Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva a kríž pod vrcholom kopca Butkov (765m) je pútnickým miestom, ktoré vzniklo na okraji kameňolomu Ladce. Súčasťou je i výrazná krížová cesta vybudovaná na svahoch tohto kopca. Sanktuárium je pomerne megalomanským dielom. Vytvára netradičnú atraktivitu, poskytujúcu okrem duchovných zážitkov aj výborné výhľady na Považie.

Kalvária nad Ladcami pôsobí impozantným dojmom a niečo podobné by ste v tejto oblasti asi neočakávali. Jej staviteľom sa podarilo vytvoriť pre veriacich miesto vhodné na masové púte a pre cestovateľov miesto zaujímavé na objavenie.

Napriek svojej veľkoleposti, lokalita je v porovnaní s inými pútnickými miestami nie príliš známa. Dá sa však očakávať, že sa to v blízkej budúcnosti zmení a bude patriť k mimoriadne populárnym miestam nielen z hľadiska viery, ale i turizmu všeobecne. Už dnes je sanktuárium cieľom tradičných národných pútí, ale aj kultúrnych podujatí v pôsobivom prírodnom amfiteátri.

Celkový pohľad na areál skalného sanktuária nad obcou Ladce.Celkový pohľad na areál skalného sanktuária nad obcou Ladce. Všetko pôsobí vďaka použitému kameňu silne monumentálnym dojmom.

Prístup k sanktuáriu a parkovanie

Sanktuárium nad Ladcami je všeobecne dobre dostupné. Ak by ste sa chceli dostať čo najrýchlejšie pod samotnú krížovú cestu, odporúčame ísť sem autom. Dá sa ním pohodlne vyviezť až k veľkému parkovisku pod jej začiatkom. V Ladcoch si na prístupe k sanktuáriu dali záležať a cesta je bezproblémová, bohato značená orientačnými tabuľkami.

Samotná obec leží pri diaľnici D1, takže sa sem dostanete naozaj rýchlo. Po prejdení okolo areálu cementární v Horných Ladcoch je potrebné ísť ďalej cestou v údolí Lúčkovského potoka. Vedie tadiaľ i žltá turistická značka, ktorú je ale nutné neskôr opustiť a zabočiť vľavo. Asfaltka sa neskôr mení na panelovú cestu, ktorá je ale dobrej kvality. Dovedie vás na rozľahlé parkovisko, pod chatou Muflónka, na ktorom nemajú problém zaparkovať ani pútnické autobusy.

Z parkoviska je to už len 1,4km nahor k sanktuáriu, pričom prvého pol kilometra je strmší svah a zvyšok miernejšie stúpanie po lesnej ceste. Cestou z Ladcov si istotne všimnete kamenný pamätník sv. Barbory, od ktorého asi 150m napravo nájdete miestny salaš. Obe miesta sú vhodné na posedenie a krátky odpočinok. Na salaši si môžete dopriať tamojšie mliečne výrobky.

Samozrejmý je i prístup kombináciou vlakov a autobusov, no tie vás nevyvezú až do lokality kameňolomu. Vhodnejší bude azda bicykel. Tým sa totiž dokážete dostať až celkom hore, nad kameňolom, kde sa nachádza samotné sanktuárium. Na to však budete potrebovať celkom veľkú dávku kondície, pretože trasa krížovej cesty, ktorá k nemu vedie je miestami naozaj strmá a bicykel budete skôr tlačiť. Vo vyšších partiách sa potom sklon zmierňuje. My sme mali možnosť vidieť horského cyklistu, ktorý trasu dokázal vyšliapať v sedle bicykla.

Parkovacia plocha a začiatok výstupu k skalnému sanktuáriu pri Ladcoch.Parkovacia plocha a začiatok výstupu k skalnému sanktuáriu pri Ladcoch. Prístupová cesta k parkovisku sa nám zdala bezproblémová.

Parkovanie pod kalváriou.Parkovanie pod kalváriou. Plocha je dostatočne veľká i na odparkovanie pútnických autobusov.

