch.

Pohľad na masívny skalný vrchol Vápeča.Pohľad na masívny skalný vrchol Vápeča. Vápeč je bezpochyby jeden z najkrajších vrcholov v tomto regióne.

Ako sa dostať pod Vápeč a kde zaparkovať?

Najrýchlejší výstup na Vápeč vedie po modrej, alternatívne po červenej turistickej značke z Hornej Poruby. Horná Poruba sa nachádza neďaleko Ilavy, kam sa rýchlo prepravíte po diaľnici D1. Autom ste tu zo zjazdu z diaľnice možno za 15 minút. Čo sa týka verejnej dopravy, tak rýchliky, ktoré jazdia Považím a stoja v Ilave, takisto veľmi zlepšujú dostupnosť tohto turistického cieľa. Priamo do Hornej Poruby však vlaky nejazdia, čiže by ste museli využiť kombináciu s autobusom. Je dobré si preto pozrieť ako vám nadväzujú spoje, aby ste dlho nečakali.

Ak by ste cestovali autom, v obci ho môžete odstaviť napríklad na parkovisku zhruba 150 m južne od miestneho kostola. Parkovisko sa nachádza oproti hasičskej zbrojnici. Parkovisko bolo počas našej návštevy bezplatné. Priamo z týchto miest začína výstup po modrej a neskôr v južnej časti obce i po červenej turistickej značke. Ak by ste sa rozhodli vystúpiť len po červenej značke, môžete vyskúšať zaparkovať niekde v južnejšej časti obce. Parkovať sa dá teoreticky i povyše dediny, priamo na turistickej značke, vedľa vodohospodárskeho areálu. V prípade, že si chcete spraviť okruh obidvoma trasami, je najlepšie parkovať v centre obce pri hasičskej zbrojnici.

Parkovisko v Hornej Porube oproti hasičskej zbrojnici. Parkovisko v Hornej Porube oproti hasičskej zbrojnici. Miesto sa nachádza poniže miestneho kostola, smerom viac do dediny. Vedľa bolo vybudované menšie detské ihrisko.

Parkovanie pred vodohospodárskou budovou. Parkovanie pred vodohospodárskou budovou. Miesto občas využívajú turisti, ktorý sa ná Vápeč vyberú po červenej turistickej značke. Prístup sem je však po nespevnenej ceste.

Výstup na Vápeč

Na Vápeč môžete z Hornej Poruby vystúpiť po červenej, alebo modrej značke. Červená značka má možno o niečo prijateľnejší sklon a pohodlnejší výstup v prvej polovici trasy. Je však o niečo dlhšia, najmä ak vyrážate na vrchol zo stredu obce. V druhej polovici výstupu sa však obe značky spájajú a na vrchol vystupujú spoločne. Dobrým tipom je spraviť si jednoducho okruh a vybehnúť na vrchol po jednej a zostúpiť po druhej turistickej značke. Napríklad vystúpať po modrej a zostúpiť po červenej. Nám prišlo vhodnejšie vybehnúť najprv po modrej značke a neskôr zostúpiť po červenej. A to najmä z toho dôvodu, že keď je horší terén, lepšie sa schádza z menej prudšieho kopca.

Rázcestník v Hornej Porube. Na Vápeč vedie modrá turistická značka. Rázcestník v Hornej Porube. Na Vápeč vedie modrá turistická značka. Ak by ste sa však vybrali ďalej smerom na juh obce narazíte na červenú turistickú značku, ktorou sa rovnako dostanete na vrchol.

Modrá značka

Po modrej značke ide o celkom strmý výstup. V podstate stúpate hneď z dediny, pričom sa stúpanie neskôr ešte priostrí. Chce to dobrú kondíciu a na zostupe touto trasou i odolné kolená (v tomto smere je na zostup prijateľnejšia červená trasa). V oboch smeroch sa hodia turistické paličky. Na druhej strane ide o pomerne rýchly výstup ak máte dobrú kondíciu. Mali by ste ho zvládnuť približne za hodinku a pol. Trénovaní turisti pokojne aj niečo okolo hodiny, keďže trasa meria len 3 km.

