Kopec Vlčinec (687 m n. m) sa nachádza v oblasti Strážovských vrchov nad obcami Horná Poruba a Iliavka. Predstavuje absolútne nenápadný vrchol, ktorý sme si všimli až počas výstupu na protiľahlý, oveľa známejší vyhliadkový vrchol Vápeč. Napokon sme sa rozhodli počas jedného dňa, vrámci jedného záťahu preskúmať i Vlčinec, ktorý napriek nižšej nadmorskej výške vôbec nesklamal. Práve naopak, ukázal sa veľmi zaujímavým čo sa týka výhľadov práve na údolie a kopce v okolí Hornej Poruby. Ako sme zistili, zrejme z tohto dôvodu je veľmi populárny medzi znalými turistami, pretože tých sme tu v daný víkend stretli viac ako na samotnom Vápeči.
Ako sa dostať pod Vlčinec a kde zaparkovať?
Na Vlčinec vedie modrá výstupová turistická značka z Iliavky aj z Hornej Poruby, kam sa dá dopraviť relatívne rýchlo, pretože neďaleko sa nachádza hlavný ťah v podobe diaľnice D1 ako aj trať rýchlikov. Od rázcestia Horná Poruba, hradská je možné sa odviezť ešte hodný kus autom, čo sme vrámci šetrenia času vyskúšali, no poľná cesta na bežnom aute poriadne preverí podvozok. Ak je rozblatená, odporúčame radšej prejsť aj tento úsek pešo. Nie je príliš dlhý. Parkovanie popri tejto príjazdovej trase bolo možné na jednej z lúk, no ak je terén blatistý, nemusí byť problém v miernom svahu hocikde zapadnúť.
Trasu z Iliavky sme neskúšali, no ak by ste išli len na Vlčinec, javí sa z mapy ako najvýhodnejšia. Parkovanie je možné aj v Hornej Porube v centre obce, neďaleko kostola na menšom parkovisku oproti požiarnej stanici. Bolo bezplatné. Iliavka zaiste ponúka obdobné možnosti parkovania, hoci sme ich bližšie nepreskúmali.
Výstup na Vlčinec
V prípade Vlčinca ide doslova o rýchlovýstup. My sme podnikli okruh po modrej značke cez jeho vrchol. V mape si túto trasu určite všimnete. Výstup z oboch strán je strmý a krátky. Strmina je najmä od Iliavky, čo je nepríjemné najmä na zostupe. Z Hornej Poruby je výstup relatívne rovinatý, až pokým sa dostatenete pod samotný kopec. Potom nasleduje výrazné stúpanie lesom. Je však o niečo miernejšie ako z Iliavky.
Výstup priamo spod kopca trvá približne polhodinku. Ani celkový čas z hociktorej z obcí nebude omnoho dlhší. My sem výstup na Vlčinec podnikli v kombinácii s výstupom na Vápeč a oba kopce nám trvali aj s nadmerným fotením približne pol dňa. Celkovo aj s dopravou sa dá podobná akcia podniknúť ako príjemná jednodňovka. Samozrejme v prípade, že nevyrážate z opačného konca Slovenska.
Vrchol a lokalita Vlčinca,
Celkovo je lokalita tohto kopca zalesnená, pričom sa z nej celý vrchol dvíha prostredníctvom strmých skalných zrázov, predovšetkým na strane priklonenej k Hornej Porube. Z opačnej strany je terén miernejší. Vrch Vlčinec je medzi turistami relatívne populárny, pretože počas víkendu sme ich tu stretli množstvo. Tunajšie výhľady zjavne lákajú. Stretli sme tu i početnejšie skupiny s deťmi.
Výhľady
Vrchol Vlčinca je charakteristický skalnatým terénom a zároveň lesným porastom, no na úbočí smerom k Hornej Porube sa z neho otvárajú prekrásne výhľady na dolinu v jej okolí vrátane jedinečnej kulisy v podobe Vápeča. Celá oblasť v tejto časti Strážovských vrchov, vrátane Vlčinca vďačí za špecifickú krásu práve veľmi fotogenickému Vápeču. Čiastočný výhľad sa však naskytne i smerom na Považie, nad ktorým dominovali Vršatské bradlá. Celkovo bola oblasť vrcholu veľmi príjemnou na sedenie a pozorovanie krajinou pod nohami. Je to veľmi upokojujúci pohľad.
Náročnosť
Napriek menšej nadmorskej výške, nemusí byť výstup na Vlčinec vhodný pre každého. V strmine si vyžiada určitú úroveň kondície, no najmä obratnosť. Ľudia, ktorí majú problém s kolenami, alebo koordináciou, nebudú nadšení najmä pri zostupe smerom do Iliavky. Terén je tu nepríjemne strmý. Ak je rozbahnený, hrozí i pošmyknutie a úraz. Miestami môžete naraziť na strmé zrázy, ku ktorým sa približujte s rozvahou.
Od Hornej Poruby je výstup technicky menej náročný. Pri dostatku opatrnosti je tento výstup vhodný i pre rodiny s deťmi a všetky ostatné kategórie turistov, ktorí sú zvyknutí pohybovať sa v strmých lesných svahoch. Takisto je možné zobrať sem na prechádzku psa, ktorého ale držte na vôdzke.
Časové obmedzenia
Prístup na Vlčinec neobmedzujú žiadne turistické uzávery. Je prístupný celoročne.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
V prípade potreby ubytovať sa, je možné pohľadať v oblasti rôzne druhy ubytovania. Najbližšie väčšie mesto je Ilava. Priamo v lokalite pod Vlčincom sme si nevšimli žiadnu búdu, alebo turistickú chatu. Až pod Vápečom pri červenej značke sme si v mapách všimli menšiu búdu, no nepreskúmali sme jej aktuálny stav. Priamo na Vlčinci, tesne pod vrcholom v smere k Hornej Porube sme objavili veľké ohnisko s posedením. Na pramene sme cestou nenatrafili, hoci podľa mapy by sa v blízkosti modrej značky mali nachádzať.
Kedy sa oplatí navštíviť Vlčinec
Pravdepodobne najkrajším obdobím na návštevu Vlčinca bude jeseň. Pohľady na okolitú krajinu sú mimoriadne pekné práve, keď sa lesy sfarbia jesennými farbami, čo v kombináciu s výrazným vrcholom Vápeč a pasienkami pôsobí neskutočne poeticky.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Vápeč – ponúka dokonalé kruhové výhľady
- Strážov – dominanta Strážovských vrchov
- Kľak – jeden z top vyhliadkových kopcov Slovenska
- Čičmany – obec s unikátnymi drevenicami
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.