Výstup krížovou cestou k sanktuáriu

Náš výstup pod vrchol Butkova, kde je situované sanktuárium, začal na parkovisku pod týmto kopcom. Netušili sme, čo presne nás čaká. Predstavovali sme si, že vyjdeme hore ku krížu a to bude všetko. Opak bol pravdou a objavili sme tu toho podstatne viac. Prvý, mierne vtipný dojem, sme mali z úžasne dokonalej latrínky, nachádzajúcej sa hneď pri parkovisku. Bola krásne čistá, vybavená záchodovou doskou a obrovským kotúčom toaletného papiera. Zjavne pripravená na mraky pútnikov, ktorí zaiste WC považujú za nutnosť. Nešlo teda o žiadnu umelohmotnú WC búdku, ale o klasickú latrínu, čo možno hodnotiť kladne. Do okolitého lesa totiž zapadá výborne. Týmto spôsobom sa podarilo predísť znečisťovaniu okolia výkalmi a je fajn, že na to stavitelia kalvárie mysleli. Latrínku sme rovno aj využili a spokojní sme sa pobrali cestou kalvárie priamo hore. To sme ešte netušili, že tu nájdeme krížovú cestu. Ale o tom až za chvíľu.

Nad parkoviskom sme najskôr prešli okolo chaty s názvom Muflónka, stále navigovaní dostatočným značením v podobe veľkých tabúľ na stromoch. Netrvalo dlho a popri ceste sme zbadali ďalšiu dokonalú latrínku. Prišlo nám to opäť trochu vtipné, ale berúc do úvahy potenciálne množstvo pútnikov, zároveň nevyhnutné.

Paradoxne, boli sme tu počas výstupu takmer osamote. Viac ľudí sme stretli počas zostupu. Cestou hore nás míňal len jeden - zjavne trénujúci horský cyklista. Sklon svahu sa po približne 500m zmiernil a pokračovali sme po širokej lesnej ceste, ktorá bola vtlačená do svahu Butkova. Samozrejme narazili sme na ďalšiu latrínu.:) V mieste zmiernenia sklonu svahu je zároveň situovaná závora, zamedzujúca príjazd terénnych vozidiel, prípadne rýchlemu zjazdu cyklistov.

Čo nás ale skutočne prekvapilo, bolo objavenie prvých zastavení krížovej cesty, o ktorej existencii sme vôbec netušili. Ohúrila nás ale predovšetkým svojou monumentálnosťou. Jednotlivé, z celkových 14. zastavení, boli vybudované z veľkých blokov kameňa, ktorého majú v miestnom kameňolome zaiste dostatok a tak ním nešetrili. Zastavenia sú vybavené lavičkami, ale i takými detailami, akým je elektrické nasvietenie formou zabudovaných svetlometov. Niekto sa musel plesnúť po vrecku. Výstavbu z financovali tunajšie cementárne.

Kalvária vás bude sprevádzať až k sanktuáriu, kde pri jednotlivých zastaveniach môžete chvíľu pomeditovať (hlavne ak ste veriaci. Výstup je celkovo z väčšej časti príjemnou prechádzkou, hoci s minimálnymi výhľadmi. Tie prídu až v závere cesty - v sanktuáriu.

Trasa je mimochodom okrem kadibúdok, vybavená aj miestami na odpočinok v podobe lavičiek, či prístreškov, ktoré však dozaista nepostačujú v prípade najväčšieho náporu pútnikov. Studničky sme popri ceste nevideli a preto odporúčame vybaviť sa aspoň minimálnou zásobou tekutín. Na mape sme však našli jeden prameň, nachádzajúci sa neďaleko chaty Muflónka pri parkovisku. Je ho prítomnosť ale potvrdiť, alebo vyvrátiť nevieme. Všimli sme si, že občasne tu zrejme býva otvorený bufet, na ktorý odkazovali tabuľky. Pravdepodobne je funkčný len počas hlavnej sezóny. My sme tu na žiadnu otvorenú prevádzku nenarazili, či už v sanktuáriu, alebo počas výstupu. To ale bude dané tým, že sme sem prišli koncom zimy a všetko tu zívalo prázdnotou. Čo nám ináč vyhovovalo :).

Latrína deluxe.Latrína deluxe. Pri budovaní sanktuária mysleli snáď na všetko podstatné.