Spodná časť výstupu po modrej značke je zaujímavá úvodným borovicovým lesíkom, ktorý rastie na šupinovito vrstvenej skale, po ktorej priamo prechádza chodník. Neskôr sa dostávame do listnatého lesa, kde sa výstup riadne zostrmí a množstvo suchého lístia na zemi podkĺzava pod nohami. Orientačne je však výstup bezproblémový. Zhruba v polovici výstupu, ešte pred rázcestníkom Nad Hornou Porubou sa k modrej značke pripojí i červená značka. Je dobré si toto miesto zapamätať, ak by ste chceli po ceste naspäť zbehnúť touto trasou. Nie je tu totiž rázcestník, ale len značenie na stromoch.

Postupne sa prepracujeme pod vrcholové skaliská, ktoré sa obchádzajú smerom doprava, do Sedla Palúch vo výške 900 m n. m. V tejto časti sme si ešte všimli posedenie vedľa studničky, ktorá však vyzerala vysušená. Miestny obyvateľ nám neskôr v krčme prezradil, že podľa jeho názoru nie je vyschnutá, ale bolo by ju potrebné prekopať. Takže je skôr zanesená. Každopádne vodu si radšej vezmite svoju. Ak je chladno a plánujete na vrchole napríklad dlhšie fotiť, hodí sa termoska s teplým čajíkom, hoci je to nejaké to kilečko navyše.

Zo Sedla Palúch, tesne pod vrcholom je možné pozrieť si menšiu vyhliadku napravo, ale výstup k vrcholu vedie doľava. V týchto miestach je terén technickejší, oveľa viac skalnatý a za určitých podmienok (sneh, ľad, mokro), hrozí i nebezpečným úrazom. Na samotný skalný vrchol sa potom dostanete dvoma spôsobmi, buď na neho vybehnete priamo, alebo potom z plošiny pod vrcholom, kde je strieška s knihou návštev. Sem sa dostanete, keď tesne pod vrcholom odbočíte vpravo, kúsok za skalnou dutinou, ktorá pripomína menšiu jaskyňu.

Vrcholová skalnatá časť nie je dlhá a finálny výšvih k vrcholu je z jednej strany istený starým lanom. Slúži najmä na pridŕžanie sa, hoci jeho spoľahlivosť je otázna. Lano bolo fixované k vrcholovému krížu a miestami opotrebované. Počas našej predchádzajúcej návštevy tu žiadne lano nebolo a dalo sa vyjsť bez problémov aj bez neho. Ak je však povrch mokrý, zľadovatený, alebo ste tu s deťmi, každá pomôcka sa zíde.

Z Hornej Poruby na Vápeč.Z Hornej Poruby na Vápeč. Po modrej značke.

Zaujímavý borovicový lesík v úvodnej časti výstupu na Vápeč.Zaujímavý borovicový lesík v úvodnej časti výstupu na Vápeč. Miestami vedie po šupinovito vrstvenej skale.

Strmé lesné terény pod vrcholovými pasážami výstupu na Vápeč.Strmé lesné terény pod vrcholovými pasážami výstupu na Vápeč. Červená a modrá značka tu pokračujú spoločne.

Svah smerom k vrcholu Vápeča je fixovaný takýmito brvnami.Svah smerom k vrcholu Vápeča je fixovaný takýmito brvnami. Nie každému vyhovujú podobné schody. Odporúčame využiť paličky.

Pod Vápečom.Pod Vápečom. Vápeč predstavuje pomerne výraznú skalnú vyvýšeninu.

Bukový les počas výstupu na Vápeč.Bukový les počas výstupu na Vápeč. Toto miesto sa nachádza kúsok pod Sedlom Palúch.

Sedlo Palúch. Záverečná križovatka turistických chodníkov.Sedlo Palúch. Záverečná križovatka turistických chodníkov. Na vrchol Vápeča je to z tade len pár minút chôdze.

