Súľovský hrad je v súčasnosti atraktívnou ruinou, ktorá sa nachádza Súľovských vrchoch vo výške 660m. Hrad bol postavený v 15. storočí za účelom pozorovania a obrany priľahlého okolia. Miesto na postavenie hradu bolo vybrané vskutku výborne, pretože sú z neho výborné výhľady na rozľahlú oblasť. Dnes, keď hrad už neplní svoje pôvodné funkcie, skvele slúži turistickým cieľom. Na hrad si určite vyjdite. Je to jedna z tých zaujímavejších ruín Slovenska.
Ako sa dostať na hrad?
Náš výlet na Súľovský hrad sme začali v obci Súľov. Hrad mal byť iba jedným z bodov záujmu na dlhšej trase Súľovskými vrchmi, konkrétnejšie išlo o okruh so štartom a cieľom v tejto peknej dedinke. Do Súľova sa ľahko dopravíte, či už autom, alebo autobusom. Vlak síce až priamo sem nepremáva, no hlavná trasa rýchlikov je neďaleko. Z rýchlika možno vystúpiť napríklad v Považskej Bystrici, alebo Považskej Teplej a odtiaľto zvoliť prepravu autobusom. Výlet do Súľova by sa dal podniknúť i na bicykli. V okolí je niekoľko cyklotrás, hoci hlavná cesta z Považskej Bystrice nie je na cykloturistiku príliš príjemná. Je totiž dosť frekventovaná. Keď z nej neskôr odbočíte smerom na Súľov, cesta bude omnoho zaujímavejšia i po krajinárskej stránke, pretože miestami vedie i priamo popod tunajšie skaly.
V Súľove sa dá bez väčších problémov zaparkovať, no z tunajšieho dopravného značenia to vyzeralo, že počas hlavnej sezóny sa za parkovanie platí. My sme zaparkovali kúsok za kostolom, v centre obce, hoci výhodnejšie z pohľadu turistického značenia by bolo parkovať pár metrov pred kostolom.
Pri ceste, pred obcou Súľov (smerom z Jablonového) je vybudované parkovisko, v mapách označené ako - Súľov, parkovisko. Na parkovanie je to asi najideálnejšia voľba. Priamo z neho totiž vedú značky (červená a zelená) smerom k Súľovskému hradu. Ak by ste parkovali v centre dediny, musíte sa chvíľku prepletať uličkami Súľova, aby ste sa dostali k značkám. Nie je to však výraznejší problém. Najmä, ak si zapnete GPS navigáciu v mobile v kombinácii s nejakou vhodnou turistickou appkou.
Cesta na hrad
Naša cesta na Súľovský hrad viedla po zelenej turistickej značke, rozkošným chodníčkom v horných partiách Súľovských skál. Narazili sme tu i na náučný chodník, kopírujúci trasu zelenej značky. Na jednotlivých zastávkach bolo možné, prečítať si informačné tabule. Na študovanie tabúľ však akosi nezostalo času, pretože sme naplno nasávali okolité výtvory prírody. Tie sú tu, v Súľovských skalách, jedinečné a foťák bežal non-stop, takmer ako je to zvykom pri japonských turistoch.
Našiel sa však i čas na pauzičku na niektorých vyhliadkach, pretože sezóna ešte nezačala a skaly boli takmer úplne opustené. Príroda sa tak dala obdivovať v úplnom pokoji, čo tu nebýva obvyklé. Skaly sú totiž obľúbené medzi turistami, ale aj množstvom lezcov. Niet divu. Skaly majú jedinečné tvary a štruktúru - ide o zlepencové vežovité objekty, prípadne zaujímavé steny miestami vyšperkované skalnými oknami a inými ťažko opísateľnými tvarmi. Všetko je to popretkávané pekným lesom a častými výhľadmi. A práve tadiaľto vedie cesta k Súľovskému hradu. Nuda nehrozí.
Trasa po zelenej značke je v niektorých miestach trošku technickejšia. Predsalen vedie skalnatým terénom. Nie je to najvhodnejšia cesta pre ľudí s opotrebovanými kolenami, alebo celkom malé deti. Chodníček je inak príjemný a vďaka prírodnej scenérii cesta rýchlo ubieha. Sem-tam sa nájde nejaký skalný stupeň, no žiadne priepasti, či exponované miesta, kde by sa vám zatočila hlava na trase nie sú. Nebezpečnejšie boli skôr pasáže, kde bol udupaný, tvrdý sneh, skrytý pod nafúkaným lístím. Aj takéto podmienky sme tu zažili, hoci všade sa už naplno prebíjala jar. V dôsledku skrytého ľadu sa vyskytlo pár nepríjemných, pádov v strmších úsekoch. Inak bola cesta k hradu veľmi pekná a ruina samotná bola už len bonusom navyše. V lete je to samozrejme o niečom inom a cesta na hrad je veľká pohoda.