Výstup k skalnému sanktuáriu pri Ladcoch.Výstup k skalnému sanktuáriu pri Ladcoch. Trasa vedie lesom a je dobre značená.

Infotabule.Infotabule. Na stromoch je možné nájsť okrem značenia i takéto infotabule.

Chata Muflónka.Chata Muflónka. Výstup k sanktuáriu vedie okolo tejto sympatickej chatky.

Závora na lesnej ceste.Závora na lesnej ceste. Bráni vstupu áut, či štvorkolkárov, alebo príliš rýchlemu zjazdu na bicykli.

Miesto na rozjímanie.Miesto na rozjímanie. Kalvária pri Ladcoch ponúka viacero takýchto možností.

Jedno zo zastavení kalvárie pri Ladcoch.Jedno zo zastavení kalvárie pri Ladcoch. Zastavenia sú naozaj monumentálne, tvorené veľkými skalnými blokmi.

Cyklistika na kalvárii pri Ladcoch.Cyklistika na kalvárii pri Ladcoch. Mimo času pútí je cesta k sanktuáriu vhodná i na horský bicykel.

Zastavenie krížovej cesty nad kameňolomom Ladce.Zastavenie krížovej cesty nad kameňolomom Ladce. Jednotlivé zastavenia majú takmer identické prevedenie, dominuje im množstvo kameňa, ktorého má obec vďaka lomu naozaj dostatok.

Pohľad na krížovú cestu pri Ladcoch. Pohľad na krížovú cestu pri Ladcoch. Zastavenia prepája široká lesná cesta, končiaca v skalnom sanktuáriu s nádherným výhľadom na Považie.

Náročnosť výstupu

Trasa od parkoviska spočiatku stúpa lesom celkom strmo. Úvodné stúpanie v úseku zhruba 500 metrov je preto vskutku ,,krížovou cestou“. Pre starších ľudí, to nemusí byť nič príjemné. Pokiaľ ste sem prišli v lete, tak výhodou aspoň je, že tento úsek je tienený korunami stromov a teda na vás nebude až tak pražiť slnko. V týchto miestach je i niekoľko lavičiek, ale v prípade väčšieho náporu určite nebudú postačovať.

Neskôr sa strmina zmierňuje a druhá polovica výstupu má už miernejší sklon. Chodník má nulovú technickú náročnosť a je značne široký. Trasa sa dá bez zastavení celkovo zvládnuť za 15-30 minút, podľa toho akú máte kondíciu. Zostup je už potom prechádzka ružovou záhradou.

Ak to teda zhrnieme, pokiaľ prežijete prvých pár sto metrov výstupu, máte vyhraté. Žiadne ďalšie nástrahy vás tu nečakajú. Preto výlet k sanktuáriu môžeme smelo odporučiť takmer všetkým – mladším, aj starším pútnikom. Pri ceste naspäť sme si všimli skupinku dôchodcov a neprišlo nám, že by sa nejak extrémne zapotili. Na pozore by sa mali mať azda len ľudia s pohybovými problémami a ktorým to až tak dobre nechodí.

Praktické prístrešky na trase kalvárie.Praktické prístrešky na trase kalvárie. Pútnici takéto zastávky istotne ocenia.

Možnosti oddychu na kalvárii pri Ladcoch.Možnosti oddychu na kalvárii pri Ladcoch. Nemôžu chýbať lavičky.

Latríny.Latríny. Potrebu môžete vykonávať kultúrne a v pravidelných intervaloch, všetko je tu dokonale premyslené.

Kalvária v Ladcoch sa nachádza v lese.Kalvária v Ladcoch sa nachádza v lese. Počas leta by tak pútnici mali byť chránení pred pražiacim slnkom.

Sanktuárium

Objavenie sanktuária bol pre nás naozaj zážitok. Sanktuáriu dominuje predovšetkým kríž a obrovská socha Panny Márie. Lokalita je vybavená i takými vychytávkami ako kamerový systém, vďaka ktorému si môžete na internete pozrieť aktuálnu situáciu na tomto mieste. Okrem toho sa tu nachádza kaplnka a relikvie svätých.

Súčasťou celého areálu je veľké pódium a hľadisko, využívané na konanie bohoslužieb, či kultúrnych podujatí vo forme koncertov. Postupne sme objavili i skrytú kaplnku s bohatou výbavou a schránky s relikviami svätých. Všetky dokonale popísané s popisom života daných svätcov.