Tesne pod vrcholom Vápeča.Tesne pod vrcholom Vápeča. Narazíte tu na menšiu dutinu v skale, kde sa dá núdzovo schovať.

Červená značka

Výstup po červenej turistickej značke na Vápeč z Hornej Poruby nám prišiel o čosi jednoduchší, keďže prvá polovica trasy má o čosi prijateľnejší sklon. Časť výstupu navyše pôjdete po asfaltke a neskôr po nespevnenej ceste. Bolo tu i niekoľko parkujúcich áut popri ceste, takže keď vám nezáleží na podvozku, alebo máte terénne auto a chcete si skrátiť trasu, môžete vyskúšať vyviezť sa vyššie po značke. Parkovať sa dalo popri modrom, oplotenom domčeku. Zrejme sa jedná o vodohospodársku budovu. Ďalej po značke narazíte na niekoľko dreveníc a na záver prístrešok s posedením a ohniskom. Podľa mapy by sa tu mal nachádzať i prameň. My sme si tu všimli len menšiu hrádzku.

Z týchto miest sa následne treba vybrať do lesa, smerom na sever. Hneď v úvode, po pravej strane narazíte na masívnu skalu. Z jednej strany sa na ňu s trochou obratnosti dá i vybehnúť, no výhľady z nej nečakajte. Od skaly je výstup na Vápeč už len strmo do kopca. Výstup trocha uľahčujú korene stromov, ktoré sa dajú využiť ako menšie schodíky (praktické je to hlavne pri zostupe). Po chvíli prídete na rázcestie, kde sa napojíte na modrú turistickú značku. Trasa je následne spoločná v podstate až na samotný vrchol pre obe turistické značky. Popis po tejto trase je popísaný v sekcii vyššie.

Výstup na Vápeč po červenej turistickej značke z centra obce trvá zhruba 1h 45 minút – 2 hodiny, trasu si však môžete skrátiť tým, že zaparkujete auto kúsok za obcou, priamo na turistickej značke. Ešte treba podotknúť, že v centre v obci narazíte len na smerovník s modrou značkou. Smerovník s červenou turistickou značkou je až v južnej časti obce.

Dobre schodná, široká výstupová cesta za Hornou Porubou.Dobre schodná, široká výstupová cesta za Hornou Porubou. V tomto smere je výstup po červenej značke v úvode jednoduchší, než po modrej.

Ohnisko s prístreškom, na ktoré narazíte počas výstupu po červenej trase.Ohnisko s prístreškom, na ktoré narazíte počas výstupu po červenej trase. Miesto vyzerá byť pomerne často navštevované.

Zaujímavý skalný útvar počas výstupu na Vápeč.Zaujímavý skalný útvar počas výstupu na Vápeč. Na skalu sa dá s trochou šikovnosti i vyliezť

Pomerne široký výstupový chodník na červenej turistickej značke.Pomerne široký výstupový chodník na červenej turistickej značke. Kúsok za týmto miestom sa červená spája s modrou.

Miesto kde sa spája modrá a červená turistická značka.Miesto kde sa spája modrá a červená turistická značka. Druhá polovica výstupu je pre obe značky rovnaká.

Vrchol Vápeča

Za podstúpenú námahu počas výstupu sa návštevníkovi Vápeča otvorí prekrásny výhľad na všetky svetové strany. Vápencový vrchol je označený celkom výrazným krížom. Táto menej ako tisíc metrov vysoká skalná špička má naozaj čo ponúknuť, najmä čo sa výhľadov týka.

Na samotnom vrchole nie je až tak veľa priestoru. Zrovna masy turistov sa sem nevojdú. Načasujte si preto svoj výstup tak, aby ste si mohli výhľady v pokoji vychutnať a spraviť si aj nejaké tie fotečky, bez hrozby pádu zo skaly. Ak by bolo na vrchole príliš veľa ľudí, môžete však zísť nižšie, kde je strieška s návštevnou knihou. I z tohto miesta sú navyše skvelé výhľady, hoci nie na všetky svetové strany. Tiež nám prišlo, že tu menej fúka.