Alternatívnou trasou by bola červená značka vedúca tesne nad Súľovským údolím. Tá je omnoho menej náročná. Ide o pohodlný, široký chodník. V mieste tzv. Lúky pod hradom je potrebné sa napojiť na zelenú značku a vystúpať na hrad. Samozrejme môžete si spraviť i zaujímavý okruh oboma značkami cez hrad. Ide o túru ani nie na pol dňa veľmi pohodovou chôdzou s fotením a zastávkami, ale pravdepodobne budete rýchlejší. Možno odporučiť predĺženie túry až po Bradu a ďalej po sedielko Pod Roháčom, odkiaľ je možný návrat žltou značkou do Súľova. Je to veľmi pekný výlet plný zaujímavostí. Zdatní turisti bez problémov zvládnu i kompletný okruh Súľovských vrchov behom dňa.
Objekt Súľovského hradu v súčasnosti - ideálne vyhliadkové miesto
Ak hľadáte dobrý vyhliadkový bod v Súľovských vrchoch, tunajšia ruina hradu, je ideálnym miestom. Navyše pritom môžete obdivovať i tú trochu histórie, čo z hradu zostala. Zo zvyškov hradu uvidíte celé údolie Súľovských vrchov ako na dlani. Hrad dnes pôsobí, akoby bol v minulosti niečo ako vyhliadková veža vysoko v skalách. Nezdá sa, že by to v minulosti býval veľmi rozložitý objekt, do ktorého by bolo možné ubytovať strážnu posádku väčšieho počtu vojakov. Skôr vyzerá na opevnenú pozorovateľňu, ktorá pripomína orlie hniezdo na vrcholkoch skál. Výhľad na strážené územie je totiž skutočne dokonalý.
Torzo stavby hradu predstavuje niekoľko zachovalých múrikov, vtesnaných pomedzi hrdé skalné veže. Niektoré prvky stavby, ako napríklad schody, sú vytesané priamo do skaly. Objekt hradu sa zjavne pomaly rozpadáva. Nevyzerá, že by bol zakonzervovaný. Preto opatrne, počas veterného počasia. Bdelosť pred padajúcim kamením zo zvyškov múrov je na mieste.
Hrad má dve podlažia a cesta nimi je pomerne stiesnená. Výstup na poschodie označujú oceľové kruhy zapustené v skale, ktorých sa v prípade potreby môžete pridŕžať. Dovedú vás ku kovovému rebríku, ktorým vystúpite na zvyšky druhého podlažia. To je zaujímavé práve kvôli špičkovým výhľadom. Výstup rebríkom nemusí byť pre každého práve najpríjemnejší. Výstup ním je trochu krkolomný. Rebrík však v skale drží dobre. Výhľad z druhého podlažia stojí za námahu. Budete vidieť podmanivý kruh Súľovských vrchov a údolie pod ním. Uprostred sa dokonale vyníma obec Súľov. V Súľovských vrchoch je vyhliadok viacero, no tá na hrade rozhodne patrí k špičke.
Tabuľka smrti
V ruinách hradu je umiestnená tabuľka pripomínajúca tragickú udalosť, keď tu blesk zabil malé dieťa a jeho matku. Stalo sa to na nedeľnom výlete, keď blesk zasiahol otca, matku a ich dve deti. Starší iba 5-ročný syn nestratil duchaprítomnosť a sám sa vydal hľadať pomoc pre rodinu v ťažkých podmienkach, v pre dieťa náročnom skalnom teréne. Otca sa napokon podarilo zachrániť. Syn si za prejavenú dôveru vyslúžil ocenenie hrdinský čin roka. Nešťastie sa stalo v lete 2008.
Súľovský hrad je naozaj exponovaným miestom a v prípade nepriazne počasia sa môže prihodiť hocičo. Spomínaná rodina zrejme doplatila na nedostatočné plánovanie túry a to, že počas búrky sa pokúšala ukryť v malej jaskynke na hrade, kde ale blesku nakoniec neunikli. Práve takéto miesta totiž nie sú vhodné ako ochrana počas búrky.
Čo si pozrieť v okolí?
- Gotická brána v Súľovských skalách – veľmi fotogenická a medzi turistami obľúbená skalná brána, nie príliš vzdialená od Súľovského hradu.
- Kostolecký dóm - najväčší skalný previs v Karpatskom oblúku vôbec, extrémne pôsobivý skalný výtvor
- Veľký Manín - vrchol nad obcou Záskalie, pýši sa veľmi pôsobivou vyhliadkou na Malý Manín
- Manínska tiesňava - jedna z najzaujímavejších skalných tiesňav na Slovensku
- Kľak - výborný vyhliadkový vrchol dobre dostupný Fačkovského sedla alebo obce Fačkov
- Stratený Budzogáň – netradičný skalný útvar v Súľovských vrchoch, medzi obcami Zbyňov a Hradná