Ak máte dobrodružného ducha, milujete prírodu, lezenie po skalách a radi spoznávate nové miesta, určite by ste nemali obísť ferratu na Martinských holiach. Väčšina ľudí pozná Martinské hole vďaka skvelej lyžovačke, ktorú ponúkajú alebo nádherným túram v lete i zime. Martinky však ukrývajú jednu z najkrajších ferrát na Slovensku - Ferratu HZS. Aj keď je na Slovensku zaistených trás (ferrát) niekoľko, a to hlavne na krátkych úsekoch v Tatrách či Slovenskom raji, ferrata v Martinkách je prvou oficiálnou ferratou na Slovensku. A tá má veru čo ponúknuť. Pri jej prechode sa poriadne zapotíte a zároveň si užijete prenádhernú slovenskú prírodu.

Zaistené úseky ferraty v Martinských holiachZaistené úseky ferraty v Martinských holiach. Najnáročnejšie úseky, ale kvôli nim sme tu predsa prišli.

Ferrata

Viete, čo je to ferrata? Názov ferrata pochádza z talianskeho pojmu „via ferrata“ a označuje turistickú trasu, ktorá je zaistená a prechádza horským, zväčša skalnatým terénom. Ferrata by bola bez zaisťovacích pomôcok pre bežného turistu nepriechodná. A práve v tom je jej čaro. Nie je to pravé horolezectvo ale ani obyčajná túra v horách. Pri jej prekonávaní prechádzate cez rôznorodý terén- rokliny, skalné previsy, vodopády i úzke skalné rozsadliny. V tomto teréne sú rôzne druhy istiacich pomôcok- od klasických rebríkov, mostíkov, stupačiek a kramlov až po špeciálne fixné oceľové laná a ďalšie prvky.

Aby ste ferratu mohli prejsť, potrebujete špeciálnu ferratovú výstroj. V ostatnej dobe sa ferraty stávajú čoraz populárnejšie a dostupnejšie pre všetkých. Hlavne v alpských krajinách sa buduje čoraz viac zaistených trás vo vysokohorskom prostredí ale aj na skalných stenách v údoliach. Aby ste zažili pravé ferratové dobrodružstvo nemusíte cestovať do Álp, stačí zájsť na Martinky alebo do Slovenského Raja. Ja som absolvovala obe ferraty a ich návšteva určite stála za to.

RebríkyRebríky. Miestami to na ferrate vyzerá ako v Slovenskom raji, pozor ale, o kúsok ďalej sa presvedčíte, že to nie je obyčajná turistika :)

História Martinskej ferraty HZS

Martinská ferrata je prvou ferratou na Slovensku určenou pre širokú verejnosť. Jej veľkým plusom je najmä to, že je prístupná takmer celoročne a vstup je bezplatný (to neplatí o ferrate Kyseľ v Slovenskom raji). Už aj predtým boli u nás zaistené cesty v Tatrách a cvičné ferraty pre záchranárov, avšak až tá na Martinkách takpovediac otvorila brány všetkým. Do jej budovania sa pustili nadšenci zo združenia Skialp klub Kriváň spolu s Horskou záchrannou službou Veľká Fatra a samozrejme s dobrovoľníkmi v rokoch 2013-2014. Veľkú zásluhu na jej vybudovaní majú sponzori a mesto Martin. Vďaka nim máme na Slovensku prenádhernú ferratu, na ktorej objavovanie sa môžete vydať kedykoľvek. V zime je jej prechod o čosi ľahší keďže na miestach, kde by ste v lete preskakovali cez potok sa v zime až toľko nenatrápite keďže všade je ľad. Avšak pozor, ak je teplejšia zima, ľahko sa vám stane že sa snehová vrstva pod vašimi nohami preborí a zrazu sa ocitnete v ľadovom potoku (tak ako ja niekoľkokrát).

Lesy Martinských holíLesy Martinských holí. Lesy pokrývajúce pohorie Martinské hole sú neobyčajne čarovné aj keď na mnohých miestach veľmi strmé.

Dolina Mlynského potokaDolina Mlynského potoka. Krása, však? :)

Ferratová výstroj a pravidlá

Aby ste sa na takéto dobrodružstvo mohli podujať, okrem zdravých nôh, odhodenia strachu z výšok a odhodlania potrebujete aj špeciálnu ferratovú výstroj. Tá pozostáva z lezeckej prilby, sedacieho úväzu, tlmiča pádov a odporúčam aj rukavice - počas cesty sa pridržiavate oceľových lán a to nebýva veľmi príjemné hlavne počas chladnejších dní. Ak sa na ferratu chystáte v zime, bez mačiek sa tam nepohnete. Nemusíte si kupovať drahé horolezecké mačky, úplne vám postačia aj návleky s hrotmi. Ak s vami idú aj deti, tie musia byť dodatočne istené lanom. Celá ferratová výstroj vás v obchode vyjde celkom dosť, hlavne ak idete celá rodinka. Na jedného turistu to vyjde minimálne 100 eur. Preto ak sa ferratám či horolezectvu nevenujete aktívne, ferratovú výstroj si ľahko požičiate. Aj v blízkosti martinskej ferraty je možnosť zapožičania si celej výstroje.