Vápeč je posiaty viacerými, niekoľko metrov vysokými skalnými výbežkami na ktoré sa dá teoreticky vybehnúť. Sú poprepájané vyšľapanými chodníkmi. Je však dobre sa tu mať na pozore, keďže mnohé miesta nie sú nijako zabezpečené a nachádzajú sa na okraji strmých zrázov. Počas potuliek po vrchole sme si všimli i ohnisko, no treba podotknúť, že Vápeč sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii a tak kladenie ohňa tu nie je povolené.

Spodná časť vrcholovej časti Vápeča.Spodná časť vrcholovej časti Vápeča. Pod strieškou sa nachádza kniha návštev.

Samotný skalný vrchol Vápeča.Samotný skalný vrchol Vápeča. Predstavuje vyvýšené skalné bralo, osadené krížom.

Zákutia Vápeča.Zákutia Vápeča. Vápeč je relatívne rozložitý vrchol a tak je tu čo objavovať.

Vrcholová plošina Vápeča.Vrcholová plošina Vápeča. Je osadená krížom.

Výhľady

Výhľady z Vápeča sú fantastické. Zo samotného vrcholu dokonca na všetky svetové strany. Skvelé výhľady sú však i z lokalít pár metrov pod vrcholom z menších skalných vyhliadok. Výhľadom dodáva čaro už samotný typ krajiny Strážovských vrchov. Kopce sa tu snúbia s rozľahlými lesmi prerušovanými pasienkami, pričom kde-tu sa do nich zatiaľ celkom citlivo miešajú ľudské sídla.

Výhľad z Vápeča je ďaleký, vidno susedné kopce ako Vlčinec, Hoľazne, Jedľovinu, ale tiež vzdialenejší Strážov, alebo Vršatské bradlá. Dobre vidno i Malý a Veľký Manín, ale i vzdialené vrcholy Veľkej Fatry, Inovec, či Veľký Tribeč. Za vhodnej konštelácie podmienok je možné si odtiaľto odniesť naozaj krásne fotky krajiny. Dajú sa tu napríklad zažiť fantastické západy slnka.

Jedna zo skalných plošín na vrchole.Jedna zo skalných plošín na vrchole. Tieto miesta poskytujú veľmi dobré výhľady.

Skalná veža pod vrcholom Vápeča.Skalná veža pod vrcholom Vápeča. Vedie k nej vyšliapaný chodníček.

Pohľad z Vápeča na Vlčinec.Pohľad z Vápeča na Vlčinec. Práve z Vlčinca sa otvára jeden z najpôsobivejších pohľadov na Vápeč.

Priateľka prírody na Vápeči.Priateľka prírody na Vápeči. Z vrcholu Vápeča je na čo pozerať.

Náročnosť

Výstup na Vápeč pre aktívnych turistov nie je problémom, no pre menej trénovaných, či skúsených nemusí byť výstup úplne najľahší. Určite si vyžaduje kondíciu. Je to riadna strmina. V tomto smere je možno o trocha prijateľnejšia červená trasa, keďže minimálne v prvej polovici, kým sa trasy nespoja je menej strmejších úsekov. Túra na Vápeč však patrí medzi tie kratšie a tak si môžete spraviť dostatok prestávok počas výstupu.

Problematický, resp. viac technický je záver výstupu na niektorých miestach, po skalách, ktorý môže byť pre niektoré kategórie turistov ťažší, najmä za zhoršených podmienok. Kritické úseky sú prevažne len v oblasti samotného vrcholu. Je však lepšie prísť sem za pekného počasia, ideálne keď nie je mokro, alebo ľad. Tak isto je dobré sa mať na pozore na samotnom vrchole, najmä v miestach na okraji zrázov. Ak by ste sa sem vybrali v zime, určite si pribaľte paličky a najmä návleky s hrotmi. Výrazne uľahčia pohyb v strmejších častiach výstupu.

