V tomto článku by sme vám radi predstavili Mojtínsku jaskyňu, známu aj ako Jaskyňa sv. Jozefa. Táto jaskyňa sa nachádza v CHKO Strážovské vrchy, konkrétnejšie v Mojtínskom krase, neďaleko Ilavy. Leží v skalnatom údolí pri dedinke Mojtín, plnom mnohých ďalších jaskýň. Z menších slovenských jaskýň predstavuje Mojtínska jaskyňa pozoruhodnú prírodnú atraktivitu.

Návšteva v Mojtínskej jaskyni.Návšteva v Mojtínskej jaskyni. Jaskyňa patrí k voľne prístupným krásam prírody a je to miestny skvost.

Jaskyňa sv. Jozefa patrí pod Slovenskú správu jaskýň a o jej významnosti svedčí i jej zaradenie medzi prírodné pamiatky Slovenska. Jaskyňa je voľne prístupná a samozrejme bezplatná. Jej návštevu môžu pri troche opatrnosti, absolvovať i rodiny s deťmi, nakoľko od Mojtína nie je príliš vzdialená.

Jaskyňa leží v peknej prírode vo výške 578m, a napriek tomu, že v nej nenájdete špecifickú kvapľovú výzdobu, rozhodne stojí za návštevu. Málokto totiž tuší, že ide v podstate o bývalý prírodný náboženský chrám, alebo akýsi núdzový kostol obyvateľov Mojtína. V súčasnosti (2019) je jaskyňa bezproblémovo prístupná a možno ju zaradiť k tým zaujímavejším prírodným a zároveň nekomerčným atraktivitám tohto regiónu Slovenska.

Ako sa dostať k Mojtínskej jaskyni?

Mojtín je dedinka, skrytá za dolinou, prehradenou skalnými vrátami v okolí Slatinského potoka, v Strážovských vrchoch. Napriek tomu je celkom rýchlo dostupná. Postačí odbočiť z diaľnice D1 na Ilavu, alebo Ladce, podľa toho čo je pre vás výhodnejšie. Lokálne cesty vás dovedú do spomínanej doliny, ktorou vedie asfaltka až do Mojtína.

Už samotný prejazd doliny v okolí Slatinského potoka ponúka zaujímavé scenérie v podobe výrazných skalných zrázov na oboch jej stranách. Budete prechádzať miestami, kde skaly tvoria takmer skalnú bránu. V týchto miestach sú bralá veľmi blízko cesty. Vďaka tomuto charakteru doliny máte počas príjazdu do Mojtína dojem, akoby ste cestovali do veľmi odľahlých končín, hoci v skutočnosti sa nachádzate len kúsok od Ilavy.

Cestovať do Mojtína samozrejme môžete aj rýchlikmi v kombinácii s autobusovou dopravou. Prípadne môžete podniknúť výjazd na horskom bicykli. Chodník k samotnej Jaskyni sv. Jozefa je ale úzky a je to skôr niečo pre skúsenejších bajkerov. Návštevu jaskyne na bicykli preto skôr neodporúčame. Ak ste už na bicykli predsa len prišli, môžete ho nechať pri rázcestníku, pred odbočkou k jaskyni a následne ísť pešo.

Parkovanie v Mojtíne

Ak by ste potrebovali zaparkovať auto v Mojtíne, s veľkou pravdepodobnosťou to bude problém. Uličky obce sú naozaj úzke, nie je veľmi kde zastaviť. Nám sa to nakoniec podarilo pri tunajšom cintoríne. Z neho síce nebudete mať úplne ideálnu východiskovú polohu na túru k jaskyni, no aspoň si cestou prezriete dedinu. Cesta sa vám síce mierne predĺži (zhruba o 10 minút), no ak zaparkujete pri cintoríne, ušetríte množstvo času strateného zbytočným pobiehaním autom po dedine, tak ako sa to stalo práve nám.