V sanktuáriu sa nachádza viacero náboženských nápisov a mnoho kresťanských symbolov. Veriaci si tu môžu prísť na svoje. V areáli sanktuária sa nachádza i pamätník sv Jána Pavla II. a sv. Faustíny. Obraz sv. Faustíny, ktorý je súčasťou pamätníka, bol darom veriacich z poľských Mysleníc.

Jednou z vecí, ktorá nás tu prekvapila bola obrovská kamenná socha Panny Márie. Nachádza sa tak trochu ,,za rohom“ a tak si ju hneď nemusíte všimnúť. O to viac prekvapí. Je naozaj monumentálna a vrátane podstavca meria úctyhodných 9m. Práve pri nej sa nachádzajú schránky s relikviami. Okrem toho je lokalita vybavená elektrickým osvetlením a živými kamerami. Prenos z nich tak môžete sledovať na internete non-stop. Areál v súčasnosti (2019) vyzerá byť ešte stále v procese výstavby, takže je dosť pravdepodobné, že v budúcnosti pribudnú ďalšie objekty a stavby.

Poďme však aj k prírodnej stránke tohto miesta. Lokalita je vskutku zaujímavou kombináciou ťažkého priemyslu, v podobe tvrdej práce a obrovských strojov dole v kameňolome, a prírody Strážovských vrchov. Do toho sa mieša duchovno a všetko podčiarkuje preďaleký a široký výhľad na Považie. V tomto smere môžu práve výhľady na svet ,,tam dole“, umocňovať tunajšie omše a dojmy veriacich pútnikov. Či už ste veriaci alebo nie, výhľady z Butkovského sanktuária stoja za relatívne krátky výstup krížovou cestou.

Pobrali sme sa taktiež preskúmať terén tesne nad sanktuáriom, ktorý sme si mysleli že bude ponúkať výhľady z o ničo väčšej výšky. Lesnou cestou sme vyšli ďalej na okraj kameňolomu, no zdalo sa, že nie je vhodné sa tu potulovať. Pôsobilo to tu dosť nevábne v dôsledku ťažby a výhľady boli lepšie zo sanktuária. Preto sme čoskoro zvolili postupný návrat k autu.

Prístrešky na okraji skalného sanktuária.Prístrešky na okraji skalného sanktuária. Je možné, že v lete tu ponúkajú i jednoduché občerstvenie.

Pohľad na skalné sanktuárium nad Ladcami.Pohľad na skalné sanktuárium nad Ladcami. Dominuje mu obrovský kríž na okraji miestneho kameňolomu.

Socha Panny Mária v skalnom sanktuáriu.Socha Panny Mária v skalnom sanktuáriu. Táto socha je skutočne monumentálnym dielom.

Relikvie svätcov v skalnom sanktuáriu.Relikvie svätcov v skalnom sanktuáriu. Súčasťou sú ich skrátené životopisy na mramorových tabuľkách.

Skalný múr s relikviami svätcov.Skalný múr s relikviami svätcov. V skalnom sanktuáriu nad Ladcami sa okrem toho nachádza i menšia kaplnka.

Pohľad na lavice v skalnom sanktuáriu.Pohľad na lavice v skalnom sanktuáriu. Miesto je využívané na slávenie bohoslužieb, ale aj kultúrnych podujatí.

Exteriér pri kaplnke Božieho Milosrdenstva.Exteriér pri kaplnke Božieho Milosrdenstva. Súčasťou sú takisto lavičky.

Výhľad zo skalného sanktuária pri Ladcoch.Výhľad zo skalného sanktuária pri Ladcoch. Ak máte šťastie na počasie, otvoria sa vám nádherné výhľady na veľkú časť Považia.

Pohľad zo skalného sanktuária na kameňolom pri obci Ladce.Pohľad zo skalného sanktuária na kameňolom pri obci Ladce. Vidno i obec samotnú a tunajšiu cementáreň.

Zahmlený výhľad zo sanktuária Ladce.Zahmlený výhľad zo sanktuária Ladce. My sme na výhľady šťastie nemali, za ideálneho počasia môže byť výhľady prekrásne, čo dokonale dotvára atmosféru omší, či kultúrnych podujatí, ktoré sa tu konajú.