A samozrejme aj tu platia určité pravidlá. Asi najdôležitejšie je sezónna uzávierka ferraty. Tá je dvakrát do roka. Prvá je od 15.4. do 31.5. a druhá uzávierka 15.9.-31.10. Sú to ale len 3 mesiace v roku preto sa v tieto týždne nesnažte prepašovať „načierno“.

Ak rozmýšľate nad rodinným výletom s malými deťmi práve v tejto lokalite, tak to radšej odložte o pár rokov. Ferrata HZS má niekoľko náročných úsekov, ktoré naozaj nie sú vhodným miestom pre deti. Veľmi ľahko by mohlo dôjsť k úrazu, pádu alebo by to jednoducho nezvládli. Pravidlá ale dovoľujú vstup deťom od 10 rokov ale len v sprievode rodičov a dieťa musí byť istené lanom. Taktiež ak nemáte žiadnu fyzickú kondíciu, turistika ani športovanie vám nič nehovorí, skúste zvážiť návštevu ferraty. Druhý úsek trasy je len jednosmerný a cesty späť niet :).

IstenieIstenie. Nezabúdajte na istenie tlmičom pádov, skaly sú zradné a nikdy neviete, kde sa môžete šmyknúť.

Voda, sneh, kameneVoda, sneh, kamene. Návštevu ferraty môžete kľudne absolvovať viackrát, v každom ročnom období si pre vás pripraví iné podmienky.

Prístup k ferrate

Táto ferrata sa nachádza neďaleko mesta Martin v národnom parku Malá Fatra. Trasa vedie nádherným kaňonom Mlynského (Pivovarskeho) potoka nachádzajúcim sa vo Veľkej doline. Vybrať sa môžete aj priamo z lyžiarskeho strediska na Martinkách, ale keďže veľká časť trasy vedie po asfaltke stále prudkým kopcom nadol, lepšie je vyraziť z Martina. Od poslednej zastávky MHD Martin Stráne sa vyberiete po červenej turistickej značke až po 1. zastávku ferraty Ferrata HZS nástup. Tu začína prvá časť ferraty, ktorá má štyri oddychové miesta, 3 informačné panely a 7 mostíkov cez potok.

Prvá časť je obojsmerná takže ak sa rozhodnete v polovici cesty vrátiť, alebo chcete niečo menej náročné s deťmi, do 4. informačného panela máte možnosť. Ďalej je už trasa jednosmerná, vedie len nahor. Tam začína pravá ferrata, ktorá vedie okolo potoka a práve tam si užijete ferratové dobrodružstvo. Rebríky, oceľové istiace laná, stupačky ponad potok, rôzne prírodné prekážky- radosť liezť. Náročný terén utvára krásna divoká príroda, ktorej sa nebudete vedieť nabažiť. Pozor ale kam stúpate, jeden chybný krok a rýchlo sa presvedčíte na vlastnej koži, načo slúži tlmič pádov. Od vodopádov sa ferrata rozdvojuje. Vybrať si môžete medzi ťažším a ľahším variantom, B a C. Záleží len od vašej kondície a odhodlania :). Cesty sa na záver spájajú na konci ferraty, kde je kríž a výstupová kniha. Odtiaľ je to len kúsok na vrch Bazová (1250 m n.m.) cez krásny les. Z vrchu Bazová sa presuniete na Martinské hole, kde je veľa možností ubytovania i stravovania. Z Martinských holí sa po žltej značke presuniete opäť na východzí bod Martin Stráne.

MartinMartin. Martinské hole sa nachádzajú blízko mesta Martin, odkiaľ je aj východzí bod túry.

RebríkyRebríky. Najstrmšie úseky sú spriechodnené rebríkmi.

JazierkaJazierka. Jazierka sú pre turistov určite lákavejšie v lete :)

Zaujímavosti na okolí

  • Lyžiarske stredisko Martinské hole - lyžovačka pre celú rodinu a nielen to. Skvelé podmienky na turistiku či už počas roka alebo aj v zime
  • Ferrata Kyseľ - pre milovníkov ferrat sa v srdci Slovenského raja ukrýva nádherná ferrata Kysel, ktorá vás prekvapí svojou dĺžkou i rôznorodosťou terénu.
  • Mesto Martin - mesto s viacerým zaujímavými kultúrnymi pamiatkami
  • Vrch Ostrá - neopozeraný, výhľadový vrch vo Veľkej Fatre, nad obcou Blatnica
  • Blatnický hrad - zrúcanina hradu neďaleko Blatnice
  • Salaš Krajinka - ak ste sa vybrali na ferratu smerom z Ružomberka, navštívte tento obľúbený salaš s ponukou tradičných slovenských jedál. Je to i skvelé miesto pre rodiny s deťmi.

KoniecKoniec :)

Fotografie z Ferraty HZS