Cintorín sa nachádza neďaleko miestneho kostola v priľahlej uličke. Stačí odbočiť pred kostolom z hlavnej cesty v obci smerom na severozápad a po chvíli dôjdete k cintorínu. Odporúčame si toto miesto vopred vyhľadať v mape.

Mojtínsky kostol.Mojtínsky kostol. Neďaleko, pri odbočení z hlavnej cesty sa nachádza cintorín s parkoviskom.

Možnosti parkovania v Mojtíne.Možnosti parkovania v Mojtíne. Sú pomerne obmedzené úzkymi uličkami. Na fotke jedno z vhodnejších miest pri potravinách. Je však určené len pre zákazníkov.

Vhodné miesto na parkovanie na okraji Mojtína. Vhodné miesto na parkovanie na okraji Mojtína. Vidno z neho dobre na miestne lyžiarske stredisko. Bohužiaľ sa tu veľa áut nezmestí.

Mini túra k Mojtínskej jaskyni

Od mojtínskeho kostola je potrebné sledovať žltú a neskôr modrú turistickú značku. Značku zmeníte v bode s názvom Mojtín rázcestie. Modrá vás dovedie na koniec dediny a následne k ďalšiemu rázcestníku, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Je na ňom udávaný aj čas príchodu k Mojtínskej jaskyni, no je značne prestrelený. Túra z konca obce trvá k jaskyni približne 25-30 minút, no rázcestník udáva až 1 hodinu. Nenechajte sa preto odradiť. K jaskyni dorazíte určite skôr.

Za rázcestníkom budete pokračovať výraznejším klesaním po lesnej ceste do údolia, z každej strany ohraničeného skalnými stenami. V skalách na pravej strane údolia sa nachádza i Mojtínska jaskyňa, no z trasy modrej značky ju nie je vidno. Zo značky musíte včas odbočiť na neznačený lesný chodníček. Odporúčame preto bedlivo sledovať neformálne označenie odbočky smerom k jaskyni. Ide o drevený smerovník.

Ak by ste nebodaj odbočku prebehli, ako sa to stalo nám, po zostupe z dediny sa dostanete až k rázcestiu asfaltiek, na ktorom je situované miesto s Božou mukou. To je miesto kde sa začína dolina Bieleho potoka, ktoré je síce pekné, no v tomto momente ste si už zašli celkom výrazný kus cesty a budete sa musieť vrátiť.

Ako by to nestačilo, my sme sa vybrali ešte ďalej - rovno, smerom na obec Tŕstie popri Mojtínskom potoku. Vedeli sme, že pri ceste sa má nachádzať akýsi starý mlyn. Ide o tzv. Jancov mlyn - opustenú, schátranú stavbu. V tomto bode sme sa otočili aj my a vrátili sme sa hľadať správnu odbočku, čo sa nám napokon podarilo.

Chodníček k jaskyni vedie popod skaly na pravej strane údolia, ktorým ste išli z obce. Na odbočku narazíte zhruba za 10-15 minút chôdze od konca obce a dovedie vás priamo k jaskyni. Bude vás o tom informovať drevený rázcestník, na ktorom je nápis Mojtínska jaskyňa. Za ním sa vyberiete na úzky chodník vedúci vrstevnicou po svahu miestneho kopca.

V skalách sa tu nachádza viacero jaskýň a z nášho chodníčka sme si všimli i odbočku k jednej z nich, ktorá je situovaná viac v smere Bieleho potoka. Dajte si pozor, aby ste naň chybne neodbočili, pretože by ste ním obišli Mojtínsku jaskyňu. Na strome bola v tomto mieste i menšia tabuľka s označením cesty k tejto jaskyni. Nemusíte si ju však všimnúť. Orientácia na ceste k Mojtínskej jaskyni je inak bezproblémová. Chodník k nej predstavuje viac-menej vrstevnicu, vedúcu lesom popod popod skaly.