Pohľad na areál sanktuária v Ladcoch.Pohľad na areál sanktuária v Ladcoch. Takýto pohľad je od tunajšieho oltára.

Pohľad na sanktuárium v Ladcoch a krajinu pod ním.Pohľad na sanktuárium v Ladcoch a krajinu pod ním. Miesto na vybudovanie sanktuária bolo vybrané výborne, až na ten hluk z lomu.

Oblasť tesne nad sanktuáriom.Oblasť tesne nad sanktuáriom. Stúpaním do svahu sa dostanete bližšie k vrcholu Butkov a ďalej na okraj kameňolomu.

Kríž na hore Butkov

Kríž Butkov predstavuje jednu z dominánt celého areálu. 12 metrov vysoký kríž je situovaný na okraji kameňolomu vo výške 584m, na masívnom skalnom bloku. Vápencová skala, do ktorej je kríž zasadený váži úctyhodných 150 ton, pričom jej vek sa podľa vedcov odhaduje až na 200 miliónov rokov. Na skale, pod krížom je pribitá kamenná tabuľa s modlitbou.

Samotný kríž bol postavený v roku 2013, teda v roku viery a v roku 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Kríž požehnal páter Elias Vella, exorcista a františkánsky minorita z Malty, dňa 14.9.2013. Informuje o tom plaketa umiestnená v zadnej časti kríža. Nad ňou nájdeme dve vzácne relikvie, ktoré sú zabudované do skaly – relikviu dreva zo Svätého kríža a relikviu kúska kameňa z Jeruzalemu. Vkusný relikviár vtesnaný do skaly, symbolicky obkolesuje tŕňová koruna.

Relikvia dreva zo Svätého kríža bola pôvodne vo vlastníctve Ostrihomského arcibiskupstva. Pre účely sanktuária nad Ladcami ju zabezpečil a daroval kňaz Mgr. Viliam Zamančí z Visolaj, ktorý pôsobí v Ríme (2019). Relikvia kúska kameňa pochádza z Baziliky Božieho hrobu v Jeruzaleme, priamo z otvoru, kde na Golgote stál Kristov kríž. Relikviu kameňa, ako dar pre kríž na hore Butkov, od Košickej arcidiecézy zabezpečil kňaz Mgr. Jozef Spišák zo Smolníckej huty. Krížik v relikviári s kamienkami z Golgoty od františkánov v Jeruzaleme zabezpečil Paedr. Martin Mojžiš, sprievodca slovenských pútnikov po Svätej zemi. Kópie certifikátov pravosti jednotlivých relikvií nájdete na informačných paneloch pri kaplnke Božieho milosrdenstva.

Na infopaneloch si môžete prečítať aj ďalšie zaujímavosti o kríži. Napríklad aj o požehnaní kríža a svätej omši s Pátrom Eliasom Vellom. Páter Elias Vella sa o kríž na hore Butkov intenzívne zaujímal. Preto si naplánoval svoju cestu z Malty na Slovensko tak, aby mohol presne na sviatok Povýšenia svätého kríža požehnať práve novopostavený kríž na hore Butkov. Na slávnostnom požehnaní a svätej omši sa zúčastnilo 10 kňazov a približne 150 ľudí.

Kríž v skalnom sanktuáriu v Ladcoch. Kríž v skalnom sanktuáriu v Ladcoch. Má výšku až 12m.

Kameň pod krížom v sanktuáriu Ladce.Kameň pod krížom v sanktuáriu Ladce. Tabuľka uvádza ďalšie historické detaily o kríži.

Kaplnka Božieho milosrdenstva

Súčasťou sanktuária je neveľká kaplnka, ktorá sa nachádza naproti krížu, povedľa pamätníka sv. Jána Pavla II. Vo vkusne upravenej kaplnke je menší oltár, niekoľko lavičiek a nad nimi osvetlenie. Kaplnka je z kameňa, podobne ako jej interiér. Na stenách nájdeme zopár biblických obrazov v podobe reliéfu. Zvonku je pred kaplnkou niekoľko radov lavičiek, kde si môžu ľudia sadnúť v prípade konania sa rôznych obradov.