Chodník pod Vápečom.Chodník pod Vápečom. V niektorých miestach narazíte na popadané kamenie. Priechodnosť je tu však dobrá.

Tesne pod vrcholom Vápeča.Tesne pod vrcholom Vápeča. Terén sa tu mení na skalnatý.

Fixné lano vedúce k vrcholu Vápeča.Fixné lano vedúce k vrcholu Vápeča. Lano sa nám zdalo na niektorých miestach dosť poškodené.

Upevnenie fixného lana k vrcholovému krížu na Vápeči.Upevnenie fixného lana k vrcholovému krížu na Vápeči. Lano sa môže zísť na doistenie, jeho stav je však otázny.

Výstup na Vápeč s deťmi

Túra na Vápeč je vhodná i pre rodiny s deťmi, ktoré ideálne chodia pravidelne na túry. Výstup je dosť do kopca, čo nie každé dieťa znesie. Ak už má dieťa niečo odchodené malo by to zvládnuť. Koniec koncov, počas našich návštev Vápeča sme tu na rodiny, dokonca aj s menšími deťmi, narazili vcelku často. S deťmi sa sem však vyberte najlepšie za pekného počasia. Na vrchole mimochodom môže dosť fúkať, aj keď je v nižších polohách dobré počasie. Určite preto deťom pribaľte nejakú windstopperku (neprefúkavú bundu).

Vápeč je dobrý tip na výlet pre celú rodinu.Vápeč je dobrý tip na výlet pre celú rodinu. Výstup je skôr vhodný pre akčnejšie deti, ktorým nerobí problém zdolávanie strmších kopcov.

Obmedzenia

Prístup na Vápeč nie je obmedzený turistickými uzáverami. Je prístupný celoročne. Počas návštevy, majte na pamäti, že vrchol Vápeča je Národnou prírodnou rezerváciou. Nie je preto možné pohybovať sa mimo turistických chodníkov, či napríklad pokladať oheň.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

V širšej oblasti určite zoženiete vhodné ubytovanie. Najbližšie by mohlo byť k dispozícii v Ilava. Priamo v Hornej Porube sme si turistickú ubytovňu ani chatu nevšimli. Pod Vápečom pri červenej značke sa nachádza prístrešok s ohniskom. Ohnisko sme videli i na vrchole, no opekať v prírodnej rezervácii by sa nemalo. Na rozhraní lesa a vrcholových skál, nižšie pod vrcholom sa pri turistickom chodníku nachádza jednoduché posedenie pri prameni, ktorý bol však vyschnutý.

Menšie posedenie pri studničke pod vrcholovými partiami Vápeča.Menšie posedenie pri studničke pod vrcholovými partiami Vápeča. Studnička bola žiaľ vysušená.

Opustená búda na červenej turistickej značke.Opustená búda na červenej turistickej značke. Drevenička sa nachádza kúsok od cesty.

Ohnisko na Vápeči.Ohnisko na Vápeči. Kladenie ohňa tu však nie je povolené.

Kedy sa oplatí navštíviť Vápeč?

Vápeč a Strážovské vrchy vôbec sa nám zdajú najkrajšie na jeseň, keď tunajšie lesy hrajú doslova všetkými farbami. Vtedy sú zároveň veľmi fotogenické. Vápeč si však užijete za každého ročného obdobia a to najmä ak sem prídete počas západu slnka, prípadne východu slnka (ak sa vám chce vstávať). Počas letných sparných dní, najmä počas poludnia môžu byť výhľady mierne stratené v opare.

Skaly pod vrcholom Vápeča.Skaly pod vrcholom Vápeča. Skalnatý charakter vrcholových partií pridáva tomuto kopcu na kráse a jedinečnosti.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Vlčinec – ponúka krásne výhľady na dolinu pod Vápečom
  • Strážov – najvyšší kopec Strážovských vrchov
  • Kríž Butkov – Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva
  • Čičmany – obec s jedinečnými drevenicami
  • Trenčianske Teplice – obľúbené kúpeľné mestečko

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autor fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.