Posledné metre chodníka k Jaskyni sv. Jozefa nad Mojtínom sú lemované zábradlím. Lesný svah je tu strmší a zábradlie príde vhod. Nie každý má istý krok a psychiku v takomto type terénu. My sme tu boli v čase, keď na chodníku miestami ležal tvrdý, udupaný sneh a mohlo by hroziť pošmyknutie.

Pomník večného vojaka. Pomník večného vojaka. Na rodáka Ladislava Škultétyho-Gábriša sú v Mojtíne právom hrdí.

Cestou k Mojtínskej jaskyni.Cestou k Mojtínskej jaskyni. Postupne sme opustili dedinu a po modrej značke sa vydali k cieľu.

Doba ľadová za Mojtínom.Doba ľadová za Mojtínom. Trasa k Jaskyni sv. Jozefa pri Mojtíne bola miestami nepríjemne šmykľavá.

Skalnaté údolie za Mojtínom.Skalnaté údolie za Mojtínom. Odporúčame pozorne sledovať odbočku doprava, ktorá vás dovedie k Mojtínskej jaskyni. Na fotke vidno, ako sa nám ju práve podarilo minúť.:)

Božia muka pri Bielom potoku.Božia muka pri Bielom potoku. Nečakaná zachádzka nás aspoň doviedla k tomuto peknému miestu.

Odbočka k Mojtínskej jaskyni.Odbočka k Mojtínskej jaskyni. Jedná sa o neznačený chodníček, na ktorý sa odbáča z modrej značky.

Počiatočné metre chodníka k Jaskyni sv. Jozefa - Mojtínskej jaskni.Počiatočné metre chodníka k Jaskyni sv. Jozefa - Mojtínskej jaskni. Spočiatku bola trasa nepríjemne zaľadnená.

Chodníkom k Mojtínskej jaskyni.Chodníkom k Mojtínskej jaskyni. V tunajších skalách sa nachádza viacero jaskýň.

Náročnosť trasy

Trasu z centra Mojtína do jaskyne, prejdete približne za 40-45 minút. Pokiaľ sa vám nebodaj podarilo zaparkovať niekde na konci obce, smerom k jaskyni, tak trasu zvládnete za zhruba pol hodinku. Fyzicky sa nejedná o nič náročné. Prevýšenie je len chvíľkové a to zažijete hlavne keď sa budete vracať z výletu do jaskyne, smerom do Mojtína. Na čo si však treba dať pozor, je posledný úsek pred jaskyňou.

Terén je tu miestami problematický v tom, že je vedený hoci po vrstevnici, no v prudšom svahu a navyše po úzkom chodníku. Prejsť rizikový úsek trvá zhruba 5-10 minút. Ak trpíte závratmi a máte strach z výšok, či problémy so stabilitou, tak tu sa zrejme zapotíte. Technická náročnosť chodníka je preto daná ani nie tak samotným chodníkom, ale skôr väčším rizikom pošmyknutia. V prípade že sem idete po daždi, alebo keď je sneh, musíte sa mať vyslovene na pozore. Túra k jaskyni preto nemusí byť pre každého. Návštevu k jaskyni zvážte, pokiaľ máte výrazné problémy so stabilitou, prípadne sem idete s veľmi malými deťmi. Turistické paličky a kvalitná podrážka na topánkach tu za horšieho počasia isto prídu vhod.

Nepríjemnejšie časti chodníka k Mojtínskej jaskyni.Nepríjemnejšie časti chodníka k Mojtínskej jaskyni. Trasa je miestami mierne technickejšia - nemusí sedieť každému.

Prístup lesom k Mojtínskej jaskyni.Prístup lesom k Mojtínskej jaskyni. Cesta z centra Mojtína k jaskyni sa dá zvládnuť do trištvrte hodiny.