Vo vnútri kaplnky Božieho milosrdenstva, konkrétne v oltári sú umiestnené viaceré relikvie mladých svätcov. Informuje o tom zavesená tabuľa na jednej zo stien kaplnky. Nájdeme tu tak relikvie sv. Dominika Savia (patróna miništrantov), sv. Gabriela Possenti od Matky Sedembolestnej (patróna mládeže, seminaristov a študentov), s. Gemmi Galagani (patrónky sirôt a v pokušení), sv. Márie Goretti (patrónky obetí zločinov, zneuctievania a mladých dievčat), sv. Márie od Ukrižovaného Ježiša (mala hlbokú úctu k Duchu Svätému) a blahoslavenej Imeldy Lambertini (patrónky prvopríjmajúcich detí).

Kaplnku Božieho milosrdenstva na hore Butkov požehnal dňa 21.5.2016, teda vo Svätom roku milosrdenstva žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. Či je kaplnka otvorená permanentne netušíme, no počas našej návštevy boli dvere na kovovej mreži otvorené a tak sa dalo do vnútra normálne dostať.

Kaplnka Božieho Milosrdenstva.Kaplnka Božieho Milosrdenstva. Kaplnka je drobná, zato celkom bohato vybavená.

Interiér Kaplnky Božieho Milosrdenstva v sanktuáriu Ladce.Interiér Kaplnky Božieho Milosrdenstva v sanktuáriu Ladce. Nemôžu chýbať náboženské výjavy.

Pamätník sv. Jána Pavla II.

Pamätník, venovaný pápežovi Jánovi Pavlovi II. nájdeme pri kaplnke Božieho milosrdenstva. Jedná sa o skalu zasadenú do kamenného podstavca, na ktorom je nápis Svätý Ján Pavol II – pútnik Ježiša Krista. Skala samotná predstavuje dominujúci prvok celého objektu. Samozrejme pochádza z miestneho kameňolomu. Na skale je pripevnená ikona s pápežovou fotografiou. Fotografia je vyhotovená nanotechnológiou, ktorá by mala zabezpečiť mechanickú odolnosť a odolnosť proti neduhom počasia.

Súčasťou skaly je i schránka s relikviami. Jednou z nich je škapuliar, ktorý sprevádzal sv. Jána Pavla II. po celý život. Predstavoval dar pre sanktuárium od jedného z predstavených bosých Karmelitánov z Wadovíc. Ďalšou relikviou je ikona Panny Márie z Kalvárie Zebrydowskej, ktorá bola obľúbenou mariánskou svätyňou Jána Pavla II. Tú daroval správca Sanktária Kalvárskej Panny Márie. Obidva dary požehnal Sanislaw kardinál Dziwisz nad hrobom sv. Jána Pavla II vo Vatikáne. Dary pripomínaju, že sv. Ján Pavol II. cestu k pravde spájal s hlbokým vzťahom s Matkou Božou.

Stavbu pamätníka v kameňolome iniciovali poľskí partneri cementárne v Ladcoch z firmy Zibet Myslenice. S návrhom postaviť pamätník práve na tomto mieste prišli krátko po tom, keď sa dozvedeli, že pani Sue Farrugia z Malty, osoba obdarená mimoriadnymi schopnosťami sa niektorým ľuďom zverila, že na slávnosti požehnania kríža na Butkove bol prítomný svätý Ján Pavol II. Požehnanie kríža na hore Butkov svätec vnímal ako požehnanie nad celým Slovanstvom.

Pamätník Jána Pavla II. a sv. Faustíny.Pamätník Jána Pavla II. a sv. Faustíny. V pozadí vľavo socha Panny Márie sa javí ako miniatúrna, opak je však pravdou.

Sanktuárium Božieho milosrdenstva Ladce s deťmi

Počas rýchleho zostupu zo sanktuária sme si uvedomili, že túra sem by mohla byť vhodná i ako výlet pre rodiny s deťmi. Dostupnosť nie je vôbec zlá, navyše sem vedie pomerne luxusný chodník. Dokonca prísť sem s detským kočiarom by nemusel byť problém. Je potrebné sa však pripraviť na niekoľko spomínaných strmých metrov stúpania v úvode trasy. Pre rodičov to môže znamenať strpieť nejaké to nevyhnutné bedákanie detí v podobe večnej otázky: ,,Kedy tam už budemééé?“.