V Mojtínskej jaskyni

Po prejdení záverečného úseku svahovitým terénom sme sa dostali k malému plochému priestranstvu pred jaskyňou. Tomu dominuje výrazný vchod do jaskyne, ktorý má tvar veľkého kruhu. Z tohto priestranstva sa otvárali čiastočné výhľady na dolinu pod nami, narúšané množstvom vysokých stromov v okolitom lese. Pred vchodom do jaskyne je namontovaná taktiež jednoduchá infotabuľa a sadnúť si môžete na provizórnu lavičku. Nad jaskyňou sa týčia skalné steny a na jednej z nich je umiestnený zvon, ktorý môžete i vlastnoručne rozozvučať.

Po vstupe do jaskyne sa ocitnete v priestrannej miestnosti. Dnes v nej nájdete nainštalovanú sochu sv. Jozefa. Jaskyňa si tak dodnes uchováva svoje nezameniteľné čaro, hoci je takmer bez výzdoby v podobe kvapľov a iných podzemných útvarov, kvôli ktorým zvyčajne jaskyne obdivujeme.

Okrem mierne sakrálneho interiéru jaskyne nás zaujala i pôsobivá hra svetla dopadajúceho zo vstupného otvoru na steny vnútorných častí jaskyne. V jaskyni sa nám okrem toho nepodarilo naraziť na ďalšie zaujímavé chodby, či priechody. Prezreli sme si v podstate len jej úvodnú časť, keďže nikam ďalej sa už dostať nedá. Taktiež sme nenarazili na stopy malieb jaskynných praľudí, ani nič podobné, no objavovanie útrob jaskyne nás bavilo. Mohlo by baviť i vaše ratolesti, pre ktoré by to bola zaujímavá motivácia na túru.

Bezprostredné okolie Mojtínskej jaskyne.Bezprostredné okolie Mojtínskej jaskyne. Snaha o poskytnutie základných informácií o jaskyni vyústila do stručnej infotabule.

Vstup do Mojtínskej jaskyne.Vstup do Mojtínskej jaskyne. Jaskyňa nie je nijako zabezpečená a vstup je celkom bezbariérový.

Vstup do Mojtínskej jaskyne.Vstup do Mojtínskej jaskyne. Vďaka veľkému vstupnému otvoru je v jaskyni behom dňa dostatok svetla.

Socha sv. Jozefa v Mojtínskej jaskyni.Socha sv. Jozefa v Mojtínskej jaskyni. Pôvodne však bola zasvätená Panne Márii.

Záver Mojtínskej jaskyne.Záver Mojtínskej jaskyne. V tejto časti akoby bolo zavalené ďalšie pokračovanie interiéru.

Prírodný chrám a úkryt

O tom, že jaskyňa v minulosti plnila nejakú „spoločenskú“ funkciu môže napovedať zvonček, inštalovaný pri vchode. Usudzujeme, že ním zrejme zvolávali veriacich na omšu. Áno, až neskôr sme sa dozvedeli, že Mojtínska jaskyňa bola od roku 1855 využívaná ako regulárny kostol, pre veriacich z Mojtína. V tých časoch bolo totiž nutné na omšu absolvovať dvojhodinový pochod lesom do obce Pružina.

Vtedajší pružinský farár Štefan Závodník napokon dostal nápad využiť ako chrám neďalekú jaskyňu. Bol do nej umiestnený oltár, sochy svätých, anjelov i Panny Márie. Práve socha Panny Márie bola symbolom spojenia Zeme a Matky.

Jaskyňa má veľmi pôsobivú a rozľahlú vstupnú časť, ktorá údajne dokáže poňať cez 300 ľudí a tak bola priam ideálnym miestom konania netradičných bohoslužieb. Je to jediná jaskyňa Slovenska, ktorá bola využívaná týmto spôsobom. Jaskyňa bola využívaná tiež počas vojny ako miesto vhodné na úkryt. Na tento účel ju využívali miestni dedinčania, ale aj partizáni.