S deťmi môže zabrať výlet do sanktuária zhruba 30-40 minút a pokiaľ sú aktívnejšie tak to zvládnete o niečo skôr. Nástrahy, okrem kratšieho úvodného stúpania, už po ceste nenájdete žiadne. Celkovo preto môžeme výlet na sanktuárium Božieho milosrdenstva považovať za dobrý tip pre menšie i väčšie deti.

Zopár faktov o krížovej ceste a sanktuáriu na vrchu Butkov

  • Krížová cesta Božieho milosrdenstva vznikla v roku 2016 a požehnal ju 17. septembra v Svätom roku milosrdenstva biskup Tomáš Galis zo žilinskej diecézy.
  • 12m vysoký kríž, umiestnený na okraji lomu bol požehnaný v septembri 2013 pátrom Eliasom Vellom františkánskym minoritom z Malty, jeho súčasťou je údajne i kamienok, ktorý bol uvoľnený pri poslednej oprave otvoru na Golgote, v ktorom bol vložený pôvodný Ježišov kríž, ako aj relikvia v podobe dreva Svätého kríža.
  • Kaplnka Božieho milosrdenstva s výraznou výzdobou, nachádzajúca sa pri kríži, bola požehnaná 21. mája 2016 žilinským diecéznym biskup Tomášom Galisom
  • V areáli sanktuária sa nachádza pamätník svätého Jána Pavla II., ktorý postavili v roku 2014, ktorý je zároveň rokom jeho svätorečenia. 21. júna 2014 ho požehnal ho kardinál Stanislav Dziwisz z Krakova.
  • V areáli sa nachádza i pamätník sv. Faustíny vrátane obrazu milosrdného Ježiša, požehnaný v Roku zasväteného života, 12. septembra 2015 Viliam Judák biskup nitrianskej diecézy.

Ďalšie z mnohých zaujímavých náboženských prvkov v sanktuáriu Ladce.Ďalšie z mnohých zaujímavých náboženských prvkov v sanktuáriu Ladce. Veriaci, ale aj ateista bude miestom ohúrený.

Záverom

Sanktuárium Božieho Milostrdnestva nad Ladcami je dôkazom, ako možno využitím lokálnych zdrojov, vybudovať pútnicky, ale aj všeobecne turisticky atraktívnu lokalitu a pozdvihnúť celú okolitú oblasť. Hoci tento druh megalitickej monumentálnosti v prírode nemusí sedieť práve každému, prechádzka sem sa vyplatí, či už kvôli výhľadom, rozjímaniu v lone prírody Strážovských vrchov, ale aj zážitkov v podobe kultúrnych podujatí na nevšednom mieste.

Skalné sanktuárium Ladce a Považie.Skalné sanktuárium Ladce a Považie. Večerný koncert, či omša za pekného počasia tu musí byť úžasným zážitkom.

Tip na výlet a atraktivity v okolí Ladcov

  • Vápeč - 956m vrchol ponúkajúci pekné výhľady
  • Strážov - najvyšší vrchol Strážovských vrchov, s 1213m ponúka krásne, hoci čiastočne obmedzené výhľady
  • Jaskyňa sv. Jozefa - málo známa jaskyňa nad Mojtínom, vnútri sa nachádza socha tohto svätca
  • Dolina Slatinského potoka - zaujme viacerými skalnými vrátami
  • Rohatín - zaujímavý vyhliadkový bod pri Mojtíne, vedie k nemu pekná túra Mojtínskymi lúkami
  • Lyžiarske stredisko Mojtín - v súčasnosti občasne fungujúce stredisko
  • Vršatecké bradlá – spolu s hradom Vršatec tvoria pozoruhodnú a veľmi fotogenickú skalnú lokalitu
  • Kostol svätého Jána Krstiteľa v Pominovci – drobný a prastarý kostolík s menším cintorínom

Fotografie zo Skalného sanktuária nad Ladcami

Informácie o článku

Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
Fotografie sú z obdobia: marec 2019
Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.