Interiér Jaskyne sv. Jozefa pri Mojtíne.Interiér Jaskyne sv. Jozefa pri Mojtíne. Poskytoval dostatok miesta na konanie bohoslužieb pre 300 ľudí.

Zobrazenie priestoru Mojtínskej jaskyne.Zobrazenie priestoru Mojtínskej jaskyne. Svojim profilom jaskyňa evokuje chrám.

Pohľad smerom k soche sv. Jozefa v Mojtínskej jaskyni.Pohľad smerom k soche sv. Jozefa v Mojtínskej jaskyni. Kedysi bol súčasťou i oltár, sochy anjelov a Panny Márie.

Mojtínska jaskyňa s deťmi

Výlet k jaskyni môže predstavovať zaujímavý tip na výlet s deťmi, ktorý navyše netrvá ani dlho. Odradiť vás môže jedine „nebezpečnejší“ úsek v druhej polovici trasy. Ako sme už spomínali v kapitole o náročnosti túry, posledné kroky vedú úzkym chodníkom v svahovitom teréne. Aj keď na chodníku neprekonávate vysoké prevýšenia, hrozí riziko zošmyknutia sa dole svahom. Preto si v týchto miestach budete musieť deti viac strážiť a mať ich na blízku. Pokiaľ majú vaše deti už nejaké skúsenosti s turistikou a podobným terénom, problémy im to robiť asi nebude. Kvôli problematickejšiemu terénu sem ani nedotlačíte detský kočiar. Čiže s tými najmenšími sa sem dostanete jedine ak dieťa ponesiete v nosiči, alebo šatke. Navštíviť lokalitu v zime s deťmi neodporúčame.

Niekoľko faktov o Mojtínskej jaskyni (Jaskyni sv. Jozefa)

  • pôvodný názov jaskyne bol Jaskyňa v Sráze, neskôr Stará Mojtínska jaskyňa, od roku 1961 len Mojtínska jaskyňa. Cirkevné kruhy jaskyňu premenovali na Jaskyňu sv. Jozefa, hoci pôvodne bola zasvätená Panne Márii.
  • jaskyňa je riečneho pôvodu, dómovitého tvaru, s dĺžkou vstupnej časti 24m, šírkou 6m a maximálnou výškou 8m, dno jaskyne je pokryté hrubou vrstvou suti - minimálne 3m
  • výzdoba jaskyne je chudobná, charakterizovaná sintrovým povlakom
  • v jaskyni zvyknú sídliť netopiere rôznych druhov (pri návšteve sme si žiadneho nevšimli, alebo sa nás zľakli :))

Sutina na dne Mojtínskej jaskyne.Sutina na dne Mojtínskej jaskyne. V tejto jaskyni riečneho pôvodu sa jej údajne nachádza až trojmetrová vrstva.

Tip na výlet a atraktivity v oblasti Mojtína

  • Strážov 1213m - najvyšší vrch Strážovských vrchov, ponúka pôsobivé výhľady
  • Vápeč 956m - jeden z najznámejších vrcholov pohoria Strážov
  • Skalné sanktuárium Božieho Milosrdenstva Ladce - pôsobivé pútnické miesto nad miestnym kameňolomom
  • Mojtínske lúky - vyskúšajte túru rozľahlými lúkami z Mojtína až na Ostrú Malenicu
  • Lyžiarske stredisko Mojtín - občasne fungujúce lyžiarske stredisko nad obcou
  • Vršatecké bradlá – spolu s hradom Vršatec tvoria pozoruhodnú a veľmi fotogenickú skalnú lokalitu
  • Kostol svätého Jána Krstiteľa v Pominovci – drobný a prastarý kostolík s menším cintorínom
  • Čičmany – obec známa svojou zachovalou ľudovou architektúrou

Fotografie z návštevy Mojtínskej jaskyne

Informácie o článku

Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
Fotografie sú z obdobia: marec 2019
Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.